klein logboek Kulturele echo's Lezerstribune Sint. Jozefsinstituut 2 LOSSE BEDENKINGEN BIJ EEN HERDENKING ZONDAG had de traditionele jaarlijkse Priester Daenshulde plaats aan het monument op de Werf te Aalst. Er was een toe spraak van de de h. Frans de Neve die de figuren in herinnering- riep van de Daensen en de zopas te Wortegem herdachte sociale vlaamse kontestant avant-la lettre Hector Planquaert, over wie eer lang een werk verschijnt. Men heeft alle waardering voor de mensen van het Aalsterse Priester Daensfonds, maar wellicht ware het aangewezen dat zij er zouden toe komen beroep te doen op jonge krachten uit diverse mid dens, om dit jaarlijks huldebetoon van verstarring te vrijwaren. Dit jaar is er overigens aan de ze herdenking weinig of geen ruchtbaarheid gegeven. Het «Daensisme» moge dan geschiedenis geworden zijn, waar voor overigens vanwege historici wetenschappelijke belangstelling toeneemt, het sociaal engagement van de figuren uit die jaren rond de eeuwwisseling blijft de verbeel ding aanspreken bij vele jongeren. De betekenis van de strijd voor de doorbraak van de demo- kratie in onze eigen kontreien reikt verder dan velen geneigd zijn te denken. Die strijd inspireert van daag nog Louis Paul Boon van wie dit jaar bij een Neder landse uitgeverij het eerste deel verschijnt ca. 450 pag van een tweedelig werk: Priester Daens, Relaas van een politieke en sociale strijd. Louis Paul Boon toch geen afscheid van de schrijftafel laat er Pieter Daens in de «ik vorm» zelf aan het woord. Het tweede deel verschijnt hopelijk volgend jaar. Anderzijds heeft het gewest Zuid - Oost - Vlaanderen van de Marnixring, Vlaamse Serviceklub, zopas een lofwaardig initiatief ge nomen: Aan de laatste jaarsleer lingen van Rijks en Vrije Onder wijsinstellingen die de eerste prijs Geschiedenis behalen zal Van Is- ackers' werk «Het Daensisme» als geschenk worden overhandigd. Van Isacker, Boon, Wills, Dela- forterie hebben tijdens de voorbije jaren kunnen ervaren hoeveel his torisch materiaal in verband met het Daensisme en het socialisme in de streek niet alleen zowat over al verspreid ligt, maar daarenbo ven verloren dreigt te gaan. Am per enkele maanden geleden kwa men belangwekkend fotomateriaal uit de jaren 1900 terecht op een vuilnisbelt te Vlierzele. De tijd lijkt ons gekomen om Waarde redaktie, In uw blad van 16.5.1970 ver scheen in de lezerstribune een niet ondertekende brief onder de titel «Stichting Lodewijk De Raet te Aalst». Als voorzitter van deze vereni ging aanzie ik het als mijn plicht de beschuldigingen die in het ar tikel zijn vervat formeel van de hand te wijzen. Ik durf met klem beweren, en ik kan hiertoe al onze aktieve komiteeleden tot getuige roepen, dat er in de stichting Lo dewijk de Raet te Aalst geen een richtingsverkeer bestaat en dat er geen beslissingen «en petit comi té» worden genomen waarover het algemeen komitee zich niet zou kunnen uitspreken. Trouwens de pluralistische sa menstelling van het komitee even als van het Uitvoerend Bureau (waarschijnlijk petit comité ge noemd) van zeven personen is een waarborg tegen eenrichtingsver keer, ten ware dat steller van de brief de leden van het Uitvoerend Bureau die een andere politieke en levensbeschouwelijke opvatting hebben dan de voorzitter als on- mondigen zou aanzien. Wat nu de aanstelling van de nieuwe sekretaris betreft, daarmee is niets geheimzinnigs gebeurd, ge zien dat probleem aan de agenda heeft gestaan van twee vergaderin gen van het Algemeen Komitee waar iedereen voorstellen heeft kunnen doen. Als «sommige komi teeleden in elk geval voor een vol dongen feit werden gesteld» zoals schrijver beweert, dan is zulks waarschijnlijk omdat zij op die ver gaderingen afwezig waren. Als steller tot slot zegt «dat het tijd wordt dat in de Stichting te Aalst de kaarten op tafel wor den gelegd en een zekere