uit de modewereld wat eten we deze week... voor de fijnproevers POGGENPOHI KEUKENS nuttige wenken ploegstoffen keuken geheimen vamoflex vrouwen kroniek ZONDAG Gevulde Eieren Selderijsoep Gebra den Kip Sla Gebakken Aardappeltjes Perziken met Marasquin. MAANDAG Gebakken Spek Prinsessenbonen Gekookte Aardappelen Griesmeeivla met Rozijnen DINSDAG Gekookte Schelvis Hollandse Saus Gekookte Aardappelen Appelbeignets WOENSDAG Gebraden Worst Rode Kool Gekookte Aardappelen Vanillepudding DONDERDAG Biefstuk Sla Frites Gevulde Meloen VRIJDAG Mosselen in Citroensaus Stokbrood Rijst met Appelen ZATERDAG Schotel van Spaghetti Uien en Knak worstjes Yoghurt met Vruchten PERZIKEN MET MARASQUIN Benodigd 4 perziken, 2,5 dl water, sap van 1/2 citroen, 100gr suiker, 1 blaadje gelatine, stukje rode gelatine, marasquin. Bereiding Was de perziken Breng het water met het citroen sap en de suiker aan de kook. Houd dit tegen de kook aan. Laat hierin de perziken 4 minuten wel len (laat vooral het water niet meer koken). Zet de gelatine in koud water in de week. Neem voorzichtig de perziken met een schuimspaan uit de pan en laat ze afkoelen. Los van het vuur af de goed uitgeknepen gela tine in het suikerstroopje op en laat dit koud err iets gebonden worden. Verwijder de schilletjes van de perziken. Leg elke perzik op een schoteltje of compoteschaaltje. Verdeel het (iets roze gekleurde) suikerstroopje erover en schep over elke perzik een lepel maras quin. Spuit desgewenst een toefje slagroom op de vruchten. MOSSELEN IN CITROENSAUS Benodigd r- 100 gr wortel tjes, 50 gr uitjes liefst sjalotjes), 100 gr boter, het sap van 2 a 3 citroenen, 2 kilo mosselen, 30 gr bloem, peper, selderijgroen en pe terselie. Bereiding Doe in een grote pan de in zeer dunne plakjes ge sneden worteltjes, de fijngesne den uitjes of sjalotjes en 70 gr van de boter. Laat de groente in de afgedekte pan gaar stoven, maar geen kleur krijgen. Giet er dan het sap van de citroenen bij en leg op dit geurige mengsel de gewassen mosselen. Op hoge hittebron laat u in de gesloten pan de mosselen open barsten. Dat duurt enkele minuten. Doe dan de inhoud van de pan in een groot vergiet en vang het vocht op. Leg de mosselen in een warme schaal, maar laat de saus in een pan. Terwijl u de saus weer tot aan de kook laat komen, vermengt U de 30 g resterende zachtge- maakte boter door de bloem om dit dan roerende met een gar de door de saus te mengen. Maak de saus verder af met veel gesneden selderijgroen, peterselie en versgemalen peper. Geef op elk bord wat saus, zodat men de mosselen erin kan dopen. Serveer hierbij warm stok brood. SCHOTEL VAN SPAGHETTI, UIEN EN KNAKWORSTJES Benodigd 250 gr spaghet ti, zout, 500 gr kleine uien, 4 knakworstjes, 80 gr boter. Bereiding Breek de spag hetti in stukken en kook ze gaar in ruim kokend water met zout. Maak de uien schoon. Laat de boter bruin worden en smoor de uien met wat zout in een gesloten pan in ongeveer 25 minuten gaar. Maak de saus af met wat water. Bak de knakworstjes in weinig boter. Laat de spaghetti uitlekken en doe ze op een schaaL Leg middenin de knakworstje en daar naast de uien. Giet de saus over de spaghetti en. dien het gerecht op. KLEINE EIEREN... GROOT VOORDEEL Grote eieren? Kleine eieren? Voor onze huisvrouw, die alle knepen van haar vak verstaat, stelt het probleem zich gewoon niet, want ze heeft op elk ogen blik zowel grote als kleine eieren in huis en... die komen aan de beurt naargelang de omstandighe den. Zo zal zij grote eieren verkie zen wanneer er bijvoorbeeld een eihoofdschotel op het menu staat waarop iedereen verlekkerd is of... wanneer vader of de kinderen een eitje bij het ontbijt lusten. Maar er zijn ook heel wat ge legenheden, waarvoor ze bij voor keur kleine eieren gebruikt: onder meer om een voorgerecht af te werken, om een saus of puree mee te binden, om gebakjes mooi goudgeel te krijgen om haar kleu ters bij de boterham tevreden te stellen. Er is uiteindelijk slechts één verschil tussen een groot en een klein ei: de hoeveelheid. Het