uit de mode- wereld keukengeheimen wat eten we deze week... voor de fijnproevers pioegstoffen OPTIEK DE VIJLDER *3? va mof Sex kroniek ZONDAG Garnalen met Mayonaise Tomatensoep Kalfsgebraad Gestoofde Asperges Gekookte Aardappelen Sinaasappelkoffie MAANDAG Luikse Sla (Prinsesseboontjes, Aardappe len en Spek) Beschuit met gestoofde Kersen. D3NSDAG Gekookte Eieren Zure Botersaus Sla Gekookte Aardappelen Yoghurt met Banaan WOENSDAG Biefstuk Erwtjes en Worteltjes Gekookte Aardappelen Rabarbervla DONDERDAG Met gehakt gevulde Komkommer Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding VRIJDAG Gebakken Tong Frites Rijst met Ro zijnen ZATERDAG Gegratineerde Bloemkool met Aardappel schotel Gebraden Worst Fruitsalade SINAASAPPELKOFFIE BENODIGD 1 liter zeer sterke koffie, 2 sinaasappelen, 1/8 I. slagroom, suiker, geraspte si naasappelschil en een scheutje rum. BEREIDING Schil de si naasappelen en snijd de vruchten in plakken. Strooi er wat suiker over en giet er een liter gloeiend hete koffie op. Laat dit enkele uren trekken. Zeef dan de koffie in een pannetje. Verwarm de drank maar laat deze beslist niet meer koken. Roer er van het vuur af een scheutje rum doorheen. Vul er hoge glazen mee en leg op elk glas een dot stijfgeslagen slag room, op smaak gebracht met sui ker en geraspte sinaasappelschil. LUIKSE SLA BENODIGD 1 kilo prinses- sebonen, 1 kilo aardappelen, zout 500 gr gezouten mager spek, een weinig reuzel (smout), 1 ui, wat azijn en peterselie BEREIDING Kook de schoongemaakte, gewassen boon tjes in ruim water met wat zout gaar. Intussentijd ook de de on- geschelde aardappelen gaar koken Snijd het spek eerst in dikke plak ken en verdeel deze in fijne reep jes. Laat dit in een weinig reuzel op een matig vuur langzaam bruin kleuren. Voeg er op het laatst een grote .fijngehakte ui bij en laat het geheel nog enkele minuten zachtjes smoren. De gare boontjes even verfris sen onder stromend water en op nieuw verwarmen. Intussentijd de aardappelen van de schil ontdoen en in plakjes snijden. De boontjes in het midden van een verwarmde schotel leggen, de plakjes aardappelen er rondom schikken en de reepjes spek, die met een schuimspaan uit de pan zijn gehaald, boven op de boon tjes leggen. De pan waarin het spek werd gebakken, terug op het vuur plaatsen, een scheutje azijn toevoegen en dit een ogenblikje laten koken. Deze saus over het gerecht gieten, bestrooien met vers gehakte peterselie en opdie nen. RABARBERVLA BENODIGD 1 bosje rabar ber, 2 eieren, 125 gr suiker en 8 gr maizena. BEREIDING De rabarber indien nodig schillen was sen en in blokjes snijden. Laat deze, af en toe roerende of schud dende, zonder water vlug tot moes koken. Vermeng ze met de suiker. Roer de eierdooiers met de maize na tot een glad papje, voeg er zoveel rabarber bij, tot de dooiers. flink verwarmd zijn; giet zo terug in de pan en laat de massa, onder flink roeren, 3 a 4 minuten, door koken. Vermeng deze na be koeling met de stijfgeslagen eiwitten en presenteer er droge biscuits bij. gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 253.61 en wij komen met de volledige plcegcollectie bij U can huis. Onlangs is te Parijs de Inter nationale salon voor damesconfec- tie gehouden. Inkopers uit heel Eu ropa deden daar hun bestellingen en bepaalden aldus wat wij vrou wen in het komende najaar zullen dragen. Of beter wat er in de win kels komt te hangen en waaruit we onze keuze kunnen doen. Welnu de liefhebsters van mini moeten we bitter teleurstellen in de hele collectie was geen rok te zien die niet onder de knie eindig- He. Niet de «maxi» doch de «mi di» lengte zal het volgende sei zoen overheersen. Deze midi-leng- te is vaak jeugdig en elegant, de rokken vertonen dikwijls splitten of holle plooien en krijgen daardoor een zekere zwierigheid. Ook de doorknoop-midirok zal heel veel te