Huismoeders bewust gevaren van sommig maken van produkten ONS DAGELIJKS ETEN Kersen vijftien maal besproeid Complex probleem Verantwoorde informatie 16 WIJ gaan binnen afzienbare tijd regelrecht naar een soort «zwarte markt» van de gezonde natuurlijke voeding. Ik overdrijf wellicht wat. Maar nu reeds ken ik enkele gevallen waar landbouwers, winkeliers een meerprijs vragen bv. voor eieren af komstig van kippen die met granen, met mais gevoed worden. Niet met een soort meel dat die kippen in de kortst mogelijke tijd aan gewicht doet toenemen. Om nog te zwijgen van de bekende hormonen. De man die ons dit vertelt is een vijtigjarige arts die thans zelf zijn brood bakt, net als wijlen Stijn Streuvels. Brood blijft nog een belangrijk bestanddeel van onze voeding. Welnu de laatste jaren zijn we her en der gedraafd om goed brood, wit of bruin te kopen. Enkele bakkers hebben terzake een reputatie. Maar men moet er in het rijtje staan of vooraf bestellen. Tenslotte waren, mijn vrouw en ik het beu. Weet je dat in ons land een bepaalde bakkerij, geexploiteerd op industriële wijze, om het zo uit te drukken, brood bakt zonder gist, maar met het toevoegen van 02. Men krijgt dan dik, gezwollen on verteerbaar brood. Ik ben niet bepaald geobse deerd door onze hedendaagse voeding. Maar ze doet in elk ge val reeds van een medisch stand- put uit problemen oprijzen die me toch zeer verontrusten. De woning van onze zegs man is omring door een grote tuin: Er lopen binnen een omhei ning felle echte Mechelaars, de beste soort kippen Elders aller lei groenten. Daar komt niet het minste chemische produkt bij te pas In zijn beperkte vrije tijd. geholpen door zijn huisgenoten kweekt en onderhoudt onze ge neesheer dat alles. Men kan het ook een hobby noemen. En ik geef toe, ik heb me de laatste jaren tijdens de va- cantieperiode allerhande reizen ontzegd. Maar verduiveld ik wil gezonde kost. Weet je wat me tijdens dit zo merseizoen biezonder in mijn om geving heeft getroffen? Het groot aantal patiënten dat onderhevig was aan diarrhee. Er kunnen daar uiteraard zeer ver schillende oorzaken voor opge somd worden. Maar uit ondervra gingen bleek al dan niet toevallig dat heel wat van mijn patiënten kersen hadden gegeten. Welnu in de buurt is een belangrijk lever ancier van kersen. Ik heb kunnen achterhalen waar deze vandaan kwamen. De kweker in kwestie toonde me met fierheid zijn bloei ende kersenboomgaard. Resultaat van noch min noch meer vijftien maal sproeien, met een produkt dat ik niet zal noemen maar in elk geval schadelijk kan zijn. Let ech ter wel op dit produkt wordt al gemeen aangeraden in middens van fruitkwekers. Hoever we «geevolueerd» zijn inzake het gebruik van bepaalde produkten voor het verdelgen van insecten en al lerlei boomziekten, kan je best merken wanneer je re gelmatig sommige gespeciali zeerde landbouwbladen leest Weet je dat in een groot kip penbedrijf, waarvan de afze van eieren een bijna indus triele aangelegenheid is ge worden en men rekent da ca 26 van de kippen ster ven, de dode cadavers regel matig via een rondrijdend wagentje mekanisch worden opgeruimd, met pluimen en al in een soort pietmolen gaan. Welnu deze als het ware tot een soort meel of poeder ge malen kippen worden als voedsel toegediend aan de levende kippen. Koeien krijgen in sommige bedrijven een soort voedsel, waardoor het natuurlijk her kauwen uitgeschakeld wordt en de dieren in de kortst mo gelijke periode een maximum aan gewicht bereiken. Kalve ren, die normalerwijze ip de eerste periode met melk moe ten gevoed worden, krijgen niet eens de kans tot volwas- sendom. In de kortst moge lijke tijd krijgen zij eveneens een maximum gewicht. En je merkt dan zwaarlijvige dieren