De Renault 12 wacht op u. Dat zeiden zij o m.: De sociaal economische studie van de Denderstreek in de Kamer Aktiekomitee Ekonomische Expansie: Ets VAN HOVER SCHERPE INTERPELLATIES VAN VOLKSVERTEGENWOORDIGERS Minister Staatssekretaris Vlerick «Brussel werd, be houdens uitzonderlijke gevallen, steeds uitgesloten van expansiehulp, terwijl Aalst het maximum kreeg«. Urenlang hebben resp. volks vertegenwoordigers Vernimmen, D'Haeseleer, Willems, Van Leem putten, Otte, Van Hoorick en de niet Aalsterse kommunist Moulin de ekonomische situatie van de Denderstreek in een reeks inter pellaties, dinsdag II. aangeklaagd. Er was meer belangstelling van wege stilzwijgende Aalsterse kon- testanten dan vanwege de niet zo talrijke aanwezige Kamerleden. Welk effekt op korte termijn deze interpellaties zullen sorteren kan men bezwaarlijk voorspellen. Het antwoord van Prof. Vlerick noopt En een volgende uitgave wel tot kommentaar. Hoe dan ook, de parlementairen hebben ditmaal beantwoord aan de WILLY VERNIMMEN (B.S.P.) Dinsdag hebben te Aalst arbei ders betoogd. Velen hebben tal rijke jaren hun beste krachten in dit bedrijf gegeven en voelen zich nu bedrogen. Een groot aantal zijn niet meer jong en zullen moeten pendelen Er zijn 7000 bouwarbeiders die nog in Brussel en omgeving werken, zodat het aantal foren zen meer dan 40.000 bedraagt. De Denderstreek wacht nu op daden. LOUIS D'HAESELEER (P.V.V.) «Ik wil hopen dat het de laat ste maal zal zijn dat woord voerders van alle partijen hier moeten wijzen om de achteruit verwachtingen vanwege de publie ke opinie in de streek. Het is best mogelijk dat deze interpellaties, met de betoging dinsdag II. slechts een aanloop zijn tot een verdere aktie mede in acht genomen dat recente betrouwbare informaties in zake sluiting van andere bedrijven in de streek binnen afzienbare tijd, het probleem van de werkge legenheid in eigen streek nog zul len bezwaren. Terecht heeft een interpellant er op gewezen dat niet alleen bij de werknemers in het Aalsterse, maar ook bij de middenstand de onrust toeneemt. Meer dan ooit is solidariteit in de streek geboden. stelling van Aalst. Zuid-Oost-Vlaanderen heeft de laagste lonen van het Vlaamse land. De interpellaties van van daag zijn een waarschuwing voor de regering ons geduld is ten einde. Sedert vorige week wordt een solidariteitsaktie gevoerd. Men kan er nu mee lachen. Maar dat zal niet lang meer duren. GHISLA1N WILLEMS (C V P.) «De sluiting van U.C.B. en de moeilijkheden van het konfektie- bedrijf Haelterman te Geraards- bergen geven aanleiding tot ern stige ongerustheid. Van de 40.000 pendelaars zijn er 15.000 die meer dan 3 uur verpiicht zijn te pendelen, De Denderstreek heeft een gemid deld arbeidsinkomen van 149 fr terwijl het nationaal gemiddelde 224 fr bedraagt. DR. VAN LEEMPUTTEN (V U.) «Bij een recent onderzoek om trent de evolutie van het aantal ondernemingen van 1960 tot 1968 werd vastgesteld dat de aangroei 3,37 bedroeg voor het arrondissement Aalst, maar 5,56 voor het Rijk. in 1969 waren er 600 aanbie dingen nodig om de gewone stijging van arbeidskrachten op te vangen. Die werkkrachten konden nergens werk vinden, tenzij ver buiten de streek. ROGER OTTE (C.V.P.) «Met het verdwenen van Fabel- ta telt het Aalsterse thans nog 3 bedrijven met méér dan 500 werknemers. In onze streek houden de sluitingen niet op. Tot onze spijt moeten wij vast stellen dat de vestiging van nieuwe bedrijven in ieder geval niet voor gevolg heeft dat de tewerkstellingsmogelijkheden in voldoende mate toenemen. Ik meen dat strenge staatskontrole noodzakelijk is op bedrijven die rijkshulp krijgen. De regering mag geen partikulier belang die nen, maar moet het algemeen welzijn beogen. A. VAN HOOR5CK (B.S.P.) «De maat is vol. Honderden werknemers in Aalst vrezen dat zij morgen ook zullen ontslagen worden. Zelf de middenstand is ongerust. Aalst gaat te onder als industriestad, voor het ge meentebestuur betekent dit ook een financieel probleem, daar de belastingsinkomsten vermin deren. De U.C.B. zal via om schakeling slechts 60 