klein logboek Kulturele echo's De omschakeling bij Fabelta GEWEST PLAN EINDE BOEKUIL IN VOORUIT VLAAMSE ARDENNEN In rekordjaar 1969 werden 306.450 nieuwe auto's verkocht Rondreis van de Schola Cantorum Cantate Domino in de U.S.A. van 7 juli tot 8 augustus 1970 Vrouwen (ouder dan 35) en mannen (ouder dan 45) komen niet meer in aanmerking NIEMAND die bezorgd is om wat men nu met een modewoord een beter leefmilieu noemt, twij felt aan de noodzakelijkheid van gewestplannen. Het opstellen en verwezenlijken ervan is een aangelegenheid die onvermijdelijk kritiek tot gevolg heeft. Dit van de Denderstreek is ook nog niet definitief, maar het luidt dat men het momenteel liefst niet andermaal voor nieuw advies aan gemeenteraden voorlegt, gelet op de as. gemeenteverkiezingen. Inmiddels is men tot de vast stelling kunnen komen dat hier en daar precies op het cruciale ogenblik sommige lieden van wan ten wisten en er bv. in geslaagd zijn toch nog hun villa of bunga low aan te bouwen in toekomstige groenzones, waar sedertdien elke bouwvergunning geweigerd wordt. Het is een kwestie van precies op het goede ogenblik geinfor- meerd te zijn. Men wil graag positiefs staan tegenover dit gewestplan. Maar het zou zeer erg zijn indien in- middelds eigenaars van gronden die als bouwterreinen in het kader van de groenzones cfrm. gewest plan benaderd worden door ge raffineerde lieden die dan een merkwaardige belangstelling heb ben voor deze zg. waardeloze gronden» Het zal de moete lonen binnen afzienbare tijd uitvoeriger op het gewestplan terug te komen Joernalist en letterkundige Rei- mond Herreman zal niet langer meer zijn dagelijke Boekuil in Vooruit schrijven. De thans vierenzeventigjarige Reimond Herreman ging in 1929 van start met deze kleine rubriek die dra in het literaire Vlaanderen veel belangstelling en waardering zou krijgen niet het minst om haar ruim informatief karakter maar ook om het oordeel van de au teur zelf in een tijd toen de tegenstellingen links en rechts ook nog dikwijls op de spits wer den gedreven in literaire kritieken. Maar Reimond Herreman is al die jaren niet alleen een zeer min zaam mens maar ook een objek- tief waarnemer van het kulturele- literaire leven in Vlaanderen geble ven die evenwel aandacht schonk aan de «katolieke literatuur» in een tijd dat bv. een ander jonger socialistisch kritikus zonder blo zen dierf te schrijven dat diezelf de ««katolieke literatuur» hem geen snars interesseerde. In Het Volk wijdt Georges de Beek een bijdrage aan de Vlaam se Ardennen als toeristisch cen trum bij uitstek. Terecht noteert steller dat de voornaamste aan trekking voor de recreatie in deze streek schuilt in het landschap zelf en de toeristische uitrusting dit landschap niet mag storen. Er schuilt inderdaad een gevaar in sommige kommerciele exploita tieplannen die het typisch karak ter van de Vlaamse Ardennen in de toekomst kunnen bedreigen. Waar het toerisme als een indus trie op kleine of grote schaal zie de kuststreek dreigt uitge bouwd te worden gaat veelal heel wat oorspronkelijke schoonheid te loor. De Vlaamse Ardennen, met het Geraardsbergse inbegrepen, is nog een van de zeldzame streken in Vlaanderen waar zg. moderne toe ristische infrastruktuur het land schap niet verknoeid heeft. Het is de vraag hoe lang men dit nog zal kunnen voorkomen, zelf mits gewestplannen, in een land als dit waar men ter zake ook het uitgangspunt