De drukpers (anno 70) in het land van Dirk Martens (2) De aap uit de boom kijken Nieuws in 't kort Wie wordt bloemenfee? Nieuwe speciale camera tegen bankovervallen De bankoverval te Aalst Sensatieweekbladen vooras in trek bij de ouderen Stunt Liliane St. Pierre... Oud- kranten verkoper op rust KARNAVALGROEPEN 16 ZATERDAG II. heeft In de Keizerlijke Stede, en meer be paald aan de gelijknamige laan, een jonge aap, in navolging van althans volgens Darwin - zijn meer geevolueerde soortgenoten de vrijheid gekozen. De Aalsterse Brandweer keek ook ditmaal niet de kat uit de boom, rukte onverschrokken op en poogde de schrandere vrij heidsheld met paternalistische verleidingsmethodes tot andere niet noodzakelijk betere gevoelens te brengen. Maar had weleer Hameln zijn verraderlijke rattenvanger, tus sen de brandweermensen en de belangstellenden bleek duidelijk niemand aanwezig die het talent van een apenjager had. Op de cruciale vraag waarom de aap de vrijheid koos kan uiteraard alleen een of ander psychiater een antwoord pogen te geven. Maar wellicht is het allemaal zeer eenvoudig hoog stens een apenstreek zoals zovele andere in deze stad van Pierlala. OP AS. AALSTERSE JAARBEURS Drie charmante jonge dames hebben zich kandidaat gesteld voor "Aalsterse Bloemenfee Mar- tine Verbeeren, Koolstraat 125 Aalst, Francine Huylebroek, Volks verheffingstraat 99 Aalst en ten slotte uit de buurt van Koning Boudewijn Lydia Hendrickx, De Smet de Nayerlaan 568 Laken (Brussel). De verkiezing gaat door zater dag 29 augustus te 20 u. EEN nieuws dat in ons land, en in onze stad op een geschikt ogenblik komt: Een Australische firma heeft een camera ontworpen die speciaal opgevat is om ingewerkt te worden in de veiligheidssystemen van bankinstellingen enz. Deze camera kan met de grootste preciesheid en scherpte een overval opnemen. Indien ze toevallig in het blikveld van de camera vallen, kunnen zelf de reeksnummers van de pistolen waargenomen worden. Voor die camera, met een snelheid van 20 beelden per seconde worden 35 mm films gebruikt. Ze kan uitgerust worden met allerlei toebehoren of zo gekoppeld worden aan het bestaande alarmsys teem. Ze beschikt aldus over een ruime reeks gebruiksmogelijkheden. De betrokken Australische fabrikant zoekt momenteel verkoops agenten. Zo te zien steekt daar wel muziek in. ONDERZOEK IN DE GOEDE RICHTING Nadat thans gebleken is dat de vier aangehouden Duitsers niets te maken hebben met de overval op het kantoor van de Kredietbank Albrechtlaan te Aalst, zouden po litiediensten een nieuw spoor ont dekt hebben, waarvan men ver wacht dat het naar de identifika- tie en aanhouding van de gang sters zou leiden. DE Duitse sensatieweekbladen met «Stern» vooraan hebben in vrijwel de ganse Denderstreek, merkwaardig genoeg een forse voor sprong op Engelstalige konfraters. We hebben daar geen preciese verklaring voor zeggen de mensen uit persdistributiemiddens, want over het algemeen is de situatie andersom. Maar er dient aan toegevoegd dat het lezersklienteel van de Duitse sensatiebladen grotendeels bestaat uit mensen van meer dan veertig. Een generatie die en wellicht zijn de bezettingen daaraan niet vreemd vlotter Duits lezen en begrijpen dan de jongere generatie wier kennis van het Engels beter is en wier belangstellingsfeer meer gericht is op de Angel- Saksische wereld. NAAR ASSISENHOF De bejaarde Aalstenaar Theo Gits die vorig jaar far-west-allu- res demonstreerde tijdens de ok toberfeesten en revolverschoten af vuurde op zijn gezelschap Rosa Schollaerts, Magdalena Heule- broeck en Emilie Mertens zal voor het Hof van Assisen van Gent ver schijnen. NOODLANDING Tijdens het weekeinde diende Dr Geeurinckx uit Gent met zijn zweefvliegtuig een noodlanding te maken nabij de autoweg te Erem- bodegem. Zowel de piloot als het toestel kwamen er heelhuids van af. Een afvaardiging van het Ver bond van de Aalsterse Karnaval groepen, voorzitter Marcel De Bis schop, R. Buys, F. Van der Stockt en P. Van den Hauwe werden door het burgemeester en schepenkol lege ontvangen. Voorgesteld werd een bergplaats ter beschikking te stellen voor de praalwagens van de Aalsterse Karnavalverenigingen. TRAGISCH ONGEVAL De 37 jarige kiekenhandelaar Roger Wellekens, Geraardsbergse- straat 97 te Aalst en afkomstig uit Kerksken is tijdens het week einde met zijn zevenjarig dochter tje verongelukt. Zijn voertuig kwam te Woubrechtegem in bot sing met een autobus. MAAR van «belangstelling» voor binnenlandse en buitenlandse sensatiebladen vooral dan weekbladen gesproken: Het zijn grotendeels de vol wassenen op rijpere leeftijd die er als het ware verslingerd op zijn. Zeker 70 van mijn klienteel die wekelijks bv. Kwik of Telstar kopen, zijn ouder dan dertig jaar, zegt nadrukkelijk een krantenver koper in wiens winkeltje het aan tal