gfiisrSi en lusland Giliikwaartiige machten Het Beheer der ondernemingen en de sociale wetten Sint. Jozefsinstituut Verband tussen ziekte en geboortemaand De werkgever is niet meer de gene die in de onderneming al de taken van verantwoordelijkheid waarneemt. De verscheidenheid der opdrachten waaran de firma, die hij bestuurt, het hoofd moet bieden, eist dat hij zich aan an dere personen of organismen toe vertrouwt en zulks met kennis van zaken, want tenslotte zullen de ge volgen van de keuze van een slecht medewerker op hem neer komen: Indien de onderneming voldoende uitgebreid is het in haar schoot dat gespecialiseerde diensten zullen moeten opgericht worden; indien zij een geringe om vang heeft, zal zij beroep moeten doen op hulp van buiten uit. In ie der geval, zullen de rentabiliteit en de gepaste doeltreffendheid der nijverheids- handels,- ja zelfs ambachtsfirma's slechts bereikt worden indien zij in al de technie ken die niet tot hun voornaamste taak behoren, een maximum van gespecialiseerde medewerking we ten te gebruiken. De publiciteit stelt haar eisen en de wijze waar op ze door zekere firma's wordt opgevat, bewijst de uitslagen die zij kan geven wanneer zij goed toegepast wordt. De distributie methodes zelfs zijn van aard dó- voorspoed te bevoordeligen van de firma's die ze met de vereiste zorg bestuderen. De administratieve zaken ont snappen niet aan deze regel: het beheer van een mekanografische dienst kan enkel toevertrouwd wor den aan een agent die tot een der gelijke aktiviteit bijzonder opge leid wordt. Een boekhoudkundige organisatie improviseert zich niet op basis van oppervlakte of bena derende kennis. Hetzelfde geldt voor de toepas sing der sociale wetten: om deze taak stipt te vervullen, dient men vooreerst de teksten te kunnen in terpreteren zonder gevaar voor missingen te lopen. Welnu, de tek sten terzake zijn zo dubbelzin nig en zo verward dan enkel spe cialisten hun een draagwijdte kun nen geven, die overeenstemt met de wil van hun auteurs. Te dien opzichte, moet men zich boven dien kunnen verwijzen naar de in terpretaties die de rechtspraak der gerechtelijke en administratie ve rechtbanken eraan geeft. De belangrijke firma's kunnen één hunner agenten in dit domein spe cialiseren; de kleine patroons be schikken daarentegen over geen ander middel dan specialisten te raadplegen die vreemd zijn aan de onderneming. Eens men de teksten kent, dient men ze toe te passen; wat al tijd en kracht te dien opzichte verspild door een versnippering van krach ten Is het niet onlogisch dat elke werkgever voor zich zelf tijdrc vende, saaie en kostelijke admini stratieve werkzaamheden verricht, terwijl zij stipter én rationeler zou den kunnen uitgevoerd worden door gemeenschappelijke diensten? Dit is juist het doel dat de er kende sociale sekretariaten voor werkgevers nastreven. Door patro nale verenigingen opgericht en on der het toezicht der openbare machten geplaatst, vervullen zij de formaliteiten aan de ondernemings- hoofden, opgelegd, voor rekening van deze die op hun beroep doen. Deze instellingen in 1945 begif tigd met een reglementair statuut, zijn ertoe gekomen, in een vijf- en twintig jaren, één derde van het patronaat te groeperen, hetgeen hun nut aantoont. Zij trachten zich zo intiem mogelijk met de onder nemingen, die er zich bij aanslui ten, te vereenzelvigen en aan hun individuele behoeften te beant woorden, in het raam van de wet telijke en reglementaire bepalin gen. De tussenkomst der sociale se kretariaten strekt zich niet uit tot het geheel der sociale problemen die zich voor de ondernemingen stellen: het spreekt b.v. vanzelf dat enkel de werkgever de inhoud bepaalt van een bediendenkontrakt of van een arbeidsreglement, en dat hij enkel de aan de arbeider te betalen lonen vaststelt, in het raam van een beslissing van pari taire comités. Nochtans, zelfs wan neer de sociale sekretariaten zich niet in de plaats kunnen stellen van de ondernemingshoofden, staan zij hun bij met raadgevingen tegelijkertijd trouwens met profes sionele en interprofessionele orga nisaties van werkgevers. Aldus, laten bedoelde organis men aan- de werkgever toe, zich van een taak te ontlasten die hij moeilijk alleen kan vervullen en zich volkomen aan zijn hoofdzake lijke aktiviteit te wijden. Terecht kunnen zij als model dienen van gedecentraliseerde diensten van de onderneming die. dank zijn hun specialisatie, de waarde ervan ver groten. Het zou niet enkel passen dat zij zich nog meer uitbreiden tot deze die er nog geen beroep op doen, maar eveneens dat ande re verwezenlijkingen door dezelfde geest geinspireerd, tevens bijdra gen tot een doeltreffender beheer van de onderneming. De gunstige ervaring die zij tij dens de jongste 25 jaren opge daan hebben, is een bewijs van hun nut, niet alleen voor de onmid dellijke hulp die zij aan de werk gevers bewijzen, maar als voor beeld van samenwerking tussen zelfstandig gebleven ondernemin gen. In een kort aantal jaren veran derde er veel In 1965 kon nog worden gezegd, dat de Amerikaan se nucleaire macht viermaal zo groot was als de Russische. Thans is het zo, dat Amerika van de grootste wapenen er 1054 heeft, Rusland 1350 welk aantal boven dien ieder jaar met 250 