De Fabelta-affaire in Aalsterse raad Afiaarüiiiig naar eerste minister Opinie-Peiling toe P.V.'V.Aalst licht De as. gemeenteverkiezingen Op perskonferentie In de Aalsterse gemeenteraad werden de reeks tussenkomsten in verband met de aangekondigde sluiting van U.C.B. - Fabelta, ingezet door C.V.P. fraktieleider M. de Bisschop. Hij vroeg zich af waarom een aantal invloedrijke personen uit Aalst gezamenlijk geen inspan ning zouden doen om het getij te doen keren. Na de h. de Bisschop kwamen steeds in verband met Fabelta ook de hh. W. Vernimmen, D'Haeseleer en De Brul aan het woord. Schepen van Hoorick zei dat reeds kontakt was genomen met Mi nister Leburton. PUBLICITEIT De zitting werd ingezet met en kele administratieve punten, een interpellatie van de hh. D'Haese leer en Van den Eede, in verband met het recente stedelijke regle ment inzake lawaaibestrijding. Wat het herhaaldelijk aangeklaagde nachtelijke storend gezoem van ventilators van de firma Cosyns- De Wolf (tussen Gentsestraat en Arbeidstraat betreft) gaf de bur gemeester lezing van een pas ont vangen brief van de direktie van dit bedrijf, waaruit moet blijken, dat ingevolge isolatie van de ven tilators, het lawaai zeker de wet telijke reglementeringen niet meer overschrijdt. De h. F. de Brul had het ver volgens over het «verbod opge legd door het Kollege van Burge meester en Schepenen aan het weekblad De Aankondiger, om naast de pagina Berichten - Stad Aalst, aankondigingen van politie ke partijen te plaatsen en kracht bijzetting van dit verbod met drei ging van kommerciele sabotage. De h. De Brul was van oordeel dat dit een aanslag op de pers vrijheid betekende. Schepen Claus vroeg dat men de zaak toch ietwat kalmer zou benaderen. Er is zeker, aldus Schepen Claus, geen sprake ge weest van druk, wel heeft het Kol lege de wens uitgedrukt dat op pagina volgend op deze van de publicitaire stadsberichten geen politiek advertenties zouden inge last worden. De h. de Brul bleef evenwel bij zijn standpunt, wat dan replieken uitlokte van burgemeester Blanc- kaert en Schepen Van Hoorick. De h. D'Haeseleer zei dat deze publi citaire mededelingen van in den beginne fout zijn geweest. Daarop replikeerde Schepen van Hoorick, dat elders, waar de P.V.V. ook aan het bewind is een dergelijk systeem ook wel wordt toegepast. OOK FINANCIEEL VERLIES VOOR DE STAD Toen begon het hoofdstuk Fa belta, met als aanhef een uiteen zetting van de h. De Bisschop. Hij zei dat het zeker niet zijn Dedoeling was aan elektoraal op bod te doen. Mijn bekommernis, aldus de C.V.P. voorzitter gaat uit naar de industriële situatie in het Aalsterse, op een ogenblik dat een bedrijf, dat meer dan vijftig jaar te Aalst is gevestigd zijn poorten gaat sluiten. Spreker vroeg zich af of er te Aalst iets mis loopt, bf het komi- tee voor ekonomische expansie niet effektief genoeg werkt. Ik wil aldus de h. De Bisschop, het Eko- nomisch Expansiekomitee niet be lasten met alle zonden van Sodo- ma, maar zou toch wensen dat het minder eenzijdig werkte en ieder een er welkom zou zijn. Spreker stelde voor dat bene vens de parlementairen, be- stendig-afgevaardigden ook andere vooraanstaande en in vloedrijke figuren uit de streek zich gezamenlijk zouden in spannen. Wij hebben te Aalst, toch, al dus de h. De Bisschop, de voorzitter van een der groot ste bankinstelling, de voorzit ter van een sterk persconsor tium, de voorzitter van de V.T.B., de afgevaardigde-be heerder van de sterkste Vlaamse verzekeringsgroep, een oud-minister, enz. Raadslid W. Vernimmen