weekkalender ETRIM0 HANDELSPOCKET Bouwhulp jfpfpj iEL door Or A. J. Oronïn Noteer in uw agenda P.V.B.A. Lid van de HandeEskamer Aalst DENDERSTRAAT 18 AALST - Tel. 053 - 227.57 betekent veilig bouwen - zonder zorgen - betekent goed en goed- koop bouwen. Onze faam honderden referenties en honderden gelukkige gezinnen Twee werelden 3 LEVENSWIJSHEID De mensen vermoeien zich door de rust na te jagen. (Laurence Sterne) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 16 augustus Armel, Joachim, Rochus, Serena Maandag 17 augustus Clara, Carloman, Hiacint, Jeroen Liberaat, Relindis, Rogatus Dinsdag 18 augustus Arnold, Florus, Helena, Lena, Ellen Milo, Reinald Woensdag 19 augustus Donatus, Johannes, Juul, Jules, Julius, Lodewijk, Marianus Donderdag 20 augustus Bernardus, Benno, Barend, Bernarda, Filibertus, Herbert, Vrijdag 21 augustus Ade- lin, Alberic, Boudewijn, Baldwin, Johanna, Janette, Jo, Jane, Jenny Janine, Chantal, Sidonius Zaterdag 22 augustus Philibertus, Maurus, Siegfried, Timoteus, Timo ZON OP ONDER 16 aug. 5u30 20u30 30 sept. 6u40 18u24 MAANSTANDEN Volle maan op 17 augustus te 4u15 Laatste kwartier op 23 augus tus te 21u34 17 augustus Deze nacht zal ongeveer de helft van de maan verduisterd worden. Wie er zijn nachtrust voor over heeft kan rond halfvier zien hoe stilaan een «hap» ontstaant in de maan, die almaardoor groeit tot onge veer halfvijf, wanneer iets minder dan de helft van de maan «weg» zal zijn. Daarna neemt de ver duistering weer af. Het is een gelegenheid om nog eens met ei gen ogen de ronde schaduw van onze aarde op haar nabuur in de ruimte te zien. BIJZONDERE DAGEN Zondag 16 augustus 13de zondag na pinksteren H. Rochus, patroonheilige van de tabaksnijders, bedevaarders, kaarders, plafonneerders, plaveiers en rokers. Dinsdag 18 augustus Ar nold, patroonheilige van de brou wers, bierhandelaars Zaterdag 22 augustus On bevlekt Hart van Maria AGENDA Zondag 16 augustus Hoei zevenjaarlijkse feesten Oos tende pop en folkfestival ook op 15 augustus Middelkerke jum ping Nassogne heidefeest La Gleize de 48 uren van La Gleize» Ardense foklore en 17de wijnfeest ook op 17 augustus Virton ook op 17 en 18 augustus Dagen van het cyclo toerisme Maandag 17 augustus Lo keren internationaal criterium te 20 u. Knokke 2de internatio naal vuurwerkfestival Nederland. Dinsdag 18 augustus Chaudfontaine start van de inter nationale automobielwedstrijd «De Marathon van de Weg» Luik automobilisme start van de mara thon van de weg te 18u. Woensdag 19 augustus ook op 20 augustus Oostende «Jong Eu rosongfestival» Donderdag 20 augustus Knokke 2de internationaal vuur werkfestival Brazilië Vrijdag 21 augustus Spa ook op 22 en 23 augustus Bel gische zwemkampioenschappen. Zaterdag 22 augustus Chaudfontaine aankomst van de intern, automobielwedstrijd «De Marathon van de weg» Hoei zevenjaarlijkse feesten. VOLKSE WEERKUNDE is augustus heet Lang en wit is het winterkleed UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL. 053 - 299.37 En nu begon MacEwen, lang zaam en vastberaden, het gezwel weg te snijden uit de gecompli ceerde stelsels en kronkelingen waarmee het verstrengeld was en die, wanneer ze beschadigd wer den, de onmiddellijke dood van de patiente zouden veroorzaken. Wat een wonder van bekwaamheid en kennis, wat een verstand en in tuitie, wat een onverstoorbare moed werden in deze techniek aan de dag gelegd! Oplettend, ge boeid, terwijl hij de snaren van het leven aanraakte en deed tril len, verlangde ik er met heel mijn hart naar, iets van het meester schap te bereiken dat hem zulk een uitstekende naam bezorgd had Ach ja, dat was de strijdkreet... ga door, ga door, ga door. Eindelijk was het klaar het gezwel, bloederig rood, groot als een granaat-appel, in zijn geheel geenucleeerd en door een ver pleegster vlug weggebracht in een verbandgaasje. En snel, met een ongelooflijke behendigheid, cauteriseerde de professor de bloedvaten, verwijderde hij de klemmen en bracht hij de aponeu- rose weer op haar plaats. De schedelhuid werd gehecht en, hoe wel er weinig op een shock scheen te wijzen werd een zoutoplossing toegediend. «Dank u heren. Dat is