Milieuverontreiniging De natuur in verzei Vader van het „Belgisch" federalisme is een... Duitse Baron Lachen is gezond - 053/71091 (vijf lijnen) - 053/71291 (vijf lijnen) - 053/25801 (tien lijnen) Gouverneur von Bissing wilde in 1916 3 homogene taalgebieden 4 AAN ONS GEACHT CLIENTEEL Wij hebben het genoegen U hieronder de nieuwe telefoonnummers mede te delen, die nog niet voorkomen in de officiële telefoongids De oude telefoonnummers blijven eveneens behouden. Wij beschikken aldus over 20 lijnen, wat de telefoonverbindingen zeker zal vergemakkelijken. Wij zijn ervan overtuigd dat deze schikking er zal toe bijdragen onze wederzijdse betrekkingen nog te verbeteren. BANK VAN BRUSSEL Nieuwstraat 27 AALST Eenvoudig Veilig Gemakkelijk: «EEN LOONREKENING»! Indien momenteel vaak sprake is van federalisme als politieke oplossing voor de binnenlandse gemeenschapsproblemen, en de separistische partijen hun pro gramma daar volledig op africhten dan zullen toch maar weinigen er zich van bewust zijn dat het fede ralisme of de breuk tussen Vla mingen en Walen reeds tijdens de eerste wereldoorlog werd aange prezen door vooraanstaande Duit se politieke leiders die toen het lot van ons land in handen hadden Zulks blijkt duidelijk uit de inhoud van een aantal verordeningen die de Duitse gouverneur Baron von Bissing terecht de vader van het Belgisch federalisme genaamd in 1916 uitvaardigde. Op 9 oktober 1914 rukten de Duitse troepen Antwerpen binnen. Dezelfde dag verklaarde in Ham burg Prof. Conrad Borchling t.o.v. een groep universiteitsstudenten woordelijk «In geval van een langdurige bezetting moeten we een breuk tussen Vlamingen en Walen tot stand brengen. De au teur Alfred Ruhemann schreef in zijn werk «Belgie's toekomst Vlamingen en Walen» dat het raadzaam was «de beide rassen die totdusver de Belgische ge meenschap vormen van elkaar te scheiden»; terwijl ook andere Duitse leiders voor een administra tieve breuk tussen Vlaanderen en Wallonië pleitten. De Duitse gouverneur von Bis sing vaardigde op 25 april 1916 een reeks verordeningen uit die de oprichting van drie homogene taalgebieden een Vlaamse, een Waalse en een Duitse voorza gen. Baron von Bissing maakte geen geheim van zijn plannen. Nauwelijks enkele maanden later beval de Duitse baron de definitie ve splitsing van de ministeriele diensten van Wetenschap en Kun sten, waaronder de opvoeding res sorteerde. Zodoende werden de leidende instanties van lager- mid delbaar- en hoger onderwijs in Vlaamse en Waalse afdelingen ge splitst. OPPOSITIE TEGEN SEPARISTISCH STREVEN Als belangrijkste dokument van von Bissing's bedoelingen geldt ontegensprekelijk een verordening van 21 maart 1917 waarin het heet In Belgie worden twee ad ministratieve landsgedeelten opge richt: één omvat de provincies Antwerpen, Luik, Oost- en West- Vlaanderen evenals het gebied Brussel en Leuven, terwijl het tweede de provincies Heregouwen Luik, Luxemburg en Namen omvat met het gebied Nijvel. Gouverneur von Bissing wilde in 1917 ook de Brabantse bestendi ge deputatie splitsen, doch hier stuitte hij op de onverwachte maar hardnekkige tegenstand van de leden die al hun (politieke) moed bijeenraapten en hun ont slag indienden. Terzelfdertijd rea geerde ook de in Le Havre samen gestelde Belgische regering met een brief aan de Koning, waarin Duitsland ervan beschuldigd werd «tweedracht onder de Belgische onderdanen te willen zaaien en de bevolking al naargelang hun taal te willen verdelen. In haar verklaring van 13 april 1917 betoogde de Belgische re gering onder meer «Het handvol slechte burgers dat met de vijand samenzweert gaat niet straffeloos te werk; door een dwaling of mis plaatste ijver bestrijden zij de na tionale eenheid, die gegrondvest is op een traditierijk en roemrijk verleden». De milieuverontreiniging, waar over momenteel heel veel te doen is, is niet slechts een optelsom van diverse narigheden, doch een principiële kwestie, die veel die per grijpt. De mensheid namelijk is in de 20ste eeuw tot een ont zaglijke ontplooiing van zijn ken nen en kunnen gekomen. Er kwam een enorme en nog steeds hard groeiende industrie op. We lever den technisch wonderlijke presta ties. Het luchtruim werd veroverd de zeebodem werd aangeboord; schier iedereen bezit een auto. Dit is alles geweldig en impo nerend. Maar de denkende, schep pende en werkende mens is toch niet zo machtig als het lijkt. Hij hield bij al zijn kennen en kunnen toch niet voldoende rekening met de gebreken en gevaren van zijn werk. Hij was niet knap genoeg, ook niet voorzichtig genoeg en in menig opzicht te veel egoist en te weinig bedacht op het heil van zijn naasten. Hij verstoorde het evenwicht in de natuur en nu komt de natuur met de ernstige waarschuwing, dat als hij daar mee niet ophoudt en zijn fouten herziet, de natuur genoodzaakt zal zijn hem te doden; en dit zal even erg zijn als een 3de wereldoorlog, zo al niet erger. Voorheen