De wijde wereld... ROOD CHINA HERSTELT ZICH VAN KULTURELE REVOLUTIE 15 - VLUGGE POSTBEDELING Volgens re Israëlische staatsra dio hebben de Israëlische poste rijen zopas een ansichtkart be steld die zes jaar geleden in Eilat werd gepost met bestemming Afoela, een plaats op... 58 km afstand van de afzender. Op de kaart wilde de afzender een verpleegsters in Eilat haar moeder in Afoela mededelen dat zij ging trounwen. Ze heeft dat in middels gedaan en is thans de fiere moeder van een flinke zoon van 4 jaar. Bij de Belgische posterijen had zoonlief wellicht reeds zijn leger dienst achter de rug!... WIE IS WIE Het paartje dat zich voor het altaar bevond van de kerk van Christchurch (Nieuw Zeeland) ge leek verwarrend veel op elkaar, vooral omwille van het extrava gant lange haar dat op beider schouder viel. De priester die het huwelijk in zegende had het ganse huwelijks ritueel voltrokken, toen hij een aarzelende blik op de jonggehuw den richtte, even de keel schraap te en voorzichtig vroeg «Zou een van u beiden asjeblief de bruid willen zoenen?» KOMEN WE IN DE KOU TE STAAN? Het klimaat van onze planeet vertoont voelbare veranderingen. Van de jaren 1880 tot 1940 steeg de gemiddelde jaartemperatuur over de hele aarde gerekend, een halve graad. Sindsdien zo schrijft Het Beste heeft een gestadige af koeling die stijging weer voor de helft ongedaan gemaakt. De schommelingen kunnen duiden op een systematische wijziging in de warmtehuishouding van de aarde, dus van de energie die binnen komt en die uitgaat. En de gege vens schijnen te wijzen op belang rijke veranderingen in sleutelgebie- den zoals dat van de Noordpool, die van invloed zijn op het pa troon van de luchtcirculatie. De afkoeling van de laatste decennia is volgens de Britse meteoroloog Hubert H. Lamb zo groot ge weest, dat in vergelijking tot de warmste decennia de plantengroei gemiddeld ongeveer twee weken korter heeft geduurd. «Hoe lang deze beweging zich voorzet, is een van de belangrijkste proble men voor onze beschaving» voegt J. Murray Mitchell van het Ameri kaanse instituut voor ecologie daaraan toe. «We moeten weten of ze door natuurlijke oorzaken of door menselijke activiteiten aan de gang is gebracht. Als het nog twintig jaar zo doorgaat, worden belangrijke scheepvaartroutes on bruikbaar, de grootste ijsbrekers ten spijt. En als het nog twee of drie eeuwen duurt, zitten we weer in de ijstijd». HET KAN VERKEREN In de jongste verkiezingen zei in Engeland een story-spreker met succes: We hebben een labourre- gering, die alles kan regeren be halve labour. De Engelse pers vraagt nu vol belangstelling hoe de nieuwe regering het eraf zal brengen. Inderdaad, de eerste proef is wel van buitengewoon grote omvang. Het Britse volk zal bet waarderen, indien het nieuwe bewind succes heeft. Zelfs labour zal het waarderen, want het heeft te veel vakbonden en te weinig organisatie, met als gevolg, dat de wilde stakingen gedurig ook la bour volkomen uit de hand lopen. ZELFEXPRESSIE Ludwig Mies van der Rohe een der grondleggers van de heden daagse architectuur, was een man voor wie discipline grote beteke nis had en zijn leerlingen moesten bij het begin beginnen. Hij leerde hun bouwen: eerst met hout, daar na met natuur- vervolgens met baksteen, en tenslotte met beton en staal. Pas daarna, aldus Het Beste mochten ze zich bezig hou den met dingen die op het ontwer pen betrekking hadden. Eens be gon een leerlinge over zelfexpres sie. Hij gaf haar een potlood en een stukje papier en vroeg haar op haar naam op te schrijven. Dat deed ze en hij zei «Dat was dan zelfexpressie. En nu gaan we aan het werk». VROUWEN OP DE ZUIDPOOL Evenals de maan noemt men de zuidpool een «mensvijandige» om geving. Er is nauwelijks leven, be halve in de diepzee onder het ijs. Er wonen alleen wetenschapsmen sen van twaalf verschillende natio naliteiten. Uitgezochte mensen van sterke