Indrukkeniuit Cuba (Aalsters) Leraar Stefaan van den Bremt GESPREK Grote meesters in eigen kring r - V.T.B.-V.A.B. week te Haaltert Inderdaad, leraar (en dichter) Stefaan van den Brempt geeft het grif toe: een reis naar Cuba die hij enkele tijd geleden maakte is doelbewust «Ik ging er heen uit spontane sym pathie». Spontane sympathie? «In Cuba is inderdaad een historisch eve nement gaande, dat van enorm belang is voor Amerika, niet het minst voor Centraal en Zuid-Amerika». VERVALST BEELD De 28 jarige Aalstenaar die le raar Frans en geschiedenis is aan het Brusiselse St Lukasinstituut, zegt het op overtuigende maar be daarde toon. Kijk wat we op stuk van in formatie over Cuba hier in krijgen geeft een totaal vervalst beeld van de situatie. Als Fidel Castro tot een menigte van honderddui zenden ja honderdduizenden spreekt, en zijn lange toespraak voor drie-kwart betrekking heeft op konkrete gegevens van de bin nenlandse ekonomische situatie en een kwart ook een veeg uit de pan aan de Verenigde Staten in houdt, dan krijgt de lezer of de kijker in het Westen via de kom- municatiemiddelen vrijwel uitslui tend de aanval tegen de V.S. te lezen of te horen». Heeft Uw sympatie voor het Cubaanse experiment, want dat is het toch, geen lichte deuk gekre gen door uw verblijf aldaar en de konfrontatie met de werkelijke si tuatie? In geen geval, ik heb er vooreerst 10 dagen doorgemaakt in een Seminarie waar 3 a 400 andere West-Europeanen aanwezig waren, zelf Amerikaanse joernalis- ten, vervolgens heb ik, net als mijn vrienden, uit solidariteit, deelgenomen aan irrigatiewerken. Dan een vijftal dagen fabrieken en de universiteit van Havanna be zocht. Alles zonder de minste beper king wij mochten vrij uit fotogra feren en praten met de man van de straat. Welnu, die man van de straat, de gemiddelde Cubaan, is ondanks alles gelukkig. Ergens heeft een eenvoudige arbeider in Havana het ongeveer zo uitgedrukt: Het re gime Batista (de door de revolu tie verdreven dictator) en het regi me Fidel Castro: dat rs een ver schil van nacht en dag. Niettegenstaande het isole ment waarin men onder druk van de V.S. Cuba heeft gebracht is de sociale situatie van de massa er tijdens nu 11 jaar op verbeterd in een tempo dat als het ware eeu wen overbrugd. Fidel Castro heeft daarbij vooral belang gehecht aan de plattelandsbevolking die onder het regime van Batista amper drie of vier maanden per jaar werk gelegenheid had... en onder welke levensvoorwaarden nog wel. Nu is het wel zo dat 90 van de suikerproduktie door Rusland wordt afgenomen waar voordien de V.S. de belangrijkste koper was. Rusland levert eveneens ben zine aan zeer lage prijzen. Maar niettegenstaande deze Russisiche hulp, waartoe Cu ba ingevolge de houding van de V.S. wel gedwongen werd, wil Fidel Castro een eigen koers varen. Laten wij overigens ook niet vergeten dat aanvankelijk, voor en even na de revolutie Fidel Castro in de V.S. een zeker vertrouwen, ja een sympathie genoot. Het feit dat hij niet bereid was zich voor de Amerikaanse wagen te spannen wat ov.erigens de betekenis van zijn revolu tie van zijn strijd tegen het reaktionaire regime van Bas- tista zou vernietigd hebben, dreef hem in de richi.ng van Sovjet-Rusland. Maar let wei, in de ideologi sche twisten tussen China en Sovjet- Rusland neemt Fide! Castro en zijn medewerkers geen pro-Rus sisch standpunt in. Men heeft de indruk, zoal niet de zekerheid, dat Fidel Castro, die ook sekretaris-generaal is van de kcmmunistische partij van Cuba, soortgelijke ideologische twisten tussen marxistische landen zinloos acht, op het ogenblik dat de ge meenschappelijke vijand, het ka pitalisme een reeel gevaar is. Er gaan in ds V.S. steeds meer stemmen óp om een andere hou ding aan te nemen ten opzichte van Cuba... 60.000 prostituees was het traditionele amusementsoord van rijke Amerikaanse