zei dat de verdwijning van Fabelta (het bedrijf is ten dele op het grond gebied Aalst en Hofstade geves tigd) voor de stad een verlies van 1 miljoen aan inkomsten betekent. Hij bekloeg er zich over dat sommige kranten (het raadslid had op dat ogenblik een Stan daard-artikel voor zich liggen) durven te schrijven over de groei ende ekonomische ontwikkeling van de streek. Raadslid de Brul, eveneens in verband met Fabelta, vroeg wan neer de parlementairen de gevolg trekking gaan maken uit de situa tie in de streek, en de begrotin gen van Openbare Werken en Eko nomische Zaken gaan verwerpen. Hij herinnerde aan de interpella ties vanwege verschillende parle mentairen in de Kamer, vorig jaar en aan de verklaring van Minister Leburton waaruit moest blijken, dat krachtens het akkoord, U.C.B. het bedrijf Fabelta te Aalst alles zins nog 3 jaar zou in stand hou den, behoudens onvoorziene om standigheden. De pendel in de streek blijft stij gen terwijl het aantal nieuwe werk gelegenheden zeer miniem toe neemt. Raadslid D'Haeseleer vroeg zich af wat er met de 750 miljoen ge beurd die voorzien is voor de textielnijverheid. Schepen van Hoorick signaleer de dat hij reeds kontakt had geno men met Minister Leburton. De Minister, aldus Schepen Van Hoorick heeft verklaard dat zich in de eerstkomende tijd, een zeer belangrijk bedrijf in het Aal sterse zou vestigen. Het is onge twijfeld de bedoeling van de inter pellaties dat deze zitting met een konkreet voorstel zou eindigen. Raadslid E. Bogaert oordeel de dat er gebrek is aan Koor- dinatie tussen de verschillen de organismen als Aktiekomi- tee, Interkommunale 't Land van Aalst, Produktiviteitsko- mitee. Hij merkte daar bij op dat de stedelijke Ekonomische Dienst al te dikwijls in het hoekje wordt geduwd. Men was het er tenslotte over eens dat een afvaardiging van par lementairen, van de Aalsterse raad, van de drie vakbonden bij de Eerste Minister zouden gaan. Hierover waren de verschillende frakties het eens. Burgemeester Blanckaert vroeg dat in de loop van de volgende dagen de frakties hun afgevaardigde zouden aandui den. Voor de zoveelste maal, sedert de vijftiger jaren, had de Aalsterse Raad op zijn agenda de slui ting van een Aalsters bedrijf, waardoor eens te meer honderden gezin nen de volgende maan den een onzekere situa tie tegemoet gaan. Buiten, op de terassen van de Aalsterse Grote Markt kon men de laat ste moppen horen vertel len. Aan de hoek van de Hopmarkt - Nieuwstraat flaneerde in de avondlij ke stilte een gebogen vijftiger. Een arbeider van Fabelta Allemaal een jaar te laat, ten min ste een jaar te laat. De zondag voordien, had een man, vergrijsd in de arbeidsbeweging reeds gezegd Vijftien jaar te laat... vijftien... Op een perskonferentie heeft de P.V.V. Aalst de Opinie-Peiling toegelicht die deze partij in 't vooruitzicht van de as. gemeentever kiezingen organiseert te Aalst, Nieuwerkerken, Mere, Meldert, Impe, Wamzele, Hofstade. De keuze van deze gemeenten werd bepaald door de plaatselijke partijbesturen. Volksvertegenwoordiger L. D'Haeseleer die deze bijeenkomst in leidde, zei dat de door een politieke partij genomen beslissing niet meer als «geheim» moet beschouwd worden, dat een politieke partij, als een deel van de gemeenschap naar buiten moet treden. De P.V.V. aldus de heer D'Haeseleer wil in elk geval aan geen im provisatie doen maar ruime inspraak geven aan de bevolking. De Opinie-Peiling is daartoe reeds één initiatief. BEVOLKING VOORLICHTEN De plaatselijke P.V.V. voorzit ter G. van den Eede gaf vervol gens een overzicht van de toe stand te Aalst. Het aantal parkeer- mogelijkheden werd vermeerderd met 700 of 16,5 waar het au topark toenam met 57,5 De B.S.P.