nuttige wenken wat eten we deze week... voor de fijnproevers vluchtige aantekeningen 22 ploegstoffen vamoflex keuken geheimen gerookt spek vrouwen kroniek ZONDAG Romig Zalmslaatje Tomatensoep Gebraden Kip Appelmoes Gebakken Aardappelen Peren met Chocoladevla MAANDAG Gepaneerde Kalfslapjes Bloemkool Gekookte Aardappelen Vanillepudding DINSDAG Gekookte Schelvis Botersaus Peter- selieaardappelen Pruimen-charlotte WOENSDAG Varkenskoteletten Snijbonen Ge kookte Aardappelen Gevulde Meloen DONDERDAG Gehaktballetjes in pikante Tomatensaus Aardappelpuree Beschuit met Kruisbessenmoes VRIJDAG Mosselen Frites Rijsttaart ZATERDAG Gekookte Eieren Zure Botersaus Sla Gekookie Aardappelen Fruit. ROMIG ZALMSLAATJE Benodigd 1 blikje zalm, 2 hardgekookte eieren, peterselie, 1 ui, 1 lepel citroensap, 2 eetlepels zure room, gedroogde dille, zout, peper en enkele slablaadjes. Bereiding Verdeel de zalm in stukjes en verwijder vel en graatjes. Hak de hardgekookte eieren klein. Doe hetzelfde met de ui en hak de peterselie fijn. Ver meng nu de zalm, eieren, ui en peterselie en bedruppel dit met het citroensap. Maak een sausje van de zure room. dille, (vers gemalen) peper en zout. Schenk dit over de zalm massa en schep alles luchtig om. Neem vier bordjes leg op elk bordje een gewassen en gedroogd slablaadje cn verdeel de zalmsla erop. PEREN MET CHOCCLADEVLA Benodigd 4 peren, 0,25 I. water, 80 gr suiker, 0,5 I. melk, 35 gr cacao, 40 gr maizena, iets zout, vanillesuiker, 1 klein flesje slagroom en poedersuiker. Bereiding De peren schil len, halveren of in vieren verdelen en de klokhuizen verwijderen. Een stroopje koken van 0,25 I. water met de suiker en de peren hierin voorzichtig verwarmen tot ze gla zig zijn. De vruchten met een schuimspaan uit het vocht halen en laten afkoelen. De cacao met de maizena, vanillesuiker en een snufje zout vermengen en met wat koude melk aanmaken tot een glad papje. De overige melk met het suikerstroopje van de peren aan de kook brengen en onder goed roeren met het chocolademengsel binden. De vla nog even laten doorkoken en onder af en toe om roeren laten afkoelen. Deze vla dan onder toevoeging van een scheutje room luchtig opkloppen. De chocoladevla in een glazen schaal gieten en er de gewelde peren op rangschikken. De overi ge room met wat poedersuiker stijfslaan en hiermee de chocola devla garneren. PRUIM ENCHARLOTTE Benodigd 750 gr pruimen, sneden oud wittebrood zonder korst, 50 gr amandelen, 2 eieren, 1 dl koffieroom of melk uit blik en wat boter. Bereiding De pruimen was sen, halveren en ontpitten. Een vuurvast schoteltje met boter in smeren en «voeren» met sneetjes oud brood. De pruimen vermen gen met de gehakte amandelen en dit in de schotel scheppen en het mengsel met aaneengesloten snee tjes brood bedekken. De eieren met de suiker loskloppen, met room of melk vermengen en over de sneetjes brood in de schotel gieten. Het vocht even laten in trekken. De schotel in de oven verwarmen en goudbruin laten kleuren. gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen met de volledige ploegcollectie bij U aan huis. EET GEZOND Wat de ene mens tekort komt, heeft de ander teveel. We weten allemaal dat in de onder-ontwik kelde landen dagelijks tientallen mensen de hongerdood sterven. In onze welvaartstaat sterven er dagelijks mensen die te veel eten. U die als meesteres van de keu ken zorgt voor het eten van man en kinderen, heeft voor 50 hun gezondheid in uw handen. Breng deze wetenschap in praktijk en zorg voor gezonde menu's. Van de Nederlandse Professor dr. J. Groen - bekend bestrijder van hartziekten - zijn de hieronder- staande voedingsregels, die het U mogelijk zullen maken gezond eten op tafel te brengen: 1. Verminder het gebruik van eieren, in het bijzonder van het ei geel. 2. Gebruik minder andere cho- lesterolrijke voedingsmiddelen, zo als hersenen en lever. 3. Wees zuinig met dierlijk vet in de vorm van vet vlees en vette vleeswaren, boter, room, roomijs, roomkaas en margarine. 4. Gebruik in plaats daarvan mager vlees en vis en bereid de maaltijden met maisolie, sojaka- toenzaad- of zonnebloemolie of één van de margarine-soorten waarin verzadigde vetzuren groten deels door linolzuur zijn vervan gen (bepaalde plantaardige mar garines) 5. Als u vlees of kaas of vis als broodbeleg gebruikt, vergeet dan de boter of margarine of smeer het is zeer zuinig. 6. Er is geen reden om gezonde kinderen en jonge mensen het ge bruik van gewone melk of kaas te ontraden; men zou hen daarmee belangrijke voedingsmiddelen ont houden en de hoeveelheid verza digd vet die zij aldus opnemen is te gering om zulk ingrijpend ad vies te verrechtvaardigen. Wel is duidelijk dat vetrijkdom van melk en kaas eerder een nadeel dan een voordeel is, zodat karnemelk- yoghurt of een melk met een la ger vetgehalte vooral op middel bare leeftijd de voorkeur verdie nen. 7. Wees zuinig met het gebruik van suiker in koffie en thee, met chocolade, koekjes, cake en zoete dranken. 