klein logboek Aalsterse kultuurraad nog steeds in de mistP Sport op alle fronten «De stad is het werk van alle inwoners» Invloed van T V. op het kind Biljartclub D'Ajuintjes, wint de 8ste uitgave van de Wisselschaal Octaaf Uvin CeleJooM zonder ónoer D. KIECKENS BILJART Het stadbestuur zou wel bereid zijn de stedelijke kultuurraad bij diverse gelegenheden, d.w.z. tel kens dit organisme dat in feite een autonome, niet officiële ver eniging is initiatieven neemt die zijn financiële mogelijkheden te boven gaan, een bijkomende steun te verlenen (Voor 1969 werd een krediet van 30.000 fr goedgekeurd en een gelijkaardig bedrag is voorzien voor 1970). Tevens wordt een stadslokaal ter beschikking gesteld en kan zoals in de statuten is voorzien beroep gedaan worden op een stadsbediende voor administratie ve taken. Dat blijkt dan, zeer bondig, de reaktie te zijn van het stadsbe stuur ten overstaan van een aan tal konkrete vragen die Dr Jur. J Clinkaert, voorzitter van de raad naar men ten stadhuize kon ver nemen, heeft overgemaakt. De voorzitter van de kultuur raad zou als zijn opvatting hebben te kennen gegeven dat de huidige subsidiering onvoldoende armslag biedt en als uitgangspunt ter zake een betoelaging van ca. 4 fr per inwoner vooropstellen. Daarenbo- Wat is de negatieve kant van de televisie voor kijkende kinde ren? Een onderzoek ter zake door Nederlandse geleerden op touw gezet, heeft een aantal program ma's waarin veel geweld voorkomt (Batman, de Saint e.a.) unaniem als slecht gekwalificeerd Niet alleen tegen de geweldda dige kinderprogramma's dient ge protesteerd, zegt het onderzoek, ook geen uitzendingen die te wei nig gericht zijn op de ontwikke ling van het kind. Men zou graag meer informatieve programma's en doe-programma's willen, die het kind aanzetten tot zelfwerk zaamheid. Er is op stuk van on derzoek naar de invloed van de televisie op kinderen, nog niet zo heel veel gedaan. In het Engelse maandblad ««Nova» heeft onlangs het resultaat gestaan van een on derzoek dat de BBC heeft ge houden over ««wat zijn nu precies voor het kind gevaarlijke program ma's». Over het algemeen blijken kinderen niet bang te zijn voor geweld in tekenfilms en het gooi en smijtwerk in slapticks, noch voor de zogenaamde westerns. Bang zijn ze wel als er gevochten wordt met zwepen, messen of flessen. Ook zijn uitzendingen ge vaarlijk waardoor het kind zijn ze kerheid kan verliezen, bievoor- beeld ruzie tussen ouders, ven is hij van oordeel dat de kul tuurraad of een beslissingsrecht moet hebben inzake de verdeling van kredieten aan kulturele ver enigingen of dat het stadsmagi straat een bindend advies betref fende dezelfde kredieten zou aan vaarden. Voor zover tegenover deze laat ste voorstellen nog niet officieeJ is gereageerd, blijkt uit wat men in de stadhuiswandelgangen hoort, een fudamenteel verschil van op vatting te bestaan inzake het «statuut» van de Kultuurraad Dit heeft onbetwistbaar te ma ken met het feit dat de voorberei dingen die zijn voorofgegaan aan de oprichting van de raad, zich voltrokken hebben in een nevelige sfeer, waarbij diverse factoren hebben gespeeld. Dat de voorzitter van de Kul tuurraad, alvorens definitief van start te gaan duidelijkheid wenst, pleit voor de ernst waarmede hij zijn taak wil vervullen Anderdeels is het ook wel zo en dat geldt niet alleen voor deze aangelegenheid dat de bete kenis van een Kultuurraad, hier en elders, niet uitsluitend afhanke lijk is van statuten, ja zelf niet van subsidiering. Alle officiële concepties zelf deze van het Ministerie van Nederlandse Kui tuur ten spijt zal, zeker een lokale, Kultuurraad in belangrijke mate zinrijk zijn, m.a.w. het kul- tuurbeleid efficient en vooral ei gentijds stimuleren en koordineren naar gelang van de verbeeldings kracht van het werkelijke engage ment van diegenen die er bij be trokken zijn en dat is zeker niet in laatste instantie de vertegen woordigers van de kulturele ver enigingen. Het zou echter zeer jammer zijn indien ingevolge een of ande re dubbelzinnigheid de raad niet van de grond zou geraken. Het mag niet zijn dat de naderende gemeenteverkiezingen de houding van het stadsbestuur zou beïn vloeden. Wellicht is het toch wel aangewezen dat alvorens in een of andere richting een beslissing zou vallen, enkele vertegenwoor digers van het stadsbestuur en van de kultuurraad zich nog eens zouden bezinnen aan een ronde tafel: In een sfeer van openheid, van oprechtheid. Het Atelier voor Stedelijke Ak- tie in