Bij een Debatavond kuntschilderes marie-josé vermoesen Arrondissementeel CVPKongres DEKOR GROTE MARKT Heraldische vlaggen tijdens zomerperiode artistiek album (7) In het teken dar as.gemeenteverkiezingen P.H. SPAAK op het Aaisters DONDERDAG as. treedt op het Aaisters stadhuis P H. Spaak, Mi nister van State, Oud-Eendracht supporter en pril federalist in de arena met P. Daels algemeen voor zitter van de Vlaamse Volksbewe ging. De politieke carrière van P.H. Spaak, die willens n'illens de ve dette wordt van deze debatavond is diegenen die behoren tot de oudere generaties voldoende be kend. Recentelijk verschenen zijn memoires en een krant als De Standaard oordeelde het specta culair of opportuun er enkele frag menten uit te publiceren. Er zijn een aantal politieke ver wijten die men sedert decennia vanuit Vlaamse kringen heeft ge richt aan P.H. Spaak, die met en kele korte onderbrekingen vanaf 1936 tot 1955, als premier, maar vooral als minister van buiten landse zaken een belangrijke rol heeft gespeeld in het politiek be leid van dit land. Sommige van deze verwijten o.m. dit betreffende de rechten van de Vlamingen in het «corps diplomatique.» hebben wel wat vari hun kracht ingeboet als men vaststelt dat, in weerwil van som mige «tegemoetkomingen, de op volgers van Spaak op Buitenland se Zaken er niet zo heel veel mee van terecht hebben gebracht. Niet tegenstaande Wigny en Harmei zijn nog steeds 75 van de am bassadeurs eerste klasse frans- taligen. Ten voordele van Spaak pleit wellicht: de meeste jaren van zijn carriere als Minister van Buiten landse Zaken zijn verlopen in ja ren van scherpe internationale kri- s'issen met tenslotte de tweede wereldoorlog. Spaak is er nooit in geslaagd het Nederlands aan td leren. Maar zelf de meest rabiate flamingant geraakte in de ban van zijn akademische welsprekendheid Behorende tot een typische Brusselse liberale familie kan men nochtans niet beweren dat deze politicus helemaal vreemd stond tegenover de Vlaamse Beweging. Niet alleen via een Hendrik de Man maar ook dank zij kontakten met vooraanstaande Vlamingen o.w. sommige Vlaams nationalis ten kreeg hij voldoende de gele genheid tot een duidelijker inzicht in de Vlaamse Beweging. Tenslot te was hij de gangmaker van Leopold III neutraliteitspolitiek, een gevolg van de eis tot het op heffen van het Belgisch-Frans mi litair akkoord, krachtdadig voor- opsteld door de Vlaamse Oud- Strijders, bij monde van verschil lende Vlaamse politici. Het zou ons in het bestek van deze korte gelegenheidsbijdrage te ver leiden de figuur van Spaak dichter te benaderen. Dat hij momenteel in de B.S.P. persona non grata is dient nie mand erg te verwonderen. Spaak was reeds voor de oorlog evenmin als De Man bv. een troetelkind van Emile Van de Velde. In de na oorlogse jaren was zijn duidelijk uitgesproken engagement voor het Amerikaans internationaal beleid, telkens een steen des aanstoots voor die andere B-S.P. politicus en Minister van State Henri Ro- lin. TOEN P.H. SPAAK einde vorig jaar met zijn federalisme uitpakte lokte dit onvermijdelijk de meest uiteenlopende perskommentaren uit. Het Laatste Nieuws wist te melden dat Spaak zich had laten inspireren door Walter Kunnen van de Europa - Een Beweging - Tijdens een (briljante) causerie voor de Marnix-Ring-Zuid - Oost- Vlaanderen, vorige week heeft Walter Kunnen bevestigd dat hij met Spaak over het federalisme van gedachte gewisseld heeft. Zelfs verklaarde Spaak aan Le Soir dat Vlaams-Franstalige pari teit te Brussel noodzakelijk 'is, maar dat van de Vlanmingen dan dient verwacht te worden dat zij de vrijheid van het gezinshoofd en de uitbreiding van Brussel zou