Parlementsleden en ministers over de H. Geestkapel B.R.T. 0.-W!aandaren op stap Bond grote en jonge gezinnen „Snoeze poezen,, contra Doffe Mina's Afschrift vari brieven 4 «Sport» en «groen» zijn twee zaken die de mens anno 1970 te kort heeft. De geneesheren zijn het er unaniem over eens. En dan niet sport beleven gezellig achter het grijze scherm met links op de ta fel een flesje bier en rechts een potje chips. Neen, echt aktief een en ander doen in een milieu waar voor Louis Neefs smeekt «Laat ons een bloem». BRT Oost-Vlaan- deren doet er iets aan. Op 6 juni had de derde wandeltocht in Oost- Vlaanderen plaats. Zoals de vori ge wandelingen opnieuw heel suc cesvol. Even de formule in herin nering brengen. Elke zaterdag worden om 11 uur in ««De Wind roos» raadgevingen gegeven voor de tocht van de volgende week. De streek wordt letterlijk in de muziek gezet. Vooraf trok Paul Van de Velde doorheen een Oost- vlaamse streek en ging er praten met de mens. Geen hooggeplaat ste figuren, maar doodgewoon de man in het dorp, de man in het veld. Zo werd bij de tocht door de Zwalmstreek een waterkersplanter aangeklampt die vertelde dat ook de koning ««van de cresson van Roborst heeft gegeten». Tijdens een wandeling doorheen het Land van Waas werd een kant werkster op band vastgelegd ter wijl ze een liedje uit grootmoeders tijd aan het «klossen» was. En zo zouden we kunnen verder gaan met die menselijke noot; zo bij voorbeeld de tocht doorheen het Krekengebied aan de grens van Nederland. Een landelijke politie man vertelde over smokkelaars en achtervolgingen. Hij bekende heel spontaan dat de ergste stropers de beste boswachters worden... Maar opnieuw over de uitzen ding. De eerste week wordt de streek voorgesteld. De luisteraars krijgen vier vragen te beantwoorden en ze krijgen de kans een kleine, maar sympathieke prijs te winnen. Meestal een specialiteit uit de streek. De milde schenker is de Federatie voor Toerisme in Oost- Vlaanderen die de radio met raad en daad bijstaat. De volgende za terdag worden dan meer details over de wandeling verteld, en ook de winnaars komen er dan aan te pas. 's Middags wordt er dan (ein delijk) gewandeld. Steeds gebeurt het vertrek om half drie. De wandelingen zijn nooit te lang zodat ook gezinnen met kinderen kunnen meedoen. Nog even de eerstvolgende wande lingen vermelden zaterdag 20 juni Kwaremont; zaterdag 4 juli Denderstreek; 18 juli de Leie- streek. Meer details in «De Windroos» elke zaterdag op BRT-Gent om 11 uur. Het is duidelijk menens met de Gezinsscholing bij de bond voor Grote en Jonge Gezinnen. Vorige zondag hield het Centrum voor pedagogische vorming van de gezinnen, een geslaagde kaderdag te Gijzegem. Een delegatie van uit West-Vlaanderen kwam er zelfs haar licht opsteken, om zich samen met de ruim vijftig afgevaardigden uit onze Aalsterse omgev'ng te bezinnen over de preciese taak van het gezin in het sociaal-kultureel vormingswerk. Tijdens de middagpauze werd even ««geposeerd» in de hovin gen van Kerelsburcht. In Nederland werd de groep van de «Snoezepoezen» opgericht. Dat zijn vrouwen die het willen op nemen tegen de Dolle Mina's. Die vrouwen willen de natuurlijke vrou welijkheid opnieuw of nog meer aan bod laten komen. Het handvest van de snoezepoezen zal wel door alle mannen toegejuicht worden, want het bevat adviezen als: «rol je op en ga zitten spin nen tegen de man, zelfs al heb je meer zin met je nagels een haal over zijn gezicht te geven». Een andere raad: «Laat nooit je tan den zien tijdens een twist; wees vriendelijk, redelijk en overredend dan zal je eerder kans hebben er uit te halen wat erin zit, of meer nog». Ongetwijfeld hebben de ««snoe zepoezen» alle mannen op hun hand! Kabinet van de Quaestor Aalst, 14 