Research belegde onlangs, in samenwerking met het Archief voor Moderne Architektuur, te Brussel een perskonferentie om een Charter voor stadsbeleid voor te stellen. Het charter gaat uit van het beginsel dat stad in menselijke ontplooiing eng met elkaar ver bonden zijn. De stad is immers het natuurlijk kader van de men selijke existentie. De stad behoort dus niet aan immobilienmaatschappijen, speku- ianten, administratie- of openbare besturen. Zij is het gezamenlijk werk van alle inwoners. De laatste jaren wordt het stadsbeeld voortdurend verkracht de ontmanteling van historische gebouwen en het wegvagen van hele wijken dreigen zich nog uit te breiden. De politiek van stedebouw is la handen van openbare besturen die moeilijk weerstaan aan financiële druk. Het resultaat is een reeks be slissingen die de stad ais ieefmi- lieu haar aantrekkelijkheid ontne men. De huidige stedebouw is ver keerd omdat hij beheerst wordt door winstbejag, omdat hij de voorkeur geeft aan de verkeers stroom van auto's, omdat hij mo numenten en historische hoeken, symbolen van kollektief stads- en kuituurleven, afbreekt of verminkt Tot daar de princiepen van dit Charter. Mocht deze aktie er in slagen de getuigen te redden van eeuwen beschavingesgeschiedenis, mocht de buldozermentaliteit vervangen worden door een verantwoord stre ven naar meer schoonheid! Daar voor strijdt de Vereniging voor Aalsters kultuurschoon- Onder zeer grote publieke be langstelling, ging vrijdag in het lokaal van BC St Anna de finale door van de 8ste uitgave van de Wisselschaal Octaaf Uvin. Traditiegetrouw kwam de span- ning slechts in de laatste match. Maar het is toch duidelijk dat ook dc kleineren in de biljartsport aan de basis lagen van de uiteinde lijke overwinning Roger DE- SMEDT als eerste man van B.C. D'Ajuintjes bereikte zonder veel moeite de 50 punten in 29 beurten Overweldigend was dit niet, maar toch eindigde hij met een boni van 11 punten door zijn tegenspe ler van Biljartvrienden Cami Rene slechts 26 van de 37 te spelen punten wist te vergaren. Als tweede speler kon Triest Clement herademen. Kalm. regel matig en af en toe door het geluk gediend behaalde hij zijn 67 pun ten eveneens in 29 beurten. Ook hier was de partij van middelma tig gehalte, maar de verworven boni bleef behouden. Want hoe zeer Jozef De Valkeneer zich ook inspande de kloof te overbruggen hij kon de achterstand slechts milderen met 2 puntjes. Zo traden dan de kaderspelers in het strijdperk met praktisch ge lijk kansen; Pierre DE COCK voor Biljartclub D'Ajuintjes en Marcel De Moyer uit Biljartvrienden, ook reeds finalist verleden jaar, doch dan bij BC Herleving. Met kleine en middelmatige se ries liep Marcel Demoyer dadelijk uil. Pierre De Cock, aanvanke lijk helemaal niet in zijn beste doen miste keer op keer. In 22 beurten maakte hij slechts 38 ca ramboles en kende zelfs 14 pun tenloze beurten, ledereen zag de beker reeds in handen van Bil jartvrienden gezien een kloof van rond de 100 punten bijna onover brugbaar leek. Maar dan kwam plotseling de ommekeer... Met series van 39, 18.82 en een eind serie van 26 maakte Pierre De Cock een einde aan de partij. De grootmeester in 't vak speelde zijn ploeg naar een prachtige overwinning. Vermelden we nog dat voor de derde en vierde plaats eveneens gespeeld werd door een ploeg van D'Ajuintjes en een ploeg van Bil jartvrienden. Ook hier werd de match gewonnen door de ploeg van D'Ajuintjes. De volledige uitslag luidt: 1. D'Aju.ntjes II (Roger Desmedt, Triest Cle ment. Pierre De Cock) 342 punten in 88 beurten. 2. Biljartvrienden I (Cami Rene, Devalkeneer Jozef, Demoyer Marcel) 294 punten in 87 beurten 3. D'Ajuintjes I (Vangoethem Freddy. De- brucker Albert, Keppens R.) 292 punten in 87 beurten 4. Biljartvrienden II (Deneve Carlos, De Backer Aime, Franpois Alfons) 327 punten in 87 beurten Door Mevrouw Weduwe Uvin werd de wisselschaal aan de over winnende club overhandigd, waar na werd overgegaan tot de prijs- uitdeling. Tevens dankte voorzitter Nimmegeers al de medewerken den en aanwezigen. Een telefoon zonder snoer is in Engeland in ontwikkeling. Het ding is niet veel groter dan het mondstuk van een konventioneel toestel en werkt op mikrogolven In plaats van met draadverbinding. Zo'n draadloze telefoon is in huis overal mee te nemen, van in het bad tot in de keuken en In de auto. DE LAATSTE NsEUWE PLATEN ZIJN TE VERKRIJGEN BIJ LANGE ZOUTSTRAAT 53 AALST TEL. 215.83

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 2