De "Gerechtelijke hervorming,, te Aalst in 1787 tonder Jozef iil ARC MIE F Voor enige maanden kon men in de dagbladen geregeld artikels lezen nopens de Rechterlijke her vorming. Niet in het minst te Aalst werd over deze hervorming gespro ken, geschreven en vergaderd. De parlementsleden uit het Aalsterse bemoeiden er zich ook mee om de rechten van Aalst in het parlement te verdedigen. Waar zijn nu de artikels in de dagbladen? Wanneer worden nog vergaderingen nopens deze kwes tie gehouden? Waarom zijn de meeste slogans «Aalst eist een arrondissementsrechtbank» van de achterruiten der auto's verdwenen? Heeft men het doel bereikt dat men zich had voorgesteld? Of, is S.A. 20 fol. 184 v' Brussel 15 maart 1787 Mijne Heren, Ik ben gelast vanwege Z. Ex. Baron de Martini, lid van de Staatsraad, ridder van het Kon. Orde van St. Etienne en gevol- macht commissaris van Zijn. Ma- jest. voor de hervorming van het gerecht in de Nederlanden, U te laten weten dat Z. Maj. heeft be sloten in de stad Aalst een Ge- rechterlijke Raad, die buiten de voorzitter (te benoemen door Z.M.) zal samengesteld zijn uit vier raadsheren, door voornoemde stad te benoemen uit de 19 notabelen die te dien einde voorgesteld zijn Diensvolgens vraag ik U, Mij ne Heren, tot deze keuze over te gaan, den 20e van deze maand, om 9 uur 's morgens, en me de akte ervan zonder verwijl toe te sturen. Ik laat U ook weten dat de jaarlijkse wedde van deze vier raadsheren is bepaald op duizend Duitse florijnen of 1400 courante zilveren florijnen. Bij de afkondiging van dit schrijven, moet gij er zorg voor dragen, op te geven. dag. uur en plaats der verkiezing en de kandi daten te verwittigen dat ze hun kiesbulletin op de greffie zouden deponeren voor het nazicht. Eenmaal de keuze gedaan zijnde zult ge er zorg voor dragen de ge kozen raadsheren te verwittigen dat ze me moeten zo gauw moge lijk een lijst bezorgen van de per sonen die ze bekwaam achten de verschilende verplichtingen van het Bureel op zich te nemen, b.v.b. de zen die voor het ogenblik het ambt bekleden van griffier, sekretaris. alles nog niet in kannen en krui ken? En dat, nadat zovele jaren deze kwestie regelmatig is opge rakeld geworden. Maar, in deze bijdrage gaat het over iets heel anders. HET BEWIJS DAT HIER VROEGER REEDS EEN RECHT BANK VAN EERSTE AANLEG HEEFT BESTAAN EN DAT IN HET JAAR 1787. Iets waarover nog nooit iets is gezegd geworden. Om het de lezers gemakkelijker te maken, hebben we de briefwis seling van die tijd (in 't Frans) vrij vertaald. Maar de originele tek sten kunnen nagegaan worden in het stadsarchief. schepen, deurwaarder enz. Meer nog, we verzoeken U in de linkervleugel van het landhuis, 'n plaats in gereedheid te brengen die ik bestem voor de hr. Sche pen De Smet, en ook een bureel voorzien van alle benodigheden, zoals registers, tafels, pennen, inkt enz. voor de eerste mei a.s. Ik heb de eer, enz. Uw zeer nederige en onderdani ge dienaar, (getekend) Van der fosse. Daags nadien, (in die tijden werkte de administratie heel wat vlugger dan nu), werd volgend be richt omgeroepen en gepubliceerd: S.A. n 20 fol 185 en n 19 fol 19 Ons belast vindende van we gens de edele heer Commissaris Generaal van Z.M. tot d'erectie van de respectieve tribunalen van Justitie in het departement van Vlaenderen, de hr. vander fosse, van bekent te maeken den dag ure en de plaetse, dienende tot den keus van de members in het tri- bunael van Justitie binnen deze stad op te rechten, die boven den president zullen bestaan in de nomber van viere; zoo hebben wij denzelfden dag tot dien eynde be- stempt op den 20 sten deser loo- pende maend ten negen uren voor middag in de kamer van de wee- zerije ten stadhuize deser stad. (Gepubliceert ten bretesque den 16' meerte 1787-present d'Heeren D'Ancker hielen ende Langenhove. Onderteekent G Dommer S.A. Briefw. Acten n 19 fol. 11 Marie Christine Prinses van Hongarije enz Aibert Casimir Koninkl. Prins van Polen enz. Lieve ende Beminde, Zijn Majesteit goed gevonden hebbende toe te sturen en over te maken het diploma instellende nieuwe tribunalen van Justitie, stu ren we U volgens Zijn orders de autentieke kopij hierbij ais titei van inlichting en onderrichting. Lieve en de Beminde enz. Brussel 20 maart 1787 Marie Albert bij order van Hun Kon. Hoogheid De Reul Aan de Magistraten van Aalst S.A. n 20 fol 185 Actum in het Collegie ter ver- gaederinge van de notable der Stad Aalst den 20e maerte 1787 Ten voornoemden dage, ingevolge den brief van date 15 dezer maend aen d'Edelen heeren Van het Ma gistraat toegezonden vanwege den Edelen heere van der Fosse, com missaris van Z.M. voor de hervor minge van de justitie binnen de provincie van Vlaenderen, is ge procedeert tot den keus van de leden van het nieuw gerechtshof der eerste instantie, binnen deese stadt op te rechten, en de zijn met pluraliteit van voisen gekozen de naervolgende heeren 1. D'heer ende meester Jan Baptista Coorernan. 