De wijde wereld Waarheen met het schroot, 't leeggoed en de huisafval? Anno 1990 sneller en veiliger met robots in huis Probleem van een moderne konsumptiemaatschappij MINI-RADIO WEEGT DERTIG GRAM De vervolmaking van instrumen ten gaat doorgaans gepaard met een verkleining van de afmetingen Dit geldt zeker voor radiotoestel len, die na vervanging van de spoelen door «volmaaktere» tran- sistoren steeds minder ruimte gaan innemen. Een mijlpaal werd onlangs bereikt toen een Canade se firma in Toronto erin slaagde het kleinste toestel ter wereld te bouwen. Het is haast vanzelfspre kend een transistorradio niet gro ter dan een luciferdoosje. Met een speciaal schakelschema, zeer gevoelig afstemmechanisch en fer- rietantenne uitgerust, heeft deze «mini-hi-fi» gedreven door twee transistoren en een diode, het ontvangvermogen van een zes transistor toestel. De klankkwali teit van de mikrofoon komt over een met die van een 30 cm luid spreker. Het ongeveer 30 gram wegende apparaat is voort met twee minusküle 200 uur kwikzilver batterijen uitgerust. TROUWRING EEN GOUDEN KETEN Is het zo dat de trouwring een gevaar betekent voor het huwelijk? Ja zegt een Duitse psychologe die meent dat de ring voor het meren deel der vrouwen een symbool van triomf is, maar voor de meeste mannen een gouden keten! Het is volgens haar een zicht baar teken dat ze hun vrijheid hebben verloren. Daarom advi- zeert zij de vrouwen hun echtge noten zonder trouwring te laten lopen, want dan hebben die het gevoel beter te worden begrepen. Een innerlijke band zonder uiter lijk teken doet het blijkbaar veel beter... «COMPUTER MILITAIREN» De Amerikaanse akademie van West Point, waar Amerikaanse militairen worden opgeleid voor leidende funkties heeft een grote GE computer geïnstalleerd, waar mee de ruim 4000 kadetten via 115 terminals en visualdisplays kunnen «praten». De nieuwe com puter is verbonden met twee grote GE-255 machines die reeds eerder waren opgesteld, nadat in 1963 op automatizermg was overge stapt. Men verwacht nu van elke ka- det dat hij een computer leert be dienen en programmeren. In één jaar tijd werden ongeveer 30.000 problemen aan de GE-255'c opge geven en opgelost. Het is logisch dat ook de mili tair gebruik maakt van de mo dernste apparatuur. Voor ons niet gelaten. Maar men. kan anderdeels slechts hopen dat de machine eens duidelijk «uitspreekt» hoe zinloos eigenlijk oorlog is en hoe men hem kan voorkomen! i><; VERBORGEN OGEN TEGEN VLIEGTUIGKAPERS Momenteel wordt in Groot-Brit- tanie een methode uitgewerkt om vliegtuigpassagiers te onderzoeken die een vrijwaring zou kunnen bieden tegen de moderne plaag van de vliegtuigkaperij. Op de wereldluchthavens bestaan reeds verschillende detektoren maar zij zijn beperkt tot het opsporen van alle metalen voorwerpen. Nu ko men er niet-magnetische wapens op de markt en het systeem dat gemaakt wordt door een Britse firma kan een stuk ferro- of non- ferro metaal ontdekken dat niet groter is dan één enkel muntstuk. Men kan ermee zien waar het voorwerp zich op de passagier be vindt, terwijl hij zonder hinder dcor een elektronische doorgang passeert. Aan elke kant van de doorgang bevindt zich een reeks antennes die elke storing in het veld door een metaalmassa aanvoelen. Rond het raam van de deur zijn lampen gegroepeerd die betrekking heb ben op verschillende delen van het lichaam en die branden om ferro-metaal (blauw), non-ferro- metaal (geel) en een grote me taalmassa (twee lampen) aan te duiden. Een revolver bievoorbeeld scha kelt twee lampen in. De bedoeling is dat iemand de passagiers in het oog houdt, terwijl zij door de doorgang lopen, en naargelang welke lampen branden hun zal vra gen het metaal aan te geven of zich aan een lijfonderzoek te wil len onderwerpen. Er zijn verschil lende detektieniveaus, waarvan de gevoeligste «vrijwel elk wapen» zal indentificeren, maar onschuldi ge metaalmassa's als ritssluitin gen en knopen zal negeren. Proe ven met dit systeem