titels van weekbladen allerhan de niet meer te onthouden is. Toen bv een paar weken ge leden Tel-Star (op de front pagina uitpakte met een ge raffineerde titel omtrent de te Aalst verblijvende vedette Liliane St. Pierre, met de prikkelvraag of zij weldra Mevrouw De Coster zou heten was mijn pakket Tel-Stars op één voormiddag uitverkocht. Ik heb die dag minstens een vijtigtal moeten weigeren... aan brave huisvaders en huis moeders. De ganse affaire was natuur lijk een specifieke Aalsterse attraktie: Liliane zou verliefd zijn op de zoon van haar Aal sterse impressario. Maar toen vooral heeft het me werkelijk getroffen hoe, in tegenstelling met wat men denkt de jeugd, die van om en bij de 18 a 20 voor de ganse affaire weinig interes se hadden. Stem in een ander belang rijk verkoopspunt van kranten en periodieken in het Aalsterse In de buurt is een belangrijke onder wijsinstelling. Welnu, ge kunt het geloven of niet, verhoudingsgewijs komen heel wat meer leerkrachten dan leerlingen hun Tel Star, T.V. - Express, Kwik kopen. Maar Humo bv. heeft ten minste in mijn winkel hoofdzakelijk belangstelling van jonge mensen, alhoewel het toch serieuzer is. Soms denk ik dat de jonge mensen een duidelijker inzicht hebben in de kwaliteit van week bladen, hun keuze oordeelkundi ger doen. Er is natuurlijk ook het financi eel aspekt. Jonge mensen kunnen zich doorgaans niet permiteren zo maar elke week een serie bladen te kopen, met inbegrip van sensa tieweekbladen. Sedert enkele weken heb ik twee trouwe klienten voor een Ne derlands weekblad Vrij Nederland. Ge kunt niet alles lezen, maar in de mate dat ik het blad af en toe reeds ingekeken heb, is het toch wel wat anders dan bv. Kwik. Het intrigeerde me wel wat pre cies deze twee niet meer zo jonge klienten er toe bewogen had dat Nederlands blad te lezen. Het lijkt me nl. een blad met politieke in slag en meer bestemd voor intel- lektuelen. Mijn twee Vrij Neder land - klienten zijn nu echter bra ve werkmensen. Langs mijn neus weg heb ik dan aan elk van hen gevraagd of ze V.N. interessant vonden. Ik verschoot niet weinig: Zowel de ene als de andere Direkt ver wijzend naar een pagina kleine ad vertenties Dat is z'n geld waard hoor. Die Hollanders, amai... Ik had er voordien geen aandacht aan geschonken: maar het bleek een aantal kolonnen met advertenties te zijn die ge bij ons nooit merkt: Een echte sekse-boutiek, zei mijn vrouw met de meest zonderlinge vraag naar kontakten met een spe ciaal soort van mensen. Ik geloof dat die pagina wel sprekender is voor de wereld van vandaag de dag, dan sommige sensatieweekbladen. Ge kunt het geloven of niet mijnheer, maar in een gazettenwinkel als de mijne, leert ge de mensen nogal kennen hoor. Oud-krantenverkoper op rust- dertig jaar lang om 3 uur 's nachts op post in alle weer en wind tot na de middag Toen ik nog mijn toernee had, las ik alleen de titels van de kranten en van de weekbla den. Er waren er in mijn tijd, tien, twintig jaar geleden heel wat minder. Wat ik thans smerig vind: Niet die foto's van blote meiskens. Maar re portages met grote koppen waarin geschreven wordt over zogenaamde nieuwe uitvindin gen door dokters, die dan een remedie zijn tegen ge vaarlijke ziekten, en a* die zever over rijke mensen ^oals die Griek hoe heet hit ook weer die getrouwd is fr*;t de vrouw van Kennedy. Ik ben er nu toch sedert lang mee uitgescheiden: Wol, ik zal eens iets vertellen Tij dens de oorlog had ik min stens honderd lezers van die Duitse gazet, he... Brusseler Zeitung, ja zo heette .die. Wie die toen las. Ge zoudt er van verwonderd zijn. Ds En gelsen waren nog maar een paar dagen hier of ten min ste de helft van die ki enten zeiden dat ze de Libre Bel- gique moesten hebben met die Brusselse zeitung was het toch gedaan. Of den Oerniè- re Heure, in elk geva! een Franse gazet. Ik heb me nooit aan politiek geïnteres seerd. Ik was een zelfstandi ge en dan moet ge met ie dereen leven. Ge begrijpt me wel he. Maar 't strafste Een paar dagen na de bevrijding, ik ge loof de 5e of 6e september bood ik mij aan bij een klient die nog een driemaandelijkse rekening van Het Volk en Staat moest vereffenen. Ge weet wel, die V.N.V gazet. In 't begin van de oorlog had de man me gevraagd hem voortaan die gazet te bezor gen. De klient is koning hé. Van de ene dag op de an dere waren al die Duitse ga zetten verdwenen en kwamen de Belgische terug te voor schijn. Weet ge wat die man zei toen ik hem de rekening aanbood: Loop naar den duivel, ik be taal niet meer voor die Duit se gazet. Ze vliegen allemaal «den bak in. En pas maar op, gij hebt ze gans de oor log verkocht. En ik kreeg de deur voor mijn neus en was meteen mijn centen kwijt Maar ja, ge kunt het allemaal niet aan 't klokzeel hangen hé...

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16