klein logboek Politieuitgaven van 11,3 miljoen in 1957 raming 36,5 miljoen in 1970. Deze man is een halve Aalstenaar Afscheidstoespraak van burge meester Blanckaert op jaarlijkse korpsdagfeest 16 Tijdens de jaarlijke dag van het Aalsterse Politiekorps heeft bur gemeester Blanckaert zijn afscheidstoespraak gehouden, in aanwezig heid van de Procureur-Generaal, de Procureur van Dendermonde, le den van het stadsbestuur en vanzelfsprekend van de Aalsterse poli tie. Burgemeester Blanckaert zei dat hij met weemoed als burgemees ter, dit feest als een afscheid beschouwde. Een humoristisch prikje, want zei de scheidende burgemeester tevens administratief hoofd van de politie ««Sommigen beweren dat de «derde leeftijd» een relatief begrip is, het blijkt dat zulks in het politiek leven, wat de betrokkenen er ook van denke, een realiteit is» IN DIENST VAN MEDEBURGERS De burgemeester maakt dan een bondige historiek van de evo lutie van het Aalsterse politiekorps dat tijdens.zijn beleid werd gemo- dernizeerd. Sedert 1960 werden niet minder dan 7 nieuwe en be hoorlijke uitgeruste autovoertuigen aangekocht, uitgerust met radio verbindingen. Een en ander bete kende een uitgave van ca. 1,5 miljoen fr. Voor de interne admini stratie van de politiediensten, kan tooruitrustingen van diverse aard werd minstens 1 miljoen uitgege ven. De professionele belangen en grieven van het politiekorps heb ik steeds behartigd en verdedigd, dat was het geval voor de kledij- fonds, waarvan de notaties, spijts de moeilijke budgetaire toestand van de stad, op een behoorlijk peil werden vastgesteld. In 1970 werd voor dit fonds een krediet van 545.000 fr voorzien tegen 421.000 in 1968. De burgemeester had het ver der in zijn toespraak over de so ciale promotie van het politiekorps waardoor overwerk, nacht- en zon dagprestaties worden bezoldigd, wat niet overal het geval is. Ook de kosten van de politie opleiding werden, in akkoord met de hogere overheid, ten laste van de stad genomen, terwijl de be zoldiging, gedurende het volgen van de kursus, onverminderd wordt betaald. De burgemeester had het dan verder over de kaderaanpassing. De begroting 197.0 voor de po litieuitgaven wordt op meer dan 36,5 miljoen geraamd, terwijl deze in 1957 amper 11,5 miljoen be droegen. Waar gij ook staat, wat uw op dracht ook weze, doe uw plicht in eer en geweten met de bedoeling U zelf en meteen uw medeburgers een dienst te bewijzen, aldus bur gemeester Blanckaert aan het slot van zijn toespraak. PAN-PROTEST VANWEGE groep Pan op onze redaktietafel een mededeling onder de titel «Kuituur, Jongerenbewe ging en Politiek worden in Aalst slecht gemikst». Wij citeren o.m. «Pan, ekspe- rimenteel werktheater, inrichters van toneelvoorstellingen, muziek avonden, debatten, tentoonstellin gen e.a. een hedendaagse jonge renbeweging vrij van elke politieke of konfessionele invloed, kreeg de toelating om met haar klubwerking uit haar benepen behuizing naar 't Keizershof aan de Korte Nieuw- straat te verhuizen. Nu blijken daar nog andere groepen in onderhuur te zijn, en deze zetten de huurster onder druk om Pan de deur te wijzen. Deze jongens stonden op de straat na een suksesvolle opening, op 29 en 30 augustus, waarop een tweehon derdtal nieuwe inschrijvingen kon den verricht worden, waaronder heel wat mensen die aktief wilden meewerken aan der verdere ont wikkeling van deze beloftevolle groep. Dit is een korte samenvat ting van wat zich te Aalst