toeristen. Als dusdanig heeft het afgedaan: aan de prostitutie werd een einde ge maakt. Maar ik geloof dat de jonge in- tellektuelen achter F»del Castro staan. Er is een enorme belang stelling voor literatuur, een totale vrijheid om op bet artistieke vlak te experimenteren. De recente grafische kunst in Havana getuigt c.m. hiervan. Lxe pers Er zijn geen opposi tiekranten. Kritiek is wel toegeU ten in de mate dat zij de essientie van de revolutie niet ondermijnt. Maar, en Stefaan van de Brempt zegt het nadrukkelijk: Er zijn geen concentratiekampen. Men heeft wel een aantal anti- Castro gezinden geexecuteerd? Dat is juist, maar dat gebeurde tijdens de eerste maanden na de revolutie. Maar men vergeet al te vlug de wreedheid van het regime van Batista, Het «kommunistischg» regime in Cuba heeft een Latijnse stem pel. Men moet zich hoeden voor "vergelijkingen me Wh et kommunis- me zoals in Sovjet-Rusland. An derzijds is de Cubaanse situatie niet over de schakelen naar West- Europa. Wel naar Zuid-Amerika. Maar in Cuba is men er van over tuigd dat een revolutie in Zuid- Amerika slechts kansen maakt in dien deze tegel,jkertijd in alle lan den uitbreekt. In de meeste Zuid-Amerikaanse landen zijn de Kommunistische Partijen eerder «traditioneel». Che Chevara, een idealiist heeft dat kunnen ervaren. Zo eenvoudig zal het niet gaan in Zuid-Amerika. Het is bekend dat in Panama bv. speciale V.S. legereenheden waar van de manschappen «adviseurs» zijn geweest in Vietnam, worden opgeleid voor gespecia! zeerc'e guerillaakties in Zuid-Amerika. Voor de Cubanen blijft Che Chevara ofschoon zijn ekono- misich beleid als Minister des tijds een mislukkig iis gebleken een voorbeeld, net als andere Cu baanse revolutiehelden. Wat nog niet betekent dat men er systema tisch aan personenkultus doet. GEEN DOEL... Weet U, toen ik er verbleef, heeft Fidel Castro een nieuw ge bouwd dorp ingehuldigd: Moderne woningen die de staat gratis over maakt aan de bewoners... Fidel Castro J$, bezorgd om de onn^idc'e- lijke ekonomische sociale siGuat.e van Cuba, dat in eerste instantie een landbouwland is. Zijn «'kom- munisme» of hoe men het ook moge noemen, is een middel, geen doel op zichzelf. De Russen? De Russen spelen er een pokerspel... Stefaan van den Brempt is niet alleen geboeid door Cu ba. Want pas enkele weken geleden heeft hij zich nog in Jordanië gewaagd. Hij is, dui delijk geengageerd voor een maatschappij die anders is dan diegene die men in het «welvarende westen» mee maakt. Hij is niet het type van de bijna tradit.oneel ge worden kontestatair. Daar voor gaat zijn gevoeiighe.d gepaard met een intellektuele nuchterheid. Maar over zijn bezoek in Jordanië reg.streert hij toch in een weekbladver- slag in verband met de Isra ëlitische bombardementen «Ook de vluchtelingenkampen worden geregeld gebombar deerd. Dit betekent dat voor al de armste bevolkingslagen uiteindelijk het slachtoffer van de represailles, en dit is precies de bedoeling van de Israëlitische legerstaf». Waarheen zoudt U nu wel wil len reizen? Naar China... gewoonweg op verkenning, daar beleeft men «ge schiedenis». B. LATIJNSE STEMPEL Dat is inderdaad zo... Weet U ik heb het herhaaldelijk kunnen ervaren, niet alleen in Havana maar ook in andere steden: Fidel Castro is er enorm populair. Hij trekt voortdurend van stad tot stad, ja van dorp tot dorp, onder houdt als het ware een persoon lijk kontakt met de massa. Hij slaagt er in het gebrek aan werk krachten op te vangen door een beroep te doen op vrijwillige ar beid, ook bij de intellektuelen. Hoe reageren de intellektuelen tegenover het huidige regime? Is er geen beperking van wat men zou kunnen omschrijven als de geestelijke vrijheid. Hoe staat het er met de persvrijheid? Ik moet toch dit zeggen; Er is wel een kloof tussen stad en plat teland. Zoals ik reeds zei gaat de belangstelling van de regering