Miljoenen gastarbeiders 4 iï. u. Standaard-Boekhandel Nieuwe voorvaders van de mens Wat zijn «Drugs»? Voor a! uw schoolboeken en woordenboeken voor a! uw schrijt en tekengerief van nu af aan één adres WWrtgfeaEK TOPPARADE 1. In the summertime Mungo Jerry 2. Black Home Golden Earring 3. Lady D'Arbanville Cat Stevens 4. Try a little love Oscar Harris and The Twinkle Stars 5. I don't believe in if x Roger Whittaker 6. Tickatoo CYNTHIA LENNON HERTROUWD De voormalige echtgenote van Beatle John Lennon, Cynthia, is op 31 juli in Londen hertrouwd met de vermogende Italiaanse ho telier Roberto Bassanini. De 7-jarige zoon Julian uit haar eerste huwelijk was bruidsjonker. Tot de vele gasten op het stadhuis in de Zuidlondense wijk Kensing ton behoorde het fotomodel Twig gy- Dizzy Man's Band 7. White Rabbit Somebody to love Jefferson Airplane 8. Agate Nino Ferrer FRANS POP-FESTIVAL EEN COMPLEET FIASCO Een twede pop-festival in Frank rijk ditmaal georganiseerd aan de Cöte d'Azur in Biot, onder de aus piciën van Radio Luxemburg, is een groot fiasco geworden. Het is voortijdig geëindigd en de schuld ligt helemaal bij het Franse pu bliek, dat ten dele komt om her rie te trappen, om politieke slo gans te lanceren. Van de 25.000 bezoekers van het festival in Biot hebben er hooguit 4.000 entree betaald. De anderen liepen de boel omver. KAPELLESTRAAT 11 AALST - TEL. 228.41 Toegang vrij Open alle werkdagen van 8 tot 19 u. HET HUIS VOOR AL UW BOEKEN De grootste keus vlugge bediening Laagste prijs 9. Groovin' with Mr Bloe Mr Bloe 10. Are you ready Pacific Gas Electric 11. Take to the mountains Richard Barnes 12. Midnight George Baker Selection 13. All right now The Free 14. De Fles Jan Boezeroen 15. Never Marry a railroad man Shocking Blue TOP LP S 1. Déjè VU Crosby, Stills, Nash and Young 2. Woodstock Diverse uitvoerenden 3. Self portrait Bob Dylan 4. Br. Jdge over troubled water Simon and Garfunkel 5. Cosmo's factory Creedence Clearwater Revival 6. Third The Soft Machine 7. Live at leeds The Who 8. Black Sabbath 9. Too blind to see Gulby - Blizzards 10. Blood, sweat tears 3 Blood, Sweat Tears Op grond van hun jongste on derzoek zijn Dr Pilbean en Dr Si mons van de Yale-universiteit er van overtuigd dat de eerste mens achtige schepsels ongeveer 15 miljoen jaar geleden op aarde ver schenen. Ze ontlenen kun konklu- sie aan de resultaten van een diepgaande analyse van twee ver steende onderkaken, die toebe hoord zouden hebben aan een reeds lang uitgestorven primaten- soort ramapithecus geheten. Hiervan is reeds bekend dat dit wezen acht tot vijftien miljoen ja ren geleden in Azie en Afrika heeft geleefd. Maar men wist niet of het meer aapachtig dan mensachtig was. Nu menen Dr. Pilbean en Dr Si mons de knoop te moeten door hakken door met nadruk te ver klaren dat de ramapithecus beslist mensachtig was en dus het oudst bekende schepsel dat struktureel op de mens geleek. Zo ja, dan is hij waarschijnlijk de direkte voor vader van een andere geologisch jongere aapmensachtige, austra- lopithecus geheten, waarvan men over het algemeen dacht dat hij 's mensen onmiddellijke voorgan ger voorstelde. JIAM-BOEL Twee programmadirecteuren van het pop-radio-station Geronimo zijn in Londen tot elk 25 pond boete veroordeeld (3.000 frank) omdat zij een «jamsession» bij de BBC hadden gehouden. In hun geval bestond de jam session echter uit het smeren van grote hoeveelheden aardbeienjam op de muren van het gebouw van de BBC. Bij hun arrestatie zeiden zij tegen de politie «The BBC jams us so we jammed them». (De BBC stoort ons, dus hebben wij ze ingejamd.) Houd nog wat over van uw vakantiegeld, want op de eerste zondag van september is het de DAG VAN DE AALSTERSE MISSIONARISSEN Drugs is de nieuwe term voor het begrip verdovende middelen dat tot voor kort algemeen gehan teerd werd. Drugs is veel omvat tender al denkt de buitenstaander vermoedelijk alleen aan hasjiesj, marihuana LSD of opium. Drug is een betere term dan verdovende middelen, want niet alle stoffen die gedronken, gerookt gesnuifd of gespoten worden wer ken verdovend op de menselijke geest. Ze hebben wel allen ge meen dat ze de geest beïnvloeden. Dat kan in het ene geval verdo vend of bewustzijn verlagend zijn, in het andere geval (onder meer met de amfetamines of pepmid delen) bewustzijn verruimend zijn. Zowel alkool, caffeine (in koffie, tee, cola e.d.m.) tabak, slaapmid delen, tranquillizers, stimulerende middelen (amfetamines als benze drine enz... in feite pepmiddelen) opiaten, opium, heroine en morfi ne). Indische hennep als mari huana en hasjiesj. LSD en diverse andere middelen als lijm, benzine en ether ressorteren onder drugs. ««HARD DRUGS»» In