huldigt van het toerisme dat vooral renderend moet zijn... GETUIGENIS DOMINEE NIEMOLLER: (Duik- boot-kommandant 14-18 Nadien dominee Concentratiekamp Sack- senhausen en Dachau - Thans president Duitse Vredesgenoot- schap en vice-voorzitter Wereld- vrederaad In intervieuw ••Ik kan me niet voorsteilen dat Jezus met een geweer in de troep meemarcheert, ook al was het ter verdediging van het vaderland, ik gebruik als christen mijn verstand en als dat geen oplossing brengt, nu dan moet ik bidden». ETIENNE LE COMPTE STELT TEN TOON IN DE GALERIE BOISSEREE AM MUSEUM - TE KEULEN. Van 4 tot 31 augustus 1970 stelt kunstschilder Etienne Le Compte ten toon in de Galerie Bosseree - Am Museum - te Keulen. Galerie Boisseree is de oudste galerij te Keulen en bestaat sinds1 1838. Voor de eerste maal toont de galerij schilderijen van een Vlaming. Te Rome werd kunstschilder Etienne Le Compte benoemd tot lid- Honoris Causa van de Internationale Academie voor Literatuur, Kun sten en Wetenschappen T. Campanella. Van zijn hand verschijnt binnenkort onder schuilnaam Lode Steven- berg, een historisch verhaal voor de jeugd over het leven en het werk van Pieter P. Rubens. Uitgegeven door de Nederlandse Boek handel te Antwerpen. Verleden zaterdag 1 augustus bereikten ons nog volgende nieuws berichten (per brief van onze correspondent ter- ptaatse): We verlieten het koor voor enkele dagen in Minneapolis. In deze stad, waar geen concert was voorzien, nam ons gezelschap op vrijdag 24 juli zijn intrek in een school, waar ook de Aartsbisschop zijn verblijf heeft. Het Rode Kruis en de gemeentelijke overheid had gezorgd voor logies en eten. Er werd geslapen op veldbedden en het eten was op zijn Amerikaans, met koeken, corn-flakes, coca, melk en hamburger. De Aartsbisschop heeft echter in die zin goed ge holpen, dat hij ons koor twee missen heeft laten zingen en van op de kansel de mensen aanzette tot het kopen van een programma boekje. In de tweede mis, deze van zondag 26 juli had hij zelfs een spe ciale omhaling laten doen, die 450 dollar heeft opgebracht. Er werd het koor eveneens een receptie aangeboden. Van Minneapolis vertrokken ze op zondag 26 juli per bus naar Saint Cloud, gelegen een 200 km meer noordwaarts en waar gelo geerd werd in een zeer moderne universiteit met. alle mogelijk kom fort. De volgende dag, maandag, was er een hele dag vrij met 's avonds concert en 's anderendaags rondrit in Saint Cloud. Vermeld wordt dat het koor al verschillende malen verschenen is op de amerikaanse kleurentelevisie Tot zover dit schriftelijk nieuws. Dinsdag 4 oogst, ontvingen we volgend telex-nieuws Het koor is inmiddels aangekomen in New-York. Op vrijdag 31 juli vertrek per vliegtuig naar Moline. De vlucht Minnaepolis - Moline was een avondvlucht, waarbij ze een onweer zagen vanuit de lucht, niettemin was het een goede vlucht. De ontvangst en het verblijf bij vlaamse families in Moline was uitstekend. Het koor trad succesvol op in kerk en openlucht. Er was een pick nick in een groot park, eigendom van een vlaams uitwijke ling. En of die vlaamse families gelukkig waren met dit bezoek en veel te vertellen hadden! Op zaterdag 1 en zondag 2 oogst waren er concertuitvoeringen die zoals steeds successen waren. Op maandag 3 oogst vertrokken ze uit Moline naar Chicago, waar een tussenlanding werd gemaakt Van Chicago vlogen ze naar New- York, de laatste bestemming. Beide vluchten