Openluchttentoonstelling van Balegemse steen Nieuwigheden Minstens 500 F STEEDS NIEUW uitbreiding van waarborg Eiffeltoren nog steeds toeristische trekpleister 3 Er is een tijd geweest dat in de Vlaamse Ardennen en ook ver daarbuiten vele van onze gemeen ten - stadhuizen, kerken en kaste len - in Balegemse steen werden opgericht. Die tijd is lang voorbij! Men kan het jammer vinden of niet. Fout is het 'in elk geval de huidige gerangschikte monumenten in Ba- gemse steen te «restaureren» met vreemde, in casu met franse steen De stoere kerktoren van Neder- brakel is hier een van de vele spre kende voorbeelden. Godveeerde- gem, St.-Jans-Hemelveerdegem en zovele andere dorpen zagen hun monumenten verknoeien met exo tische «dode» stenen. De Bale gemse steen leeft, zelfs eeuwen nadat hij werd verwerkt. De oude middeleeuwse slottoren van Her- zele de trots van elke Herzelenaar is hier een typisch voorbeeld. De oude abdijkerk van N nove, tot ver buiten het gewest geroemd krijgt weldra ook haar beurt. De herstelling zou een 11 miljoen be dragen en terug zal men de franse steen verkiezen bovsn de originele Vlaamse Balegemse steen. Het stadhuis van Oudenaarde, eveneens Balegems, waarvan de restauratie een 200 miljoen be draagt, wordt hersteld met Door- nikse stenen. De restaurat:e is tot heden niet mislukt! Men ver wijdert alle Balegemse steen zo dat er geen vermeng ng is tussen inheemse en vreemde stenen. He' nadeel is echter dat het origineel karakter van het gebouw ver dwijnt. En hoeveel mensen uit eigen streek hadden in de steen groeve van Balegem geen werk kunnen vinden? De «Vrienden van de Zwalm» ijveren voor het oehoud van het natuurschoon in hun streek. De monumenten liggen hun evenzeer aan het hart. Ze menen dat het de hcogste tijd wordt dat er zorg zou worden besteed aan deze monu menten. Nederland heeft 48.000 gerangschikte gebouwen en Bel gië 1.800 Zoals dit jaar door BRT een ax- tie wordt gevoerd voor het gezond maken van een leefmilieu, zal vol gend jaar een intense propagan da worden gemaixt voor de vrij waring van onze historische ge bouwen. De «Vrienden van de Zwalm» namen reeds kontakt met het In ternationale Council of Monu ments and Sites in de persoon van Prof. R.R.M. Lemaire van de uni versiteit van Leuven. Het heeff trouwens geen zin een streek toe ristisch te willen propageren wan neer men tegelijkertijd geen waar- Dorg heeft dat de verantwoorde lijken de landschappen en gebou wen beschermen. Ter plaatse wordt vooral gere kend op de steun van Dr Van Steenberghe uit Zottegem. Er is wel niemand in de streek die zo begaan is met 't cultuur patrimo nium in het gewest. We weten ook niet of iemand beter met de eigen schappen en de historiek van de Balegemse steen vertrouwd s Vanaf 1 maant krijgen alle kopers van een toestel boven de 3.000 F. netto 1 bon voor een gratis verplaatsing en of herstelling (de stukken worden gratis vervangen in de waarborgperiode op vertoon van ONZE waarborgkaart of faktuur) - op toestellen boven de 10.000 F. worden 2 bons gegeven - Na de waanorgperiode kunnen de bons gebruikt worden als extra korting van ieder -150 F netto NIEUWE ARTIKELS NIEUWE MODELLEN MASSALE KEUZE NOOIT GEKENDE PRIJZEN IEDERE VRIJDAGAVOND VAN 20 TOT 21 OPENBLIJVEN VOOR DE KLANTEN MET UUR ZAL DE WEBA EEN KOPERSKAART Er zullen vele art.kels verkocht worden aan liquidatieprijzen. Met een oude faktuur of waarborgbon kunt U een koperskaart bekomen. WEB/ krijgt U voor een oude stofzuiger bij aankoop van een nieuwe AEG Elektrolux - Hoover Nilfisk (netto 4.725 F) - Philips. k St.