was alle eeuwen door de mens in harmonie met de natuur. Ze zorgde moeder lijk, dat het afval werd opgeruimd en dat de drie grote behoeften van de mens, frisse lucht, zuiver water en onbespoten voedsel niet ontbraken. Thans is dit alles door die geweldige en toch zo beperkte mens in geding gekomen en kan een schrijver in Elseviers Week blad zeggen ««Moeder natuur ver schoont niet langer onze vuile lui er»». We zitten met een milieuver ontreiniging, die de geweldige mens op nog geweldiger wijze dreigt te vernietigen. GEVAREN We behoeven niet alle gevaren op te sommen; enkele aanduidin gen kunnen volstaan. De machtige chemische industrie schiep de pesticiden (dit betekent letterlijk doders van pesten) nl. de DDT en haar nog gevaarlijker zusters diel- drin, aldrin, heptachloor en lindaan teneinde insektenplagen en plan tenziekten te vernietigen. Goed, dit kon. Maar de Amerikaanse Rachel Carson toonde met haar boek «Dode Lente» aan welk een krankzinnige zelfmoord de mens heid met deze pesticiden pleegt. Die zich niet oplossende vergiften kwamen in de grond, in het water in de vissen en vogels, in het plankton, dat onmisbaar is in de natuur; ze verspreiden vernieti ging en dood; ze verstoren het evenwicht in de natuur en zijn op weg dit tot een wereldramp uit te dijen. Vele landen kwamen met een verbod, maar de chemische industrie draait door, harder nog. Neemt de kunstmest; ze doet won deren, maar de helft van alle uit gestrooide kunstmest komt in het water terecht, waardoor een woe kering van wieren en waterplanten ontstaat; deze sterven af en ver bruiken bij ontbinding de in het water aanwezige zuurstof. Denkt aan het water; Thor Heyerdahl, die met zijn papyrusboot de oceaan overstak, rapporteert, dat hij over een afstand van minstens 1800 mijl een laag teerachtige olie had aangetroffen. De Rijn is verschrik kelijk vuil; het is rioolwater, waar uit nog wel bruikbaar drinkwater wordt gemaakt, maar het w.prdt steeds erger. Neemt de lucht. In deze dagen komen uit alle delen van de wereld klachten over dich te wolken verstikkende uitlaatgas sen. ledereen een auto is een mooie leuze, maar de kooldioxyde wordt ondragelijk. Het vliegver keer is reusachtig, maar er wor den in de hoge luchtlagen wolken gevormd, die zich niet meer ont laden en over een kwart eeuw een gordijn rondom de aarde kunnen hebben gelegd waardoor de zon niet meer te zien zal zijn, zo voor spellen de geleerden. We leven on der een totale dictatuur van de gezamenlijke vervuilers. En de re geringen, ze weten het wel, maar hun maatreglen komen langzaam, te langzaam en misschien te laat. President Nixon riep op tot een generale aanpak; prachtig, maar de parlementaire molens, malen langzaam. We hebben de natuur aangetast en ons levensmilieu in levensgevaar gebracht. Het is moeilijk de terugweg te vinden en te gaan. Mijn man is gek op westerns op de tv. Pas gisteravond merkte ik dat dat invloed had op onze zoon van vier. Toen hij nog een glas melk bij het eten wilde, sloeg hij met zijn knuistje op tafel en riep «Barman» o O o Een vriendin van ons reed haar zoontje van zeven en een klein meisje naar een partijtje. Gespan nen luisterde ze naar het gesprek achterin, nieuwgierig of haar raad gevingen inzake beleefde conver satie iets hadden uitgehaald. Er was slechts stilte, totdat het jon getje het woord tot zijn gezellin richte «Zijn er bij jou de laatste tijd nog tanden uitgevallen?» o O o Bess Grant Myerson, die de lei ding heeft van het gemeentelijk bureau voor Consumentenzaken in New York, geeft aan huisvrouwen de raad het voorbeeld van haar moeder te volgen. Als haar moeder vroeg wat bij voorbeeld de grapefruits kostten en ze kreeg te horen twee voor 15 cent, dan vroeg ze «En wat kost één grapefruit?» «8 cent» zei de winkelier «Dan, zei mevrouw Myerson dan, neem ik de andere maar» In een revue kwam een sketch voor waarin een tv-commentator een vraaggesprek had met een se nator. Hij vroeg hem wat hij dacht van de plannen om de stemgerechtigde leeftijd te verla gen tot 18 jaar. «Ik zou niet we ten waarom niet» was het ant woord. «Tenslotte mogen ze op die leeftijd ook naar alle films kijken, dus van een beetje politiek zullen ze niet zo gauw iets krij gen». o O o Een kruidenier accepteerde een cheque van een student, toen die hem een lapje met zijn naam erop had laten zien dat in een van zijn sokken was genaaid. Hij zei «Een jongen die goed vindt dat zijn moeder lapjes met zijn naam in zijn sokken naait, kan geen be drieger zijn». o O o De senaat van een hogeschool in Ithaca in de staat New York wilde richtlijnen opstellen voor het uiterlijk van de studenten geen baard of snor, bakkebaarden niet langer dan de oorlel, haar niet buitensporig van lengte. Een van de professoren reageerde ogen blikkelijk op het voorstel «Dat is prima wat de meisjes betreft. Maar wat zullen we besluiten voor de jongens»?

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 4