klein logboek Onder de hamer Hoe gaat hetAalsters stadsbestuur reageren? Erembodegem: Stof tot bedenkingen allerhande ZELF indien men aanvaardt dat grotere distributie eenheden on vermijdelijk zijn, en voor de kleine re middenstandsbedrijven een toe komst voorlopig althans veilig wordt gesteld via specialisatie, dan neemt dit niet weg dat de wijze waarop de inplanting van een aantal nieuwe grote warenhui zen zich in het Aalsterse zullen vol trekken hoogst onbehaaglijk stemt bij de publieke opinie. Dat een grootwarenhuistrust van de ene dag op de andere be reid is bijna het dubbele van de grondwaarde te betalen is een as pect van de zaak. Wie in de om geving van het grootwarenhuis nog zal bouwplannen koesteren, weet meteen waar hij qua grond prijzen aan toe is I Maar er is een ander, tweede aspect dat meer dan zomaar tot nadenken stemt: De vrijwel vol slagen zekerheid waarmede de top-direkties van deze grootwaren- huisgroepen hun expansieplan nen, ook in het Aalsterse «door drijven»... alle planologische, ur- banistische kortom gewestplanning ten spijt. Na de zaak van de n.v. Sar- ma te Erembodegem, die in feite haar definitief beslag heeft gekregen men make zich geen illusies zal het Aalsters stadsbestuur op zijn beurt gekonfronteerd worden met een eerste aanvraag tot de aanbouw van een grootwa renhuis, met shoppingcen- trum (zie elders 'in dit blad), en, zoals in een vorige editie reeds werd gemeld ook wel dra met een tweede (Grand ROMEINSE ROTA VERKLAARDE 182 HUWELIJKEN ONGELDIG In 182 van de 250 gevallen heeft het gerechtshof van de «hei lige Romeinise Rota» vorig jaar een huwelijk voor ongeldig ver klaard. Daarbij werden de helft van de processen kosteloos ge voerd of aan verminderde prijs. Verder heeft de Congregatie voor de Sakramenten, die instaat voor het al dan niet voltrekken van een huwelijk, tijdens dezelfde pe riode 260 nietig verklaringen be kend gemaakt. Dit is een ver meerdering van ongeveer 65 cc te genover 1968. Als verklaring hier voor wordt volgende tekst gege ven; «De ongewone toename van de dispensatie laat eendeels de n.ogelijk toe. te denken aan een krisis in het huwelijk, maar an derdeels is het een duidelijk be wijs voor het moederlijk begrip dat de kerk toont voor het huwe lijk en toont het meteen ook de bezorgdheid van de Paus om het zieleheil van de gelovigen, die zich vaak buiten hun schuld, in een ongelukkige huwelijksverhouding bevinden». Bazar Supermarkt) met plan nen langsheen de Gentse Steenweg. Op het eerste zicht, blijkens beschikbare informaties ziet, het er naar uit dat het stadsbestuur, terecht, zich opnieuw zal houden aan die voorschriften inzake urba nisatie, verkeersveiligheid en dito meer. Maar men meent toch te weten dat sommigen in het Aalsterse stadsbestuur van oordeel zijn, dat men in de praktijk zich niet te stug aan de principiële voorschrif ten zal vastklampen Uitgaande van de redenering dat bij een eventuele afwijzing van een aan vraag tot het bouwen van een grootwarenhuis op Aalsters grond gebied met zekerheid kan ver wacht worden dat een of ander omliggende gemeente wel zal be reid zijn een gunstige houding aan te nemen, m.a.w. de inplan ting van een grootwarenhuis op haar grondgebied te aanvaarden. Al met al staat het Aalsterse stadsbestuur hier voor een uitda ging. Indien het overtuigd blijft van de gegrondheid van zijn be zwaren, uit hoofde van een «men selijke» urbaniisatie, en in een bre der perspectief, van