ge- heimdoenerij een einde neemt» dan nemen wij dat niet ten onze laste, want wij schrijven geen naamloze brieven in de pers over Verenigin gen die ons nauw aan het hart liggen. De schrijver van de brief had zeker wel beter aan ons eerst en vooral om uitleg verzocht, vooral eer een publikatie in de pers te zetten. Wij nodigen hem in ieder geval vriendelijk uit zich aan ons bekend te maken en wij geven hem de verzekering dat wij hem de nodige uitleg zullen verschaffen op een bijeenkomst van ons komitee of hij daarvan dan al of niet deel uitmaakt. Wij hebben niets te verbergen en ons niets te verwijten en dur ven dus rustig «de kaarten op tafel leggen». Wij willen nog de wens uitdruk ken dat wij, na deze oppuntstel- ling, met de schrijver van het ar tikel niet meer als met een onbe kende zullen moeten korresponde- ren in uw blad. Zoudt U zo goed willen zijn, Waarde Redaktie onze brief even eens in uw e.v. nummer in de le zerstribune te publiceren Met dank bij voorbaat. René Verdoodt Voorzitter v.d. Stichting L. De Raet - Dender-Noord de vage plannen die hier en daar bestaan, strekkende tot een doku- mentatiecentrum over de geschie denis van de sociale-vlaamse ont voogdingsstrijd in de streek te ver wezenlijken. In het Aalsters «Oud- Hospitaal» moet het niet onmoge lijk zijn daartoe lokalen ter be schikking te stellen. Het financieel aspekt is in elk geval geen hinder paal, officiële instaties en privé in stellingen en personen hoeven maar samen te werken. Louis Paul Boon laat in zijn voormeld werk Pieter Daens vertel len hoe sommige arbeiders tijdens de eerste jaren van Fabelta te Aalst blind werden. Een Gents toxicoloog heeft er onlangs op gewezen. MERCI... Aan het einde van de beto ging dinsdag II te Aalst heeft de liberale vakbondafgevaardigde ge meend de Vlaamse TV te moeten bedanken. Wellicht heeft de man het goed bedoeld: Maar er is geen enkele reden waarom men speciaal de T.V. zou bedanken, een instel ling die overigens in stand gehou den wordt met gelden van de ge meenschap en die net zoals de geschreven dag- en weekbladpers hoogstens haar plicht doet door verslag uit te brengen over een manifestatie als deze. Deze exclusieve attentie aan 't adres van de Vlaamse T.V. was ten andere weinig taktvol t.o.v. joernalisten van de geschreven pers, waarvan zelf een zich de moeite had getroost vanuit Lim burg speciaal voor deze betoging naar Aalst te komen. BELGEN IN DUITSLAND? Oud-Aalstenaar en Militair Sub stituut bij het Belgisch Leger in West-Duitsland Fernand Bogaert heeft op een colloqium te Bens- berg gezegd dat de 60.000 Belgen die aldaar verblijven weliswaar bruin brood eten, veel gaan wan delen en zich wel wat aan de Duitse levenswijze aanpassen, maar zeker niet gegermanizeerd worden. De Belgen hebben er nog steeds hun eigen winkels, hun bars en zelfs hun eigen (militaire) treinen. STEEDS MEER FAILLISSEMENTEN In maart II. verschenen in het Staatsblad niet minder dan 101 faillissementen. Dat is evenveel als in maart van vorig jaar, met dien verstande evenwel dat de omvang van de faillissementen aanzienlijk is toegenomen. Maart '70 bracht zes faillisse menten van naamloze vennoot schap tegen 3 in maart 1970, waarvan 1 een n.v. opgericht in 1940 met een kapitaal van 20.250.000 fr, en een andere op gericht in 1948. Voorts werd ook een n.v. met een kapitaal van 16 miljoen failliet verklaard. Verder 26 p.v.b.a. waarvan 7 opgericht voor 1960. Per provincie was het aantal faillissementen als volgt Brabant 27, Antwerpen 20, West Vlaanderen 13, Oost Vlaan deren 6. Luxemburg 3 en Namen 3 Vooraan in de rubriek falingen staan bouwondernemingen (32 failissementen vervolgens garages, vervoer en textiel. BENNY BLOMMAERT Het is wellicht de eerste maal dat in onze Belfortzaal een kunste naar tentoonstelt die in een rolstoel rijdt. Het is in elk geval de eer ste maal dat een