Oberammergau, het dorp tier passiespelen slechts: 14.950F FIRMA DE BISSCHOP dank zij De Bisschop rust uw ganse keuken uit 4 Op 18 mei e.k. zal een interna tionaal publiek voor het eerst weer na tien jaar de befaamde Passiespelen in Oberammergau bijwonen, op 28 september, hon derd en één opvoeringen later, zal dan het doek( althans bij wijze van spreken) voor de laatste maal vallen tot de aloude traditie in mei 1980 voortgezet wordt. Gedurende enkele maanden zal het beroemdste Duitse Alpendorp dus eens te meer in het centrum staan van de toeristische wereld actualiteit van een romantische bergland schap niet ver van Garmisch-Par- tenkirchen en op een honderdtal kilometer van Munchen. Bergen tot 2000 meter hoogte omzomen het keteldal, waardoor het rivier tje de Ammer vloeit. Niet alleen bergbeklimmers van eerder be scheiden formaat, maar ook zeer ervaren alpinisten vinden er gele genheid te over tot grandioze uit stapjes en tocht, want de hoogste toppen van Duitsland de Zug- spitze (2965) m), de Alpspitze (2700 m) en vele andere ver heffen zich eveneens ««vlak bij de deur». In de onmiddelijke nabuurschap van Oberammergau kan men het Lindenhof, een der beroemdste kastelen van Koning Ludwig II be zoeken. Niet ver van het dorpje bevinden zich voorts de Wieskir- che, een der fraaiste rococoker- ken van Duitsland, en de klooster Ettal, Rottenbuch en Steingaden. die op de geestelijke ontwikkeling en groei van Oberammergau hun onuitwisbare stempel hebben ge slagen. Het dorp zelf is een waar openlucht museum van architec tonische bezienswaardigheden welhaast ieder huis heeft een spe ciale geschiedenis. Voorzeker uniek in de wereld is de harts tocht voor het toneelspelen, wel ke de inwoners van oudsher be zielt, maar zeer velen onder hen zijn bovendien ook zeldzaam be gaafde houtsnijders, beeldhou wers, schilders en niet in de laatste plaats muzikanten De eeuwen door hebben al die kunst takken in Oberammergau uitmun tende beoefenaars gekend. In dit Passiespeljaar zullen de bezoe kers trouwens een doorlopende tentoonstelling kunnen bezichtigen van wat er de jongste tijd vooral inzake houtsnij- en beeldhouw kunst is gepresteerd. En men hoeft heus niet te vrezen dat daar uitsluitend producten van de tra ditionele «Hergott-schnitzer» te zien zullen zijn: ook op het ge bied van de religieuze vormgeving spannen de kunstenaars zich ter dege in om aloude overleveringen te verzoenen met de moderne smaak. Een wandeling door het dorpje is ongemeen boeiend en een voortdurende verrassing. Voor eerst is er die ««Bijbelse sfeer» waarin een Thomas Mann grote gedeelten schreef van zijn roman tetralogie ««Joseph und seine Bru- der». De straten dragen namen uit het Oude en het Nieuwe Tes tament, en op de buitenmuren van vele huizen staan taferelen uit de Bijbel geschilderd, de befaamde «Luftmalereien» ze geheten om dat de figuren daarop in de lucht schijnen te zweven of zich op wol ken verplaatsen. De eerste die deze merkwaardige manier van schilderen beoefende wa& de fres coschilder Zwink, die in de 18de eeuw leefde en talloze navolgers kreeg. Deze schilders zelf schie pen hun oeuvre op de huisgevels «hangend in openlucht». Vele Oberammergauer huizen zijn min stens vijf eeuwen oud en werden als historische monumenten ge klasseerd. Zij worden zorgvuldig onderhouden, zodat zij nog steeds hun oorspronkelijk nu we! zeer ro mantisch lijkend uitzicht bewaard hebben. Tot de meest interessan te van die gebouwen behoort de «Alte Post» het restaurant van Anton Preisinger, die in 1950 en 1960 de Christusrol vertolkte en dit jaar de taak van de bekende regisseur, wijlen Johann Lang, op zich genomen heeft. Op de balken van het houten plafond in de «Al- te Post» kan men nog de gildete- kens u t de 15de eeuw bewonde. ren De kerk van Oberammergau is een pronkstug uit de rococotijd. Na de oorlog kreeg zij een nieu we 4,2 ton zware klok, de «Frie- densglocke», waarmede ook dit jaar weer het Passiespel ingeluid wordt. Dit Passiespel dateert uit de tijd van de Dertigjarige Oorlog, die grote gedeelten van Europa, maar vooral van Duitsland ver woestte De directe aanleiding was echter de pest. die voor een bijkomende verschrikking zorgde: Oberammergau moest er de zwa re tol van 81 doden aan betalen. In 1634 beloofden de dorps oudsten plechtig, voor het altaar in de kerk, dat Oberammergau om de tien jaar het leven en de dood van de Heiland door middel van een toneelspel zou gedenken, in dien deze bittere beproeving zou ophouden. Kort nadien bleek de pest daar inderdaad uitgewoed te zijn, en sinds meer dan drie eeu wen blijven de Oberammergauer die belofte trouw. Het spel, waarin de beklem ming van die zware tijden duide lijk weerspiegeld is, werd aanvan kelijk op het kerkhof opgevoerd, en later op de «Passieweide» Sinds 1830 zijn daarop overdekte tribunes opgericht ten gerieve van de bezoekers, maar de spelers zelf blijven traditiegetrouw in open lucht acteren Het huidige