8. Eet groenten, vruchten, aard appelen, rijst, erwten en bonen, havermout en vooral eet brood. In ieder huishouden vindt men ze wel ergens in een kast of op een plank in de kelder staan, die geheimzinnige flesjes met kleurlo ze inhoud: fiesjes die niet alleen gevaarlijk zijn in handen v. kleine kinderen, maar veelal ook een uiterst brandbare inhoud bevatten. Maak er een gewoonte van om op ieder flesje een etiket te plak ken waarop u duidelijk de naam van het product schrijft. Plak er een transparant plakband overheen De opschriften blijven zodoende schoon en leesbaar en vergissingen worden uitgesloten. Houd deze producten ook altijd ver uit de buurt van alles wat met vuur te maken heeft. Hier volgt een lijstje van de in het huishouden meest voorkomen de producten BEHANGPAPIER ZUIVERT VUILE LUCHT Een van de beste middelen ter bestrijding van luchtverontreiniging is gewoon behangpapier. Twee Engelse on derzoekers, Dr J. Spedding en R.P. Rowlands, zijn tot deze op merkelijke gevolgtrekking gekomen op grond van een vergelijking tus sen verscheidene soorten wandbe- kleding, die verontreinigingen van de lucht absorberen. In het gunstigste geval,-zo von den de twee onderzoekers, werd van de luchtverontreiniging tach tig procent onschadelijk gemaakt door een wandbekleding van ruw zachtboard. DUITSE VROUWEN SLIK KEN MEER GENEESMIDDELEN DAN MANNEN Uit een on derzoek in Duitsland blijkt dat 63 procent van alle volwassen Duit sers in de loop van twee weken minstens eenmaal naar tabletten, drankjes of andere gezondheids middeltjes grijpt. De geneesmia- delenkonsumptie van de vrouwen is net rond 70 procent groter dan Alles is aan verandering onder hevig, ook onze maaltijden. Onder invloed van de verworven kennis op voedingsgebied en de andere levensomstandigheden heeft ons menu, vergeleken met enkele tier. tallen jaren geleden, aanmerkel ke wijzigingen ondergaan. Spek vroeger een veelvuldig voorkomend levensmiddel, is min of meer in onbruik geraakt en gedegradeerd tot hoofdzakelijk winterkost, ook al omdat men er immers dik van wordt. Nu zet spek niet meer aan dan andere vetrijke levensmiddelen zoals bo ter, mayonaise, slagroom en der gelijke waarvan het gebruik aan zienlijk is toegenomen. Als we hie; een pleidooi houden voor het rook spek is het dan ook niet om aan te dringen op een extra-vettoe voer in deze vorm. Rookspek heeft echter een pit tige smaak en kan hierdoor bij al lerlei gerechten waaraan die ont breekt het tekort aanvullen. Het is ETHER is zeer sterk brand baar BENZINE is brandbaar. TERPENTINE is brandbaar, maar ontvlamt niet zo snel als benzine. ACETON, SPIRITUS en ALCOHOL zijn brandbaar, maar laten zich gemakkelijk mengen in water, waardoor ze eenvoudiger te blussen zijn. Alcohol en spiritus zijn minder snel ontvlambaar dan aceton. THINNER is brandbaar TRI en TETRA zijn niet brandbaar, maar de dampen zijn schadelijk voor de gezondheid en bovendien kan er giftig fosgeengas ontstaan, wanneer tetra in de om geving van vuur gebruik wordt. XYLOL is brandbaar. BENZOL is sterk brandbaar en bovendien giftig. die van de mannen, die in deze periode slechts voor 55 procent een medicament innemen. Het sterkst zijn onder de ge neesmiddelenverbruikers de jaar gangen boven 60 vertegenwoor digd. Drie van de vier gepension- neerden grijpen naar tabletten. Maar ook in de vrije beroepen kan een soortgelijk hoog verbruik van geneesmiddelen worden vast gesteld. Naar oorzaken ingedeeld ligt hoofdpijn aan de top 22 procent van alle Duitsers beweert, zonder hoofdpijntablettsn niet meer te kunnen leven. Daarna volgen met 18 procent geneesmiddelen tegen verkoudheid hoest, keelpijn hart- en vaatziek ten. 17 procent van alle Duitsers nemen een laxeermiddel in. Iedere tiende, omdat hij last van maag en gal heeft, ie's togen nervositeit of tegen een ovcrr.srjgè' -ver moeidheid zou wiücn doen. Negen procent van de Duisc ESondsbur- gers neemt vrij regelmatig slaap middelen in. bovendien lang houdbaar en als u een flink stuk rookspek, gewik keld in vetvrij papier en geborgen in een papieren of katoenen zak, op een koele plaats in voorraad heeft hangen, zult u daarvan veel plezier en gemak beleven. Het zal u dikwijls en op een goedkope manier uit de nood helpen, als u een of ander restje een nieuw ac cent wilt geven, groente eens op een andere manier wilt opdissen zonder hiervoor uitgebreide voor raden in te slaan of onverwacht een niet kostbaar extraatje aan het .-.-.ent wilt toevoegen. Wel moet u bedenken dat spek geen vlees is. Het biijit nodig, warneer u het in de warme maal tijd gebruikt, te zorgen voor aan wezigheid van een stukje vlees of kaas. ei, vis peulvruchten of een of ander melkgerecht. Waarvoor s v/el in de plaats kornt is het vet Schrap of verlaag daarom bo ter. vet of olie. Zo blijft u op goe de voet met de voedingsdeskundi gen die bij een te groot vetge bruik waarschuwend de vinger heffen.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11