Perspektieven inzake moderne huisvesting in het Aalsterse Belangrijke Antwerpse bouwmaatschappij; Plannen voor sociale woningbouw in agglomeratie Eert sieutelgeschiedenis en een avontuurlijke knaap Het personeelskader van de stad Aalst tndien alle projekten van ver schillende private bouwmaat schappijen verwezenlijkt worden, ziet hei er wel naar uit dat het probleem van de moderne, sociale huisvesting te Aalst in een versneld tem po naar een oplossing gaat. Op de vraag of er te Aalst een werkelijk probleem inza ke huisvesting bestaat krijgt men alvast van specialisten uit de privé-sector een kate- goriek bevestigend antwoord. Officiële instanties, of diege nen die hun vertegenwoordi gen, zijn minder kategoriek, maar ontkennen niet de nood zaak van een vlugge aanpak waardoor de situatie van de huisvesting vooral te Aalst gesaneerd wordt. Terloops, tijdens gesprekken te Aalst werd niet zonder enige ironie gewezen op het feit dat nu reeds enkele jaren geleden een ««Stedelijk komi- tee voor de Huisvesting» werd opgericht, komitee dat onder de bevoegdheid viel van de Schepen van Burger lijke Stand en Volksgezond heid maar dat volgens onze gesprekspartners nooit sa menkwam, laat staan konkre- te voorstellen uitkiende. VERSCHILLEND^ NIEUWE PROJECTEN Tijdens de voorbije jaren heb ben vooral maatschappijen als ««Goedkope Woningen» (die. >|n 1970 vijftig jaar bestaat), Veilig Wonen, Etrimo om de belangrijk ste te noemen, een belangrijke bij drage geleverd tot een moderner huisvesting te Aalst en omliggen de. De Tuinwijk Bergekouter, een initiatief van de stad, is hierbij evenmin te verontachtzamen. Voor de toekomst heeft Veilig Wonen een aantal plannen die voor wat de Aalsterse agglomera tie betreft, betrekking hebben op Haaltert, Herzele en dichter bij de stad: Lede, waar nabij het station niet minder dan 400 woningen worden voorzien. Deze maatschappij heeft een recente suksesrijke ervaring te Erembodegem, met een moderne wijk waar woningen van diverse types werden aangebouwd, een deels voor verkoop, anderdeels voor verhuring, in welk laatste ge val men vanuit een reele sociale optiek huurprijzen berekent op basis van het aantal kinderen. Een andere maatschappij Dewa- co bouwt een complex van 45 ap partementen op de Paardendries te Aalst. Belangrijk is een project van een bouwmaatschappij die te Aalst de realisatie van 500 wonin gen beoogt. Uitsluitend ter infor matie; Een Antwerpse bouwmaat schappij, die evenmin als de vori ge voorlopig wenst genoemd te worden en geen nadere gegevens verstrekt, onderhandelt momenteel voor de inplanting van ca 250 woongelegenheden verkoop en verhuren van diverse woontypes in het Aalsterse. TE HOGE HUURPRIJZEN In sommige gevallen hebben en kele van deze maatschappijen af te rekenen met de traditionele ad ministratieve rom slomp en mo menteel met de krediet beperkin gen. Maar zoveel is zeker dat via deze prive-initiatieven op relatief korte termijn een kentering ten goede inzake de huisvesting in het Aalsterse mag verwacht worden. Die sanering van de huisves tingssituatie te Aalst blijkt wel dringend, hoort men zeggen van wege woordvoerders van bouw maatschappijen: Zij citeren dan meteen cijfers die tijdens de Week van de Huisvesting in 1964 te Aalst werden bekend gemaakt: Van de ca 14.000 woningen in de Dirk Martensstede zijn er om en bij de 9.800 die dateren van voor de tweede wereldoorlog, waar van dan meer dan 6000 die ge bouw werden voor 1918. Welnu, het grootste gedeelte van deze woningen voldoen qua komfort niet meer aan de gelden de opvattingen. Alvast het meren deel van dergelijke vooroorlogse woningen liggen te Aalst op een onverantwoord hoge huurprijs, re latief hoger dan bv. in sommige randgemeenten van Brussel en Antwerpen. Er is meer, zegt men: indien sommige van deze wonin gen een grondige inspectie van de diensten van Volksgezondheir on dergaan, zouden zij zonder meer als ongezond worden verklaard. Het is een vraag of de gemeen telijke instanties in dat verband