geestelijke struktuur die het kunnen uithouden in een «stad» uitgehakt in het kilometers-dikke ijs, met elektrisch verlichte stra ten, een buitentemperatuur van gemiddeld 50 graden onder nul en in een volsterkte izolering. Een mannengemeenschap, waar vrou wen alleen aanwezig zijn in de vorm van pin-ups. Natuurlijk zijn er protesten ge komen van wetenschappelijke vrou wen die ook in dat avontuurlijke, unieke gebied hun onderzoekingen wilden doen. En zo hebben vijf Amerikaanse vrouwen er toegang gekregen, en een Australische. De Amerikaanse vormen een team van de Ohio State-universiteit en staan onder leiding van de voor geen kleintje vervaarde doctor in de biologie Lois Jones. Ze bestu deren de gedragingen van het ijs. Toeristen die tegenwoordig als vliegen overal opgaan en als ze maar genoeg dollars neertellen zich naar elk punt van de aardbol kunnen laten voeren, worden ge weerd. De volsterkte zuivere at mosfeer van de zuidpool wil men aan geen enkele verontreiniging, hoe ook blootstellen. NEUTRONENSTRALEN TEGEN KANKER In Glasgow en Manchester gaat men onderzoeken of kanker kan behandeld worden met neutronen- stralen. De twee neutronen-genera tors die elk ongeveer 28 miljoen fr. kosten worden opgesteld in het instituut voor radioterapie in Glas gow en in een ziekenhuis te Man chester. Tegen het einde van het jaar hoopt men vastgesteld te heb ben in hoeverre behandeling van kanker met neutronenstralen doel matig is. Het is al gebleken dat kankergezwellen door neutronen kunnen worden vernietigd. Met de nieuwe generatoren zullen patiën ten worden behandeld die op de huidige stralingsbehandeling niet hebben gereageerd. RUMOER OM DE ROKLENGTE Wie op straat zijn ogen goed de kost geeft heeft niet alleen een aanzienlijk grotere kans om heelhuids thuis te komen, hij kan tevens getuige zijn van een boeien de geluidloze strijd die het vrou welijk volksdeel inmiddels heeft ontketend. Het is de strijd om de roklengte. Tussen vrouwen met bij na over de grond slepende maxi- jurken, beweegt zich de vrouw in de enigszins degelijk aandoende midi-rok, terwijl weer anderen zich in super-mini-rokken door de stra ten spoeden. Zonder zich wat aan te trekken van hetgeen de grote modehuizen voor het zomerseizoen 1970 heb ben voorgeschreven, gaat de vrouw haar eigen weg voor wat betreft de keuze van de kleding en de wijze waarop deze is uitgevoerd. Alles mag dus en dat is iets wat zeker de Dolle Mina's enorm op prijs zullen stellen. Het maandblad Het Beste heeft echter een aantal uitspraken en vermoedens van mensen genoteerd die op het gebied van de mode voor de vrouw, wel «haar manne tje» staan. Saint Laurent, Marc Bohan van Dior en Givenchy toonden in hun collecties allemaal langere rokken Courreges en Chanel kwamen met kortere kledij voor de dag «Midi is een vermomming» snuift de legen darische Coco en in onze tijd heb ben vrouwen niet het recht om in vermommingen rond te lopen. Er zijn aan de langere rokken, behal ve slipgevaar, nog andere proble men verbonden. Een vrouw die kleiner is dan 1 meter 60 ziet er in een maxi-jurk uit als een dwerg in een loopgraaf. Een korte dik kerd lijkt in midi wel op een ijs- lollie op twee stokjes. De vraag is nu is de tijd eigenlijk wel rijp voor de midi? Wordt het een sukses of een fiasco. Het Beste geeft in een betrokken nummer een opiniepei ling weer over de visie van bijna vijtienduizend mannen en vrouwen inzake de midirok. Intussen is de man weer de toe schouwer van een typisch vrouwe lijk gevecht, zoals hij dat is ge weest sinds hij vele eeuwen gele den op aarde kwam. Op 7 oktober van vorig jaar werden in Kanton 46 leiders van de Rode Wachten terechtgesteld. De maasa-executie wordt door ve len beschouwd als het officieuze einde van de Chinese Kulturele Revolutie die sinds 1966 als een orkaan over China woedde en het grote rode rijk in zijn fundamen ten deed wankelen. Het China van