Er is een vuiltje aan de lucht Gasmaskers voor de kinderen van het jaar 2.000? De Renault 12 wacht op u. H&e ontstaan patels? HEK Ets VAN HOVER De mens kan het vijf weken zonder voedsel uithouden; hij kan het vijf dagen zonder drinken stel len, maar hij kan niet vijf minuten zonder lucht leven. Gelukkig be vat de aardse atmosfeer een on begrensde hoeveelheid lucht, zo dat het probleem van het luchtte- kort zich normaliter nooit zal stel len. Nochtans lijden vele mensen inzonderheid de stedelingen die 54 van de Europese be volking uitmaken onder een bestendig tekort aan zuivere lucht terwijl de gevolgen van de lucht- bezoedeling hun gezondheid en leven in niet geringe mate be dreigt. De oorzaak van dit nog nooit eerder voorgekomen feno meen is te zoeken in enkele bie- zondere aspekten van het moder ne leven: er is precies één ton lucht nodig om de inhoud van een benzinetank van een autovoer tuig of om 100 liter stookolie te verbranden, en bij het verbanden van 1 ton steenkool wordt 13 ton lucht verbruikt. De hoeveelheid zuurstof die dagelijks door de in dustrie wordt gebezigd volstaat om 43 miljard mensen van zuivere lucht te voorzien. De aldus ver bruikte lucht verspreidt zich als een giftig gas over onze steden. De verontreiniging die over ganser streken wordt gekoncentreerd, en waar de groene zones steeds maar zeldzamer worden, verhin dert de natuurlijke luchtzuivering, zodat het «lucht-potentieel» onzer aarde sterk vermindert. ONRUSTWEKKEND VERSCHIJNSEL Meerdere rapporten die voor kort aan de Raad van Europa werden voorgelegd wijzen op de ernstige gevolgen van deze toe stand. In bepaalde industriege bieden sterven bomen en planten in de door zwarte rook geteisterde zones; talrijk is het vee dat inge volge de luchtverontreiniging aan fluorvergiftiging lijdt. Met andere woorden is de luchtvervuiling zo intensief geworden dat het gehal te koolstofdioxyde van de lucht jaarlijks met 0,2 procent stijgt. Wanneer deze toestand aanhoudt zal men tenslotte tot een overhit- ting van de atmosfeer komen waarvan de schadelijke gevolgen over gans onze aardbol niet te voorzien zijn. Nu reeds is het zover dat over een grootstad als bievoorbeeld Pa rijs dagelijks 100.000 m3 zwavel- dioxyde en circa 10 ton zwavel- trioxyde neerdalen; 1.350 ton vet tige en kleverige stof overdekken in één jaar tijds de Franse hoofd stad. In het centrum van Parijs is de lucht zo vuil dat bij proef personen die in de biezonder ge vaarlijk genoemde plaatsen ver wijlden de in hun bloed voorhan den zijnde koolstofmonoxyde na drie uren met 30 was gestegen. GEZONDHEID WORDT DUUR BETAALD Men is lang van mening ge weest dat deze luchtbezoedeling de onvermijdelijke prijs was die men betaalt voor de industrialize- ring en de technische vooruitgang. :Volgens deskundigen is het even wel met de hulp van de we tenschap en een vernuftige stede lijke planning en een geplande in dustrie-vestiging mogelijk de nefaste gevolgen van de luchtver ontreiniging het hoofd te bieden. Op technisch vlak vormt het toe nemend verbruik van aardgas en elektriciteit als energiebronnen in de plaats van kolen en stookolie een voorname faktor als bijdrage tot het zuiver houden van de zo noodzakelijke lucht. Tegelijkertijd stelt deze kwestie ook een probleem van internatio nale koordinatie en wel om drier- lei redenen 1. de lucht en de door haar mee gevoerde stoffen kennen geen landsgrenzen; vandaar dat de door één enkel land getroffen maatregelen zonder enig suk- ses zouden blijven. 2. de financiële lasten die de be strijding van de luchtveront reiniging met zich brengen die nen aldus gelijk verdeeld over de industrieën van alle landen. 