-C.V.P. verkiezingspro gramma's van 1964 werden aan de realiteit getoetst, vooral met betrekking tot de infrastruktuur: brandweerarsenaal, sportcentrum, nieuw ziekenhuis, slachthuis, kui tuurcentrum, kinderkribbe, woning bouw. Inzake sociaal ekonomisch beleid, aldus de P.V.V. woordvoerder, werden tijdens de periode 1956-1970 2.458 nieuwe werkgelegenheden ge- kreeerd, maar anderdeels ver dwenen er 3.285 werkgele genheden ingevolge sluiting van bedrijven. Niet inbegre pen Fabelta, verdwenen sinds 1967 15 bedrijven met to taal 555 werknemers. De financiële toestand van de stad evolueerde van een over schot van 3 miljoen in 1964 tot een tekort van 76 miljoen (begroting) in 1970. De P.V.V. wil daaruit geen voor barige konklusies trekken, maar wenst deze informatie ter kennis te brengen van de bevolking. De hh. O. van Liedekerke, M. Waltniel, A. Van Opdenbosch en J. De Broeck, leden van de werkgroep, die voormelde Opinie-Peiling voorbereiden, lichtten dan dit initiatief toe. BASIS VOOR PROGRAMMA De P.V.V. zal op basis van de ze Opinie-Peiling een programma samenstellen, dat aan de bevolking zal bekend gemaakt worden. Te Aalst (en in hogervermelde ge meenten wordt een vragenlijst ge stuurd aan kiezers waarvan het nummer eindigt op het cijfer O. Aldus bereikt men in deze stad 3.500 mensen. Anderdeels wordt deze vragen lijst ook toegezonden aan een aan tal personen die uit hoofde van hun beroep of aktieve belangstel ling met diverse sociale-ekono- misch-kulturele aspekten vertrouwd zijn. De P.V.V. wil ook rekening houden met een aantal opties m.b. tot de verbetering en harmonisatie van het Aalsterse leefmilieu. Het resultaat van deze opinie peiling blijft een open vraag, zei den de P.V.V. mensen. Toch ook nog dit Wie over geen tijd be schikt om de formulieren in te vul len, zal zijn antwoorden op de ge stelde vragen en bijkomende voor stellen telefonisch kunnen overma ken aan de P.V.V. GEEN EXCLUSIEVE Onze partij stelt zich kandidaat voor het bestuursbeleid van de stad. Zij heeft geen enkele exclu sieve tegenover om het even wel ke andere partij, als koalitiepart- ner. Ze wenst echter pas scheep te gaan op basis van een pro gramma. Dat zei volksvertegen woordiger L. D'Haeseleer als ant woord op de vragen van de pers- lui. Hij bevestigd, ook thans kan didaat te zijn op de lijst. Hoeveel een verkiezingscam pagne zoal kost? Dat was voorals nog niet te zeggen, maar zoals voor andere partijen zal ze dit maal ook duurder zijn. Nee, de campagne van de PVV in het Aalsterse is niet helemaal afgestemd op de te Diest gepro- klameerde «Levende Demokratie». De P.V.V. alhier houdt rekening met de specifieke lokale, regionale situatie: Maar in elk geval wenst zij discussie, kontakt met de men sen en niet in eerste instantie dan met de eigen partijleden. Of de P.V.V. te Aalst ook «katolieken» op haar lijst aanvaardt. Ja, maar dan geen konservatieven, wel pro- gresisten. Wij staan open voor ie dereen, die het goed meent met ons partijprogramma. De kandidatenlijst? Die zal over een week bekend gemaakt worden Mevr. Van Renterghem-D'Haese- leer zal te Aalst geen kandidate zijn. Woont overigens te Erpe. De P.V.V. hecht echter wel be lang aan vrouwelijke kandidaten; de vrouw moet aan haar trekken komen in deze maatschappij, dus ook in het stadsbeleid.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16