vluchtige aantekeningen wat eten we deze week... voor de fijnproevers nuttige wenken keuken geheimen vamoflex It vrouwen kroniek ZONDAG Italiaanse Witte Bonensla Groentesoep Kaifsgebraad Witloof Gekookte Aardappelen Ananas met Vanilleroom. MAANDAG Koud Kaifsgebraad Appelmoes Gebakken Aardappelen -r- Yoghurt met Banaan. DINSDAG Gekookte Schelvis Kerriesaus Gekookte Rijst Appelbeignets WOENSDAG Ragout van Kalfsnier Aardappelpuree Carameivla DONDERDAG Gebraden Worst Rode Kool Ge kookte Aardappelen Rijsttaart VRIJDAG Mosselen Frites Omelet met Appelen ZATERDAG Stamppot van Aardappelen en Rauwe Prei Gekookte Eieren Mosterdsaus Vanillepudding. ITALIAANSE WITTE BONENSLA Benodigd 150 gr witte bo nen, zout 1 klein uitje, iets knof lookpoeder wat mosterd, peper, suiker, olie, azijn, 150 gr gekook te ham, peterselie en 2 tomaatjes Bereiding Zet de witte bo nen de dag tevoren in de week. Kook ze de volgende dag gaar in het weekwater met wat zout in 45 min. Laat ze uitlekken, maar vang wel wat van het nat op. Maak een heel lekker sausje van geraspte, ui, knoflookpoe der, mosterd, wat zout, peper, suiker, slaolie, azijn en wat bonen- nat. Vermeng dit sausje direct met de nog warme bonen en laat dit intrekken en tevens ofkoelen. Garneer met schijfjes tomaat. RAGOUT VAN KALFSNIEREN Benodigd 2 kalfsnieren, wa ter en 8 gr zout per liter, 1 uitje, 1 worteltje, tijm, laurierblaadjes, peperkorrels, foelie, stukje Spaan se peper, 200 gr champignons, 100 gr gehakt, 60 gr boter, 60 gr bloem, 6 dl bouillan van de nieren en wat Engelse saus of. madeira. Bereiding De nieren dade lijk in water zetten en blancheren (ttz. opzetten met koud water, af gieten en afspoelen). Daarna de nieren gaarkoken in vers water met zout, stukje ui, geschrapt wor teltje, tijm, laurierblaadjes, peper korrels, foelie en Spaanse peper. Kooktijd ongeveer 45 minuten. De nieren van bindweefsel en vet ontdoen en in stukjes snijden. De bouillon zeven Champignons schoonmaken. Het gehakt aanmen gen en er kleine balletjes van vor men. Balletjes gehakt en cham pignons gedurende 8 minuten in weinig bouillon koken. Boter en bloem bruinfruiten, er 6 dl gezeefde bouillon stilletjes al roerende bijschenken en de saus gaarkoken (10 minuten). Verwarm er de stukjes nier, bal letjes gehakt en champignons in en vermeng de ragout van het vuur met wat Engelse saus of Madeira OMELET MET APPELEN Benodigd Per Omelet 1 klei ne appel, 2 eieren, zout, boter, wat rum of cognac en poedersui ker. Bereiding Appel schillen, van klokhuis ontdoen en in min of meer dunne schijfjes snijden, naar gelang ze hard of zacht is. Smelt in de koekepan een eet lepel boter en schik er de appel schijfjes in; stoof ze op een stil vuur gaar. Klop de eieren los en voeg er een eetlepel water aan toe benevens een klein greepje zout. Schenk, zodra de appeien gaar zijn, de losgeklopte eieren erover heen en laat de onderkant bruin, de bovenkant vast worden. Vouw nu de omelet dubbel en breng ze over op een verwarmde dienscho tel. Bedruppel de omelet, alvorens ze op te dienen, met wat rum of cognac en bestrooi ze met wat gezeefde poedersuiker. Bloemkool kan het ook zonder sausje stellen. Vooral voor slankelijners is de volgende met- thode zeer aanbevelenswaardig. Leg gaargekookte bloemkool zo heet mogelijk in de schaal, strooi er onmiddellijk geraspte kaas over en leg bovenop een klont bo ter of margarine. Zet het deksel erop en laat de smeltende kaas en boter uw bloemkool smaak ge ven. SNOEP VERSTANDIG, EET EEN APPEL Niet alleen voor slanklijners. maar voor ieder een die gezond wil eten, kan deze slagzin weer in de praktijk bren gen. Oktober biedt ons nu een overvloed van appelen. En appel tjes zijn niet alleen heel lekker, maar ze zijn ook goed voor het gebit en voor de spijsvertering, 'n Appel is een versnapering van de goede soort, 'n Appel toe is een goed besluit van elke maaltijd Appelen eten heeft een reinigende werking op het gebit. Het voor komt dus tandbederf. Geef de kin deren een appel mee naar school en ook na schooltijd zullen ze een appeltje weten te waarderen. De eetlust wordt er niet door bedor ven. Omdat appelen betrekkelijk weinig calorien bevatten passen ze ook uitstekend in een vermage- ringsdieet. Naast vele appeien van prima kwaliteit moeten we toch deze maand uw speciale aandacht vestigen op de Cox orange pip pin. Deze bijzonder fijne handap pel behoeft nauwelijks een om schrijving want hij is bij iedereen bekend. De Cox's heeft alle goede eigenschappen die met zich maar wensen kan. Hij is aangenaam zuur van smaak en zeer aroma tisch. Sappig en toch vrij vast van vlees. Het uiterlijk is fraai, nl. bleekgroen tot geel met een oran jerode blos en strepen. De vrucht is tamelijk klein van stuk en plat- rond van vorm. James Grieve. Deze zeer goede handappel is er al enkele maan den. Het is geen bewaarappel en na deze maand zult u dan ook weinig James, Grieve meer zien. Goudreinette (Schone van Bos koop) zal in de loop van oktober op de markt verschijnen. De beste