een even «menselijke» ruimtelijke ordening kortom van een gezond leefmilieu is er geen enkel aanvaardbaar motief waarom het mettertijd van deze bezwaren zou afzien. Het grootwarenhuis moge zich dan vestigen in een of andere randge meente; in dit geval zal het Aal sters stadsbesituur blijk geven van een principiële konsekwente hou- Een rustige en wijze burgemees- te- Boel verpinkte niet toen tij dens de raadszitting van Erembo degem, tijdens dewelke advies werd uitgebracht omtrent de ver koop van K.O.O. gronden aan N.V. Sarma een raadslid oordeelde dat men er beter zou aan doen, deze gronden te verkavelen. Volgens dit brave raadslid was de kans groot dat via een verkaveling deze gron den aan heel wat hogere prijzen aan de man zouden gebracht wor den. Of m.a.w. K.O.O. gronden als element in de voortschrijdende stijging van bouwgronden. Waar heen, kleine man! En ook nog dit: blijkens de voorstelling van zaken door het Erembodegemse gemeentebestuur en men wil daarvoor wel be grip opbrengen draagt de ver koop van de K.O.O. gronden aan N.V. Sarma, ten bedrage van 1 miljoen in belangrijke mate bij tot de bouw van het gemeentelijke ding. Het zou een grove onrechtvaar digheid betekenen in te gaan op eventueel niet te verantwoorden bouwplannen van een of andere invloedrijke groep waar herhaalde lijk de kleine man die een «huisje met een tuintje» wenst soms voor onontkoombare moeilijkheden staat en meteen van zijn bouw plannen dient af te zien. Dat de aanwezigheid van groot warenhuizen van grote distributie eenheden de kommerciele attrakti- viteit van een centrum verhoogt, is een standpunt dat we hier reeds voldoende hebben naar voor gebracht. Er zijn voldoende voor beelden dat de inplanting van een grootwarenhuis ook in de kommer ciele kaarten speelde van de klei nere middenstandsbedrijven. Dus daarover gaat het niet. Waar het wel over gaat: de po litieke eerlijkheid dat men met aan de «groten» geeft, wat men de «kleinen» weigert, dat wetten en andere voorschriften inzake urba niisatie niet alleen van toepassing zijn voor de kleine man van de straat. Bijkomend, maar niet onbelang rijk, blijft dan de kommerciele toekomst van -het Aalsterse stads centrum. Wij blijven betreuren dat men er niet in geslaagd is bij de likwidatie van de Pupillenschool als kazerne, deze aan te wenden als een centraal gelegen shopping- centrum omwille van de noodzaak aan beschikbare lokaien voor de nieuwe gerechtelijke diensten Het weze... voorlopig... zo... Tehuis voor Bejaarden Tenislotte zal men nog N.V. Sarma moeten dankbaar zijn! Of niet. In elk geval is het wel erg gesteld in een zg welvaartstaat waar de bouw van een Tehuis voor Bejaarden mede afhankelijk is van geslaagde verkoop aan een groot-- warenhuistrust. Maar wellicht is men er te Erembodegem van uit gegaan dat men het «kapitalisme kan exploiteren, waar ditzelfde «kapitalisme» als we ons Marx gced herinneren «de behoeften schept die het op zijn beurt kan exploiteren». Volgt u nog lezer TOERISME IN EIGEN STREEK De werkgroep van het Aktie- kcmitee voor Ekonomische Expan sie had woensdag II. een eerste vergadering te Geraardsbergen. Wij zijn in Aalst natuurlijk nog niet aan een veilingszaal als een Sobethy toe, of laten we hei zover nog niet gaan zoeken Maar toc!r is sinds een tweetal jaren een jonge galerij gestart die regelmatig aan de liefhebbers enkele uitstekende stukken kan presenteren. Bescheiden welis waar, even buiten de