nuttige wenken wat eten we deze week... voor de fijnproevers vluchtige aantekeningen uit de modewereld ploegstoffen keuken geheimen vamoflex 1! vrouwen kroniek ZONDAG Witte Selderij met Ham en Mayonaise Lichte Bouillon Gestoofd Konijn Appelmoes Gekookte Aardappelen Koffie. MAANDAG Gehakt Andijvie Gekookte Aardap pelen Griesmeel met gestoofde Pruimen DINSDAG Zeebaars met Venkel en Champignons Aardappelpuree Vanillepudding WOENSDAG Biefstukjes met Uien en Kaas Ge bakken Aardappeltjes Peren met Chocoladesaus DONDERDAG Varkenskoteletten Snijbonen Ge koekte Aardappelen Citroenpudding VRIJDAG Mosselen Frites Vruchtensalade met Yoghurt ZATERDAG Gekookte Eieren Sla Zure Botersaus Gekookte Aardappelen Rijstpudding WITTE SELDERIJ MET HAM EN MAYONAISE BENODIGD 1 a 2 struiken witte stoofselderij, zout, 150 gr magere ham mayonaise, peterse lie en 1 tomaat. BEREIDING Van de selde rij de bladeren verwijderen alsme de de bovenste stukken van de stengels en de buitenste harde bladeren. Deze delen gebruiken voor hét trekken van een geurige selderijbouilion. De stengels van de struiken loshalen, schrappen of zo nodig schillen en wassen. De groente met kokend water en zout in ongeveer 1 uur gaarkoken. La ten uitlekken en afkoelen. Een schotel met de selderij bedekken. De bolle kanten van de groente moeten boven liggen. De ham fijnsnijden en er met mayonaise een smakelijk smeersel van ma ken. Dit mengsel over de bleek selderij uitstrijken. Wat fijngehak te peterselie over het gerecht strooien. Het gerecht met partjes tomaat garneren. Er toast met bo ter bij presenteren. ZEEBAARS MET VENKEL EN CHAMPIGNONS BENODIGD 1 flinke zee baars of andere vissoort, b.v. rode poon. Opgelet rode poon heeft veel afval door de grote kop. Neem daar dus wat meer van). 300 gr champignons, 10 kleine uitjes, enkele kleine tomaten, 2 glazen droge witte wijn, peper, zout, venkeltakjes of droge venkel zaadjes en olijfolie. BEREIDING Maak de vis schoon. Wrijf hem in met peper en zout en stop in zijn buikholte enkele takjes venkel of venkel zaadjes. Met venkelzaadjes niet te royaal omspringen, want ze zijn nogal doordringend van smaak Deponeer de aldus behandelde vis in een vuurvaste schotel en leg er de schoongemaakte uitjes de door midden gesneden champignons en tomaatjes omheen. Giet de wijn over de vis en een paar lepels olijfolie. Schuif de schotel in een warme oven. Na 45 minuten is de vis gaar. BIEFSTUKJES MET UiEN EN KAAS BENODIGD 750 gr aard appelen, 4 biefstukjes van 75 gr a 100 gr elk 3 uien, 125 gr boter, peper, zout, geraspte kaas, 1 teentje knoflook, 2 tomaten en pe terselie. BEREIDING Was de aard appelen goed schoon en kook ze gaar in de schil. Laat ze afkoelen en pel ze. Snijd ze in dunne plak jes en bak die in wat boter op een niet te hoog vuur bruin en knapperig. Laat de in schijven ge sneden uien meteen meebakken. Wrijf de biefstukjes even in met een teentje knoflook en bak ze in heel weinig boter of olie op een zeer hoog vuur bruin, hoogstens 3 minuten aan elke kant. Vergeet niet vooraf wat boter met gehakte peterselie te vermen gen en dit in de koelkast te zet ten. Deze harde boter wordt nu in plakjes gesneden en vlak voor het opdienen op de biefstukjes gelegd. Daar omheen de gebak ken aardappelen schikken, waar U op het laatste moment wat ge raspte kaas hebt gestrooid. Het geheel versieren met plakjes to maat. In de keuken kan veel werk worden bespaard door gebruik te maken van oude kranten. Zo kun nen we voor het schillen van aard appelen en het schoon maken van groente een ktent neerleggen. Daarna verdwijnt de afval in een handomdraai in vuilnisbak of pe daalemmer. Het kastpapier in de keuken kast blijft vlekkeloos als we kle- verigen flessen van olie, azijn,, li monadesiroop en dergelijke op een plastic schenkblaadje zetten. Het blaadje af en toe meewassen met de afwas en alles blijft fris. In onze moderne apparte menten zijn de keukens meestal klein. Meestal zijn we verplicht koelkast en gasfornuis naast el kaar te zetten. Daar zijn helemaal geen bezwaren aan verbonden, mits u tussen gasfornuis en koel kast een asbesten- eternieten- of zacht- boardplaat zet. De warmte van de oven kan de koelkast dan niet bereiken en dat werkt geldbe- sparend. De koelkast moet anders veel harder werken. Sinaasappelen, bananen en komkommers voelen zich beter buiten de koelkast dan erin. De koude maakt sinaasappelen zuur, bananen bruin en komkommers week. Voor het