1.000 (van de ca. 35.000) forenzen krijgers enquêteurs op bezoek POSTKANTOREN TE AALST ■nPF Onderzoek van de Pendel in de Denderstreek Steeds de expansie van grootwarenhuizen in de streek «Geen kunstmatige voeding, maar goede, echte chocolade krijgen ze cf hoe wil je anders Paaseieren Dinsdag as. nieuwe besprekingen Stadsbestuur - Middenstandsorganisaties HET heeft in de voorbije ja ren niet ontbroken aan studie weekends met professorale re feraten en dat op initiatief van de meest verschillende instan ties en organismen over de voor de Denderstreek zo specifieke pendelarbeid. Verantwoordelij ken uit syndikale en patronale milieus l ebben getracht diezelf de pendelarbeid in ai zijn as pecten te belichten departe- ments en provinciale ambtena ren l ebben er zich bij diverse gelegenheden mee beziggehou den. Men heeft o.m. ook uitge kiend dat die pendelarbeid, vooral in de richting Brussel, de bedrijfsekonomische en tech nische kapaciteit heeft over schreden en welbeschouwd aan de N.M.B.S. 600 miljoen fr kostte per jaar Men heeft de nadelen beklem toond voor het socio-kulturele niveau, vanwege de forenzen, in vele gemeenten van de streek- En o.m. heeft men in de nu met meer zo recente Sodegec-stu- die aangestipt «dat de bevol king over het algemeen haar toestand voor lief (neemt): pendel, inkomen, woongelegen heid enz. Kortom dat er ter zake alhier een gelaten menta liteit was. RECENTE STIJGING Op vorig jaar gehouden studie dagen of bijeenkomsten heeft men er dan de nadruk op gelegd dat de pendel verder in de hand wordt gewerkt, (de laatste jaren vol gens sommigen gestegen met ca. 3000) door de afwezigheid van een voldoend aantal grote en sta biele bedrijven, het wedde of toon verschil - aan de lagere kant in de streek in vergelijking met het Brusselse het status sym bool dat voor velen een job in 't Brusselse is, het feit dat slechts een gedeelte van de pendel soci aal niet verantwoord is. Buitenlandse bezoekers die O sL men dokumenteerde omtrent de regionale situatie, meer bepaald dan het dagelijkse legertje foren zen in de richting Brussel, keken ongelovig, zoal niet meewarig, omdat verantwoordelijken uit de streek steeds diezelfde pendelar beid als het streekprobleem om schreven: Voor die buitenlanders was dat een verschijnsel dat ook eigen was aan de regionen in de omgeving van Londen, Parijs, To kio. En ginds maakte men zich daaromtrent geen zorgen, althans niet in de mate, zoals in wat voor hen maar randstadjes waren van hoofdstad Brussel Aalst, Ninove Geraardsbergen. VRAGEN BIJ DE VLEET Hoe eigenlijk de ca 35.000 fo renzen die dagelijks heen en te rug grotendeels in richting Brus sel, pendelen, ten overstaan van deze situatie reageren, vooral in een tijd dat jongere generaties probleemgevoeliger zijn geworden zoals dat heet, blijft een open vraag. Men gaat nu op zoek naar een antwoord via 1000 forenzen, een antwoord dat een aanwijzing moet zijn voor diegenen die bekommerd blijven inzake de Denderstreek. Vanaf morgen zaterdag gaat een onderzoek van start met 25 enquêteurs die persoonlijk aan het reeds genoemde aantal forenzen een vragenlijst zullen presenteren. Belangrijkste brokken uit deze 6 pagina's tellende vragenlijst De identiteit van de ondervraag de persoon. De Determinatie van de pendel. Beschrijving van de werkgele genheid. Motivatie en mentaliteitsonder- zoek. De beschrijving van de identi teit van de betrokke§ forens wordt uiteraard ruim opgevat, want houdt ook vragen in betref fende de bedrijfstak waar hij is te werk gesteld (of overheids- Onder een grote belangstel ling In aanwezigheid van het stadsmagistraat, afgevaardig den van politie brandweer en andere stadsdiensten en or ganismen werd de Aalsterse agent Andre Van der Meersch ten grave gedragen. Zoals de lezer weet kwam Hij op tragische wijze om het leven tijdens de uitoefening van zijn dienst, in het voorbije week einde op de Steenweg naar Gent. Andre Van der Meersch trad in dienst als politieagent in 1950. Een biezonderheid Tijdens de voorbije drie jaar overle den niet minder dan 7 le den in aktieve dienst van het Aalsterse politiekorps. dienst) de socio-professionele stand, de scholing. Wat de determinatie van de pendel aangaat deze heeft be trekking op de bestemming, de wijze van verplaatsing en tijdsaf stand. Voor de massa die van de N,M,B,S. diensten gebruikt maakt wil men meteen ook te weten ko men wat zoal zijn bezigheden zijn op de trein, waarbij men niet de vraag uit de weg gaat of hij, de pendelaar benevens allerlei moge