Pas- sionstheater werd in 1900 ge bouwd, maar het in sindsdien her haaldelijk vergroot en gemoderni seerd, zodat er thans niet minder dan 5200 personen op comforta bele stoelen plaats kunnen nemen. In het grootse berglandschap, dat tevens als decor dienst doet, werd de eigenlijke scene naar Grieks model in drie verdeeld; zij is zo groot dat er tegelijkertijd 600 personen op kunnen treden. Het passiekoor met zijn uniforme, vaalbleke lange gewaden herinnert eveneens aan de antieke tragedie. Gedurende het spel moet de sce ne 43 maal veranderd worden Gezien zij langs boven open is en alleen het middenstuk achteraan een glazen dak heeft, is er uiter aard geen zoldering van waaruit de coulissen zouden kunnen neer gelaten worden; die worden dan ook vanuit de grond omhoogge draaid. De tekst van het spel is eeuwenlang ongewijzigd gebleven, maar dit jaar zullen bepaalde pas sages weggelaten worden, die op zichzelf tegen de Joden kunnen ge interpreteerd worden. Het spel wordt opgevoerd door 1200 per sonen, waaronder 104 met een spreekroi, daar het dorpje amper 5200 inwoners telt neemt dus vrij wel elke familie er actief aan deel Vele gewaderl zijn eeuwenoud en werden uit zeer kostbare stoffen vervaardigd, een deel ervan is uit Indie afkomstig. Voor de versie ring worden oude Oosterse tapij ten benut. Van oudsher is de spe lers het dragen van valse baarden of pruiken verboden en dat niet alleen omdat echte baarden er zo veel realistischer uitzien, maar vooral omdat rekening moet ge houden worden met de wisselval lige weersomstandigheden. Het spel duurt immers acht uur en de scene is, zoals reeds gezegd, niet overdekt. Daarom laten zowat 600 mannelijke spelers sedert maanden hun baard groeien met het oog op de opvoeringen van dit jaar; anderzijds moeten zij, die optreden als Romeinse legi oensoldaten (aan wie het dragen van een baard verboden was) eventueel hun baard afscheren, hetgeen in onze tijd voor sommi gen onder hen wel een offer zal betekenen. Men zou de Oberammergauer onrecht aandoen, indien men zou beweren dat hij in het Passiespel vooral een winstgevende bedrijf vigheid ziet. De geschiedenis is er immers om het tegenovergestel de te bewijzen. Inderdaad: pas rond het midden van de vorige eeuw begon Oberammergau, wel haast tegen wil en dank, wereld vermaard te geraken door de en- thoesiaste ooggetuigen verslagen van de beroemde toneelspeler Ludwig Levrient. Van dan af be gon de stroom van bezoekers uit alle landen ter wereld gestatig aan te zwellen; de Passiespeltradi tie was toen echter al ruim twee eeuwen oud Overigens is het ook zo dat de enorme inspanningen welke de bewoners van het dorp je zich getroosten om het logies, onderhoud en comfort en van de bezoekers onberispelijk te laten verlopen, hun geesteshouding in geen enkel opzicht hebben gewij zigd. Het merendeel van de voor naamste acteurs behoort tot de generatie die gedurende en na de jongste oorlog zwaar te lijden hadzoals hun voorouders in het begin van de 17de eeuw. Het Passiespel brengt bovendien gro te onkosten mee, temeer gezien er in de jaren tussen de eigenlij ke opvoeringen geregeld moet ge oefend worden, zonder dat daar bij op substantiële inkomsten kan gerekend worden. Tenslotte mag aanlokkelijke Amerikaanse, Fran se en Italiaanse voorstellen tot verfilming onverbiddelijk worden afgewimpeld. Niet alleen de letter, maar ook de geest van de gelofte der voorouders wordt in Oberam mergau in ere gehouden. Ook dat, met de steeds betere bereikbaarheid dank zij de moder ne verkeersmiddelen heeft er ze ker in grote mate toe bijgedragen dat de aantrekkingskracht van de Passiespelen op de buitenlandse (en niet in de laatste plaats over zeese) bezoekers sedert ca 120 jaar bestendig is gegroeid. In 1930 waren er al meer dan 300.000 toeschouwers; in 1934, toen het derde eeuwfeest met spe ciale opvoeringen werd herdacht, waren het er reeds 420.000 waar onder o.m. 52.000 Amerikanen en ruim 30.000 Engelsen. Sindsdien blijft het aantal bezoekers stabiel nl. 520.000 omdat alle plaatsen telkens lang vooraf uitverkocht zijn en het nu eenmaal niet meer mo gelijk is verder e uitbreidingen te doen om nog meer gasten te kun nen ontvangen. In deze unieke schouwburg zal de miljonair straks weer naast de eenvoudige arbeider, de kardinaal naast- de leek plaats nemen, en onder de toeschouwers zullen er opnieuw afkomstig zijn uit alle landen, en behoren tot elke levensbeschou wing en ieder ras. EEN VAATWASMACHINE DIE UW KOOKPANNEN REINIGT WAAROM NOG AARZELEN MET EEN AF'.VASAUÏOMAAT ..GEEN AFVVASKARWEi» MEER gedaan met het spookbeeld van do afwas die u wacht na elke maaitijd. gedaan met de stapels vuile afwas die zich in uw gootsteen ophoopt. gedaan met het rechtstaan voor uw gootsteen gedurende meer dan 360 uur per jaar. KOOP NOG VANDAAG BIJ GENTSESTRAAT 35 9300 AALST TEL. 290.01 WIJ DEMONSTREREN GANS VRIJBLIJVEND BIJ U THUIS

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 4