fferrassingseEemenf iiiiffs veïlïgüeiHimaatregeEen afzwakken De drukpers (anno 70) in het land van Dirk Martens (1) ROND DE BANKOVERVAL TE AALST ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD NEC SPE NEC METU ca. 10.000 Aalsterse gezinnen dagelijks „hun" krant Cantate Domino dankt het stadsbestuur van Aalst DE GAZET VAN AALST 26sta jaargang nr 31 Zaterdag 15 augustus 1970 P^Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 - 9300 AALST - Tel. 241.14 6,50 fr het nummer VIJF minuten na de blitz- overval op een bijkantoor van de Kredietbank te Aalst, wa ren reeds alle andere hoofd kantoren en bijkantoren in het Aalsterse ervan in kennis gesteld. Dit geschiedt in het kader van de veiligheidsmaatregelen die de laatste jaren, inge volge de toenemende bank overvallen, steeds meer de aandacht hebben, niet alleen van de politionele diensten, maar ook de verantwoorde lijke instanties in het Bel gische bankwezen. OOK ROOKBOMMEN De meeste lezers weten reeds via de T.V. uitzending van woens dagavond in welk verrassend tem po en met welke brutaliteit de overval op het bijkantoor van de Kredietbank aan de Albrechtlaan te Mijlbeke zich heeft voorgedaan De uitrusting van de gangsters blijkt steeds vollediger te zijn en in navolging van politie, rijkswacht en andere ordediensten weten ze nu ook efficient gebruik te maken van rookbommen. De gangsters gingen aan de haal met een bedrag tussen de 400.000 a 500.000 en hun spoor liep slechts tot de nabijheid van de Abdij van Affligem, blijkens een wagen die werd teruggevon den, een Volvo-type en die zou ge stolen zijn te Bredene. Blijkbaar hebben de gang sters hun slag zorgvuldig voorbereid of waren ze zich niet voldoende bewust van de risico's die zij liepen. In derdaad, ingevolge ook de overval op de juwelenwinkel te Knokke en op een wissel- agenschap te Schaarbeek- Brussel werd woensdag op diverse strategische verkeers punten door Rijkswacht een zeer scherpe kontrole uitge oefend. Enkele uren voor dat IN de stad waar lang reeds voor Hendrik Consience een man zijn volk toch eigenlijk op zijn manier poogde te leren lezen in elk geval dan toch een belangrijke bijdrage leverde tot het verspreiden van de «drukkunst» en waar meer dan een halve eeuw geleden een reeks populaire weekbladen gretig werden verslonden vanaf De Werkman, met een voor die tijd sensationele oplage van 20.000 ex. tot met De Gazette van Aelst de voorloopster van dit weekblad worden dagelijks om en bij de 10.000 dagbladen van alle kleur en niveau en ca. 13.000 weekbladen en periodieken elke week aan de man of de vrouw gebracht via (voor Aalst en randgemeente) een dertigtal krantenverkopers, enkele tientallen «boekenwinkels», sta tionkiosken of post. De gemiddelde Aalstenaar blijkt een verwoed lezer te zijn van al wat van de Vlaamse en anderstalige persen rolt. Zijn leesgewoonten verschillen niet zoveel van zijn andere taal- en volksgenoten. Zijn be langstelling gaat in de eerste instantie naar de sport, maar onmid- delijk daarop naar het specifieke nieuws uit eigen stad en streek, naar assisenzaken, godsdienst en kuituur komen onderaan op het lijstje. Uitgesproken partijkranten genieten in steeds mindere mate zijn belangstelling Maar een weekblad als 't Palieterke heeft bv. toch, blijkens voorliggende gegevens sedert meer dan twintig jaar te Aalst een stevig lezerspubliek en een aantal Aalstenaars blijft onvoorwaardelijk trouw aan de Gentse Vooruit de vaandeldrager van het Vlaamse socialisme. PARTIJKRANTEN STEEDS MINDER IN TREK MAAR zo te zien zou men kun nen stellen dat de gemiddelde Aalstenaar en randgemeentenaar de nalatenschap van weleer vader Hoste, de liberale flamingant waardeert. Tientallen krantenverko pers en ook via andere distribu tiekanalen wordt dit bevestigd zijn formeel: Aan de spits in het Aalsterse staat nog steeds Het Laatste Nieuws. Preciese cijfers zijn uiteraard niet gemakkelijk te bekomen. Op de Brusselse liberale krant volgt dan onmiddellijk Het Nieuwsblad en Het Volk. Maar zegt men in de mid dens van de distributie de Stan daard wint de laatste jaren aan lezers. Een specifiek publiek Vooral intellektuelen, bevestigt men bij de tientallen krantenverko pers. De typische Gazet van Antwer pen tot voor enkele jaren zelden op de Aalsterse leestafel komt in het Aalsterse de laatste jaren iet wat beter aan haar trekken. Een vast lezerspubliek, weze