uit da modewereSd wat eten we deze week... voor de fijnproevers vluchtige aantekeningen nuttige wenken ploegstoffen 1551 vamofiex keuken geheimen vrouwen kroniek ZONDAG Tonijnsouffle Tomatensoep Paprika kip Gekookte Rijst Vruchtensla MAANDAG: Gehakt Andijvie Gekookte Aardap pelen Chocoladevla DINSDAG: Gekookte Eieren Zure Botersaus Sla Gekookte Aardappelen Rabarbercompote WOENSDAG: Varkenskarbonaden Worteltjes Gekookte Aardappelen Vanillepudding DONDERDAG Biefstuk Spinazie Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding VRIJDAG Gebakken Schol Frites Rijstpap ZATERDAG Bloemkoolschotel met Kaassaus in de Oven Pannekoekjes iONIJNSOUFFLE Benodigd 1 blikje tonijn 45 gr boter, 45 gr bloem, 2 dl melk, 4 eieren, peper en zout Bereiding Neem de to nijn uit het blikje en verdeel hem in kleine stukjes. Bewaar het vocht voor de saus. Roer de eier dooiers erdoor en maak op smaak met peper en zout. Klop de eiwit ten stijf. Meng nu de saus voor zichting met de eiwitten en de stukjes tonijn. Verdeel het mengsel over 4 a 6 souffle-potjcs. Deze mogen maar voor 2h gevuld worden, ge zien het rijzen. Schuif de potjes in een matig warme oven en laat ze in ong. 30 minuten souffleren Dien warm op! Dek de potjes bij het overbrengen naar tafel af met een servet. PAPRIKAKIP Benodigd 1 flinke braad kip in stukken verdeeld, 200 gr champignons, 1 eetlepel cognac, 1 eetlepel paprikapoeder, scheut je sherry, bloem, boter, peper, zout, 2 kleine uitjes en 1 dl kof fieroom. Bereiding Wrijf de stukken kip in met peper en zout. wentel de stukken een voor één door wat bloem. Laat in een flinke braad pan 100 gr boter smelten en braad hierin de stukken kip aan alle kanten bruin. Giet hierna het braadvet uit de pan. Zet de pan terug op het vuur en gooi over de kip een volle eetlepel cognac. Steek dit aan met een lucifer, champignons erbij, de gesnipper de ui en een glas sherry. Laat het geheel een kwartier zacht stoven draai de kip een keertje om. Ver meng een dl koffieroom met een eetlepel paprikapoeder en een hal ve koffielepel zout. Voeg dit bij de kip en laat nog 10 minuten zachtjes nastoven. BLOEMKOOLSCHOTEL Benodigd 1 bloemkool, zout, 50 gr boter, 50 gr bloem, 100 gr geraspte kaas, peper, pa prikapoeder, 500 gr gekookte aardappelen en nog wat boter. Bereiding Kook de schoon gemaakte bloemkool in zijn ge heel gaar in ruim water en zout. Laat de kool uitlekken. Bewaar het vocht. Maak van de boter, bloem, kookvocht van bloemkool en de melk een mooie gladde saus. Roer er 75 gr van de ge raspte kaas door en maak de saus op smaak met wat zout, pe per en paprikapoeder. Snijd de gare aardappelen in plakjes. Beboter een groote, plat te, vuurvaste schotel. Leg in het midden de uitgelekte gare bloem kool. Schik de aardappelplakjes eromheen. Bedek alles met de saus. Strooi de achtergehouden (25 gr) geraspte kaas erover en leg hier en daar kleine klontjes boter. Schuif de schotel in het midden van een matig warme oven (150' C) en laat het ge recht warm worden en een licht bruin korstje krijgen. gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen mef de volledige pioegcollecfie bij U aan huis. Het is niet alleen van be lang dat de levensmiddelen, die we gebruiken, fris en van goede kwaliteit zijn: we moeten ze ook op de juiste manier behandelen bij de toebereiding ervan. Daarom de volgende tipjes BIEFSTUK BAKKEN we in hete bruine boter zodat het vlees onmiddellijk dichtschroeit, waar door het mals en sappig blijft. Dus voor biefstuk eerst de boter heet en bruin laten worden alvo rens het vlees erin te leggen. OM VIS GAAF OP TAFEL TE BRÉNGEN deze koken in wa ter dat net tegen de kook aan blijft. We voorkomen aldus dat het eiwit niet gaat uitvlokken. Vis wordt altijd in vooraf aan de kook gebrachte vloeistof gelegd. Om de stevigheid van de vis te verhogen kan men aan het kook vocht wat azijn toevoegen. WIJN IN SAUS OF RA GOUT altijd zo lang mogelijk la ten meestoven. Dit is nodig om een eenheid te vormen met alle smaken en geuren. HET BELANGRIJKSTE GE HEIM VOOR HET LUKKEN VAN EEN MAYONAISE is dat alle te gebruiken ingrediënten op kamer temperatuur zijn. Gebruik dus nooit een ei dat zo uit de koel kast komt of dikke koude olie. Soort olie of azijn is alleen een kwestie van smaak. HET GEBRUIK VAN PA PRIKAPOEDER neemt steeds toe. Paprika ontwikkelt slechts geur en smaak bij zachtjes fruiten. In heet vet of olie wordt het bitter. Kook spinazie met aanhan gend water na het wassen in 5 a 8 minuten gaar. Zo blijven vita minen en mineralen het best be houden. Nog een weetje omtrent spi nazie deze groente bevat oxaal zuur, dat de kalk in de voeding bindt. De kalk krijgt daardoor voor het lichaam minder waarde Het is daarom wenselijk na het eten van deze groenten een nage recht te geven, waarin melk of melkproducten zijn verwerkt; de kalkvoorziening komt dan niet in gevaar. Combineer deze groenten liever niet met rabarber, die be vat ook oxaalzuur; we