klein logboek Lezerstribune KULTUURCENTRUMINSPRAAK Broeder Jacob slaapt gij nog!!! De onrust in de immobiiiensektor GETUIGEN SS Vermagerings race winstgevend csmwtT Parijse Modeontwerper Yves Saint Laurent in «L'Express» «Elke mode is vrouwelijk. Zelf de broek. DE onrust in de sektor van de immobilien is in de laatste we ken onvermijdelijk een publiek geheim geworden. Waarnemers hebben de huidige situatie sedert geruime tijd voorspeld. Niet al leen te Brussel staan ettelijke dui zenden appartementen tevergeefs te wachten op toekomstige eige naars, ook elders zelf in het Aal- sterse uiteraard in mindere mate is de belangstelling voor appar tementsgebouwen onrustwekkend verminderd. Deze verminderde be langstelling strekt zich overigens ook uit tot andere woningtypes. De beperking van de kredieten, de steeds in de praktijk toenemen de interesten zijn daar in eerste instantie niet vreemd aan. Maar het is meteen ook duide lijk zelf in eigen streek dat de op vattingen de plannen en de reali- Het luidt dat om en bij de 60.000 amerikanen hun lijfelijk ge wicht overdreven achten, derhalve in de korst mogelijke tijd willen vermageren. Sport en aangepaste voeding adviseren de artsen. Speciale ap paraten lanceren de Amerikaanse bussiness-men waarvan de prijzen schommelen van 1 tot 1.000 dol lars. De fabrikatie van deze appara ten is een ware industrie gewor den in de U.S.A. met een omzet van niet minder dan 5 miljard vo rig jaar. Men houdt er rekening mede dat binnen het jaar dit cijfer minstens zal verdubbelen. saties van diverse bouwgroepen niet afgestemd zijn op de sociale realiteit. De noden inzake een eigentijd se huisvesting zijn nu reeds vol doende statistisch vastgelegd door het Nationaal Instituut voor de Huisvesting. Minister Breyne heeft nog dezer dagen gewag ge maakt van 70.000 sociale wonin gen die jaarlijks in ons land zou den moeten aangebouwd worden. Men is vooralsnog ver beneden dit cijfer. Dat men niet via een reeks wet telijke maatregelen de sektor van de immobilien wil saneren, is zeer lofwaardig. Men vraagt zich alleen af hoe het komt dat men tot 1970 heeft gewacht om die zeer speciale wereld van de «immobi lien» eens scherp onder de loepe te nemen. HET HALF MILJOEN TON De Britse rederij Globic Tankers te Londen bestelde 's werelds voorlopig grootste olietanker te Tokio, nl. een tanker van 477.000 ton, dus praktisch zowat een half miljoen ton. Het schip krijgt een lengte van 390 meter en breedte van 62 meter; het wordt afgeleverd in februari 1972. Waar gaan we heen? Deze grote schepen hebben hun bezwaren, er doen zich eigenaar dige ongelukken voor, die nog niet volledig zijn opgeklaard en als er een ongelukje met zo schip plaats grijpt drijven er al gauw enorme olievelden voor onze kusten. De nieuwe halfmiljoenstonner zal nog niet voor onze kusten komen; ze is bestemd voor de vaart van de Perzische golf op Japan. Maar het blijft niet bij één zulk schip. Er komen er allicht meer en onze havens krijgen werk genoeg met deze drijvende monsters. De ver wachting is bovendien, dat er nog grotere zullen komen men bouwt reeds dokken voor 1 miljoenton ners. Hoe groter de boot des te goedkoper is het transport. MAG ik U in verband met het Aalsterse Kuituurcentrum dat men gaat bouwen aan de Molenstraat enkele bedenkingen toesturen. Vooreerst, ingevolge technische misrekeningen ziet het er naar uit dat de aanvankelijke raming zal overschreden worden met ettelijke miljoenen. Hoeveel precies? Secundo Ingevolge het Bel gische administratieve systeem zal de bouw onvermijdelijk ge spreid worden over verschillende jaren waardoor men andermaal zal af te rekenen hebben met de onvermijdelijke stijging van de prij zen tijdens de verschillende fasen De spreiding van de bouw is qua tijd natuurlijk een aangelegen heid die afhankelijk is van de staatstoelagen. van de jaarlijkse begroting. Daarover kan het Aalsters stads bestuur ongetwijfeld niet veel me dedelen, maar het dient er reke ning mede te houden. De kans bestaat in elk geval dat dit ganse complex een zaak wordt van 120 of nog meer mil joenen? Als dit niet het geval is, en de ze raming in elk geval te hoog ligt, zou het stadsbestuur daarop moeten een antwoord geven. Tertio De plaats van inplanting is niet gelukkig. Quarto; De kans is zeer groot dat tegen de tijd dat dit gebouw zal afgewerkt zijn het in grote mate zal voorbijgestreefd zijn. Daaraan kan moeilijk worden ont komen in een