met de omvang van een reeds volgroeide koe, maar op magere spichtige kalveren- poten. Men is momenteel zo vinding rijk dat aan bepaald baby- voedsel een stof wordt toe gevoegd die in elk geval es sentieel volslagen overbodig is, misschien wel schadelijk kan zijn. De bekommernis van de pro ducenten het toevoegen van een product dat aan het baby-voedsel een fijne, pret tige smaak geeft. Men houdt er rekening mede dat een moeder, wanneer ze haar baby een nieuwe voeding toe dient, er doorgaans zelf eerst van proeft. De baby is zich niet bewust van de smaak. Maar de moeder wel. Zelf ons befaamd witloof ont snapt in bepaalde gevallen niet meer aan de steeds ver der gaande chemische «in spuiting». Om te voorkomen dat het onderhevig zou zijn aan schimmel via de war me temperatuur wordt de grond waarin het loof wordt gekweekt, besproeid met een produkt waarvan om het zo uit te drukken, nog lang niet vast staat of het wel onscha delijk is. Bepaalde voedingswaren krij gen sodiumplutamaat toege diend. Welnu het staat reeds vast dat dit sommige ver schijnselen veroorzaakt o.m. het zg. syndroom van Chi nese soep, een prikkelende warmte, hoofdpijn. In Belgie als ik me niet vergis in het kader van de E.G. mag alleen dit soort vlees worden uitgevoerd dat na kontrole van ovale stem pel is voorzien. In een der belangrijkste slachthuizen van ons land kan deze ovale stempel niet gebruikt worden. Wel de ronde stempel, wat betekent dat het vlees uit sluitend voor binnenlands ge bruik dient. Over ettelijke vleesprodukten en bepaalde lijk charcuterie zou men uren kunnen praten. Het ontbreekt niet aan waarschuwingen, er is een recente wet, ik geloof van 1964, dat nicotinezuur verbied jarenlang gebruikt om ons bekend gehakt vlees een mooie vleeskleur te geven. Die wet is goed. Maar de kontrole blijkt onvoldoende efficient, omdat de betrokken inspekteurs een karige ver goeding wordt toegekend voor het gebruik van een wagen. En zonder auto gaat deze kontrole niet officient. Vlug ge verplaatsingen zijn nood zakelijk. De telefoon is effi cient... Overigens ben ik van mening dat de kontrole op de voeding in ons land in vergelijking met bv. Frankrijk dat kan je verwonde ren nog zeer gebrekkig is. We hebben het tot dusver over voeding voor gezonde mensen. Maar, en dat lijkt me in ons land nog erger: Er is in feite geen wettelijke kontrole op voedingswa ren voor mensen, in min of meer dere mate ziek, die een speciaal dieet moeten volgen. Ik ken bedrijven waar men het ernstig meent, en de dieetvoeding het voorwerp is van ernstige we tenschappelijk toezicht. Maar een tiental jaren geleden heb ik in eigen kring kunnen ervaren hoe men zg speciaal brood voor diabetes verkocht. Ten be hoeve van een familielid werd het regelmatig aangekocht. Toen heb ik dat soort brood door een kolle- ga laten analyseren. Resultaat, de samenstelling van dat brood, zg, afgestemd voor dieet, voor diabe- tese, was je reinste onzin. We konden toen, ik spreek van tien jaar geleden, best bij de bakker om de hoek gaan. Je moet het zelf eens gaan opzoeken Maar ik meen te we ten dat een zeker soort ovens met mazout een weliswaar verouderd type, niet meer mogen gebruikt worden. Inmiddels mag men eer lang ten behoeve van de huismoe ders een nieuw type keukenoven verwachten volgens elektronisch systeem. Amper enkele minuten en men is klaar met het gebak. Het probleem van onze he dendaagse voeding is complex. We kunnen bezwaarlijk nog het systeem van voor vijftig jaar ge leden toepassen. Een zekere in dustrialisatie is onvermijdelijk. Ik sprak van «zwarte markt» inzake natuurlijke voeding. Wel, samen met enkele vrienden, heb ik een aantal kalveren laten kweken bij een bevriend landbouwer, die daar- en boven