den aanvaarden. De Standaard noemde het toen belangrijk dat een Minister van State, lid van de Kroonraad zich bekeerde tot het federalisme. De Gazet van Antwerpen schreef dat de nieuwe opvattingen van Spaak inzake de Belgische staatsstruktuur wellicht een kente ring zouden verwekken in de Brus selse middens. Vinnig reageerde echter tegen Spaak, de B.S.P. ondervoorzitter Jos van Eynde, die herinnerde aan de vroegere unitaristische opvat tingen van de gewezen minister van buitenlandse zaken. Volgens de B.SP. ondervoorzitter was Spaak, gelet op zijn politiek ver leden, medeverantwoordelijk voor de huidige moeilijkheden Men heeft dan ook herinnerd aan een uitspraak van Camille Huysmans over zijn partijgenoot Spaak «die af en toe van mening verandert omdat hij verstandig is» podium Men heeft de oud-politicus nieuwe politieke ambities toegeschreven en een Waalse krant heeft ook de vraag gesteld of Spaak in het vooruitzicht van de gemeentever kiezingen in het strijdperk zou tre den tegen de verwoede unitarist P. V. D. Boeynants. Wat er van dit alles ook moge zijn; Het federalistische evangelie naar P.H. Spaak is merkwaardig voor een doorwinterde staatsman die zich tijdens zijn ganse carrie re in hoofdzaak heeft bezig ge houden met de internationale poli tiek. Men moet niet verwachten dat Spaak tijdens zijn debat met de V.V.B. voorzitter Paul Daels nog nieuwe elementen zal ter tafel leggen. Maar een debat kan ver helderend werken. De vraag waar om Spaak 'inderdaad een voorma lig fervent voorstander van een unitaire staat in cje richting van het federalisme is gegaan, is even intrigerend als de vraag waarom vroegede federalisten de unitaire staat zijn gaan verdedigen sedert de dag dat zij minister zijn gewor den. xxx Het 22 arrondissementeel Kon- gres van de C-V.P. Aalst dat he den zaterdag te Geraardsbergen doorgaat is in feite een voorberei ding van de campagne van deze partij tot de as gemeenteverkie zingen. Een viertal werkgroepen zullen besluiten voorleggen ter bespre king resp. over Jeugd en Sport (voorzitter Paul Claus), gezinsbe leid (voorzitter Edgard Saeys), onderwijs en kuituur (voorzitter A. Van Rossen) en modern K.O.O. beleid (voorzitter A. De Saedeleer De slottoespraak op dit kongres zal gehouden worden door Minis ter Jos De Saeger «De C.V.P. na de verklaringen Eyskens». GEZINSBELEID In de sectie gezinsbeleid wordt o.m. vooropgesteld ofwel de op richting van een gezinsraad of van een advieskommissie inzake ge zinsbeleid. Daarneven ook een ont- haalkomitee dat bij een onthaal- brochure met alle mogelijke in lichtingen en adressen bevat voor al ten behoeve van de inwijkelin gen. Een schepen kan belast wor den met de behartig.ng van de spe cifieke gezinsbelangen. Men zou bv aan de titel van deze schepen kunnen toevoegen «Schepen van en van het gezin- Een zeer praktische aangele genheid de kantoren van het ge meentehuis zouden minstens een maal per week openblijven tot 20u VERVOLG OP BLZ 4 De Aalsterse Grote Markt zal voortaan in de periode van half mei tot half september een sierlijker aanblik krijgen. Een veertien tal heraldische vlaggen, naar een ontwerp van Fritz K eckens zul- ien opgehangen worden resp. voor de Borse van Amsterdam, de «Graaf van Egmont» en de Kredietbank. ZE ZIJN ER... DE NIEUWSTE COMMUNIEPRENTJES zie ons uitstalraam voor mensen drukk. de gazet van aalst met goede smaak schoolstraat 26 aalst Akademie voor Schone Kunsten Sierkunst en Natuurtekenen Leraars De Koninck en Lemai- tre. Atelier Broekstraat Aalst Schildert hoofdzakelijk bloemen. Tentoonstellingen Recent 1961 1965 1969 In Aalsterse Bel fortzaal.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16