uit de modewereld wat eten we deze week... voor de fijnproevers nuttiqe wenken ploegstoffen vamofjex keuken geheimen wees zuinig op uw schoonheidsbenodigheden tl vrouwen kroniek Zondag Lente-zalmslaatje Champignonsoep Var kensrollade Erwtjes Gekookte Aardappelen Schuimyoghurt met Vruchten Maandag Koude Varkensrollade Gemengde Sla Gebakken Aardappelen Caramelvla Dinsdag Boerenomelet Frans Brood Fruit Woensdag Gehakt Spinazie Gekookte Aardap pelen Gewonnen Brood Donderdag Kalfskoteletten Bloemkool Gekookte Aardappelen Vanilleroom met Abrikozenmoes Vrijdag Gebakken Vissticks Frites Rijst met Rabarber Zaterdag Gestoofd Rundvlees Worteltjes Ge kooide Aardappelen Fruit. LENTE-ZALMSLAATJE Benodigd 1 kleine komkom mer, olie, peper, zout, azijn, enkele blaadjes sla, 1 blikje zalm mayonaise en 1 bosje radije Bereiding Was de kom kommer en verdeel hem in schui ne schijven. Maak een sausje van olie, azijn, zout en peper en mari neer hierin de komkommerschij ven. Was de bladjes sla en leg deze op een schotel. Vermeng de zalm met wat mayonaise en leg deze in het midden van deschotel op de blaadjes sla. Schik de gemari neerde komkommerschijven erom heen. Was de radijsjes en leg de ze aan een kant van de schotel. Garneer de zalmsla met streepjes Mayonaise. SCHUIM YOGHURT MET VRUCHTEN Benodigd 4 eieren, 200 gr suiker, een sclieutje likeur, het sap van Vi citroen, 1 liter yoghurt en vruchten naar smaak. Bereiding Scheid de eieren in dooiers en eiwitten. Klop de dooiers met 100 gr van de sui ker en een scheutje likeur (dit mag kirsch, triple sec, grand mar nier, Cointreau of iets dergelijks zijn) tot de massa lichtgeel en schuimig is. Klop in een andere kom de eiwitten met het citroen sap en 100 gr suiker, tot deze zo stijf zijn, dat u de kom onderste boven kunt houden zonder dat het schuim eruit glijdt. Roer nu voor zichtig het eigeelmengsel door een liter yoghurt en schep er dan heel luchtig het eiwit door. Giet de massa in een kom en laat de schuimige «mousse» zolang moge lijk in de koelkast staan. Dien haar op met verse vruch ten, die het seizoen biedt of met vruchtenmoes. VANILLE MET ABRIKOZENMOES Benodigd 150 gr gedroog de abrikozen, Vi liter water, sui ker, wat aardappelmeel, 20 gr vaniüe-puddingpoeder, Vi liter melk en enkele lange vingers. Bereiding: Zet de gewassen abrikozen een nacht tevoren in het water te weken. Kook ze de volgende dag in het weekwater gaar en wrijf ze fijn. Bind het moes met een weinig aangelengd aardappelmeel en voeg er van het vuur af suiker naar smaak aan toe. Maak van de puddingpoeder met de nodige suiker en een deel van de melk een vloeibaar papje. Breng de overige melk aan de kook en bind deze met het papje. Laat de room onder af en toe roeren bekoelen. Doe in een kom de helft van de vanilleroom, daarop de helft van het abrikozenmoes, weer een laag room en tenslotte het overige moes. Steek er, ter garnering, enkele lange vingers (boudoir biscuits) in. IPCI gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeidreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen mef de volledige ploegcollectie bij U We leven in een moeilijke periode wat de groenten betreft. De schaarse wintergroenten, die er nog zijn, hebben al hun aan trekkelijkheidskracht en goede smaak verloren en de jonge groen ten zijn nog zeldzaam en duur. Gelukkig is er toch al spinazie sla andijvie en juist deze blad groenten komen onze gezondheid nu ten goede. Laten we er dus dankbaar gebruik van maken, maar neem de volgende punten in acht Koop verse groente, die er fris uitziet. Bewaar ze niet te lang Maak ze vlak voor het ge bruik schoon en doe dit zo zuinig mogelijk. De groene delen van sla en andijvie bevatten veel meer ijzerzouten dan het gele hart; snij deze er dus niet af, maar gebruik de hele struik. Laat de groente niet te lang in water staan, zeker niet wanneer ze al is gesneden. Haal andijviestruiken en slakroppen eerst in hun geheel door ruim wa ter; er is dan al veel zand verwij derd. Kook zo kort mogelijk Kook geen groente voor twee dagen. Door het opwarmen gaan er veel voedingsstoffen ver loren. WANNEER WE DE SOEP MOETEN BINDEN MET EEN EIERDOOIER moeten we er voor al voor zorgen, dat ons soepje niet gaat schiften. Daar om voe gen we de eierdooier nooit recht streeks bij de kokende soep, maar roeren we deze in de soepkom mooi glad met een paar lepels lauwe bouillon, koude melk of room en voegen er dan langzaam en onder flink roeren de hete soep bij. Dergelijke soep nooit verder laten doorkoken. Ook bij het binden van saus met een eierdooier gaan we op bovenvermelde manier te werk. OM TE VOORKOMEN DAT EEN SAUS OF CREME GAAT KLONTEREN zullen we altijd het bindmiddel (bloem maizena, of puddingpoeder) met iets KOUDE melk of andere gebruikte vloeistof (altijd koud) tot een glad meng sel roeren en het dan - maar altijd onder flink