vandaag biedt de buitenlander weer een even ondoorgrondelijk beeld als vier jaar tevoren. En als men over leiders spreekt, komen er onmiddellijk vragen op als welke leiders? wie zijn de mannen die in Peking de macht in handen hebben? hoe groot is hun macht? Allemaal vragen waarop men niet in een no-time een antwoord kan op geven. Het jongste partijkon- gres gaf een merkelijke opkomst van het militaire apparaat te zien, of liever: het vormde de bevesti ging van de macht van dat appa raat. Van het toen gekozen partij- komitee bleek ruim de helft uit mi litairen te bestaan. Een zaak was zeker: de grote verliezer was partijleider Mao. Ge dwongen door het leger onder Lin Piao, het civiel bestuur en de ge matigde fraktie binnen de partij onder premier Sjoe en Lai, die met verontrusting de ondermijnen de invloed van de Kulturele Revo lutie op het staatsbestel gadesloe gen, moest hij het revolutionaire elan van zijn rode gardisten sterk afremmen en toegeven aan de ei sen van zijn tegenstanders terug te keren tot de situatie van voor 1966. EINDE VAN DE KULTUS Een aanduiding dat de macht van Mao sinds het hogergenoemd partijkongres heeft afgenomen lijkt te liggen in het feit dat ook de Mao-kultus sinds datzelfde ogenblik sterk aan kracht heeft in geboet. Er vonden geen verplichte lezingen van het Rode Boekje meer plaats, dat nauwelijks nog werd gedrukt, terwijl de meeste Mao-slogans in de straat zijn ver dwenen. Het is natuurlijk meer gebeurd dat Mao ogenschijnlijk aan populariteit had ingeboet en een weinig later triomfantelijker dan ooit te voren weer verrees. Er zijn thans geruchten over een felle strijd om de macht tussen Mao en zijn plaatsvervanger Lin Piao, de man van het leger, die een zeer voorname rol heeft ge speeld bij het dempen van de Kul turele Revolutie. Hoe heeft China het geweld var de Kulturele Revolutie doorstaan' Men is geneigd deze vraag me «redelijk goed» te beantwoorden Nog de goederen- en dienstenver keer, noch het burgerlijk leven o de ekonomie hebben er fel ondei geleden. De landbouw, als belang rijkste sektor van de Chinese eko nomie is er het best van al afge komen, omdat de agrarische pro duktie er weinig of niet onder ge leden heeft. Zulks wordt trouwens bevestigd door Westerse specia listen die zelfs menen China eer benijdenswaardige positie te moe ten toemeten. LANGZAAM MAAR ZEKER Ofschoon de Chinese pers t- pas en te onpas spreekt over «eer sprong naar voren» wordt tocl veel voorzichtiger en planmatige tewerk gegaan dan in 1958 toer China in één klap een grote in dustriemacht wilde worden ei zulks grandioos mislukte. O'mda in de grote centra niet genoeg ar beidsgelegenheden voorhander zijn, is men thans bezig de trek van het platteland naar de stac in omgekeerde richting uit te voe ren. Sinds 1968 zijn miljoenen jonge intellektuelen naar het plat teland gestuurd om daar te wer ken. Op die manier snijdt het mes aan twee kanten: op de eerste plaats wordt het tekort aan gekwa lificeerde krachten opgevangen en tevens hoopt men op die wijze het intellektuele peil van de ge hele plattelandsbevolking 600 miljoen mensen op te voeren. Dit plan past tevens in het ka der van de decentralizatie-politiek van de Peking-regering. Men heeft gebroken met het kommunistisch dogma van de zware industrie en de klemtoon gelegd op gedecen- tralizeerde kleinere bedrijven. Het doel is de provincies in verregaan de mate zelfverzorgend te maken Naast ekonomische motieven spe len ook strategische motieven een voorname rol, met name in gevai van oorlog met de Sovjet-Unie Daarom wordt ernaar gestreefd de plattelandsgemeenschappen in toenemende mate in eigen onder houd kunnen voorzien, zowel op agrarisch als op industrieel vlak. Houd nog wat over va:, vakantiegeld, want op de eerste zondag :a:: september is het de DAG VAN DE AALSÏERSE MISSIONARISSEN

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 15