stadskern maar daarom niet minder degelijk niet minder kwaliteitsvol en zeker de aandacht van een kunstlief hebber waardl Nu, laten we het heel even eer lijk bekennen Antwerpen en Brussel werden ook niet op een dag gebouwd. Deze veilingszaal die jong en dynamisch geleid wordt door Hed- wig Van de Steen, presenteert nu zondag aanstaande de eerste vei lingsdag van dit jaar. Wij zijn even nieuwsgierig gaan binnenwippen in de lokalen van deze galerij, Ledebaan en hebben een prettige verrassing meege maakt. Inderdaad, een aantal stukken en schilderijen verdienen werkelijk de aandacht. Wij hebben dan voor u ook maar even genoteerd dat wat we zelf wel graag ergens in ons inte rieur hadden zien prijken, maar misschien doet U er zondag a.s. wel het hoogste bod op en gaan ze ons weer ontsnappen. In ieder geval koperwerk en tin, porcelein met schitterende re ferenties als vieux Paris, Vieux Bruxelles en Delft wachten er op hun toekomstig eigenaar en die zal zich gelukkig kunnen prijzen wanneer hij van deze crgamituren» een paar in de wacht kon slepen. Wie nood heeft aan bergruimte komt ook hier terecht want een mooie gamma van Franse en En gelse stijlmeubelen worden ge presenteerd. Voor wat betreft de schilderijen tekeningen, akwareilen en gravu ren is de keuze overgroot. We no teerden snel een bijzondere teke ning van de stoere Permeke, be koorlijke litografieen van onze in ternationale grootmeester James Ensor, liefelijke werkjes van de intieme Tijdgat hangen naast he dendaags werk van Gerlo en G de Pauw, Pierre Paulus, De Smet, Gaston Oustraeten, Georges Lem- mens, Feilden, R^pr<| zijn vele namen uit de rijke keus die wordt aangeboden. Maar laten we nog even vermeiden een zeer intiem kleinood dat toegeschreven wordt aan Adriaan Brouwer, en een mooi landschap uit de Afrikaanse perio de van Floris Jespers. Het Is nochtans niet gemakke lijk U stuk per stuk te gaan be schrijven, laten wij U eenvoudig de raad geven gaat U zelf deze namiddag of morgen zaterdag even kijken en keuren, alvorens U zondag het hoogste bod zal doen. In leder geval veel kirk- en mis schien koopgenot. GALERIE HEDWIG VAN DE STEEN Ledebaan 81, AALST - Telefoon 053/70889 Door het ambt van Meester J. Wiemeersch, gerechtsdeurwaar der Zonnestraat AALST Zal op ZONDAG 8 MAART 1970 te 14u30 stipt worden over gegaan tot een BELANGRIJKE KUNST en ANTIEKVEILING DEZE VEILING OMVAT KOPERWERK EN TIN Kandelaars, vijzels, schouwgarnituren, brons, houthak ken, tinnen potten, enz. PORQELEIN Oud-Brussel, Oud-Parijs, Biscuit, Doornik, Delft, Sèvres. Oud Aardewerk en kantwerk. Alsook een bijzondere mooie verzameling van Netsukes. MEUBELEN Franse Louis Philippe, Empire, Lodewijk XV.. 18e Linnenpers, enz. Engelse: Schotelkast, Jacobein dressoirs, Koffers, Tafels, 18e Barguenos. SCHILDERIJEN, ETSEN, AQUARELLEN, TEKENINGEN Toegeschreven aan Permeke, Frederik cLe Smet, A. Steenacker, Van Neste, Barco, Haugstraeten, Plumeau, Adriaan Brauwer, G. Gelee (Loreinen), L. Frederik, Clarot, F. Boulanger, Leo Steel, B.O. Rossier, Frans Boudewijns. Werken van de Italiaanse en Oostenrijkse school. Rassenfosse, is. van Mens, Van de Vegate, Ensor, Floris Jespers, E. Thijtgat, Gerlo, Aug Saint Aubain, G. Lem- mens, Ceudens, Paulus Pierre, H. Schouten, Felicien Rops TENTOONSTELLING VRIJDAG 6 MAART van 10 u tot 12 u en van 13 u 30 tot 20 u. ZATERDAG 7 MAART van 10 u tot 12 u en van 13u30 tot 20 u.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 2