schilder exposeert die omwille van zijn licha melijke handicap, verplicht is van op de buik te liggen bij het schil deren. Dat is het geval met Kunstschilder Benny Blommaert uit Heide-Kalmthout die van 20 juni tot 4 juli in de Belfortzaal expo seert. Daar hij volledig onbekend is in Aalst geven we hier graag een korte levenschets. Van afkomst Zeeuws Vlaming, werd hij geboren te Hulst in 1948. Vestigde zich in Belgie en kreeg er de Belgische nationaliteit. Liep school bij de Broeders van Liefde (Instituut St-Gregorius) te Gent later aan het Sint-Jozefsinstituut (eerst Oude Beurs, daarna Lucht bal) te Antwerpen. Koppig karakter, wilskracht en drang naar onaf hankelijkheid, lieten hem besluiten het Instiuut Sint-Jozef te verlaten. Hij liet zich inschrijven aan de Vakschool te Beveren-Waas en volgde daar de avondcursus, geleid door de kunstschilder Louis van Remortel. De jonge Benny Blommaert kreeg er de eerste technische grond vormen der teken- en schilderkunst te verwerken... Een jaar later verliet hij de vakschool te Beveren, om te Antwer pen ten slotte naar de Akademie te kunnen gaan. «De directeur Mark Macken was eerst erg sceptisch. Maar dat duurde niet lang. Na enkele dagen was ik er volledig aanvaard» al dus Benny Blommaert. Zijn tekeningen wekten verbazing en werden aan de nieuwgekomenen als voorbeeld gesteld... Hij kreeg er zijn opleiding van de professoren Maurice Felbier, Albert de Deken, Jan Wouters, Jacques Gorus, Frans van Loock, Piet Serneels, Jan Vaer ten e a. terwijl vooral Jos Hendrickx hem stimuleerde in de grafische richting. «Ik heb vier jaar academie gevolgd (Hoger Secundair Kunst onderwijs). Het was een prettige tijd. En ik leerde er m'n vrouw ken nen...» Hij huwde op 7 februari 1969. Inmiddels kan deze kunstenaar reeds terugblikken op 13 tentoon stellen, waarvan enkele te Antwerpen, Beveren-Waas, Sint Niklaas, Vlassenbroek, St Gillis Dendermonde, Heide-Kalmthout enz. Als daadwerkelijke steun heeft het Provinciebestuur van Antwer pen, als ook het Gemeentebestuur van Beveren-Waas werk van deze begaafde jongeman aangekocht. Tentoonstellingsaanbiedingen voor Italië en Duitsland doen zich herhaaldelijk voor... wat dan weer een ander aspekt van zijn kunnen weergeeft. In deze richting zoekt hij trouwens nog heel wat te kunnen preste ren. Het pas opgerichte revalidatiecentrum te Boechout o.l.v. A. Ed Van Capellen heeft hem concessies gedaan als opvoeder les te geven aan de kinderen. Dit zijn enkele aangehaalde momenten uit het rijk- gevulde leven van Benny Blommaert. Uit zijn schilderwerken straalt vooral de vreugde de zomer, de ruimte, in een woord het optimisme uit, terwijl anderzijds in zijn grafiek, meer geborgenheid, en de geslotenheid der dingen naar vo ren komen. In elk geval een breed gamma van thema's die in verschillende technieken uitgewerkt zijn, en die wijzen op de rijpheid van deze vitale jongeman, die voortdurend zichzelf en de stof moet overwin nen om tot dergelijke ontroerende resultaten te komen. We nodigen alle kunstliefhebbers uit tot de opening op vrijdag 19 juni te 19u30 kort pianorecital in de Stadsfeestzaal op de Grote Markt Te 20 u opening der tentoonstelling in de Belfortzaal met inleiding door de Aalsterse Letterkundige Jan D'Haese. 9420 MERE Tel. 053/222.98 of 053/251.20 LAGERE EN HOGERE CYCLUS MODERNE HUMANIORA (wetensch B) HANDELSAFDELING A 6 A 2 SPECIALISATIE HANDEL A 6 A 3 Met deze studies kan men na 6 jaar overgaan tot universiteit, middelbare normaalschool, handelsregentaat, secretariaat moder ne talen, regentaat lichamelijke opvoeding, sociale assistente verpleegster A 1, laborante, kinesiste, verpleegassistente, be roepsverpleegster, secretaresse, ambten in de administratie, tweetalige stenodactylo, bureelbediende. Deze school bevat verder nog een technische afdeling.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 2