hun verantwoordelijkheid steeds durven op te nemen: m.a.w. het zou verantwoord, het zou noodza kelijk zijn, dat ook te Aalst een aantal «versleten» huizen als krot woningen voor onbewoonbaar zouden verklaard worden. Een Aalsterse instantie De huisvesting te Aalst \s er zoals elders de laatste jaren alleszins op vooruitgegaan. De huurprijzen zijn in verschillende geva'.len niet ver antwoord en eenvoudig een exploi tatie van de hu d ge situatie. Daar kan inderdaad vlug aan verholpen worden indien verschillende pro- jekten binnen zeer korte tijd wor den gerealiseerd. De oplossing van de huisvesting dient gezien te worden in het kader van de ag glomeratie, in eerste instantie dan met de randgemeenten. Vraag aan die zelfde Aalsterse instantie «Dat» «Komitee voor de Huisvesting»? Het is mogelijk dat destijds een dergelijk initiatief werd genomen zonder enige kon- kreet gevolg. Hoe dan ook: Iets dergelijks zou in elk geval op nieuw moeten van wal steken. Maar dan liefst niet als een soort stunt, enkele maanden voor de gemeenteverkiezingen. Vanaf volgende week wordt de prijs van de meeste bladen verhoogt ingevolge de steeds toenemende bedrijfskosten. Dit heeft tot gevolg dat de verkoopprijs van ons blad eveneens vanaf volgende week 6,50 fr zal bedragen. Or de verkoopakte van de woningen aan ten Berg een clausule bevatten van ««sleutel op de deur» is ons niet bekend. En wat er ziafce hierna volgt heeft slechts onrechtstreeks te maken met de heibel rond deze nieuwe woonwijk. In elk geval een eigenaar-bewoner van een dezer huizen beschik te niet over de sleutel van zijn autobergplaats. Met het gevolg dat d% auto van de betrokkene, dezer dagen, uit de bergplaats was verdwenen. Een knaap ontvlucht uit een wederopvoedingsgesticht was met het voertuig aan de haal gegaan, waarmede hij uiteindelijk te Oos tende in erbarmelijke omstandigheden arriveerde want het ont vreemde voertuig aan stukken reed. De eigenaar werd van deze onprettige geschiedenis op de hoogte gebracht. Vervolg van het verhaal Te Oostende ging dezelfde knaap met een wagen van de Rijkswacht aan de haal en reed in richting van I et Wederopvoedingsgesticht, het avontuur beu VERGADERING VAN VERENIGDE SECTIES VAN GEMEENTERAAD De verenigde secTTès van de Aalsterse gemeenteraad kwamen gisteren bijeen. Op de agenda stond «Aanwerving en bevorderings- voorwaarden van het stedelijk personeel: administratief personeel, politiepersoneel, Meester-, Vak- en Dienstpersoneel. Verschillende wijzigingen aan het origineel ontwerp waren het voorwerp van de bespreking. Voor verschillende nieuwe funkties werden overgangsbepalingen voorgesteld zo'bv voor de funktie van sportadviseur, die zou kun nen bezet worden door een bureauchef die thans in dienst is. Ook voor de funktie van kultuurattache werd een overgangsmaatregel voorgesteld, derwijze dat voor de benoeming bureauchefs zouden kunnen in aanmerking komen die voldoen aan de voorwaarden om bevorderd te worden tot afdelingschef. VIJFTIGJARIG BESTAAN KRISTELIJKE CENTRALE VOEDING on HOTELBEDRIJF Op 11 april as. herdenkt de Kristelijke Centrale voor de Voe ding, Landbouw en Hotelbedrijf haar vijftigjarig bestaan. Te dezer gelegenheid heeft o.m. ook een ontvangst plaats op het Aalsters stadhuis. KRISTELIJK VERBOND VAN GEPENSIONEERDEN 10.000e LID Zaterdag 18 april te 15 u. in De Rink gaat het Kristelijk Verbond an Gepensioneerden zijn 10.000 lid huldigen. Het betreft de h. Jozef de Landsheer uit Moorsel. Te dezer gelegenheid is een ont spanningsprogramma voorzien en een toespraak van de h. W. Ver leysen, Bestendig Afgevaardigde over ««Overheidsbeleid en Bejaar denzorg». KONGRES NATIONALE VERENIGING WEERSTAND VAN HET SPOOR De weerstanders van het spoor 40-45 houden op zondag 26 april te Aalst hun nationaal kongres 'in de feestzaal van het stadhuis te 11 u. Dit kongres gaat gepaard met een bloemenhulde aan de verschillende monumenten ter herinnering aan de oorlogsslachtof fers.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16