Hei Rode Kruis is in Vlaanderen te weinig bekend en te weinig bemind Burgemeester Blanckaert geen kandidaat meer voor a.s. gemeenteverkiezingen Ouverture oktober '70 SchepenGilhert Claus zegt vaarwel aan gemeentepolitiek ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD nec spe, nec metu... INFOatMA TIE Akkoord met B.S.P.- federatie Aaist DE GAZET VAN AALST 26ste jaargang nr 20 Zaterdag 16 mei 1970 Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 - 9300 AALST Tel. 241.14 6,50 fr ïïet nummer Voorzitter Dr. F. Matthieu op Huldebetoon bloedgevers en verdienstelijke leden Toespraken tijdens huldeplech- tigheden zijn doorgaans omzich tig akademisch. Tijdens de huldiging van bloedgevers en verdienstelijke le den van het Rode Kruis - Aalst, heeft voorzitter Dr. Frans Mat thieu zich in een toespraak niet aan de oppervlakte gehouden, maar is ook even ingegaan op de situatie van deze instelling in het Vlaamse landsgedeelte die uiter aard in vredesperiodes, een stuk van de nationale twistappel is ge weest. VOLKSER De Aalsterse voorzitter van het Rode Kruis schetste inleidend het ontstaan van deze humanitaire in stelling, waaraan de naam van de Zwitser Henri Dunant onafscheide lijk is verbonden. Het Rode Kruis, aldus Dr. Mat thieu was een organisatie tot stand gebracht in aristocratische en burgerlijke milieus. Dat kon be zwaarlijk anders omdat het in de eerste plaats deze waren, welke een belangrijk financiële steun ver leenden en ten tweede omdat zij alleen over voldoende vrije tijd beschikten om zich ten dienste te stellen van het Rode Kruis. Het is dan ook logisch dat in een land als het onze, waar niet alleen de aristocratie, maar ook de burgerij, vroeger een andere taal sprak dan die van het volk, de al gemeen gebruikte taal in het Rode Kruis deze van de hogere standen was. De politieke en sociale evolutie heeft echter ook de oude tradi ties aangetast. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis is dan ook verplicht geweest om deze instel ling volkser en dus Vlaamser te maken. De tijden zijn voorbij waar de beschuldigingen van Franstalig heid nog op enige grond berusten. Biuten een paar uitzonderingen die meestal met het officieel Rode Kruis niets te maken hebben en die in feite het Rode Kruis in Vlaanderen niets anders dan na deel kunnen berokkenen, is erop dit ogenblik een zeer sterke stro ming waar te nemen, die geleid heeft tot het ontstaan van de Vlaamse werkgroep, waarvan men de grootste verwachtingen koes tert. Het ware alleen maar spijtig geweest dat de Rode Kruis gedachte, die op internatio naal gebied, zoveel faam be zit, in Vlaanderen zou verlo ren gegaan zijn door onvol doende aanpassing. Dit ge vaar, aldus Drf. Matthieu, is gelukkig geweken, en hier voor dient inzonderlijk de h. Lambin, afgevaardigde van het hoofdbestuur op deze plechtigheid, onze oprechte dank. Maar nog steeds is het Rode Kruis in Vlaanderen te weinig be kend en te weinig bemind; Echter er is iets veranderd in deze instel ling. Het is de taak van ons be stuur deze nieuwe strekking bij de bevolking bekend te maken en het Rode Kruis tot een algemeen aanvaarde organisatie om te vor men, zoals het in andere landen het geval is. Dr. Matthieu herinnerde dan aan de vele humanitaire prestaties van het Rode Kruis, van de aktie- ve leden, ook de bloedgevers, die onbaatzuchtig en onbetaald ten dienste van de gemeenschap staan. ONDERSCHEIDINGEN Op deze huideplechtigheid spra ken nog Hoofdbestuurslid Lambin en burgemeester Blanckaert. Verdienstelijke leden en ca 100 bloedgevers werden dankbaar on derscheiden Rekordhouders 140 bloedgiften A. Liebaut, 100 bloed- giften J. Joostens en F. van Mol. Burgemeester Blanckaert zal in tegenstelling met sommige ge ruchten geen kandidaat meer zijn bij de gemeenteverkiezingen op 11 oktober as. De Aalsterse burgemeester heeft deze beslissing genomen na een onderhoud met een delegatie van de B.S.P. dinsdag II. LEEFTIJDSGRENS Het was bekend in ruime middens dat de h. Blanckaert tot voor korte tijd zinnens was zich opnieuw kandidaat te stellen op de B.S.P. lijst. Evenwel was hiertegen verzet gekomen van wege het B.S.P. bestuur dat weigerde in te gaan op het verzoek van de h. Blanckaert tot het opheffen van de leeftijdsgrens met betrekking tot zijn kandi datuur. Ook het voorstel van de burgemeester zijn kandidatuur te behou den onder voorbehoud dat hij na verkiezing slechts nog voor een zestal maanden als raadslid zou blijven zetelen werd niet aanvaard. Niettegenstaande het feit dat de h. Blanckaert deze maatregel van wege het B.S.P. bestuur «ondemokratisch en