zouden dan te veel van deze stof op één dag naar binnen krijgen. MAXI VAN MARY QUANT Mary Quant eens de moe der van de mini-mode genoemd heeft het rcer omgegooid en speeft nu mat maxi. «Spelen»» is wel hat goede woerd, want haar maxi-modeilen hebben niets ge meens met de rechte, saaie tot de grond tolkende creaties van veel, overigens befaamde Franse coutu riers, maar zijn speelser, geesti ger en veel zwieriger. Mary's modellen zijn een men geling van zigeuner-, harem, en boerinnestijl. Als materiaal maakt zij gebruikt van voiles, katoen, broderie anglaise en dunne soepe le jerseys, bedrukt met bloemen, streeppatronen of in boerenbont. Het effekt is sexy, zonder zwoel te zijn. Bij de maxi-modellen van Mary zien we eigenlijk nog meer van Met de komst van het warme seizoen heeft men, vooral op het platteland, af te rekenen met een ander minder aangename gebeurtenis, namelijk met de vlie gen. Heeft men in de keuken last van dez lastige insekten, dan kan men in een pannetje op een laag vuurtje wat azijnwater laten ver dampen dit verdrijft de vliegen absoluut. Dit middel kan tijdens vakantiedagen ook goede dien sten bewijzen in een zomerhuisje of tent. Denk er wel aan dat U op plaatsen waar vliegen aanwezig zijn, levensmiddelen en in het bijzonder vlees nooit onafge dekt laat staan. Als er maar éen bromvlieg in de buurt is kan het vlees reeds na enkele uren met maden besmet zijn Nog een zomerplaag zijn de wespen. Tegen de venijnige steken van een wesp is het vol gend huismiddeltje nog sleede het beste: de prik heel goed uit zuigen en daarna de plek inwrir ven met een schijfje ui. Moest men geen ui bij de hand hebben, dan kan men ook betten rnet wat ammoniak of moest men over geen van beide beschikken, de huid eventjes zacht tussen de vingers kneden dat vorkomt ook on prettige gevolgen. Is men in het aangezicht geprikt, dan is het raadzaam er zo spoedig mogelijk mee naar een dokter te gaan, ve Te weinig of te veel haa geen probleem: Evenals in veel andere landen is het ook in de Verenigde Staten van Amerika verplicht dat soldaten kortge knipte haren hebben. De pruik brengt ook hier uitkomst vele militairen die met r.v - J; - -v of met verlof gaan, bezitten nu een langharig pruikje om er in hun vrije tijd toch hip te kunnen zijn. En vele reservisten daarente gen die vaak in de weekends dienst doen hebben een bor stelpruik om over hun lange haar te stolpen. Vandaar steeds meer pruikenwinkels nabij de kazernes. 's Land wijs, 's lands maag de benen dan bij de mini-mode. Hoe dat mogelijk «s? Haar maxi- rokken zijn vooral doorknoop-mo- dellen waarvan de knopen toi ver boven de knieën eenvoudig niet gesloten worden. Ook c'e ender rokken zijn openknoo"baar en be wegen dus mee met het boven kleed. Andere modellen laten het middenrif van de draagster bloot. Hier vallen de wijde rokken laag op de heup, terwijl het bovenstuk- je juist onder de borst eindigt. In ieder geval een maxi-mode die zelfs op een tropische zomerdag koel en speels zal aan doen. Intus sen is Mary Quant verstandig ge noeg orn de mini-jurken niet zon der meer over boord te gooien. Haar soepele mini-jurkjes voor aanstaande zomer hebben als eni ge garnering een ingerimpelda taille. mits, wespegif aan het hoofd heel wat last kan veroorzaken! Grasvlekken behoren ook tot de onaangename risico's van een zomers uitstapje naar buiten. En helaas ziet men deze vlekken meestal pas een tijdje later en dan blijken ze nogal hardnekkig als we ze willen verwijderen. Het gemakkelijkst krijgt men ze uit het weefsel als men de vlek met spiritus behandelt Bedenk echter Wel dat hoe langer men wacht, hoe moeilijker het wordt. STRIJkIJZERS hebben al heel wat ongelukken veroorzaakt. Plaats een strijkijzer steeds op een treefje. (geen onderzetter van asbest) zodat tussen ijzer en strijkplankje een behoorlijke lucht- opening overblijft, welke als iso latie dienst kan doen HUISVROUW IS EEN ZWAAR BEROEP. Maar elke huis houdster is wel in staat haar werk zo te regelen dat zij van een klei ne middagrust kan genteten. Het komt niet alleen haar gezondheid, maar ook haar uiterlijk ten goede. Want een ulir of desnoods maar een kwartiertje middagrust is een nimmer falend schoonheidsmiddel Bent u door omstandigheden niet in staat om dagelijks te rusten, houd er dan tenminste af en toe wat tijd voor vrij als u tenminste zo lang moegelijk aantrekkelijk jong en gezond wilt blijven. De Nederlanders heten «kaaskop pen» maar de Fransen eten in Eu ropa de meeste kaas: 10,2 kg per persoon per jaar. Ze drinken ook de meeste v/ijn 126,3 liter Nederland gaat voorop met ver- r 154,2 liter, margarine 4.3 kg suiker 25,9 kg en vers fru.t 51.9 kg. Luxemburg loopt aan de kop met vlees: 43,1 kg en eieren 243 stuks. België wint met brood: 132,1 aardappelen 200,4 kg en bier 54 De Italiaan eet de meeste verse vis: 8,4 kg sla 13 kg en to maten 15,9 kg.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11