verliepen goed. SPECIAAL BERICHT De schola cantorum heeft de amerikaanse vlag ontvangen van de senatoren, vlag die boven het Capitool wap perde, samen met de bevestigende oorkonde. Hartelijk proficiat Dit bericht zal waarschijnlijk het laatste zijn. Tot ziens zaterdag 8 augustus. Afspraak op Zaventem te 7 uur 's MORGENS In de loop van vorig jaar wer den er in ons land niet minder dan 306.450 nieuwe personenwa gens verkocht. Dit betekent in ver gelijking met het jaar voordien een toename van 15,4 een ab soluut rekord. Daarmee worden de optimistische vooruitzichten die tijdens het Autosalon te Brussel werden vooropgezet en niet zel den op een ongelovig schouderop halen werden onthaald, niet alleen officieel bevestigd, maar zelfs ver uit overtroffen Naast deze rekordcijfers voor wat personenwagens betreft, no teerde men ook een aanzienlijke stijging in het omzetcijfer van vrachtwagens en autocars. Minder rooskleurig zijn de voor uitzichten voor dit jaar. Donkere wolken aan de horizon van de automobielmarkt ziet men in de op 1 januari 1971 van kracht wor dende B.T.W. Ongetwijfeld heeft deze oor spronkelijk voor januari van dit jaar voorziene regeringsmaatregel de kooplust van de Belgen fel in hand gewerkt. Nooit voordien im mers bedroeg de stijging van de verkoop van nieuwe auto's 15,4% Tijdens de maand juni 1969 wer den zelfs 40 meer nieuwe wa gens gekocht dan in juni 1968. Voor de bestelwagens bedrceg de verkoopsstijging 15,7 voor de vrachtwagens 16,2 De markt der autocars groeide diezelfde pe riode met 8,2 aan. Ondanks deze rekordcijfers is het aantal auto's op onze ver keerswegen slechts met enkele honderdduizenden gestegen of 5,5 c/c. Wel kende het autopark in ons land een wezenlijke verjonging, mede door het feit dat de handel in tweedehandswagens geen gelij ke tred kon houden met de ver koop van nieuwe wagens: de stij ging bedroeg in deze seklor nau- welijk 5,1 tijdens het afgelo pen jaar. De omschakeling van U.C.B.- Fabelta naar een nieuwe pro- duktie heeft o.m. tot gevolg dat van het huidig personeel de vrouwen die ouder zijn dan 35 jaar, en de mannen die ouder zijn dan 45 jaar niet meer in aanmerking komen voor een overigens beperkte tewerkstelling. In een brief aan het personeel heeft de direktie het volgende me degedeeld «Onder voorbehoud dat alle technische, administratieve en fi nanciële problemen door de nieu we maatschappij kunnen worden opgelost, is zij bereid volgend per soneel te werk te stellen in het ka der van de omschakeling van het fabriek te Aalst. «Vrouwen produktie 2 ploe gen 17-35 jaar 35 personen Labo, dag 17-35 jaar 7 personen Mannen produktie, continu 21 - 45 jaar 12 personen 2 ploegen 21 - 45 jaar 10 personen 21-45 jaar 8 personen Onderhoud continu 21-45 jaar 4 personen A 2 of A 3 2 ploegen 21-45 jaar 2 personen Dag 21 - 45 jaar 2 personen De inschrijvingen moeten gebeu ren via formulieren ter beschikking bij de portier vanaf 3 augustus. De direktie van Fabelta vestigt er de aandacht op dat personen die buiten de aangegeven ouderdoms- grenzen vallen, niet meer in aan merking komen. De nieuwe maatschappij zal aan de ingeschrevenen voorrang geven op het ogenblik van de aanwerving die niet voor de eerste helft van 1971 kan plaats vinden. De inge schrevenen die in afwachting in een andere onderneming werk zou den aanvaard hebben behouden hun voorrang.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 2