tussen 28 augustus en 4 september voor deed. Doch er blijkt een achtergrond te zijn, waarbij goedbedoelde ak- ties verkeerd werden beoordeeld en misverstanden grote gevolgen krijgen. Proberen wij een klaar beeld te scheppen van het geheel. Pan telt ongeveer vijfhon derd leden, welke zich zowel kul- tureel als maatschappelijk vrij wil len ontplooien in een hedendaagse geest. Dit wil helemaal niet zeggen dat deze jongeren zich afsluiten van de rest van de gemeenschap, in tegendeel zij wensen zoveel moge lijk met iedereen mee te werken in zoverre dit met hun ideeen en principes niet in tegenstrijd is». Tot zover dit citaat uit het Pan- stuk, waarin verder formeel wordt ontkend dat deze vereniging «een bedekte jong-socialisten groep (zou) zijn». Als protest hebben Pan-leden vorige week dan een «sit-in» ge houden op de binnenkoer van het Keizershof, waar een T.dansant doorging, georganiseerd door een groep politiek gerichte jongeren. De Pan mensen signaleren dat zij verder een aktie zullen voeren tot hun opnjeuw een lokaal ter be schikking staat. ELEKTORALE SFEER Afgezien van wat eventueel het kontrakt inhoudt inzake huren en verhuren van deze oude afspan ning, wil men graag aanvaarden dat Pan geen socialistische ver eniging is. Men kan overigens niet ontkennen dat heel wat leden af komstig zijn uit wat we gemaks halve zullen noemen uitgesproken katolieke milieus. De «image» van Pan is deze van de meeste ande re groeperingen in het Vlaamse land waarvan de leden de voorkeur geven aan lange haren (voor ons geen bezwaar) aan kontesteren, de uitspraken, om het meteen ge meenplaats te zeggen; de oude gewaden wensen af te leggen. In elk geval geengageerd zijn. Elke tijd heeft zijn geengageerde jeugd gehad, en men ziet niet goed in waarom deze van vandaag de dag minder sympatiek zou zijn, ook al kleeft op het jeugdengagement thans veelal het «etiket links». Maar «links» is per definitie nog niet B.S.P. Men dient in elk geval begrip op te brengen voor de reaktie van Pan. Maar deze dient op haar beurt te bedenken dat wij momen teel ook in deze stad in een elek- torale sfeer leven, waarbij misver standen uiteraard politiek word err' geexploiteerd. Het artikel in Voor uit waarbij van deze «Keizershof aangelegenheid» gewag werd ge maakt en de plaatselijke C.V.P. voorzitter meteen met alle zonden van Israel werd beladen leek ons weinig gelukkig. Wij hoeven M. de Bisschop niet te verdedigen: dat kan hij best zelf. Maar in zoverre is de per soonlijkheid van deze man wel ge kend dat men hem geen begrip voor de jeugd mag verwijten, waar hij bij tal van vroegere gelegen heden doorgaans op een te be scheiden wijze, herhaaldelijk voor de jeugd in de stad, en niet alleen de zg. kristelijke georienteerde jeugd, voor de bres is gesprongen Hij behoort in elk geval tot dat soort van mensen in de lokale po litiek waar de eerlijkheid en soms ook naiviteit een deugd in de wereld van raffinement het steeds haalt op berekeningen. Pan heeft de laatste tijd alles zins leven in de Aalsterse brouwe rij gebracht, wellicht soms tot er gernis van de brave burger. Maar deze groep wordt net als tal van andere jeugdverenigingen gekonfronteerd met een situatie Swami Satchidananda. «Ca ne ce prononce pas» zei een V/aal. Maar wij, klein volk, vinden het goed dat een Indiër een Indisch klinkende naam heeft. De Yogabeoefenaars van Aalst vinden zelfs dat de naam niet vreemd klinkt men wordt aan alles gewoon. Meer nog «De klank