medische kringen spreekt men van «hard drugs» wanneer ze zulke veranderingen in het lichaam teweegbrengen dat zij de gebruiker ervan verplichten steeds meer van het middeltje te nemen om dezelfde uitwerking te verze keren. Bovendien veroorzaken zij ernstige lichamelijke onthoudings verschijnselen wanneer de toedie ning wordt gestaakt. «Hard drugs» zijn onder meer heroine, opium en morfine. Onder «soft drugs» rekent men marihua na, hasjiesj en LSD. Men raakt daar niet aan verslaafd, er treedt geen gewenning van het lichaam op. Hasjiesj is de zuivere hars uit de vrouwelijke planten van de In dische hennep, ook wel Cannibas genoemd. Marihuana zijn de ge droogde bladeren van deze plant. Hennep-planten zijn zowat overal te verbouwen. Het produkt is dan minder kwalitatief dan dat uit de Oosterse landen, wat niet weg neemt dat het goedje even scha delijke invloeden uitoefent op het menselijk gestel. Gastarbeiders uit de landen rondom de Middellandse zee wer ken bij miljoenen in de meer noor delijk gelegen Westeuropese lan den. In Nederland maken ze mo menteel 2,2 (/c van de arbeidende bevolking uit, in Belgie en in West Duitsland 7 in Frankrijk en Zweden ruim 5 in Luxemburg 26,5 en in Zwitserland 30 Het vooruitzicht is, dat deze aan tallen nog zullen stijgen. De bloei van de meer noordelijke industrie en de armoede van de Zuideuro- pese landen dwingen ertoe om noordelijk steeds meer arbeids krachten aan te trekken en in de zuidelijker landen om de thuis ont brekende arbeidsgelegenheden meer noordelijk te zoeken. Men kan deze toestand ook moeilijk be ëindigen want beiderzijds is er een behoefte, die op regelmatige wijze wordt vervuld. Men heeft el kander op natuurlijke wijze nodig. Maar prettig is de situatie niet. Is er in de wereld zoveel vraag naar industriële producten dan zou het gezonder zijn, indien de Zuideuropese landen fabrieken bouwden en een deel van de we reldproductie tot zich trokken. Als de rijke landen steeds rijker wor den en de arme landen steeds armer moet men dit een ramp noe men, die in feite niemand wenst. Nochtans gebeurt het. Is het in Zuid-Europa te warm om energiek aan te pakken? Och kom, er zijn wel warme landen (Japan) waar de aanpak niet bij de onze achter blijft. Of zijn de zuidelijke Euro pese volken te gemakzuchtig, te weinig bezeten tot scheppings drift, te achterlijk eigenlijk? Waar om kunnen de Italianen, Turken, Grieken, Spanjaarden, Portugezen, Marokkanen, Zuidslaven niet in eigen land producten vervaardigen die de wereld blijkens de steeds toenemende productie van de noor delijken nog steeds vraagt? DISCRIMINATIE Die gastarbeiders worden er ook niet veel beter van. Het woord gast is vriendelijk en we handha ven het graag, maar het is een beetje schijnheilig want we heb ben «die arme drommels» nodig, speciaal voor het vuile werk, voor het werk dat de nationale arbeids krachten als onaangenaam, min derwaardig of als te onzeker er varen. Men kan hen zo goed mo gelijk behandelen en gelukkig gebeurt dit in de meeste landen maar in principe bezetten ze de ongeschoolde arbeidsplaatsen, ko men ook niet om te blijven, doch alleen om wat geld te sparen om dan weer weg te trekken teneinde thuis een huisje met akker en een paar geiten te kopen; later moeten hun kinderen dezelfde weg gaan. Voorts liggen ze er het eerst uit als er teruggang in de industrie intreedt, zoals de Amerikaanse ne gers zo vaak ervaren. Er ontstaat door die miljoenen zuiderlingen een internationaal proletariaat, dat van natuur uit gediscrimineerd dreigt te worden en als het weer thuis komt dankbaar het verdiende geld telt, maar het leefklimaat van ge lijke volken niet als gelijkheid heeft ervaren. Ook van deze zijde bezien is de toestand niet om er blijde en dankbaar de toekomst mee in te gaan. GOEDE BEHANDELING Het vraagstuk oplossen kunnen we niet, maar des te meer moe ten we van de toestand zoals de ze nu eenmaal is, het beste zien te maken. Dit betekent, dat we de vreemden, die we nodig hebben zo goed mogelijk behandelen en ervoor trachten te zorgen, dat ze goede herinneringen mee terug ne men. In Zwitserland, waar op een bevolking van 6 miljoen zielen 700.000 gastarbeiders zijn, meer dan een kwart van de beroeps bevolking, is de behandeling voor beeldig. In Frankrijk is ze het slechts. Wie rondom Parijs de 20.000 in de voorsteden in bidon villes opgepropte stakkers ziet, moet van uitbuiting spreken. De volksmond heeft het niet zonder reden over slavenhalers. Inder daad, er is veel reden om erop toe te zien, dat we doen wat we kun nen om de toestand zo goed mo gelijk te maken. Dit is meer dan filantropie; het is plicht.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 13