De Renault 12 wacht op u. Cantate Domino en Herman als kuiiureie ambassadeurs terug uit de U.S.A. Verschraegen Als de vos de passie preekt... 7 - v ra - - - -- - Ets VAN HOVER ITALIANEN LET OP UW LIRES Terwijl de jongste tijd heel wat priesters hun soutane afleggen, zijn er pientere jongens die deze soutane aantrekken, niet om de vakant gekomen plaats in te ne men. Neen, helemaal niet. Hun be doelingen zijn eerder van profane aard: in een priestertoog is het gemakkelijker bedrog van allerlei aard te plegen. Deze «besmette lijke ziekte» heeft vooral ingang gevonden in de omgeving van Napels Daar heeft de kerkelijke overheid te kampen met als geeste lijke vermomde aftruggelaars die de goedgelovige gemeenschap evenals de kloosters en de pasto rijen op een vrij eenvoudige wijze van hun kostbaarheden beroven Gewoonlijk vragen de vermeende priesters de gastvrijheid bij een klooster of dorpspastoor en lezen soms zelfs de mis, staan vaak op de kansel te donderprediken of ho ren biecht. Een der jongste incidenten was de overval die twee priesters pleegden op een Amerikaanse toe rist. De twee geestelijken waren handige gangsters die de brave Amerikaan letterlijk en figuurlijk in zijn hemd zetten. Veel voorkomend zijn de kunst diefstallen door schijn-priesters in rectoraten, kloosters, kapellen waar het betrekkelijk eenvoudig is voor een handige schurk om een kostbaar beeldje een schilderij of gen liturgisch voorwerp in de bre de mouwen van de pij te stoppen en vriendelijk dankend voor de gastvrijheid er van door te gaan. Zo lukte één enkele verlaat erin zo maar eventjes 49 kerken van heel wat kostbaarheden te bero ven. OP DE LU1ZENMARXT VERKOCHT Een jonge man slaagde er ooit in een kostbaar met edelstenen bezet kruis van de aartsbisschop van Napels te ontvreemden. Het trukje is al Te simpel men gaat naar het bisschoppelijk paleis en in plaats- van de audiëntiezaal bin nen te stappen, gaat men vastbe raden naar de slaapkamer van de bisschop, al wat niet te licht of te zwaar is verandert dan van eige naar en vriendelijk lachend verlaat men het paleis. De soutane die men bij dergelijke «kruistochten» gebruikt komt gewoonlijk van de Napolitaanse luizenmarkt, en pre cies op diezelfde markt worden la ter de gestolen voorwerpen weer verkocht. Zodat alles eindigt zo als het begonnen is. In Napels kent men ook het ge val van een pseudo-priester die gedurende twee jaar huwelijken in zegende uitvaartplechtigheden leidde, biecht hoorde, predikte en het doopsel toediende en van de verdiende lires liefst vijf huizen liet bouwen, vervolgens zijn voor een appel en een ei gekochte toog aflegde en op zijn renten ging le ven. Er zijn zelfs knappe kerels bij die alle voorzorgen hebben geno men: vals paspoort, datum van priesterwijding, getuigschriften en aanbevelingen voorzien van de no dige handtekeningen en foto's. Zo heeft «Don Ferrari» meer dan 20 jaar de brave Napolitaanse zielen voor een goed prijsje bij God aan bevolen. Hij verzamelde het «geld voor de armen» maar in feite was het voor eigen zak. De rechter veroordeelde hem «voor God en het geweten» tot 8 maanden brom men.. De lezers van «De Gazet van Aalst» werden wekelijks op de hoogte gehouden van de sukses- sen die het knapenkoor van het Sint - Maarteninstituut oogstte. Langs die weg bieven wij in kon- takt met ouders en simpathisan- ten die op 7 juli de Boeing 707 van Sabena de blauwe lucht zagen ingaan met aan boord 60 zanger tjes en 14 begeleiders, op weg naar het grootste avontuur, de be kroning van 10 jaar koorleven. De hemel was niet zo heel blauw toen zaterdagmorgen om 6u35 een dito Boeing de landingsbaan van Brus sel-Nationaal raakte. Wij werden onthaald als prinsen, met bluemen en speechen Keren we even terug en bekij ken we in vogelvlucht deze kon- certreis, dan zijn we verplicht in superlatieven te spreken Niemand zal het ons kwalijk nemen als we spreken van «enorme suksessen». dingen aan «The worldtómous Be! gian Boys' Choir». Cantate Domino heeft eens te meer bewezen met de beste koren ter wereld te kunnen wedijveren Zal men dit koor nu ook stilaan in Belgie naar. waarde