-Jozefstraat 20, AALST Grootste toonzaal van Belgie Vrije ingang Open tot 20 uur - 's Zaterdags tot 18 uur gans België. Levering, plaatsing en herstelling in Grootste speciaalzaak in Naaimachines - Radio -F TV - Sanitair - Electrische en huishoudapparaten - Fietsen - Schrijfmachines - Grasmachines - Gereed- schaopen - Plastiekwaren - Keukenmeubels - Muziekplaten enz. Alle gekende merken. dan Dr. Van Steenberghe! De «Vrienden van de Zwalm» beperken hun aktie niet tot kri tiek: inderdaad op 1 mei opent te Munkzwalm een openluchtten toonstelling van beeldhouwwerk in Balegemse steen: Niemand min der dan Mare de Bruyn uit Aalst is de promotor van de tentoonstel ling. Ze zal trouwens naar hem worden genoemd. We weten niet of we beeldhou wer Mare de Bruyn moeten voor stellen? In Aalst en Dendermonde is hij voldoende gekend. Het mo numentale standbeeld van Pres ter Daens aan de Dender te Aalst is van de plaatselijke kunstenaar. Het is een indrukwekkend geheel. Het Ros Beiaard aan het station te Dendermonde is van dezelfde beeldhouwer. Het is een sierlijk en geestig paard en esthetisch volle dig verantwoord. Mare de Bruyn - de leerlingen die hem op de handen dragen noe men hem «professor» - komt met een 15 tal beelden naar de tuin van de Zwalmmolen. Het gewicht der beelden varieert van 60 tot 350 kgr. Er werden verschillende soorten Balegemse steen gebezigd zach te met fossielen en hardere, de witte. Ook de techniek in het beeldhouwen is niet gelijk ge weest. Er werden verschillende soorten beitels en hamers ge bruikt. De bedoeling van profes sor de Bruyn is dus vooral te to nen welke de kenmerken en de mo gelijkheden zijn van de steen. Te vens zal 't een warme en dringen de oproep betekenen tot de ver antwoordelijke instanties opdat ze zouden stoppen met het hope loos verminken van onze «Bale gemse monumenten». Öm te zien hoe schoon en vooral levendig de Balegemse verwerkte steen is, verwijst Mare de Bruyn o.a. naar de toren van de kerk te Oomber- gen, die helemaal gaaf gebleven is. Ook Velzeke zijn vestingstoren is nog betrekkelijk intakt. Piet Van de Sijpe, de program mator van «Te voet door Vlaande ren» zal denkelijk nog dit jaar een programma maken over «stenen destijds». Dat hier ook aan de Ba legemse steen wordt gedacht, ligt voor de hand. Om te besluiten met wat Dok ter Van Steenberghe onlangs zeg de: «Toen men te Zottegem de krypte van Egmont, enige jaren geleden bouwde, had ik de Bale gemse steen voorgesteld. Het kon toch niet anders want voor de kerk van Zottegem is vooral «Ba legem en geen franse steen ge bruikt. Toch viel ook hier de keuze op vreemde bouwmaterialen». De kerk van Zottegem, met zijn originele beiaard, een niet onaar dig gebouw, werd dus ook ver knoeid. Waar heeft Egmont het ver diend? Twee identieke standbeel den en een krypte in vreemde bouwmaterialen j Egmont, overwinnaar te St- Kwinten (St - Quentin) en Grevé- lingen! Mter M. De Boe oP: asselt De Eiffeltoren heeft een heel lange geschiedenis achter de rug- Op 31 maart 1889 ter gelegen heid van de Wereldtentoonstelling wordt op de 300-meter hoge toren bestaande uit drie verdiepingen, de vlag gepland door de bouwer ingenieur Eiffel. Aan het hele ge bouw werden toen 35.000 kilo verf gestreken en dit doet men nu nog om de 7 jaar. In 1909 werd er gezegd dat men de toren zou slo pen. Daar heftig wordt geprotes teerd tegen dit besluit, behoudt men de toren. Tijdens de eerste wereldoorlog doet hij dienst afs reuze-antenne. Hij vangt een bericht op waardoor de slag aan de Marne wordt ge wonnen. De eerste verdieping van de toren is 57 meter hoog, de tweede 58 meter en de derde 185 meter. Op het torentje bovenaan heeft men een uitzicht van 80 km ver. Bij zeer sterke warmte wordt de toren 2 cm hoger; bij een zwa re storm beweegt hij 12 cm uit zijn middelpunt. Hij werd gebouwd in een re- kordtijd van 794 dagen en weegt 7.000 ton. Dagelijks wordt de to ren gemiddeld door 560 personen bezocht.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3