3. het noodzakelijk vorsingswerk kan o.m. door een informatie uitwisseling tussen de betrok ken landen sneller en goed koper worden uitgevoerd. Dezer dagen nog heeft presi dent Nixon een boodschap tot het Kongres gericht om de biezondere aandacht te vestigen op het pro bleem van de lucht- en waterbe zoedeling. «Het volstaat niet dat de mens de natuur bedwingt; de mens moet leren zichzelf te be dwingen zoniet zal de natuur de mens vernietigen» zo merkte de Amerikaanse president gevat op. In een verklaring van de specia le kommissie van de Raad van Europa ter bestrijding van de luchtverontreiniging heet het dat, wanneer het onmogelijk is de luchtbezoedeling volledig te be letten, het nochtans technisch in het bereik der mogelijkheden ligt dit verschijnsel tot een voor allen aanvaardbare omvang te beperken Het is de plicht te betalen. «Wan neer zij deze plicht niet nakomt, zullen onze kinderen van het jaar 2000 verplicht worden gasmaskers te dragen» aldus de verklaring. Neem het stuur van de nieuwe Renault 12 een "alles-kunner" met voorwielaandrijving, veilig en komfortabel op elk wegdek, met talent voor hoge gemiddelden en gastvrij voor 5 personen. 5 plaatsen - 1300 cc motor - 60 PK SAE - 'meer dan 140 km/u. INLICHTINGEN en PROEFRITTEN BIJ UW VERDELER RENAULT G. PAPESTRAAT 53 AALST TEL. 237.07 Parels zijn een der mooiste sie raden waarmee de vrouw zich zo graag tooit. Maar weinigen kennen de werkelijke oorsprong, zowel van de echte als van de nagemaakte parels. Hoe ontstaat nu een na tuurlijke parel? Een oester opent haar schelp regelmatig om zich te voeden met de voeding die zij in het zeewater vindt. Het gebeurt nu dat er een steentje of zand korrel of ander voorwerp daardoor in het lichaam van de oester ge raakt. Door de natuurlijke verdedi ging die de oester bezit, worden die «vreemde voorwerpen» uitge worpen. Soms gebeurt het dat dit vreemd voorwerp ergens in een or gaan van de oester vastgeraakt en niet kan uitgeworpen worden dan maakt de oester daarrond 'n soort verdediging om dit voorwerp in haar lichaam te neutralizeren. Die verdediging zijn lagen paarlemoer. Zo is de parel tot stand gekomen. We kunnen dat in het menselijk lichaam best vergelijken met de calcium zak die het menselijk lichaam maakt rond de Koch-ba- ciel in de longen. De Japanner Mikimoto kwam op de idee het vormen van de parel niet aan het toeval over te laten maar om te trachten kunstmatig die «vreemde voorwerpen» in het lichaam van de oester te stop pen; in het begin was het een to tale mislukking; de oester wierp die voorwerpen altijd uit. Na jaren proefnemingen heeft hij het orgaan van de oester gevonden waar de oester die voorwerpen niet langer kon uitwerpen en waar zij dus een parel maakte rond wat Mik;-" moto er kunstmatig had ingesto ken. Als parel bestaat er dus uiter aard geen verschil tussen een na tuurlijke en gekultiveerde parel. Het enige onderscheid is dat het element waar de oester de parel rond maakt ofwel door toeval in het lichaam van de oester geraakt (natuurlijke parel) ofwel er door mensenhanden ingebracht wordt (gekultiveerde parel). Normaal blijft het «zaadje» (vreemd voor- werjp) 3 jaar in de oester en be komt men dan een parel van een redelijke diameter. Een echte pa rel is zeer hard en weerstaat de druk van meer dan 100 kg. De oesters voor de gekultuveerde pa rels zitten in stalen netten en han gen aan vlotten, vooral in de Ise en Omura-baai. Met de tijd zijn ook de nage maakte parels op de markt ver schenen. Men kent er drie soorten in paarlemoer, in glas of in plas tiek. Wat de paarlemoer betreft gaat men als volgt tewerk: men schrapt de paarlemoer van de bin nenwand van de schelp der oester en maakt er kunstmatig parels mee. Dit zijn de mooiste en duur ste van de nagemaakte parel; de prijs is iets van een dertig ste van een echte parel. Glazen parels komen tot stand net als men marbels kan maken en men kan er de kleur aan geven die men wil. De prijs schommelt rond een derde van een paarlemoeren parel. Tenslotte is er de parel in plastiek waaraan men uiteraard alle kleu ren kan geven en die wat de prijs betreft nauwelijks een tiende be draagt van een paarlemoeren pa rel.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3