alles voor deze morgen. Over drie dagen kan het nodig zijn opgehoogt vocht af te voeren. Anders ver wachten we een kalme genezing». Haar hoofd omwikkeld door een grote tulband van verband werd de patiente door de inwonende chirurg en twee verpleegsters de deur uit gereden. De studenten be gonnen de operatiezaal te verlaten niet met het gewone laarzenge- schuifel en luide gepraat, maar stil, alsof ze verpletterd waren. Later zou er meer dan genoeg over gepraat worden. En 's mid dags, wanneer Mac Ewen in de collegezaal zou verschijnen, zou den ze hem met een ovatie ontvan gen. Nu echter hield deze stilte een grotere hulde in. Ik liet de anderen weggaan en bleef zitten, terwijl ik deed alsof ik aantekeningen maakte, maar in werkelijkheid mijn krachten verza melde voor de poging die ik wil de doen. De narcotiseur was op gestaan, had zich uitgerekt en een sigaret uit zijn koker nemend verliet hij de operatiezaal. Mac Ewen, alleen geholpen door de zuster, toonde geen tekenen van vermoeidheid of gespannenheid, alsof de prachtige prestatie die hij geleverd had niets anders was dan doodgewone routine. Weldra verliet de zuster hem - hij was alleen. Ik haalde diep adem en ging naar voren. «Neemt u me niet kwalijk, pro fessor. Mag ik u een ogenblikje spreken?» Hij draaide zich om, terwijl hij zijn handen afdroogde aan de stij ve, schone handdoek: «Zeker... Wij zijn altijd bereid naar de jongeren te luisteren». Zijn toon en de toegeeflijkheid in zijn stem gaven mij vertrouwen. Per slot van rekening had ik schitterend gerespondeerd. In de ziekenzalen hadden mijn antwoor den op zijn vragen hem schijn baar geïnteresseerd, en meer dan eens hadden mijn meer gewaagde fantasieën hem doen glimlachen. Het enige wat ik zocht, was de laagste positie bij zijn staf. Ik vatte moed en vroeg hem erom. Een ogenblik keek hij mij op lettend aan. «Waarom wilt u mijn verbinder worden?» In alle ernst antwoordde ik: «Ik wil mij in chirurgie speciali seren». Weer was er een stilte, een langdurige stilte. Toen schudde hij vriendelijk maar krachtig zijn hoofd. «Nee. Ik heb al iemand aange steld». Zijn scherpe blik bleef vriende lijk op mij rusten, en toch met die onfeilbare oordeelkundigheid die hem nooit in de steek liet. «Ik geloof wel dat u zich in de geneeskunde of op een ander ge bied zult onderscheiden. Maar van een ding ben ik zeker. U zult nooit chirurg worden». Inrichting voor zenuw- en gees teszieken ««Lóchlea». Gevraagd een assistent voor de kliniek. Vol ledige kost en inwoning in de in richting. Salaris 100 guineas per jaar. De aangenomen candidaat zal toestemming hebben de colle ges aan de Universiteit te volgen. Twee angstige, drukkende we ken waren voorbijgegaan sinds ik door MacEwen was afgewezen, toen mijn oog viel op dit bericht, opgeprikt op het bord in de Stu dentenvereniging tussen de talloze aankondigingen van chirurgische colleges, cursussen in verloskunde, secties en laatste dansavonden van het seizoen. Het scheen op zo'n wonderbaarlijke wijze mijn kans op redding te zijn, dat ik nauwe lijks durfde hopen, en uit vrees dat een van mijn behoeftige vrien den mij voor zou zijn, draaide ik mij meteen om, rende Gilmore Hill af en stapte in een groene tram een van die bezadigde heerlijke voertuigen die, in die da gen, de burgers van Glasgow on metelijke afstanden meedroegen voor een enkele penny. De inrichting, gelegen in een mooie, bosrijke omgeving, vier mij len ten westen van de stad, was ontzettend indrukwekkend een groot, kasteelachtig herenhuis, om ringd door goed verzorgde tuinen te midden van weiden en boom gaarden; het hele terrein was om sloten door een hoge stenen muur. Nadat ik in het portiershok bij het hek had meegedeeld wat ik kwam doen, werd ik toegelaten en langs de lange beukenlaan geleid door een oppasser, die mij tenslotte door een poort en een met mar meren beeldhouwwerk versierde vestibule naar het bureau van de geneesheer-directeur bracht. Dokter Gavinton, bekend als een van de belangrijkste psychiaters van zijn tijd, was een lange, schra le man met staalgrijs haar, een broodmager, vaal gezicht en een rustige enigszins raadselachtige