beginnen schatten? Ja, niemand is sant in eigen land Naast de konserten er: optre dens in televisiestations (Char lotte, Dallas, Fort Worth. Oklaho ma City, Minneapolis en New York) werd de nadruk gelegd op kulturele vorming en ontspanning. In een land waar meer Zweden. Duitsers, leren, Spanjaards, Bel gen... wonen dan echte Amerika nen kan men moeilijk spreken van «American Culture», maar wat er dan ook typisch is, dat hebben we ook trachten te zien, rechtstreeks door uitstappen of onrechtstreeks door verblijf in Amerikaanse fami lies. Op één maand tijd gaven de knapen 20 koncerten in 12 Staten wisten zij bomvolle koncertzalen (tot 2000 toehoorders) kerken en kathedralen te begeesteren door hun onberispelijk optreden zelfs rumoerige hippies werden stil bij het beluisteren van deze heldere knapenstemmen Vooraanstaande Amerikaanse musici en kunstkritici spaarden hun lof niet. Pers, radio en tele visie wijdden artikels en uitzen- Als ontspanning werden de niet schaarse olympische en andere zwembaden «onveilig gemaakt» door de 74-man sterke groep. Alhoewel de reis één hoogtepunt was, zullen ons enkele feiten bij blijven: de ontvangst door de am bassadeur te Washington D C. er, het optreden aldaar in de immen se Nationaal Shrine Basilica, het verblijf in de Benediktijner Bel mont Abbey te Charlotte; de dagen in het «verdoemde» Dalllas; net Neem het stuur van de nieuwe Renault 12 een "alles-kunner" met voorwielaandrijving, veilig en komfortabel op elk wegdek, met talent voor hoge gemiddelden en gastvrij voor 5 personen. 5 plaatsen - 1300 cc motor - 60 PK SAE - meer dan 140 km/u. RENAULT INLICHTINGEN en PROEFRITTEN BIJ UW VERDELER G. PAPESTRAAT 53 AALST TEL. 237.07 verblijf in families te Wichita Falls en Fort Worth (Texas); de 21 -juli viering bij het Texas Boys Choir; de petroleumstaat Oklahoma; het onverwachte sukses in Minneapolis het verblijf bij Vlaamse families te Moline (Illinois) en vooral New York, de stad met 's werelds hoogste gebouwen en 's werelds grootste kontrasten. Kontrasten ook in de optredens; Rockefeller Center en Forest Park... het ken- nerspubliek en de rumoerige, pro- vokerende hippies. Een verloren schaap (lees knaap) terugvinden in een miljoenenstad is geen klein bier... Ook deze er varing, op amper enkele uurtjes voor ons vertrek naar Belgie, zal ons levenslang bijblijven De koorleider Michael Ghijs. komt de grootste eer toe. Zonder zijn onbegrensde werkkracht en geestdrift, uithoudingsvermogen en muzikale kennis had deze onder neming onmogelijk kunnen slagen. Hem vielen dan ook meerdere eer volle onderscheidingen te beurt, o.a. het Ereburgerschap van de Staat Oklahoma, uitgereikt voor bijzondere prestaties aan deze Staat, en de overhandiging van de gecertificieerde Amerikaanse vlag, door de consul generaal van Chicago. De Antwerpse organist, Herman Verschraegen, die het koor bege leidde en optrad als solist, deelde verdiend in het sukses. «The Eve ning Star» (Washington D.C.) schreef over de heer Verschraegen An organist, whose accompani ments are among the best in the business» Enkele flitsen uit kritieken «The Evening Star» «Belgian Boychoir enthralled audience by its finely disciplined singing... Their voices have a sound surrounded with a rich gol den glow...» «Monroe Morning World» «Father Ghijs drew an unu sually rich and full sound out of the boysc... The youngsters see med will-disciplined...» «The Oklahoma Journal» «Choir outstanding in difficult work... The discordant quality of Britten's Missa Brevis in D was so intensively accomplished that it did not seem wrong or even flat, but merely meant to be diffe rent...» «The Daily Oklahoman» «There is something almost un earthly about the beauty of this well-trained boys voices... We have never seen any group give their director such rapt at tention». «Cantate Domino mag met fier heid het teken C D, dragen, ook als Belgische ambassadeurs, als leden van het Diplomatieke Korps» aldus de heer H.J. Perdieus, con sul generaal van Chicago, in een toespraak te Moline (Illinois). Bertil Eemans

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3