arbeiders in dienst nemen te Aalst. Dat is onaanvaardbaar. Het gaat niet op dat men niet-ontwikkelde streken industrialiseert en an derdeels geindustrialiseerde ge bieden laat vervallen. In Aalst moeten wij enkele belangrijke bedrijven krijgen. MOULIN (K.P.) «Voor Fabelta te Aalst moet de rijkswaarborg worden verleend tot het behoud van de werkgele genheden, het in stand houden van de fabriek en de omschake ling. Geen sluiting van Fabelta zonder nieuwe werkgelegenhe den, en dit onder dezelfde voor waarden en in de streek. Welk bedrag van de 750 miljoen kre dieten voor de reconversie van de textielnijverheid heeft men toegekend aan de Denderstreek. LEBURTON - Minister van Ekonomische Zaken (B.S.P.) «De direktie van U.C.B. heeft mij gemachtigd te verklaren Ofschoon de beslissing betref fende het stopzetten van de textielbedrijvigheid van de fa briek te Aalst, onherroepelijk blijft, zou zij eventueel kunnen worden uitgesteld tot na 31 de cember 1970. Dit zou het geval kunnen zijn in dien belangrijke sociale proble men op die datum niet zouden opgelost worden en op voor waarde wel te verstaan dat het uitstel technisch te verwezenlij ken en commercieel verantwoord is.» VLERICK - Minister Staatssekre taris Streekekonomie (C.V.P.) Aalst is net zoals Dendermonde een slaapstad geworden. Maar de Aalstenaars die te Brussel arbeiden nemen hun inkomen toch mee naar huis. Een groot deel daarvan zal zeker in het Aalsterse worden verteerd en belegd. De reis naar Brussel kost niet veel. Daardoor wordt de pendel vergemakkelijkt. In de periode 1958-1968 werd in Aalst voor 1.6 miljard gein- vesteerd. Onder de huidige re gering komen we reeds aan 1,2 miljard. Naar mij wordt gezegd is het moeilijk om personeel te krijgen te Aalst. Arbeiders en bedienden geven er de voorkeur aan naar Brussel te gaan wer ken. Het probleem van de groot stad Brussel blijft evenwel be staan. Brussel werd, behoudens uitzonderlijke gevallen, steeds uitgesloten van expansiehulp, terwijl Aalst het maximum kreeg». BRIEF AAN PREMIER EYSKENS Het Aktiekomitee voor Ekono mische Expansie heeft naar aan leiding van de sluiting van Fabel ta Aalst een brief gestuurd aan Eerste Minister Eyskens. In deze brief wordt andermaal de aan dacht gevestigd van de regering op de ekonomische toestand van fieï gewest en de noodzakelijkheid benadrukt orn de industriële expan sie en reconversie te versnellen. Het Aktiecomitee zet een kon- kreet programma uiteen waarvan het de spoedige realisatie vraagt. Het dringt aan opdat de open bare werken die met de bevoegde minister werden gepland zouden uitgevoerd worden binnen het vast gesteld tijdschema. Gevraagd wordt onder meer 1. Afwerking der herkalibrerings- werken van de Dender 2. Een nieuwe rechtstreeks ver binding Aalst - Ninove 3. Een autoweg Brussel-West kust dwars door het zuiden van het arrondissement. 4. De rechttrekking van de Rijks weg Geraardsbergen - Gent. 5. De verdere rechttrekking van de Rijksweg Aalst-Dendermonde Voort vraagt het Aktiekomitee dat de bevoegde instanties zich zouden inspannen om het tot stand brengen van nieuwe werk- intensieve bedrijven in het Aalster se te bevorderen en dat de maxi male voordelen zouden gegeven worden aan de investeerders in de industrieparken van het arrondisse ment. Aan de regering wordt tenslotte gevraagd dat de administratieve diensten zouden worden gelokali seerd op de plaatsen waar zo veel ambtenaren en staatsagenten vandaan komen. Het Aktiekomitee verlangt dat elke Minister zou onderzoeken hoe hij er kan toe bijdragen om de voornaamste oorzaak van de pendel door konkrete maatre gelen van deconcentratie tegen te overdreven concentratie te Brussel gaan. Neem het stuur van de nieuwe Renault 12 een "alles-kunner" met voorwielaandrijving, veilig en komfortabel op elk wegdek, met talent voor hoge gemiddelden en gastvrij voor 5 personen. 5 plaatsen - 1300 cc motor - 60 PK SAE - 'meer dan 140 km/u. RENAULT 12 INLICHTINGEN en PROEFRITTEN BIJ UW VERDELER G. PAPESTRAAT 53 AALST TEL. 237.07

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3