tijdsperiode die qua kuituur een felle niet te voorspel len evolutie doormaakt. De huidige stand van zaken be treffende het kuituurcentrum te Aalst is het gevolg van vele, di verse faktoren. Men werpe aan niemand de steen. Elk stadsbe stuur heeft sedert de jaren dertig reeds een nieuwe theater, later dan een kuituurcentrum in zijn pro gramma ingeschreven. Het is na tuurlijk een prestige aangelegen heid geworden. Maar wellicht zou het stadsbe stuur, het huidige en het volgen de de volkszaak dienen door de moed op te brengen het huidig projekt stop te zetten. Natuurlijk zullen dan reeds een respektabel aantal miljoenen nutteloos verspild zijn, maar dat is niet zo erg als het feit dat men er nog tientallen andere zal moeten besteden aan een complex, waarmede men in 1980 niet gelukkig meer zal zijn. Maar nu is het nog niet te laat. Zou men de ca. 120 miljoen die het Kuituurcentrum kosten niet beter besteden aan de bouw van sociale woningen, in de goede zin van het woord, en daardoor een andere bijdrage leveren op stuk van woninginrichting die niet minder sociaal kulturele bete kenis heeft als het geplande kui tuurcentrum. Wellicht meer, Hoe veel sociale woningen kan men met ca. 120 miljoen niet bouwen als men daargij efficient te werk gaat? De tijd dat men monumenten, kuituurgebouwen ja zelf gewone huizen voor de nageslachten, voor de volgende generaties bouwt is voorbij: Onze kinderen, onze klein kinderen zullen onze leef- en woon- gewoonten niet meer aanvaarden, ook niet onze huizen, onze kuituur centra. Natuurlijk moet Aalst een Kui tuurcentrum hebben. Maar het moet geen pronkerig-prestige en statuscomplex zijn. Er zijn andere methodes. Laat men een relatief veel beterkoop prefab bouwen voor grote kultu rele manifestaties. Het gebouw moet niet eens deze eeuw trotse ren. laat staan de volgende eeu wen. En laat men het inplanten bv in het stadspark. Of men kan ook een niet zo maar te versma den oplossing zoeken in het aan bouwen van een reeks pre-fab-mi- ni-kultuurcentra in de verschillende stadswijken van Mijlbeke en Sint Annaparochie. Midden de mensen, niet in het centra. Het voorbeeld van de stedelijke wijkbibliotheken is niet zo gek.... Het is natuurlijk veel gevraagd: De moed van de verantwoordelijke stadsbestuursders die de vrees hebben door een dergelijke omme keer hun gezicht te verliezen. Maar nu toch te verwachten is dat in elk verkiezingsprogramma de inspraak van de bevolking in het stadsbeleid in grote letter zal ingeschreven staan, kan men de vraag stellen waarom niet meer rekening wordt gehouden met de bevolking, met de man van de straat, om wie, als we het goed begrijpen dit Kuituurcentrum gaat. Een vergissing bekennen is eer vol. Is het te veel gevraagd van elke politieke partij in Aalst te verwachten dat zij zich in een pro gramma zal verplichten ten over staan van de bevolking, na de ver kiezing inzake het Kuituurcentrum eens echt te luisteren naar de stem van het volk? Ach, waar zitten de Aalsterse Kabouters? M.V.P. - Aaflst ZONDER WOORDEN Voor de wijk TEN BERG te AALST staat de 3e Winter voor de deur, en niettegenstaande veel vuldig protest is er aan de wege nis nog niets gedaan. Het zal daar terug een slijkboel worden van je welste. Zou de Schepen van Openbare Werken en Vermakelijkheden! niet een paar botten ter beschikking stellen voor iedere eigenaar tegen de aanstaande winter Niettegenstaande al de wantoe standen reeds veelvuldig aan de kaak werden gesteld, is er nog niets gedaan. De Architekt is een zestal maanden geleden overge gaan tot de vaststelling der fouten en tekortkomingen in iedere wo ning; met de belofte zo spoedig mogelijk tot de herstelling over te gaan wij wachten nog! De schouwen staan nog scheef, de plafonds scheuren verder, in sommige huizen lost het plaksel enz... het stadbestuur slaapt!!! De inwoners zijn meestal nog niet in het bezit van de sleutel van hun garage, deze liggen te roesten in de schuif van de Sche pen van Openbare Werken en vermakelijkheden!! Niets wordt er gedaan door on ze vroede vaderen, zij slapen ver der met de overtuiging deze onver kwikkelijke erfenis over te laten aan hun opvolgers, die tevens een oplossing zullen moeten zoeken voor de teveel betaalde sommen boven de kontraktuele prijs, die de bewoners halstarrig weigeren te betalen!! Voorwaar een schone erfenis. Namens het Verweerkomité De Voorzitter L. VAN CAUTER.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 2