roeren - bij de saus of de melk voegen en het op een zacht vuur laten verdikken. Bij het gebruik van bloem het gebon den gerecht steeds enkele minu ten laten doorkoken om de bloem- smaak te laten neutraliseren. COivFEGTiEMODELLEN VOCr? HERFST EN WINTER Terwijl wij vol verlangen uitzien naar de eerste warme zomerda gen en volop plannen maken voor de vakanï'o, is hef in de ateliers van do Franse confectie al weer winter. Hadden de confectiefabrikantan voor deze zomer al hun troeven nog uitgespeeld op de mini-mode, dan hebben zij voor hun komende herfst- en wintercollecties resoluut gekozen voor midi en maxi. Over het algemeen zijn de kle ren bijzonder warm van kleur en materiaal. Er zijn prachtige geo metrische jacquardweefsels in combinaties van zwart, koperkleur en witgrijs bij voorbeeld of don kerpaars met lichtblauw en oran je. Er zijn veel imitaties van leer en bont. En er zijn enorm veel grofgebreide truien op midi-rokken Misschien onbewust veegt u tij dens het lakken van uw nagels het kwastje steeds weer aan de rand van het flesje af. Hierdoor gaat natuurlijk steeds wat lak verloren, maar bovendien kleeft de dop aan de «verspilde» lak vast en is bij de volgende keer heel moeilijk te openen. Ook gaat de lak verdampen en indikken, omdat het flesje niet meer her metisch gesloten is. Wat is een voudiger dan het kwastje aan de binnenkant van het flesje af te ve gen of, voor de lak wordt opge borgen, de rand even met aceton of remover af te nemen? Uw mascaraborsteltje moet na elk gebruik gereinigd en gedroogd worden. Anders hebt u na korte tijd een nieuw borsteltje nodig. Zou bovendien het kletsnatte borstel- Alvorens straks onze wol len kledingstukken op te bergen, zullen we ze even wassen. Doen we dit in een sopje van echte zeep, dan mogen we geen «hard» water gebruiken. Het leidingwater moet echt onthard worden door een van de goede middeltjes die hiervoor in de hendel zijn Regen water is voor het wassen van wol natuurlijk ideaal. We kunnen ook een synthetisch wasmiddel gebrui ken, waarop de hardheid van het water geen invloed heeft. We nemen eerst de maat van het te wassen kledingstuk, dan kunnen we dit later weer mooi in het goede model terugbrengen. Het weken van wol mag beslist niet langer duren dan 10 tot 30 minuten. Vooral gekleurd goed wordt niet of kort geweekt. Wist U dat u witte- en jaegerwol kunt weken in water met een scheutje ammonia? Maar controleert U eerst even of er geen metaal aan zit, zoals bijvoorbeeld drukkertjes want dan moet U de ammoniak met flatteuze maxi-co!s die van de hals afstaan. Warme bodystoc- kings hebben dezelfde enorme ccis, daarop worden kuitlange jur ken met splitten gedragen. Veel japonnen hebben een middenrif en mouwen die grof gebreid zijn, zo dat de lange silhouet wordt door broken. Veel japonnen hebben wijde bloezende mouwen, die de stui kende silhouet volume geven. De accenten liggen hoog: verhoogde taillelijn, korte bolero's enz Voor voorzichtige dames is er ook een rck!?ngte tot juict onder de knie. Meer maxi dan midi voor de bontmantels en dat is te begrij pen, want die willen superwarm zijn. Ze houden boven de enkel op, ze willen geen «straatvegers» zijn. Laarzen zijn «in» bij man tels en pakken. Hoeden worden meer gedragen dan vroeger. tje zo maar in het doosje verdwij nen, dan wordt de mascara zacht en komt er op het borsteltje een dikke koek. Uw wimpers zullen er bepaald niet mooier op worden en de haren van de borstel vallen uit. Zelfs uw iippenpenseel moet re gelmatig gereinigd worden. Het bespaart u overigens toch al heel wat geld, want nu kunt u elke lip stick helemaal opgebruiken. En*.« uw lippen worden er nog mooier mee. Met uw tissue en uw watten kunt u tweemaal zo lang doen. Een tissue bestaat namelijk meest al uit twee lagen, die u gemakke lijk uit elkaar kunt halen. Hetzelf de doet u met de watten. De dik te halveren en we hebben weer heel wat geld bes;"*: r.rd. achterwege laten. Gekleurd goed dat afgeeft, wordt niet geweekt. Draag het dus niet al te vuil! Wringen is voor wol uit de bo ze. Nijp het vocht eruit. Spoel ook na het weken. En nu het sopje. Daarvoor kun nen we huishoud- of vlokkenzeep gebruiken. Meestal zal 35 a 50 gr per 10 liter water voldoende zijn. Gebruiken we een synthetisch wasmiddel, dan zullen we de ge bruiksaanwijzing die op de ver pakking staat aangegeven volgen. Eerst wordt de zeep in wat heet water opgelost en daarna wordt de hoeveelheid aangevuld met koud water. Het sop, moet uitein delijk een temperatuur hebben van 20 tot 30 grader. Niet warmer. Wrijf niet tijdens het wassen, kneed en nijp en was eventuele viekken liever mat de vlakke hand. Spoel goed en veelvuldig in lauw water, pers het water eruit tussen een badhanddoek en laat het kledingstuk in het goede mo del liggend drogen.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11