ervan stemt me dankbaar,» zeggen ze «onze Yoga- klub dankt zijn bloei aan deze man. Wij zijn modern, maar toch romantisch en kind gebleven en misschien daarom en wegens vage herinneringen aan de vreugden van onze Sint-Maarten-tijd, want zo ziet hij er uit, als Sint Maarten, zijn we met deze man gaan dwepen. Zijn taal is de onze niet, zijn godsdienst is de onze niet, zijn eet- en kleedgewoonten zijn de onze niet. Maar wat hem zo vertrouwd en eerbiedwaardig maakt in onze ogen is dat hij in deze Spoetnik- tijd iets heeft dat zeldzamer is dan witte mussen: sereniteit en wijs heid; geen boeken wijsheid, maar wijsheid belichaamd. En zijn ogen schijnen met een warme gloed, voor iedereen gelijk. Je voelt je be langrijk als hij je bekijkt». De foto die dit artikel illustreert is een dokument Woodstock (New York) 500.000 jonge mensen samen gekomen voor een mu ziekfestival. De organisatoren raakten in paniek. «Wat zal er gebeu ren als deze massa uit de hand loopt? Wat gedaan?» In New York is er een Integral Yoga Institute. Direktor Swami Satchidananda. Hij heeft een grote invloed op de jongeren. «Laten wij hem vragen» zegden ze. De Swami werd per helikopter ter plaatse gebracht. Dat was de enige weg die nog open was. «Mensen wat een drukte». En hij opende het festival. Hij sprak er met vervoering over de ver antwoordelijkheid van de jeugd. Met aandrang. Met een innige be zorgdheid. «Toon de wereld dat jullie beter zijn» zei hij. En waar achtig, het festival verliep zonder één incident. Woodstock werd verfilmd. De film loopt nu in Brussel. De Swami werd ereburger van New York voor zijn diensten aan de jeugd en zijn suksesvolle strijd tegen de drugs en het geweld. Zijn geheim is dat hij de mensen tot zelf/espekt en zelfvertrouwen inspireert: Deze man zal nog dit jaar naar Aalst komen voor de zoveelste keer. Mis hem niet. Hoogstwaarschijnlijk zal een voordracht worden georganiseerd in de Feestzaal van jaet Stadhuis. waaraan dringend moet verholpen worden via een stedelijk jeugdbe leid, dat niet moet beperkt blijven tot elektorale programma's. Laat men, hoe darj/ook, de gan se affaire niet opschroeven, hoe pijnlijk deze ook tnoge zijn voor Pan. Pan, en niet alleen deze groep, maar ook de meeste andere jeugd en kulturele verenigingen zouden er goed aan doen hun aktiviteiten grotendeels te programmeren na 11 oktober. Derwijze loopt geen enkel initia tief kans tegen de zin in van de organisators, elektoraal geexploi teerd te worden, door om het even wie, door om 't even welke partij. WEINIG BELANGSTELLING Een opiniepeiling van het Bel gisch Instituut voor Voorlichting en Dokumentatie toont aan dat amper 6 van de jongeren be langstelling hebben voor de bin nenlandse en internationale poli tiek. VRIENDEN Naar verluidt zou eerlang een boek verschijnen «Les Amis de M. van den Boeynants et leurs affai res». Dit zou een electorale stunt zijn van... de vrienden van V.D.B. tegenstander Persoons. RAADSZITTING De laatste raadszitting van de huidige Aalsterse vroede vaderen voor 11 oktober, werd naar 24 september verschoven. Er staan uiteraard een ganse reeks inter pellaties en vragen. AALSTERS MEISJE NOG STEEDS ZOEK Van de vijftienjarige Ing. Lieshout uit Aalst waarvan de verdwijning sedert 24 aug l.l. vorige week werd gesignaleerd, werd nog steeds geen spoor gevonden, niet tegenstaande de opzoekingen van de verschillende politionele dien sten.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16