sorteringen zijn uitstekend ge schikt voor tafelappel. De Goud reinette is ook een heerlijke moes appel. Hij is groot van stuk. De kleur ,is groen tot groengeel met veel roest. De schil is soms, ruw. Vaak heeft deze appel een blos. LET OP BU DE KEUZE VAN VOORNAMEN VOOR ÜW KINDEREN De Duitse pedagoog Prof. dr, Heinrichs uit Frankfurt heeft ou ders gewaarschuwd voorzichtig te zijn bij de keuze van voornamen voor hun kinderen. «Een slecht gekozen naam», stelt hij «kan een kind voor zijn hele leven frustreren. Sommige kinderen zijn er de dupe van, dat ze uit familietraditie een al lang uit de mode geraakte naam van een van hun voorouders moeten dragen Voorts realiseren ouders zich niet altijd, dat bepaalde voornamen een nogal ongunstige associatie wekken. Zo doet de naam Bertha meestal denken aan een dik kind, ook al is dat kind zo slank als een den. August associeert men vaak met een domme jongen, de naam Alois met een kind dat twee linker handen heeft». Opletten aldus de prof. Hein richs moet men ook met histo rische namen als Alexander, Cae sar en Napoleon. Kinderen met zo'n naam zouden zich gedwongen kunnen voelen de reputatie van die helden hoog te houden. De Duitse prof. heeft het ook niet op met dubbele namen. Een kind, dat Jan Jaap of Gert Jan heet, denkt voor al de eerste jaren Wie ben ik nu eigenlijk Jan of Jaap; Gert of Jan? Ook de Britse psychologe dr. Mallory heeft, na een diepgaande studie, vastgesteld, dat het ge dragspatroon van vele kinderen wordt bepaald door het valse be grip, dat in het algemeen rond hun voornaam is gevormd. MINI, MAXI CF MIDI De konfektie voor dames heeft in Duitsland moeilijke tijden door gemaakt. Men weet immers niet hoever de rok mag of kan reiken. Het blijkt dat de Franse dames zich orienteren naar de smaak van mevrouw Pompidou, die «midi» en «maxi» pleegt te dragen. De Verenigde Staten spiegelen zich aan Jacqueline Onassis die nu «mini» gekleed is en Engeland heeft gelukkig een Mary Quant. In West-Duitsland echter zou volledige verwarring hebben be staan. Men wist niet wat te ma ken. Er zijn in Duitsland 1.500 ate liers waar vrouwelijke kleding wordt gemaakt en niet minder dan 5.000 verkooppunten; in 1969 werd een omzet gerealizeerd van meer dan 4 miljard DM. Tenslotte hebben de verkopers en konfektie het op een akkoordje geworpen: op de modebeurs van Dusseldorf ziet men voor het komende sei zoen de midi-mode GELEIDE MODE Met enig vermaak maken de Amerikaanse bladen melding van een besluit van het Oostduitse mo de-instituut, waarin wordt gezegd, dat hoewel OosLDuitsland niet on der textielgebrek lijdt, het mode instituut toch van oordeel is, dat het overgaan van de mini- naar de midi-dameskleding duizenden uren extra-textjel-productie zou kosten, die de Oostduitse werkers beter op een andere manier kunnen be steden. Het is een voorbeeld van geleide mode. Maar de consequen ties kunnen bedenkelijk zijn. NIET ALLEEN In Polen mogen kinderen onder de zeven jaar niet zonder geleide op straat komen. In Oost-Europa houdt men van kategorieke verbo den maar de wijsheid van dit be sluit moet men toch eerbiedigen. Kleine peuters moeten natuurlijk voorbereid worden op het verkeer maar die voorbereiding betekent niet dat ze al de volle verantwoor delijkheid voor hun verkeersgedrag kunnen dragen. Opgepast voor haarlak. De meeste vrouwen springen ruim om met de spuitbus met haarlak om daarmee altijd goed gekapt voor de dag te komen. Voorzichtigheid bij het gebruik van spuitbussen is echter geboden. Onderzoekingen in Amerika heb ben aangetoond dat gezichthuid en ogen door dit verstuivingsmiddel ontstoken kunnen raken. Aanvan kelijk werd geen enkel verband gelegd tussen ontstekingen van huid en ogen en die spuitbussen. Toen men dieper op de zaken in ging bleken door de kracht waar- ploegstoffen gordijnstoffen vei krijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 iede Bel n° 258.61 en wij komen met de volledige ploegcoilectie bij U aan huis. mee de lak uit de bus de lucht wordt ingeslingerd, lakartikeltjes door gezichtshuid en hoornvlies te worden geperst. Deze fijne deel tjes lak veroorzaken na enige tijd onderhuidse ontstekingen. Daarom is het van belang bij het gebruik van dergelijke spuitbussen gezicht en ogen goed te bedekken. Nylon regenjassen en jacks kan men gemakkelijk zelf wassen. Men gebruikt daarvoor een lauw sop van een zelfwerkend wasmid del. Neem het sop wel ruim om kreuken zoveel mogelijk te voorko men. Vuile plekken met wat extra zeeppoeder bestrooien en dit even inwrijven. Veelvuldig spoelen in lauw tot koud water en het kle dingstuk zonder wringen dus kletsnat ophangen om het te laten drogen. Strijken is beslist af te raden. Staan er dri-siietiketten in de kledingstukken, dan houdt de wa terafstotende finish het wel een paar wasbeurten uit. Zo niet, dan dient u het nylon kledingstuk na het wassen waterafstotend te ma ken met een goed middel dat u bij de drogist kunt kopen.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11