Jules Maigret De Renault 12 wacht op u. Dagelijks worden in ons land 13 auto's gestolen Sherlock Holmes Autodieven wordt de taak vaak vergemakkelijkt 00 hUICJiCJ0 Ets VAN HOVER In ons land werden in 1969 ge middeld per dag 13 auto's gesto len. Volgens dezelfde statistiek blijkt dat 2 van die 13 voertuigen nooit meer bij hun rechtmatige eigenaar terugkeren. Van de nagenoeg 4.450 wagens die vorig jaar «van eigenaar ver anderden» zijn er 797 nooit te ruggevonden. In 1954 bedroeg het gemiddelde per dag «slechts» twee. In tien jaar .tijds van 1959 tot 1969 werden 29.844 autodiefstallen gepleegd; 4.957 of 17 bleven, alle opzoekingen van politie en rijkswacht ten spijt, spoorloos. ««JOYRIDING»» IS IN Specialisten hebben het niet bij de naakte cijfers gelaten. Zij zijn de motieven nagegaan die tot au todiefstallen aanzetten. Deze de- likten zo menen zij kunnen in vijf verschillende kategorieen worden onderverdeeld. De eerste kategorie hebben de Britten de naam «joyriding» ge geven. Het gaat hierbij meestal om jongeren die ergens een wagen «lenen» om samen met de vrien den de bloempjes eens buiten te zetten. Doorgaans wordt de auto al dan niet beschadigd te ruggevonden. Vervelender is wan neer met de wagen een aanrijding wordt veroorzaakt. Immers zelfs wanneer de wagen is gesto len blijft de eigenaar verant woordelijk tegenover derden. Volgens deze specialisten is «joyriding» het meest beoefende tijdverdrijf bij de jongeren. Spe ciaal 's avonds en tijdens de zo mer zijn deze jongeren biezonder aktief. In de tweede- ^kategorie vindt men de autodieven die een wagen ontvreemden om hen op een een zame plaats te ontdoen van be paalde onderdelen die ze voor eigen gebruik nodig hebben. In de meeste gevallen worden de ban den, de batterij of de autoradio gedemonteerd. Doorgaans gaat het hier om amateurs. In de derde kategorie horen de genen thuis die auto's stelen om zich eigenaar te maken van de waardevolle inhoud; al wat niet te heet of te zwaar is wordt meege nomen, en dat gaat van fototoe stellen, tot transistors en ooeken- tassen. Een meer uitgesproken krimi- neel karakter hebben de autodief stallen in de vierde kategorie. Hier worden over het algemeen wegens gestolen om inbraken of gewapen de overvallen te plegen. In de meeste gevallen worden de betref fende wagens later teruggevonden. In de vijfde kategorie vindt men tenslotte de «georganizeerde» autodiefstallen. Pientere kerels deinzen er niet voor terug auto's te stelen, de nummerplaten te ver anderen, evenals het motornummer de wagen wordt dan in een nieuw kleurtje gezet en veelal in het bui tenland voortverkocht. VOORZICHTIGHEID GEBODEN In gerechterlijke kringen wordt vooral de onhebbelijke en gevaar lijke gewoonte betreurd van auto voerders die hun wagen achterla ten zonder hem af te sluiten. De opvatting dat de verzekering in geval van diefstal toch tussen komt gaat niet langer op. Want zelfs wanneer het voertuig tegen diefstal is verzekerd kan de rech ter de betreffende verzekerings maatschappij van haar verplichtin gen ontslaan, wanneer blijkt dat de eigenaar zich aan nalatigheid heeft bezondigd. Weliswaar heeft de wetgever niet vastgesteld hoe men zijn wa gen precies tegen diefstal moet beschermen, maar in de regel geldt toch alleszins dat men deu ren en ramen behoorlijk afsluit en nooit de kontaktsleutels in de wa gen achterlaat. Precies daarom is het te betreu ren dat de meeste autodiefstallen het gevolg zijn van de nalatigheid van de eigenaar. En zoals in alle gevallen maakt ook in de sektor van de wijd verbreide autodief stallen, de gelegenheid de dief. Zoals lang geleden de Sherlock Holmes van Conan Doyle wereld beroemd was is het heden de Ju les Maigret van Georges Simenon de 67 jarige Belg die sinds 1956 te Epalings 5 km van Lausanne in Zwitserland woont en 's werelds meest succesrijke schrijver mag worden