regelmatig onverwachts van zijn opdrachtgevers, mijn vrienden en ik «kontrole krijgt». Ik weet niet precies hoeveel honderden liters melk elk kalf tot dusver heeft gekregen. Maar uit eindelijk staat het vast dat een dergelijk kalf, gevoed met natuur lijke voeding niet commercieel is. M.a.w. niet voor elkeen te betalen is. Wat geldt voor dit kalf, geldt ook voor brood en noem maar op. De welvaart is in zekere mate geste gen. We konsumeren meer. De voedingsindustrie het is onver mijdelijk een industrie geworden kan, ik herhaal niet meer op een 19 eeuwse leest worden ge schoeid. Maar de huidige evolutie, is vanuit het oogpunt van de volks gezondheid gevaarlijk. Het heeft ook te maken met ons maatschap pelijk bestel, met de enorme fi nanciële belangen. Men moet alvast beginnen, met onze huismoeders, inza ke aankoop en bereiden van voeding terug op te leiden. Men moet onze vrouwen o.m. de tijd geven in de keuken het dagelijks eten voor te be reiden. Er is voldoende mo derne keukenapparatuur, dat men allerlei produkten waar van de samenstelling vernuftig berekend is op vlug kant en klaar terzijde mag laten. Laat ze o.m. het in 1963 ge kende boek «Le Printemps Silen- cieuze» lezen, waarvan ook een Nederlandse uitgave is verschenen Het is ook tijd dat de massa be wust wordt gemaakt van de geva ren van onze dagelijkse voeding. Die dagelijkse voeding is thans even gevaarlijk, misschien nog ge vaarlijker dan de zo aktuele lucht vervuiling. Wat me als arts treft is wel dat steeds meer patiënten naar al lerlei middeltjes komen vragen om hun spijsvertering goed te doen funktioneren. Let wel, dat zijn patiënten, die overigens niet de minste ziekteverschijnselen verto nen. Weet je, in steden als New- York, Londen is men stilaan op de terugweg. Daar floreren mo menteel dat soort restaurants waar van het klienteel de volslagen waar borg heeft dat de schotels aller hande gebaseerd zijn op natuur lijke voeding. Maar de prijzen zijn niet, ik heb het zelf kunnen erva ren, wat men demokratisch: kan noemen. Het is de keerzijde van onze zg. welvaart. We hebben een aantal ziekten overwonnen, maar we worden gekonfronteerd met een nieuwe reeks ziektebeelden die direkt of indirekt het gevolg zijn van onze hedendaagse voeding, en natuurlijk een reeks nieuwe leef gewoonten. Weet je waar ik de gezondste voeding heb aangetrof fen? Wel in Tunesie, een zg ,ont- wikkelingsland... Deze vraag hebben wij tot slot gesteld Kan het medisch korps in ons land in bloc niet reageren? Aarzelend antwoord Ja, zo eenvoudig is het terug niet. Het ontbreekt niet aan waarschuwin gen. Er is deze van recente da tum van een bekend Vlaams uni versiteitsprofessor. Maar het sen sibiliseren van de bevolking is vooral een aangelegenheid van de pers. Maar je weet ook wel dat die pers, vooral de grote bladen een voortdurende aktie niet aan durven omwille van de publiciteit. Het is vooral een kwestie van informatie, eerlijke wetenschappe lijke informatie, ik herhaal vooral in de middens van onze huismoe ders, van onze vrouwen. En dan ook nog dit, eten voor bereiden is een «kunst» ik zou zeggen een vorm van kuituur. Ik vraag me dik wijls af waarom in Vlaanderen, waar tijdens het winterseizoen duizend en één voordrachten, pa- neelgesprekken enz worden ge houden dit probleem zo weinig aan bod komt, of helemaal niet aan bod komt. Ach, de T.V. geeft regelmatig een kroniek over culi naire genoegens. Ik wil niet over drijven: Maar het lijkt me verant woord dat men evenveel zendtijd zou besteden aan een kroniek die informatie verstrekt omtrent de gevaren van de ongezonde voeding Tenslotte is er in dit land toch een Ministerie van Volksgezond heid?

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16