zullen weldra worden gedaan bij een consortium van luchtvaartmaatschappijen. DEFENSIE - UITGAVEN IN 15 JAAR VERDUBBELD De uitgaven voor de uitrusting der strijdkrachten is in de ganse wereld in 15 jaar tijds verdubbeld Aldus blijkt uit het jaarverslag van het Internationaal Instituut voor Vredesonderzoek- te Stock holm: van 1949 tot 1968 stegen de defensie-uitgaven der Verenig de Staten jaarlijks met 7,7 bij de andere NATO-landen met 5,3 de Sovjet-Unie 4 bij de ove rige landen van het Warschaupakt met 7,1 de landen van het Ver re Oosten 6,5 en het Nabije Oosten met 12,8 Onrustwekkender nog is de jaar lijkse stiging van militaire uitga ven tussen 1965 en 1968 de Ver enigde Staten 12,8 andere Na- to-landen 1,6 de USSR 9,3 de andere landen van het War- schau-pakt 10,9 Midden- en Nabije Oosten 19 en Oceanie 17,7 Aldus stegen de defen sie-uitgaven tussen 1949 en 1968 jaarlijks met 5,9 en tussen 1965 en 196.8 zelfs met 8,9 BS 83 LANGHARIG EN OP FORMOSA TABOE in Taipei (Formosa) werden on langs 400 langharigen, -onder wié. talrijke «vader's zoontjes» van vooraanstaande Chinese leiders, door de politie opgepikt en naar de kapper gevoerd om de weelde rige haarbos wat te verminderen. Het is inderdaad als langharige niet raadzaam Formosa binnen te komen want de politie is door de staat gemachtigd u te verplichten de haren te laten verkorten, of erger nog het land uit te wijzen. Dit als gevolg van een maatregel van de regering om Formosa uit te roepen tot een «van de zuiver ste plekken onzer aarde» Een dergelijke maatregel overweegt de regering van Formosa in de toe komst ook tegen de mini-gerokte dames. Nu weten we wel dat het man nelijk lezerspubliek natuurlijk meer opteert voor de eerste maatregel! WITTE, BRUINE OF GETINTE EIEREN? Welk belang heeft de kleur van een ei? Volgens de deskundigen geen. Toch weten de pluimveefok kers en eierproducenten dat de huisvrouwen in Groot-Brittannie en Frankrijk liever bruine eieren heb ben, terwijl in Italië, West-Duits- land en Belgie de witte schalen de voorkeur genieten. Nu heeft een van de bekendste Britse hoenderparken, een firma te Warminster, de oplossing gevon den: voor ieder zijn gading. Na acht jaar experimenteren heeft ze een kip geteeld, de Sykes White, die witte eieren legt en zo haar trio van hybriden vervolledigt. Zij beweert nu de enige firma ter we reld te zijn met kippen die bruine, witte en getinte eieren leggen en die zij in haar eigen programma heeft geteeld. De firma beschouwt haar serie de Sykes Brown, Sykes White en Sykes Tinted als een zegen voor Europese producenten, voor al in de Euromarktlanden, waar de smaak zo uiteenloopt. De ekonomische strukturen van onze samenleving zijn derwijze ge- evolueerd dat het momenteel ren dabeler wordt nieuwe voorwerpen te fabriceren dan de versleten te herstellen. Zulks geldt vooral voor de Verenigde Staten waar jaar lijks zowat zeven miljoen auto's bij het oud ijzer terecht komen Onder de wegwerp-artikelen treft men jaarlijks zowat 30 miljoen ton papier aan en 48 miljard lege konservenblikjes. Een analoge si tuatie doet zich de Jongste-jaren ook in Europa voor. Zelfs -indien al die afval enige koop waarde bewaart blijft nog het probleem hoe ze te verzamelen, hoe te vervoeren en hoe te ver werken? Dit probleem is trouwens nauw verbonden met een ander probleem: dat van de lucht-.en wa terbezoedeling dat een latente be dreiging vormt voor de volksge zondheid. Niemand kent dit probleem be ter dan de Belg. Hij trekt de neus op voor de vuilnisbelten die over al ons landschap ontsieren, maar schrikt er niet voor terug zich te ontdoen van alle huishoudelijke en andere afval door ze eenvoudig weg door het autoraampje te wer pen, op een braakliggend terrein of langsheen een spoorweglijn te storten, zonder er zelfs bij te be seffen dat hij daarvoor gerechter- lijk kan vervolgd worden. De Amerikaanse Prof. D. Wil son van het technologisch instituut van Massachusetts heeft berekend dat het ophalen en de verwerking van één ton afval 1.050 tot 1750 fr kost. Hij komt tot de konklusie dat 60 a 80 van dit bedrag. 