genoemd. Georges Sime non begon zijn loopbaan als 16- jarige met stukjes in de Gazette de Liège van zijn geboorteplaats Luik en waagde zich al gauw aan romans; voor zijn 25ste jaar le verde hij onder 19 verschillende schuilnamen reeds meer dan 40 romans en romannetjes af; het juiste aantal weet hijzelf niet meer noch ook de komplete lijst van de schuilnamen, die hij in die tijd gebruikte. Maar zijn faam werd erdoor gemaakt. Vanaf zijn 26ste jaar schrijft hij uitsluitend onder zijn eigen naam en leverde in de laatste halve eeuw 203 boeken af waarvan er 76 «Maigrets» zijn en de overige 127 romans tot de om lijsting van dit hoofdoeuvre beho ren. Het zal heel moeilijk zijn in de wereldliteratuur een auteur te vinden wiens pen nog vruchtbaar der was dan die van Simenon. Hij houdt het record. Zijn boeken zijn voorts in meer talen vertaald dan welk ander geschrift ook in de we reld, met uitzondering alleen van de bijbel en van Lennis werken. En de totale verkoop becijfert een omzet van meer dan 300 miljoen exemplaren, zodat zijn materieel succes met dat van de beste pro fessionals in de wereld kan wedij veren. Trouwens zijn prachtige vil- late Epalings 40 kamers groot, waar hij met Charley Chaplin, die enkele kilometers van hem van daan woont, dankbaar en vreugde vol kan herdenken, dat de kunst niet altoos van subsidies behoeft te leven en aan haar topfiguren koninklijke weelde kan verschaffen getuigt hier welsprekend van en welverdiend. De figuur van de Parijsse poli tiecommissaris is eigenlijk in Ne derland geschapen, namelijk toen Simenon te Delfzijl in de haven van deze plaats zijn jacht Ostro goth moest laten opkalefateren. Dit wil niet zeggen, dat hij er lang over deed. In 1928 leverde hij eens een roman af in 25 uur. Dooreen- genomen had hij nooit meer dan twee weken nodig om een roman volledig klaar ter tafel te brengen. Als hij werkt gaat het in ijltempo, 4 keer per jaar een halve maand op volle stoom: de rest van het jaar wordt aan de vreugde gewijd. In 1966 richtte men te Delfzijl een beeld van Maigret op; het za! wel niet het enige blijven van de ze grote pijprokende rorr.an- en televisiefiguur. Jules Maigret is even beroemd als Simenon, mis schien zelfs nog beroemder. INLICHTINGEN en PROEFRITTEN BIJ UW VERDELER G. PAPESTRAAT 53 AALST TEL. 237.07 MERKWAARDIGE FIGUUR Iemand, die zo bezeten is van het romanschrijven moet wel een merkwaardige figuur zijn. Niet al te merkwaardig, want hij leidt een huiselijk leven, is voor de tweede keer gehuwd en heeft 4 kinderen, waarvan de jongste 17 jaar is. Maar allicht zult u wel merkwaar dig vinden, dat als deze auteur «een roman voelt aankomen» hij als het ware in trance raakt iedere morgen stipt om halfzeven begint en in een wedren met de klok zijn 14 dagen vol maakt. Dan is hij klaar. Al schrijvende amuseert hij zich met een heirleger van pij pen -samen 320 stuks, waarvan er steeds 50 gestopt binnen handbe reik liggen, zodat we niet verwon derd zijn, dat zijn hoofdfiguur, po litiecommissaris Maigret een ver woede pijproker is. Na de arbeid geeft hij feest en gaat hierin vro lijk op. Voorts is zijn villa rijk aan kunstschatten (schilderijen) en treft men hier tevens aan wat wel niemand zal verwachten een complete verzameling van geneeskundige instrumenten, waar op een arts jaloers kan zijn. Be halve Charley Chaplin zijn schier al zijn overige kennissen artsen. Men kan het in zijn romans mer ken. De idee van Simenon is, dat zijn grote villa eenmaal een luxe kliniek zal worden. Dan komt er ook wel een beeld van Georges Simenon. Neem het stuur van de nieuwe Renault 12 een "alles-kunner" met voorwielaandrijving, veilig en komfortabel op elk wegdek, met talent voor hoge gemiddelden en gastvrij voor 5 personen. 5 plaatsen - 1300 cc motor - 60 PK SAE - "meer dan 140 km/u

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3