wordt ver meerderd. Rusland getroost zich zeer zware offers om zijn wapen macht snel op te bouwen en heeft de pariteit met Amerika 13 miljard dollar aan bewapening reeds bereikt. Amerika gaf in 1969 uit, Rusland 16 miljard dollars, wat in Rusland, dat niet zo rijk is _als Amerika, dubbel zwaar drukt op de economie van het land. Maar Rusland heeft het er blijk baar voor over en doet dit om zo snel mogelijk minstens de gelijke van Amerika te zijn. Het is van belang hiervan kennis te nemen. De Russische bewapening be perkt zich niet tot de nucleaire wapenen. Ze wordt over de hele linie met dezelfde snelheid opge voerd. De marine is heden onge veer even groot als de Amerikaan se Ze telt 465.000 man bezit twee vliegdekschepen, ruim 500 krui sers en dergelijke en 780 kleinere schepen. Voorts is haar onderzee vloot de grootste van de wereld n! 380 onderzeeers waarvan er 80 nucleair zijn uitgerust (in 1973-74 zullen dit er 150 zijn). Amerika bezit van deze polarisraketboten er 86). De jongste manoeuvres van de Russische marine, die zich over alle wereldzeeen uitstrekten, beoogden te demonstreren, wat Rusland heden ter zee betekent. De Russische luchtmacht bezit voor de aanval 9900 vliegtuigen met 400.000 man en voor de ver dediging 3400 vliegtuigen met 500.000 man. De Amerikaanse luchtmacht is nagenoeg van gelij ke grootte. Het Russische leger heeft 1,5 miljoen man onder de wapenen, is volledig gemotoriseerd en heeft het grootste aantal tanks van de wereld nl. 40.000 stuks. De cijfers van het oostblok zijn hierbij niet meegerekend, evenmin trouwens bij de overige boven gegeven cij fers. Het gehele geweldige apparaat staat onder het oppercommando van de minister van defensie de 66 jarige maarschalk Grechko. De ze heeft met inbegrip van de proe ven en de onderzoekingskosten een jaarbudget van 70 miljard dollar; hij heeft 3.220.000 man in dienst. Ook een drukkerij, die 15 miljoen stuks propaganda - schrifturen per jaar levert behoort onder Grechko. WAARTOE DiT ALLES Wie deze gegevens overdenkt en ze eventueel in de oorspronke lijke rapporten nog dieper na speurt, stelt zich steeds sterker de vraag, waarop dit alles is ge richt. Is het de aanhangers van de wereldrevolutie werkelijk te doen om de ondergang van Ame rika en het westen en de wereld heerschappij van Moskou? We ge loven het liever niet, want het is een angstwekkende gedachte. Maar waartoe dan maken de Sov jets alles dienstbaar aan het .scheppen van zulk een militaire macht Om China in bedwang te hou den? Och, neen dit kan men niet zonder een glimlach aanvoeren; de Russische mens behoeft niet krom te leggen om zijn regering in staat te stellen de Chinees uit Si berië te houden. Toch ligt hij krom en wordt er van kindsbeen op af gericht dat dit voor zijn commu nistische staat nodig is. Het wil ons voorkomen, dat we alle rede nen hebben om onze bondgenoot Amerika niet in de wielen te rij den, doch met alle macht te steu nen, want de vrede in de wereld en het voortbestaan van onze wes terse landen hangt ervan af, dat Amerika in staat zal zijn deze te handhaven. Er zijn twee groot machten in de wereld; dat de ene groeit zien we; de andere mag niet slinken. We moeten zorgen dat de genen, die dit beogen, aan de kant worden gezet. 9420 MERE Tel. 053/222.98 of 053/251.20 Kindertuin 3 jaar Lagere schoof 6 jaar A6/A2 Technische Handelsafdeling 6 jaar A3 Finaliteit Steno-Dactyio 5 jaar C1 Technische afdeling Knippen en naaien 6 jaar C3 Beroepsafdeling Knippen en Naaien 4 jaar C2 Hogere Secundaire Be: epsafdeling Sanitaire Helpsters 3 jaar Moderne Humaniora, Wetenschappelijke B 6 jaar Volgens een Nederlandse ge leerde kan de geboortemaand een aanwijzing geven voor ziekten die men later zou kunnen krijgen. Bij eerdere onderzoekingen in de Ver enigde Staten en Europa is geble ken dat er verwantschap bestaat tussen het weer, het klimaat en de geboortedatum enerzijds en be paalde ziekten waaraan de patiënt lijdt anderzijds. Statistisch gezien, aldus de Ne derlandse geleerde Tromph, wordt er in januari, februari en maart een groter percentage schizofre- nen geboren. Een onderzoek van een Nederlandse psychiater van 8.000 Nederlandse en 7.000 Brit se schizofrenie-patienten wees uit dat het aantal dat in februari en maart geboren was hoger was dan het gemiddelde, terwijl het aantal in juni en juli geboren patiënten lager was dan het gemiddelde. De oorzaak van dit hoger gemiddel de is gelegen in de periode zes maanden voor de geboorte, de warme zomermaanden aldus Tromp. Ook wordt opgemerkt dat het aantal geborenen met geeste lijke afwijkingen hoger was na zeer warme zomers dan na koele re zomers. Het percentage in de maanden januari-maart na biezon- der warme zomers zou zelfs kun nen oplopen tot 10 van alle ge boorten. Een onderzoek onder kankerpa tiënten deed ook een verband ver moeden tussen de geboortedatum en het voorkomen van deze ziekte De meeste gevallen komen voor bij patiënten geboren in de maan den december-maart, het aantal kankerpatiënten geboren tussen juni-juli was het laagst. Een nieuw onderzoek is momen teel aan de gang onder suikerzie ke patiënten. Vast staat reeds dat zich daar hetzelfde verschijnsel voordoet.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 14