60 a 80 vertegenwoordigt van de totale kostprijs van de politiek die .gevoerd wordt op stuk van de verontreiniging. Het is dus logisch dat een moderne maatschappij een inspanning levert om deze onpro- duktieve uitgaven te verminderen. Een der oplossingen die men over weegt is de massale verbranding. Weliswaar zou men zich dan aan zienlijke uitgaven moeten getroos ten voor- de bouw van verbran dingsovens, maar daartegenover staat dat deze uitgaven gedeelte lijk zouden geamortisseerd wor den door de verkregen energie. «REKONVERSIE» Sommigen gaan zelfs zover een «rekonversie» van de huisafval voor te stellen, waardoor men de grondstof zou terugwinnen: glas, metaal, papier, carton e.d.m. In dat geval zou elke staatsburger dan de discipline moeten kunnen opbrengen de bruikbare van de onbruikbare huisafval te -scheiden en... daarenboven over enkele vuilnisbakken moeten beschikken' Wat er-, ook van zij, de totale recuperatie van de afval blijft on getwijfeld de grote droom van de moderne konsumptiemaatschap pij. Men heeft reeds enorme som men besteed aan het produceren van nieuwe produkten en nieuwe produktiemetoden ontworpen maar men heeft zich nooit of nergens zorgen gemaakt omtrent het eind stadium van -de korasumptie. Zo heeft-onlangs' nog een fabri kant van pla-s-tiefcstoffem bekend dat nooit een oplossing werd ge vonden om zijn produkt te vernie tigen. Sommige wetenschapsmensen zijn van rpenig dat in een nabije toekomst de producenten zullen verplicht worden metoden te zoe ken met het oog op de.rekupera- tie van de afval van hun. produk ten. Zo zulks niet mogelijk is, zul len zijzelf de -resten van hun pro dukt moeten terugnemen. In de zelfde orde van gedachten is er momenteel in de Ve/enigde Staten zelfs sprake van een b.iezondere taks bij de aankoop van auto's; de financiële opbrengst zou dan aangewend worden voor de vernie tiging van de voertuigen, die bij het einde van hun bestaan op het schroot belanden. De veiligheidseisen die in 1990 in Amerika aan auto's zullen wor den gesteld kunnen er toe leiden dat het aantal ongevallen tot de helft wordt teruggebracht. Er zijn dan snelwegen waarop de snel heid en de onderlinge afstand van de voertuigen automatisch wordt beheerst. Nieuwe materia len voor lichtgewicht konstrukties zullen worden gebruikt die twee maal zo sterk zijn als aluminium, terwijl ze dezelfde dichtheid en kostprijs hebben. Aldus de Amerikaanse futurolo gen Gordon en Hayward van de universiteit van California. Zij heb ben een tabel opgesteld van mo gelijke gebeurtenissen voor 1990. Een van hun konklusies is, dat met een waarschijnlijkheid van, meer dan 90 over twintig jaar informatie- en kommunikatie-ap- paratuur zal worden gebruikt voor het automatisch registreren en ver beteren van vliegtuigposities. Bei de Amerikanen zijn er in geslaagd via wiskundige berekeningen met behulp van computers en deskun digen op velerlei gebied prognoses te ontwerpen die fantastische aan doen. Gordon en Hayward verwachten een bredere toepassing van verbe terde supersonische passagiers vliegtuigen, die opkomst van snel vertikaal opstijgende en dalende vliegtuigen voor het vervoer van maximaal 50 passagiers tussen buitenwijken en binnensteden, de opkomst van snelle ondergrondse intercity-treinen en die van lucht kussenvoertuigen voor openbaar vervoer. De introduktie van elek trische autotjes die op straat op hun accu rijden en die op de vrije baan energie ontvangen via een stroomafnemer (zoals bij de me tro) geven ze een kans van 33 procent. De Amerikaanse geleerden heb ben ook prognoses opgesteld voor de toekomstige verlangens van de konsumenten en van maat schappelijke veranderingen, zoals de toepassing van robots in huis en fabriek, de komst van driedi mensionale kleurentelevisie en he' gebruik van niet-narcotische drugs.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 15