«Een burgemeester moet al een zielig karakter hebben om alle krediet bij zijn dorpsgenoten te verliezen» Achter en voor het elektoraal podium in de streek 66 jarige burgervader van Bambrugge - 33 jaar onafgebroken burgemeesterssjerp-opnieuw kandidaat. 16 aDe schaarste van de grond in België en vooral in het arron dissement Brussel jaagt de prijs der bouwgronden de hoogte in 600 fr/m2, zelfs 1.000 fr/m2. Gevolg, onmogelijkheid nog te bouwen. De oplossing een verant woord grondbeleid zoals ons gemeentebestuur deed Aldus de aanhef van een verkiezingsblad van een lokale katholie ke partij in een gemeente in het aanpalende West Brabant «Grondbeleid is geen spel 350 fr/m2 bewijst het wel» is de slogan van dezelfde partij die dan een indrukwekkende luchtfoto van een recent aangebouwde nieuwe woonwijk presenteert. Als we het verkiezingsblad dan voorleggen aan een politiek tegen strever van die katolieke partij: «Ja, eerlijkheidshalve dient toege geven dat men inzake grondbeleid en woningbouw hier in ons ge meente tijdens de voorbije zes jaren iets belangrijks heeft gepres teerd. Ik mag dat wel zeggen, onder ons hé. De burgemeester een industrieel is een figuur». «BURGEMEESTERS STERKE ELEKTORALE POSITIE» De elektorale positie van het merendeel der burgemeesters in de tientallen gemeenten in eigen streek blijkt vrij sterk te zijn. Hij moet al heel wat opvallende fla ters op zijn aktief hebben, een zielig karakter hebben om alle kre diet bij zijn dorpsgenoten verloren te hebben. Als hij zes of twaalf jaar de tri colore sjerp draagt moet er heel wat gebeuren alvorens hij die kwijt speelt. Hij is tenslotte de man die dan al die jaren honderd en één probleempjes van zijn me demensen moet oplossen vanaf de moeilijkheden rond een bouw vergunning tot en met het regelen van interne gezinskwesties... Van zelfsprekend moet zijn kollege er over gewaakt hebben dat inzake nieuwe wegen, riolering, verlich ting sportterrein voor de plaatse lijke klub een en ander werd ge presteerd. Als hij daarbij behoor lijk fungeert als de schakel inzake sociaal dienstbetoon tussen zijn gemeentenaren en de parlemen taire mandataris of als hij bekend staat als de man die regelmatig anti-chambreert in de ministeriele kabinetten wat al zeldzamer is als hij individueel welwillend is voor de oppositieleden, dan heeft hij wel een reputatie verworven die niet zo gemakkelijk te onder mijnen is. Neem nu bv. burgemeester Gabriels in het landelijke Bambrugge. Een thans rus tend landbouwer die sedert 33 jaar, niet eens onderbro ken tijdens de bezetting, de burgemeesterssjerp draagt. Een «brave vent» zeggen zelf zijn tegenstrevers. Geen problemen in deze klei ne gemeente van om en bij de 1500 inwoners? Wie zal het zeggen. De B.S.P. is er vrij aktief, er is een typische lijst Gemeentebelangen Thans is de verhouding meer derheid-minderheid 5-4. Maar de kans blijft zeer groot dat Minister Harmengnies opnieuw de naam van Gabriels aan de koning zal voorleggen. In een andere gemeente met ca. 3000 inwoners vraagt je terloops aan de burgemeester wat hij er allemaal van denkt? De man is een C.V.P.-er en opnieuw kandidaat. Het beleid van zijn gemeen te is jarenlang afgestemd op het bekende oude stramien van de hier reeds vernoemde gemeentelijke werken. Rustig aan voortdoen.. Geen model gemeente maar toch over een periode van twaalf jaren een geleidelijke verfraaiing van het gemeentelijk beleid. En dan krijgt je tot niet gerin ge verwondering van die vijf tiger deze repliek: Hebt ge gelezen wat in Het Laatste Nieuws stond? Dat een Belg Rey, gezegd heeft dat de kristelijke en liberale bescha ving dreigt vernietigt te wor den, dat de geesten bezoe deld worden... En zowaar haalt de burgerva der de krant en toont de met rode stift omcirkelde passage van de uitspraak van Rey. Dat is het mijnheer... als de anderen (tegenstrevers die hij niet nader bepaalt) het halen dan komen hier in mijn gemeente ook dat soort café- kens zoals te Aalst enz.. «GEEN PROBLEMEN» De man op het gemeentehuis van Impe 800 of wat meer in woners kon zo maar niet uit het hoofd de nummers van de drie partijen die een lijst ingedien heb. ben. Onze belangstelling voor zijn gemeente kwam hem blijkbaar hoogst verdacht voor. Maar dan kon men toch noteren: Drie lijsten Gemeentebelangen, Vrijheid en Recht en de Lijst van Burgemees ter van Leuven... De eerste moet zo wat een «liberale-socialistische» gelegen heidsassociatie zijn, de tweede lijst, een V.U. aangelegenheid, de derde lijst - de lijst van burge meester van Leuven die dan de C.V.P. bleek te vertegenwoordi gen en niet volledig is, want maar drie kandidaten waar er normaler wijze per lijst 7 kunnen ingediend worden. Zegt men Dat is hier een klein dorp he, meestal vrienden onder elkaar op dezelfde lijst. Dat is geen kwestie van katolieken en niet-katolieken. Maar die van de V.U. stoken hier nogal... In V.U. middens «Er is hier een serieuze burgemeester nodig» Impe is