april 1970 Korte Zoutstraat 16 Aan de voorzitter van het Kasteel van Egmont Kasteelstraat 32 g20ö Zottegem Waarde Heer, Ik heb uw schrijven van 8 april jl. in goede orde ontvangen Ik kan U dan ook verzekeren, dat ik mij zal inspannen, opdat het kunstgebouw, «H. Geestkapel» zou behouden blijven. Van zodra ik hierover enig nieuws ontvang, zal ik niet nalaten U hiervan op de hoogte te brengen. In afwachting verblijf ik steeds tot dienst bereid, en met biezondere achting, get. L. D'HAESELEER Roger Otte 20.4.1970 Burgemeesters Volksvertegenwoordiger Sint-Lievens-Houtem Mijnheer de Voorzitter, Uw brief in verband met de H. Geestkapel te Aalst heeft mijn biezondere aandacht weerhouden. Graag geef ik U de verzekering, dat ik bij de bevoegde instan ties zal tussenkomen opdat aan de gemotiveerde verwachtingen van de geintersseerden een gunstig gevolg zou worden voorbehouden. Met vriendelijke groet I get. Roger OTTE Ministerie van Openbare Werken Kabinet van de Minister SENAAT senaat 1Q7n Arch. R. Diependaele Erwetegem^ 21 .pril 1970 Smissenhoek 53 Aan de Heer Voorzitter van de «Vrienden van het Kasteel van Egmont en zijn Museum» F. Bogaertstraat 16 8620 Zottegem BETREFT H. Geestkapel Aalst. Geachte Heer Voorzitter, Uw brief van 14 april II. is in mijn bezit en heeft mijn volle aandacht weerhouden. Het is mij bekend dat U sinds lang ijvert voor al wat moois is hier bij ons. Ik ken uw liefde voor alle kunstuitingen en heb dit reeds meermalen mogen ondervinden. Wat de H. Geestkapel te Aalst betreft ben ik graag bereid bij de bevoegde instanties tussen beide te komen. Ik heb in dit verband nu reeds een parlementaire vraag gesteld aan de Ministers van Nederlandse Kuituur en van Openbare Werken. Ik zal niet nalaten U de antwoorden mee te delen zodra ik deze heb bekomen. Aldus hoop ik mijn bijdrage te hebben geleverd tot behoud van ons vlaams kunstpatrimonium en ik hoop dat het niet vruchte loos zal geweest zijn. Ik blijf steeds graag tot verdere dienst bereid waar mil dit zou mogelijk zijn en bied U intussen de verzekering van mijn bijzon dere hoogachting „.cocunAn c get. Senator R. DIEPENDAELE Vraag gesteld door de Heer DIEPENDAELE geregistreerd ter Griffie van de Senaat de 23 april 1970 onder nr 105 VRAAG Mij wordt meegedeeld dat de H. Geest-Kapel te Aalst met afbraak bedreigd zou zijn. Deze kapel dateert van 1470. Ik zou het werkelijk jammer vinden moest een eeuwenoud gebouw als dit ver dwijnen. Mijn inziens zou dit een onvergeeflijke aanslag zijn op ons kunstpatrimonium en inzonderheid van dit van het Vlaamse land. Kan de heer Minister mij meedelen of hij op de hoogte is van hogergemelde maatregel, of de vrees van de Vlaamse kunstliefheb bers gegrond is en zo ja om welke redenen bedoelde kapel zou ge sloopt worden. Heeft de heer Minister reeds voetstappen aangewend ten einde de H. Geest-kapel te redden en zo ja welke? ANTWOORD Ik heb de eer het geacht Lid mede te delen dat er bij mijn diensten geen aanvraag bekend is tot afbraak van de H. Geestkapel, Ik ben eveneens de mening toegedaan dat de afbraak van de kapel inderdaad een aanslag zou betekenen op het kunstpatrimonium. Ik heb mijn diensten opdracht gegeven de zaak te volgen en mij eventueel verslag uit te brengen vooraleer enige beslissing ter zake te nemen. DE MINISTER VAN NEDERLANDSE CULTUUR Antwoord van de Heer Minister van Neder landse Cultuur op de parlementaire vraag nr 104 d.d. 23.4.1970 van de heer Senator DIEPENDAELE Deze aangelegenheid is thans aanhanging gemaakt bij de Koninklijke Commissie voor Monumenten en Landschappen. Deze instelling heeft besloten tot het behoud van de H. Geestkapel te Aalst. De rangschikkingsprocedure zal dan ook ingezet worden.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 4