het beperkt voor De Nieuwe Gids, Vooruit, Volksgazet. Maar ook het Belang van Limburg heeft in het Aalsterse enkele tientallen lezers. Het Aalsters krantenlezende pu bliek een algemeen verschijn sel blijft doorgaans trouw aan zijn dagblad. Zegt een ervaren krantenver koper met een der grootste toer- nees in het Aalsterse Het is me wel opgevallen dat soms een aantal van mijn klienten zonder veel kommentaar, of zon der kommentaar tout court bij de wekelijkse afrekening medede len dat vanaf de volgende week een andere «gazet» moet in de bus gestoken worden. Maar ik ken die mensen, hoogstens een paar weken later keren ze terug naar hun oude krant. En als excuses dan veelal via de huismoeder Dat is ook wel een goeie «gazet» maar we moe ten er te veel in zoeken. Nee, je begrijpt het niet altijd. Het is me eens overkomen dat ik een paar jaar geleden op min stens vijftig plaatsen in plaats van De Standaard, De Gazet van Ant werpen moest afleveren. Na een paar dagen heel wat klachten, want bij vergissing bleef ik bij een aantal toch De Stan daard afleveren. Aan het einde van de historie: op een paar na, signaleerden ze me dan tenslotte dat ze toch te rug overstapten naar De Stan daard... Ik stel nooit vragen. De klient is koning. In de meeste gevallen ik ken wel enkele uitzonderingen is het de man die beslist omtrent de keuze van het dagblad. vervolg op blz. 8 bv. de overval te Aalst plaats had stonden de toegangswe gen naar de autosnelweg, ter hoogte van de Haring onder scherp rijkstoezicht die alle personenwagens kontroleerde. Ook eter hoogte van Zellik stonden een tiental Rijks wachters opgesteld. In kringen van het bankwezen zowel te Brussel als te Aalst liet men op onze vragen opmerken dat de veiligheidsmaatregelen in alle kantoren wapens en een spe ciaal alarmsysteem waarover men uiteraard geen uitleg wenst te verstrekken rekening dienen te houden niet alleen met het perso neel maar ook met het klienteel. Het komt er op aan beiden de meest volstrekte veiligheid te bie den. Maar het luidt dat de verant woordelijke diensten in het bankwezen ook een pshycolo- gisch effekt beogen in die zin dat er naar streeft en daar ten dele reeds in slaagt dat slechts relatief be perkte geldbedragen door gangsters kunnen geroofd worden. Dit kan tot gevolg hebben dat de gangstergroepen willens nillens «verplicht» zullen worden steeds meer overvallen te plegen, dan voordien, maar met het uiteinde lijke zelfde resultaat. De risico's van de bandieten zullen meteen ook groter worden zodat men ten slotte bankovervallen niet meer zo winstgevend gaat vinden. Een redenering uit bankmiddens. dan afkomstig Inmiddels gaat de studie naar veiligheidsmaatregelen steeds ver der in de banken. Maar alleen de politie in ons land is, aldus een Brusselse politieinstantie, onvol doende technisch uitgerust, tegen over het gansterisme. De rook bommen door de gangsters te Aalst gebruikt is daar van een be vestiging te meer. De verschillende Rijkswacht en politiediensten en Gerech telijke politie hebben natuur lijk hun deskundigen. Maar de kontrole die gisteren door de Rijkswacht werd toe gepast lijkt toch niet zo doeltreffend. Het moet een klein kunstje zijn voor be roepsgangsters om de hoofd wegen te vermijden en via al lerlei secundaire banen hun onderdak te Brussel of ergens aan de kust of waar dan ook te bereiken. Gisteravond vertrokken een veertigtal hoopvol gestemde Aal sterse supporters van Belgische kampioene wielrenster Nicole van den Broeck naar Leicester-Enge- land. Daar zal Nicole van den Broeck die het Aalsterse burgerschap heeft verworven deelnemen aan de wereldkampioenschappen voor da mes, professioneel in het vak, sa men met haar landgenoten Kristi- ne Geerts, Francine de Lotte, Ma- riette Daens. Vanwege ons in elk geval veel sukses voor Nicole... Tijdens de 17 optredens in de U.S.A. werd er telkens een stadsplakket overhandigd namens het stadsbestuur van Aalst. Zeventien prominenten w.o. Zijne Excellentie de Pauselijke Nun tius te Washington, Zijne Excellentie de Heer Loridan, Ambas sadeur van Belgie te Washington, Zijne Excellentie de Heer Ambassadeur van Belgie bij de UNO en tal van Consul-Gene raals, Ere- Consuls en Consuls waren er zeer vereerd om en beloofden dit plakket te zullen hangen op een ereplaats als aandenken aan onze STAD AALST.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 1