opspuiten van taar ten puddingen of andere zoete lekkernijen moet de room zo stijf geklopt zijn, dat ze in een puntje blijft staan. Gepasteuriseerde room is makkelijker stijf te klop pen dan gesteriliseerde. Wilt U verse room gebruiken, neem dan room van de vorige dag anders krijgt U ze haast niet stijf. Moet de taart of het toetje een tijdje te pronk staan, zorg dan dat de room torentjes niet kunnen inzak ken door voor het kloppen een paar druppels citroensap aan de room toe te voegen. Is de mosterd ingedroogd? Niet weggooien! Met enkele drup peltjes azijn erdoor te roeren is het euvel verholpen. gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen mef de volledige pioegcoüectie bij U can huis. LEDEREN KLEDING Er wordt wel eens geklaagd dat nieuwe Suede jasjes vreselijk af geven. Doorgaans is dit niet te wijten aan de verf, maar aan slijp sel dat bij het dragen los komt. Suede wordt namelijk na het ver ven nog eens extra geslepen. Het slijpsel dat hierbij ontstaat kan heel moeilijk geheel verwijderd worden. De resten moeten dus bij het dragen losraken. Men kan dit proces bespoedigen door het jas je te borstelen. Op de duur zal men van 't afgeven dus helemaal geen last meer hebben. Door er varing is gebleken dat dit ««afge ven» het ergst is op stoffen die van synthetische materialen zijn gemaakt of die een speciale finish hebben gekregen en dus de kleine haartjes als het ware aantrekken. MIDI VERPLICHT De elegante modezaak Bonwit Teller in Manhattan heeft 95 pro cent van haar nieuwe herfstcollec- tie in midi-lengte aangekocht. Om het publiek, dat nog altijd aarzelt tussen kort of lang te stimuleren de nieuwe lijn te aanvaarden, zijn de verkoopsters sedert begin au gustus toen het nieuwe seizoen begon verplicht uitsluitend in midi op hun werk te komen. ZWART IS MOOI Er is een nieuw soort cosmetica op de Amerikaanse markt ge bracht: speciaal voor een donkere huid. Tot nu toe moesten negerin- DE BR3L KENT OOK EEN MODEWIL Naar het schijnt is Nederland het land dat het meest modebe wust is op brillengebied. De heer Jacobs, directeur van het Neder lands grootste bri'lenfabriek, die exporteert naar 35 landen, is van mening dat dit straks mode wordt Voor vrouwen die midi en maxi gaan dragen: fijne goudkleurige brillen (sportieve bri'ien staan niet bij die mode). Met rende glazen of achtkantige c,iazc; de laatst bril heeft Barbra Streisand al po pulair gemaakt. Verder voor vrouwen vet! witgoud en voor sportieve gelegen heden transparante monturen in allerlei kleuren van lichtblauw tot dieppaars toe. Wat nu al «in»» is brillen met verwisselbare, gekisurde gla zen, keuze a! naar gelang de kleur van de jurk. Het idee kwam van de zonnebriilenmakers. Voor mannen goudkleurige modellen die helemaal zijn afge keken va:i de v!legeniersbrib». Voor v/ie eingenlijk helemaal geen bril nodig heeft da zoge- Suede kledingstukken kan men zelf zeer moeilijk reinigen. Dit werk laat men best door een chemische wasserij opknappen. Wat andere lederen kledingstuk ken betreft: deze moeten regelma tig worden ingecreemd. Dit geldt vooral voor nappa, dat veel in de buitenlucht wordt gedragen. Hier toe de (speciale) crème op een lapje wrijven en hiermee in rond draaiende bewegingen het leer masseren. Nooit klontjes crème zonder meer op het leer aanbren gen want dan ontstaan onherroe pelijk vlekken, die praktisch niet meer weg te werken zijn. Voor een gehele reinigings beurt neemt men het leer af met een uitgeknepen doek, die in een sopje van huishoudzeep vochtig is gemaakt. nen het met schoonheidsmiddelen doen die eigenlijk voor een blanke huid bedoeld waren daardoor liepen zij er vaak lijkkleurig en met lippen als neonreclames bij. Maar tot nu toe hadden zij ook geen cosmetica nodig, zoals een zwarte schoonheidsspecialiste bit ter opmerkte «Zij konden alleen werk vinden als dienstmeid of werkster en daarvoor hoefde je er niet mooi uit te zien». Nu is er een heel nieuw assor timent, speciaal afgestemd op een donkere teint en de vettere struc tuur van de zw: te huid. Voorlo pig is echter 65 procent van de koopsters van deze produkten blank, de wens om er bruinver brand uit te zien is de drijfveer voor deze aankopen. naamde «bar-bril»:, een gekleurd montuur met glazen in dezelfde kleur. Zodat bij bar-bezoek de in teressant makende zonnebril thuis kan blijven, daar zie je bij avond trouwens toch zo weinig door.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11