zien zijn. Zo'n rok knoopt men niet helemaal dicht, zodat ook hier een groot split open blijft. Bij der gelijke rokken worden lange laar zen gedragen. De laarzen sluiten zeer strak om het been en heb ben een hoge hak van zeven tot acht centimeter. Het is een mode, die soms nogal Russisch aandoet. Ook de niaxi-mantels want die zijn er wel doen erg Rus sisch aan. Sommigen komen tot op de schoen, doch de meesten eindigen op 25 a 30 cm boven de grond. Al deze mantels hebben een tamelijk hooggedragen brede ceintuur. Ceintuurs zien we trou wens ook bij de rokken. Gerende en zelfs klokkende rok ken zijn weer «in». Tenslotte nog een woordje over de broeken. Nieuw is de geplooide broekrok en de knickerbocker. De ze latste heeft dan een aangebrei de kous waarover (alweer) een laars wordt gedragen. Natuurlijk komt ook Lot bont weer aan bod. Mantels hebben kragen, maar ook brede zomen, van pels. En voor op het hoofd grote bontmutsen en Texashoeden. Gladde turbans met lange sjaals en mouwen van bont in stoffen mantels. HET El EN WIJ Van eieren zijn heel wat smake lijke en niet dure gerechtjes te maken, terwijl de voedingswaarde die van vlees evenaardt. Daarom is het gemakkelijk altijd wat eie ren in huis te hebben: ze beder ven niet gauw en laten zich vlug omtoveren tot een (onverwachte) eenvoudige maaltijd. Bewaar eieren op een koele, donkere plaats en vooral niet in de buurt van scherp ruikende le vensmiddelen als koffie, vis, uien enz. Eieren nemen vlug een smaak je aan. Eieren mogen niet worden af gewassen, maar moeten, als ze vuil zijn, met een schone doek voorzichtig worden afgewreven, dan blijft het beschermende laag je, dat binnendringen van bacteri ën voorkomt behouden. Het is het beste het ei met de punt naar beneden te zetten, de dooier zakt dan niet naar één kant. Om te voorkomen dat een ei stuk kookt, gebruiken we een ei- prikker, die voor een luttel bedrag te koop is. We prikken hiermee een gaatje in de stompe kant van het ei, waar zich de luchtkamer bevindt. De lucht die tijdens het koken gaat uitzetten en die de ei schaal kan doen barsten, ontsnapt nu door het gaatje. Een goede manier van eieren koken is ze op te zetten met koud water. Vanaf het moment waarop het waterkookt, rekenen we voor een zacht tot half zacht ei twee a vier minuten een kruimig hard ei acht minuten. Een ei na het koken direct afspoelen met koud water door dit «schrikken» gaat het pel len gemakkelijker. Voor een roerei laten we de bo ter smelten (niet bruin worden), gieten de eiermassa erbij en roe ren met een houten lepel tot het op een laag vuur in zachte brok jes is gestold. Door het losgeklop te ei kan worden geroerd peterselie, selderij, kervel of bieslook. restjes fijngesneden vlees waren. geraspte kaas; Voor een omelet tenslotte laten we de boter in een koekepan wel heet, maar ook weer niet bruin worden alvorens we het eimeng sel erbij gieten. Zodra dit de eer ste stollingsverschijnselen begint te vertonen, maken we het met een vork los van de bodem, zodat opnieuw vloeibaar ei met de pan in aanraking komt. We gaan hier mee door tot de hele massa is ge stold en de onderkant lichtbruin is. We slaan de omelet in tweeen of drieen en dienen hem op een verwarmde schotel o. Het omeleimencso: kan worden vermengd met dezel.de in ten van het roerei, o.' ::a he ken worden gevuld met gebakken kippelevenjas: gebakken ui met tomaat en ham; gesmoorde gemengde groen ten gebakken champignons. Denk erom: klop voor een ome let de eieren alleen los en niet schuimig en laat ze niet lang bak ken, als de massa is gestold, moet de omelet goed zijn. Zij hoort zacht en soepel te zijn. niet taai en leerachtig. MODIPU7F BRALLEN De meeste verscheidenheid Gespecialiseerd optieker Kontaktlenzenspecialist Pontstraat 14 9300 AALST Te!. 053/224.09

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11