onrechtvaardig acht» heeft hij beslist zich te gedragen naar de door het arrondissemente- le kongres en het partijbestuur genomen beslissing. Bijgevolg zal hij dus geen kandidaat meer zijn, terwijl hij tevens bevestigd heeft ook niet met een afzonderlijke lijst aan de verkiezin gen deel te nemen. De h. F. Blanckaert was sedert 1956 burgemeester van de stad Aalst, in opvolging van Mtr. Oscar De Bunne. Schepen Gilbert Claus zal niet langer kandidaat zijn op de CVP lijst voor de as. verkiezingen, wat in feite inhoudt dat hij vaarwel zegt aan de gemeentelijke politiek. Deze beslissing komt niet gans onverwachts, wijl een paar jaar geleden reeds werd gewag gemaakt van zijn mogelijk ontslag als Schepen van Openbare Werken. Als jong advokaat trad G. Claus in de naoorlogse jaren toe tot de CVP waarbij hij in deze zeer moeilijke periode ronduit kwam voor zijn vlaamse overtuiging die hij toen reeds liet doordringen in het plaatselijke politieke leven. In 1953 werd hij verkozen als voorzitter van de CVP Aalst en later als arrondissementeel voorzitter. Gemeenteraadslid in 1952 op de CVP lijst vertegenwoordigde hij meteen de jonge naoorlogse generatie, in het Aalsterse politieke le ven en leidde in 1958 de CVP naar een elektoraal sukses met de daaropvolgende koalitie CVP-BSP «De Vlaamse «image» van de CVP arr. Aalst, niet zo vanzelfsprekend tijdens het eerste decennium na 1945 is in belangrijke mate te danken geweest aan G. Claus. DE gemeenteverkiezingen op 11 oktober 1970 zijn voor de verschil lende partijen meer nabij dan voor het kiezerscorps. Dit laatste hunkert naar zonni ge vakantieoorden, is het bikkel harde internationale en veelal tra ditionele Belgische krantennieuws hartsgrondig beu. De gemeente verkiezingen in eigen gemeente is een «zorg» voor later. De eersten wensen nog voor de grote toeristische uittocht van de vermoeide «welvaartsmassa's» klaar te komen met de innerlijke keukenkwesties. Voor het vallen van de eerste septemberbladeren moeten de folders met de partij programma's en de individuele elek torale invitaties- partijvoorschrif ten ten spijt, persklaar zijn. De eerste voorbereidende akti- viteiten die betrekking hebben op het aanduiden van de «grote» plaatselijke elektorale krachtlijnen lopen naar hun einde. Hier en daar worden nog achterhoedege vechten geleverd, trachten sommi gen in privé-salons hun invloeden te laten doorstromen of poogt men om de lijst aan te vullen, at- traktieve figuren aan de haak te slaan. MAAR men krijgt stilaan een duidelijker beeld. Het vaarwel van Schepen G. Claus was voor inge wijden zeker geen verrassing maar dit van Burgemeester Blanc kaert is niet alleen een geruststel ling voor de B.S.P. maar ver mindert ook de oneffenheden van het stedelijk elektoraal domein. De namen van de kandidaten, althans van de belangrijkste, zijn gekend. Er is op dat vlak geen sensatie meer te verwachten. De programma's afgestemd op de stedelijke situatie zullen in fei te niet zoveel verschillen. De ak- tie en propagandamethodes zullen dat wel: wijl ze bepaald worden door de posities die de verschillen de partijen tijdens de voorbije zes jaren hebben ingenomen. Niemand zal nog het etiket konservatief in zijn schild willen griffen. Het pro- gressisme is een vlag die vele ladingen zal moeten dekken. Niet tegenstaande dit de eerste ge meenteverkiezingen zijn nadat be grippen (die stilaan gemeenplaat sen dreigen te worden) als kontes tatie, inspraak tot in de kleinste dorpen en op alle niveau's zijn doorgedrongen, make men zich niet te veel illusies: de demokra- tische aanduiding van de vroede vaderen zal in zeer belangrijke mate nog beïnvloed worden door de attraktiviteit van de persoon lijkheid van de kandidaten. Maar men verwachte geen gemeentelij ke oktoberrevolutie... DEZE korte bedenkingen willen we alvast toch aanvullen met een uitdrukkelijke wens, die zelf vijf maanden voor de verkiezingen en meer dan een halfjaar voor het aantreden van een nieuw stadsbe stuur toch niet voorbarig is Na melijk dat diegenen die voor de volgende zes jaar de verantwoor delijkheid zullen dragen, alvast in de samenstelling van het schepen kollege, meer dan ooit, zullen re kening houden met de bevoegd heid, het sociale engagement van hun kandidaten. En er is méér, het is vooral noodzakelijk dat de toekomstige opvolger van burge meester Blanckaert, een man die een goede herinnering nalaat, aan het burgemeesterschap die allure kan geven die het prestige van de Dirk Martensstede, het hart van de Denderstreek, kracht bijzet.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 1