gereserveerdheid in zijn optreden. Terwijl hij mij vanachter zijn schrijfbureau zwijgend aanstaarde vergrootten zijn doordringende, vreemd huypnotische bruine ogen mijn zenuwachtigheid. Mij bewust van mijn tekortkomingen, deerlijk geschokt in mijn gevoel van eigen waarde pantserde ik mij voor een strenge, pijnlijke ondervraging. Tot mijn verrassing herhaalde hij op vriendelijke toon mijn naam en vroeg vervolgens: «Bent u familie van het jong mens dat drie jaar geleden het elftal in de Scottish Sheild aan voerde?» «Nou dokter» stamelde ik «ei genlijk was ik...» Hij knikte en zijn strengheid werd doorbroken door een men selijke vriendschappelijke glim lach. «Ik heb de wedstrijd gezien U speelde goed. Als de grond niet zo modderig was geweest, had u gemakkelijk kunnen winnen. Ga zitten. Op die stoel zult u wei vrij gemakkelijk kunnen zitten». Ik haalde diep adem, ik durfde nauwelijks geloven in mijn geluk dat dit mijn beioning zou zijn voor die felle, afmattende wedstrijd, verloren in een regenstorm door één enkele strafschop, een neder laag die mij in de kleedkamer bit tere tranen had doen schreien. Toch -was het zo. Frank Gavinton was een voetbal-enthousiast, een oude «internationaal», die geregeld voor Queen's Park gespeeld had, de eerste Schotse amateursclub, en die zijn land tweemaal verte genwoordigd had in Hampden Park. Een half uur praatten wij over voetbal, met de vertrouwe lijkheid van hen die het spel ken nen en liefhebben. Toen stond hij plotseling op en stak zijn hand uit. «Meld u morgen hier om negen uur. Ik weet dat u punctueel zult zijn. O. tussen haakjes. «Hij riep mij terug». Wij betalen hier voor uit. U moest dit maar nemen... uw eerste kwartaalsalaris». Hij nam zijn pen, schreef iets op en zonder me aan te kijken overhandigde hij mij een chèque voor vijf-en twintig guineas. Mijn hart was te vol om iets te zeggen. Ik hoopte dat hij niet geraden had hoezeer ik in geldverlegenheid zat - maar eigenlijk vermoedde ik van wel. Maar nu kon ik tenminste mijn schuld aan mevrouw Grant afdoen, mijn horloge uit de lom merd halen en mijn in beslag ge nomen ransel terugkrijgen. Ik was gered. Niets had schitterender te pas kunnen komen dat deze aanstelling die natuurlijk veel mooier was dan alles wat ik aan het ziekenhuis had kunnen krijgen. Ik was 's morgens vrij om mijn medische studie voort te zetten, ik had mijn prachtige salaris. Mijn nieuwe woongelegenheid bestond uit een geriefelijke zitka mer met gemakkelijke stoelen en een haard, daaraan grenzend een gezellige slaapkamer met een rood tapijt op de vloer en een goed in gerichte badkamer; vergeleken met de armzalige «kast» waar ik vandaan kwam, woond ik nu in een paleis. Mijn eten, dat niet lan ger gebonden was aan de toestand van mijn beurs, verbeterde op de zelfde wijze, want op «Lochlea» werd alles in een bewonderens waardige stijl gedaan. Het ontbijt bestond uit «cereal» en room dik en vers van de eigen boerde rij - een onuitputtelijke schotel knappend spek met eieren, geuri ge koffie, verse broodjes en fruit. Aan de lunch, die aan de staf met enige formaliteit werd opgediend, kregen we soep, een groot stuk vlees of gebraden kip, met ver schillende groenten, een uitste kend dessert en kaas. De thee, om vier uur in mijn zitkamer ge bracht, verried altijd de banket bakkerskunst van de huishoudster want iedere dag droeg het blad een verleidelijk schaaltje thee broodjes en die verrukkelijke ge glaceerde gebakjes die om de een of andere reden in Schotland be kend zijn als «Franse» cakes. Het souper, dat we op ongeregelde tij den kregen, bestond meestal uit diverse koude gerechten met een rijst-, macaroni-, of kerrieschotel, die voor ons werd warm gehou den op een elctrische plaat. Voeg daarbij het voorrecht op ieder uur van de dag de grote souterrain keuken te kunnen binnenvallen voor een hapje, dan kan men zich voorstellen hoezeer de omstandig heden en het vooruitzicht veran derd waren voor een uitgehongerd jongmens, dat weken lang het le ven erin gehouden had met een overgebleven muf broodje en af en toe een kroes thee. vervolgt nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 5