lijke bezigheden uitrust of recht staat... Verder in het kader van de be schrijving van de werkgelegenheid, toch wel enkele pertinente vragen omtrent dag of maandloon, en eventuele andere sociale voorde len. Onder rubriek «Motivatie en mentaliteitsonderzoek» wordt een antwoord verwacht van de rede nen waarom de betrokkene het fo- renzenleger is gaan vervoegen. En dan ook deze vragen Indien U werk werd aangebo den in eigen streek zoudt U het aanvaarden? Zo neen, waarom - meent U dat het werkklimaat beter is te Brus sel dan te Aalst, waarom? Meent u dat de loonsvoorwaar den beter zijn. Houd U geen rekening met de bijkomende kosten, het tijdver lies... Vind U het werk zekerder in Brussel dan in Aalst. Wat zou ter te Aalst moeten verbeteren. Hebt U vertrouwen in de firma's van de streek. Het antwoord is nu aan die 1000 forenzen, waarvan men mag hopen dat het merendeel de tijd vindt en de goede wil toont ten aanzien van dit onderzoek, dat wordt ingesteld op initiatief van het Aktiekomitee met o.m. de me dewerking van Prof. Matton en de steun van Minister Vlerick en de provincie. BOOMPLANTING TE AALST Aalst bleef niet ten achter op deze boomplantings-aktie, 2.200 gezinnen bestelden 6585 bomen van alle aard. De bestellingen ver liepen vlot dank zij het «Groen- comite» en de jeugdorganisaties «De Vereniging voor Aalsters Kul- tuurschoon schonk 5 bomen die in het stadspark werden geplant. Ook de Galerij Pieter Coecke droeg het zijne mee door het schenken van een «beuk» geplant eveneens in het stadspark en ge doopt onder naam «P.eter Coecke boom», De direktie van Deihaize-De Leeuw, die zoals men weet een aanvraag tot Inplanting van een grootwarenhuiscom- plex in de «Hoezekcuter»» bij het Aalsters stadsbestuur had ingediend, heeft thans nadere toelichtingen ver strekt betreffende de moge lijkheid tot het inschakel?» van een 20 tal «winkelcom plexen» door m ddenstar ders AANVRAAG LATER OP AGENDA GEMEENERAAD De vertegenwoordigers van de verschillende middenstand sorgani- saties werden in 't bezit gesteld van deze voorstellen. D nsdag as. zal daaromtrent een bespreking plaats hebben met leden van het stadsbestuur. Delhaize-De Leeuw heeft van zelfsprekend alleen belangstelling voor dat soort «winkelbodr jven» in het kader van het grootwaren complex die geen konkurronde kunnen betekenen voor haj- e gen promotie. Het burgemeester en Scheper- kollege heeft (wijselijk) geoor deeld eerst de zaak ten g-pnden te bespreken met de m-Jden- standsvertegenwoordigers alvo rens de aanvraag van de betrok ken grootwarenhuisdirektie o;3 de agenda van een gemeenteraadszit ting in te schrijven. De Vlaming ontbreekt nu eenmaal het typisch geduld van de gemiddelde Brit die in alle omstandigheden met dat bekende flegma in 't rijtje aanschuift. Dies krijgt een krant als deze regelmatig jammerklach ten te horen over wat ge noemd wordt «!:et onvoldoen de aantal loketten dat ter be schikking staat van het pu bliek»», in het Hoofdpostkan toor aan de Hopmarkt. Men moet dan de andere klok horen, in casu de direk tie van dit Hoofdpostkantoor. In totaal kunnen er tien loketten geopend wor den. Maar gelet op de exploi tatie, het rendement waarvoor ook de Posterijen toch moe ten rekening houden zijn er tijdens de normale diensturen 5 loketten geopend, waarvan 1 ook voor speciale verricht- tingen van grote geldbedra gen. Vanaf 9 's morgens tot ca. 9u30 stelt men een grote toe loop vast van het publiek. Tussen 9u30 en 11u30 vol staat het normalerwijze met 2 loketten. Vanaf dat uur 11u30 herneemt de toeloop van het publiek. Daarenboven blijft tijd sits de middag alvast ook een ks ket ter beschikking van bet publiek, wat niet in alle post kantoren in het land het ge val is. Men moet daarenboven re kening houden met onbere kenbare factoren als ie weersomstandigheden die in dien zij zeer slecht zijn ie toeloop van het publiek beïn vloeden. Het gaat niet op dat men in alle omstandigheden vijf loketten geopend houdt. Een belangrijk deel van het publiek zou er rekening kunnen mede houden dat het zich niet precies tijdens de spitsuren op de postkantoren aanbied. Erkend wordt we!, dat ai- vast het Postkantoor te Miji- beke Moorseibaan overbelast is. Uitbreiding aldaar, in dat gebouw is materieel onmoge lijk. Wellicht ware het meer ver antwoordelijk, gelet op de uit breiding van nieuwe woon wijken in het Mijlbeekse al daar een nieuw postkantoor te openen. Er is daartoe even wel een Koninklijk Besluit noodzakelijk.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16