bijna in eerste instantie uit naar het platteland ook en vooral om ekonomische en sociale redenen. Havana, destijds met 50 a Haaltert mocht zich zondag 1 maart verheugen in het lovens waardig initiatief van VTB-VAB, met de geslaagde schilderijenten toonstelling, onder het motto «Grote meesters in eigen kring». Na een woord van welkom op de openingsreceptie sprak Willy De Loose, plaatselijk vertegen woordiger van VTB - VAB, zijr, dank uit aan de bevolking voor de bereidwilligheid waarmee de geposeerde werken werden uitge leend. Hij betrok eveneens het gemeentebestuur in zijn hulde, ge zien voor deze vernissage de lo kalen van het nieuwe gemeente huis als decor mochten gebruikt worden. «Last but not least» al dus spreker «een hartelijk woord van dank aan de schilders P. Mer- tens enE. De Cooman voor hun sympathiek gebaar, een werk af te staan, dat door onze mensen kan gewonnen worden». Het was de heer Renaat Por tier, licentiaat geschiedenis, die de gelegenheidstoespraak hield. Hij leidde zijn uiteenzetting in met het beklemtonen van het moderne mecenaat, waarvan Haaltert hier een prachtig voorbeeld geeft door het onbaatzuchtig afstaan van schilderijen. De kunstenaar, aldus spreker, is en blijft een individua list. Dit neemt niet weg dat hem ook een belangrijke sociale taak op de schouders is gelegd. Zijn maatschappelijk engagement maakt hem tot een exponent van ons vlaamse kuituurpatrimoni um, hierbij het woord van Vermey- len indacht.g «Vlaming zijn om Europeeers te worden». In dit verband alle felicitaties voor Willy De Loose en zijn dynamische ploeg medewerkers die het ris keerden op deze wijze de kunste naars tot onze mensen te brengen. Wat treft op deze expositie is wel de gedurfde aanpak, door nage noeg alle stijlen van onze schil derkunst in de tentoonstelhngs- zalen samen te brengen. Grote namen ontbreken niet. Ik denk aan Albert Servaes, ongetwijfeld de eerste echte vlaamse expres sionist. Wij kunnen twee werken uit zijn Zwitserse periode bewon deren. Na de eerste school, van o.a. Valerius De Saedeleer, be hoorde Servaes tot de tweede school van Laethem. Evenwel zou het woord «school» in dit opzicht beter vervangen worden door «schilders». Een tweede naam die frappeeert is zeker die van Petrus Mertens, kunstschilder uit de streek. «Ik durf Mertens» aldus de heer Portier «een der sterkste fauvisten van onze tijd noemen».. Het heeft wel enige tijd geduurd voor men bij voorbeeld van franse zijde heeft ingezien dat ook de Vlaamse expressionisten tellen. De wereld van Vlaanderen ligt niet tussen het cafe en de kerk, maar Vlaanderen zelf is de wereld. Een schilder, sterk vertegenwoordigd op de VTB tentoonstelling is Felix De Boeck, die wellicht te weinig gekend is tussen onze grote mees ters. Het werk van De Boeck laat zich niet binden aan een bepaalde richting. Hij integreert het fantas tische, het express.onistische... in zijn kunst. Deze tendens typeert wel onze tijd. Daar waar b-v. in een bepaalde periode van de ge schiedenis de Renaissance hoog tij vierde, lopen in onze tijd vele «ismen» door mekaar. Spreker besloot, dat deze ver nissage wellicht geen groots op gezet iets is, wat niet wegneemt dat men er met de beschikbare mogelijkheden in geslaagd is ze te doen uitgroeien tot een der be langrijkste initiatieven in Haaltert. Een lovenswaardige manifestatie voor de ganse streek, gezien de integratie van zoveel krachten. Gevraagd naar hun mening in verband met het VTB opzet sta ken de twee aanwezige schilders Mertens en De Cooman, hun ent housiasme niet onder stoelen of banken. Zij onderlijnden op hun beurt het belang van dit initia tief gezien de confrontatie van zoveel strekkingen. Wij willen graag onze sympathie voegen bij de algemene tendens van lof en succes die de opening van de VTB-VAB week te beurt viel.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3