klei ne ei smaakt even lekker als het grote, het bevat dezelfde voe dende bestanddelen, in dezelfde verhouding gedoseerd zelfs de kleur van de schelp verandert in werkelijkheid niets aan de kwali teit van het ei. En zijn de kleine eitjes aldus even deugdelijk voor de gezond heid als de grote, ze hebben toch één voordeel op de grote ze kos ten minder, doorgaans 30 wat helemaal niet te versmaden is. Besluit in elke provisiekast horen en kleine en grote eieren voorradig te zijn. Vlekken op keukenmessen schuurt U in een ommezientje weg met een stevige kurk en wat schuurpoeder. Als er iets overkookt op uw fornuis of in de oven, strooi er dan onmiddellijk wat zout op. Hiermee voorkomt U dat onaange name «verbrande» luchtje. Gebruikt u een synthetisch afwasmiddel, dan voorkomt een scheutje azijn in het sop dat uw handen ruw en rood worden: bo vendien krijgen borden en glazen er een prachtige glans van. NOG ONZEKERHEID Zoals we het reeds eerder schreven staat de Franse winter- mode-confectie voiiedig in het te ken van de midi- en maxi-mode. Toch schijnt de nieuwe lengte wel weer enige verwarring in de kle dingindustrie te hebben teweegge bracht tr.en is er nog lang niet zeker van of deze lengten door de meeste vrouwen wordt aanvaard. In ieder geval heeft een steek proef het bewijs geleverd, dat een groot deel van de jeugd de mini wenst trouw te blijven. Ongetwij feld speelt de stem van de mini minnende man hierbij een belang rijke rol. Ook is het uitgewezen dat 82 van de Franse vrouwen deze zomer nog de voorkeur geeft aan de korte rok. En als we onze ogen de kost geven, moeten we toegeven dat ook de vrouwen en meisje bij ons allerminst mini- moe te noemen zijn. Daarom lijkt het allemaal nog een beetje onze ker of we in de komende winter werkelijk allemaal zullen zwichten voor de langere rokken. SJAAL VAN NERTS De opvolger van de jaar in jaar uit in de mode geweest zijnde Bontcravatte is de 220 cm lange bontsjaal in strepen verwerkt. Deze tweekleurige nertssjaals lijken op een deftige uitgave van de gebrei de hockey-dassen. Ze bieden vee! meer draag-mogeïijkheden dan da slechts op één manier te knopen cravatte, maar ze kosten dan ook heel wat meer. Voor een mooi exemplaar moet men al gauw een slordige 15.000 frank neertellen. Natuurlijk knijpt ge uw ogen stijf dicht, als ge uw haren met lak bespuit. Maar weet ge dat haarlak ook schadelijk is voor het gehoor? Stop daarom uw oren dicht met propjes watten voor ge weer begint te spuiten. Jurken en blouses met wij de halzen glijden vaak even ge makkelijk van een kleerhanger af als u ze er ophangt. Om dit ver velend grapje stop te zetten kunt u het volgende proberen: een elastiekje om de uiteinden van het hangertje winden, een dicht genaaid stukje schuimplastic om de uiteinde schuiven en twee pu naises aan weerskanten uit het hout laten steken. Laat u niet verleiden om voor het zomen van een heel wij de rok een heel lange draad in het oog van de naald te steken. Met die langere draad hebt u lan ger werk dan wanneer u steeds een nieuwe draad in de naald doet. Bovendien hebt u met een lange draad meer kans op knopen, terwijl door het heen en weer trekken van de naald de draad gaat slijten, waardoor stroppen optreden. Een kaarsvetvlek op textiel is met wat geduld heel goed weg te krijgen. Laat het vet stollen en krab het dan voorzichtig weg. Leg een stukje keuken- of toiletpapier op de vlek en deep voorzichtig met een lauw strijkijzer, zodat het vet in het papier kan trekken. Schuif steeds een schoon stukje papier op de vlek. Zo nodig kunt U deze tenslotte nog nabehande- len met een vlekkenmiddel. Eyeliner die is ingedikt kan op heel eenvoudige manier weer bruikbaar worden gemaakt roer er met een dun houten stokje een paar druppels gekookt en- af gekoeld water doorheen. Daarna het flesje nog eens krachtig schud» den. gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel nj 258.61 en wij komen mef de volledige pioegcollecfie bij U aan huis

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11