2. Jonker Romanus Terlinden. 3. M'her Jan Baptista D'Haves- kercke. 4. D'heer en de Meester Fran cois De Craecker. Aalst, April 1787 De Heer van der fosse Raadsheer bij de Staatsraad Mijnheer, We hebben de eer U te laten weten, dat we in overeenstemming met Uw schrijven van 15 dezer, de notabelen van deze stad bijeen geroepen hebben om een keus te doen van vier raadsheren voor de gerechterlijke raad in deze stad op te richten. De verkiezing is vandaag door gegaan en volgende personen zijn verkozen volgens de akte waarvan we hier een kopij aan toevoegen. De heren Coorernan. Terlinden. De Craecker en d'Haveskercke We zullen ook deze heren op de hoogte houden van de inlich tingen die Ge zoudt wensen over hen te bekomen en ook over dezen die we menen bevoegd te zijn om in het Bureel opgenomen te worden. We zullen ook zorgen dat een behoorlijk lokaal ter beschik king wordt gesteld en het nodige materieel voorhanden. We hebben de eer te zijn Uw nederige en gehoorzame dienaars. Burgemeester en Schepen van Aalst Op 12 april 1787 stuurt de hr. van der fosse 'n nota aan de se kretaris van de Raad van eerste Aanleg van Gent waarin hij deze beveelt de instructies voor de be noeming van de raadsheren naar het magistraat van Aalst door te sturen. nr. 20 fol. 3 Mijne Heren, Overeenstemmend laat ik U weten dat de onderrichting (no pens de benoeming der Raadshe ren) zullen gegeven worden op den 18den dezer maand, om 8 uur 's morgens in het lokaal gezegd «Bollaerts caemer» Ik heb de eer met eerbied te zijn Uw zeer nederige en zeer on derdanige dienaar. Gent, 14 april 1787. S.A. n 20 fol 191 v Actum in 't Collegie den 4e mei 1787 Het Koninklijk Gericht van Eer ste Instantie binnen Aalst. Maekt kenbaer, dat achtervol gens de declaratie van Zijne Ma jesteit, verleent in Sijnen Souve- reynen Raede van Justitie tot Brussel den 3den Mey 1787 en aen dit gericht toegezonden, de weezekaamers en greffien Van Diere zullen continueren als voor deezen, met kennisse te nemen van staeten van goede, cavelingen en de Liquidatien voor zoo veele dit raekt het deel der voluntaire Jurisdictie, alles onder d'opper- voogdije van dit koninklijk gericht. Actum Aelst 4 Mei 1787. Baron Pelichy Vanwege het koninklijk gericht van Eerste instantie binnen Aelst. A. De Waepenaert Aalst, 29 mei 1787 Mijnheer (van der fosse) In antwoord op Uw schrijven van 26 mei jl. hebben we de eer U te laten weten dat de notabe len van deze stad, alvorens tot de verkiezing over te gaan van de rechters van het nieuw op te rich ten tribunaal aan de kandidaten hebben bevolen hun bewijs van verkiesbaarheid ter greffie neer te leggen; bijgevolg hebben zij de vier leden gekozen in overeenstem ming met de lijst die we U over maakten. We kunnen U verzekeren dat de drie Raadsheren die onze medeburgers zijn, meerderjarig zijn. Wat de vierde betreft, die niet van Aalst is, doch voorzien van een bewijs van verkiesbaar heid denken wij, dat wij ontslagen zijn, zowel als de andere kiezers, inlichtingen nopens hem in te win nen. Zodoende kunnen we van hem niet de verschillende inlich tingen geven die we van onze drie stadsgenoten kunnen geven. Gelieve te aanvaarden de uit drukking onzer gevoelens van hoogachting. DE BENOEMINGEN VAN DE ASSESSORS: S.A. Brw. Acten nr 19 fol 17 r Mijnheer. Alsoo den tijd tot het verkie- sen der assesseurs van het nieuw te erigeren tribunaal van Justitie gefixeert is op den 20sten deser, te negen ure voormiddag, hebben wij geraadig gevonden Ued. daar van te prevenieren, ten eynde Ued. genegen zijnde die plaatsen te solliciteren, Ued. acte van Eligi- biliteyt zoude bewegen 't ons er greffie. Wij blijven Mijnheer Ued. Ootmoedige dienaers Mijnheer Dekeyser tot Gend. Mijnheer Bauwens L'ainé tot Gendt Mijnheer Ghijselinck tot Gendt. Mijnheer Verbruggen tot Gendt Mijnheer De Guise tot Gendt. Mijnheer Van IJpersele tot Ninove Mijnheer De Craecker tot Gendt. We zouden omtrent dit Tribu naal van Eerste Aanleg te Aalst nog meer kunnen uitweiden. Maar dit is onze bedoeling niet. We hebben enkel willen bewijzen dat hier reeds zo'n tribunaal heeft be staan. Waarheidshave moeten we er aan toevoegen dat dit ««Tribu naal van eerste Instantie hier reeds is afgeschaft geworden het zelfde jaar in de maand December. De reden hiervan is nog niet erg klaar gebleken, maar we hopen er toch in een volgende bijdrage te kunnen op terugkomen. A. Van der Heyden Stadsarchivaris

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 4