de enige gemeente in de reeks van een twintigtal, waar tijdens deze verkiezingsperiode de huidige burgemeester gekontes- teerd wordt. Geen specifieke serieuze pro blemen? Nee in Impe niet, in Bambrugge niet en in de vele andere gemeenten niet die in de toekomst voor wat dit ar rondissement betreft voor fu sie in aanmerking komen. De fusie verdedigen mijnheer, met de aanpalende twee gemeen ten? De mensen willen dat hiet niet. En eh, dat is geen program mapunt, waar haal je het. Geen problemen Maar buiten de dorpskommen van die mini-ge meenten wordt verder het land schap in vele gevallen reeds ver knoeid door niet altijd esthetisch ingeplante week-endhuisjes met achteraan op het lapje grond de W.C. in de bekende Vlaamse stijl... Er is het Gewestplan? Weet ik veel, zegt een burgemeester, ik ben verd... zelf het slachtoffer van die affaire. Dat. kost me nu zeker 100 stemmen. Kan ik er aan ver helpen. Dat zijn die van Aalst of van Brussel hé. «SPECIALE TAXEN INNEN VOOR DIEGENEN DIE ER TE HEKELGEM EEN TWEEDE VERBLIJF OP NAHOUDEN» Ach, in het vermaarde Hekel- gem behoort de tijd van de Smeer ders en de Varkens stilaan tot het verleden, ofschoon naar luidt in de vijftiger jaren de eerstge noemde toch nog onder die bena ming hun lijst voordroegen. Een stuk lokale politieke folklore? Ja, maar niet rond de eeuwwisseling met de toenmalige invloeden van de Abdij en enkele groot-grondbe zitters. Ja, zegt iemand van de huidige meerderheid. Wij hebben hier onze specifieke problemen, waaraan we een oplossing zullen geven, want nl. de noodzakelijke sociale woningbouw reeds aange pakt hebben. Jonge gezinnen met bescheiden inkomens kunnen hier niet langer bouwen en moeten der halve de gemeente verlaten. Wij hebben nu het projekt van de Kleine Landeigendom. Drie lijsten in dit oord van riante villa's en ontspanningsgelegenhe den van diverse aard Gemeente belangen, V.U.-lijst Lijst van de Burgemeester (voorgedragen door de Koninklijke Harmonie St Ce cilia) met op de lijst de plaatse lijke C.V.P. voorzitter, een gebo ren Aalstenaar. Een voorstel van de V.U. speciale taksen innen ten las te van diegenen die er te Hekelgem een tweede verblijf op na houden... O, Aalste- —naats. die- speeld. Simpatisanten van Coppens «Dat nemen wij niet» Na Moyersoen nu Coppens? Senator Coppens zelf zwijgt officieel, maar het luidt dat hij het betreurt dat «de vriendschap die na de oorlog tussen de voornaamste men sen van de partij is gegroeid, teleur is gegaan». «De politici van de derde leeftijd moeten eraan maar eens uitgerekend hoe groot dat percentage kiezers van die derde leeftijd wel is» zegt een Coppens-supporter. Maar ook de Denderleeuw- se B.S.P. is intern niet ont snapt aan een reeks perike len, persoonlijke tegenstellin gen en ambities. Tot de ho gere B.S.P. instanties het sti laan welletjes achtten. Krijgt ooit de fusie Denderleeuw Liedekerke - Iddergem een kans Zowel aan de ene zijde als aan de andere zijde van de onwelrie kende Dender wordt deze droom door sommigen gekoestp timentele redenen aan hun stedelijke burgerschap vast houden. Van ambtelijke zijde Dat kan de gemeente niet. Dat is onwettelijk. Niet V.U.ers Wij zijn hier voor het merendeel in Hekelgem van zelfsprekend Vlaams bewust. Maar ja de jongeren die voor het eerst mogen kiezen... DENDERLEEUW «DE POLITICI VAN DE DERDE LEEFTIJD MOETEN ERAAN» Neen, van het elektorale podium in de meeste landelijke gemeen ten Geen Nieuws dat meldens waardig is. Meer V.U. lijsten dan in 1964. Het gaat er doorgaans vrij rustig aan toe. Er is het prij zenswaardig verbond inzake nach telijke propagandacampagnes. De meetings hebben afgedaan. Er zijn de autokaravanen en hier en daar zoals te Erpe de B.S.P. bor stels enkele stunts. In het aanpalende Lede met burgemeester Raes is het zelf ditmaal rustiger dan zes jaar geleden. Maar te Denderleeuw moet senator Coppens 16.999 voorkeurstemmen tijdens de laatste parlementsverkiezingen «lijdzaam» toezien. Een soort «C.V.P.-P.V.V.» lijst offi cieel al dan niet erkend de B.S.P. en de V.U.. Zonder Coppens, formeel verbod om op eerstgenoemde lijst te fungeren. Achter het elekto raal podium hebben zich wel enkele vinnige scenes afge- dan 20.000 mvvoners. Of de Brus selse Brabantse politici ooit zo maar Liedekerke aan Oost-Vlaan- deren zullen prijsgeven? Waar zit de sluwe Jan Verroken in de Den derstreek die een dergelijk projekt er doorhaalt? Een optie voor de toekomst? In elk geval geen spoor in de elek torale programma's aan weerszij den van de Dender. WACHTEN OP HET ANTWOORD De propagandamachines van de verschillende partijen zijn niet al lemaal splinternieuw. Hier en daar zo heel vage sporen van een aan pak geïnspireerd door weleer de Kennedy's, door J.S. Schreiber, door de politicus-manager V.D.B. en door ernstige en goedkope pocket en tijdschriftenliteratuur over moderne verkiezingstechniek. Soms ontwaart men het advies van Brusselse reklame-specialisten. Maar de oude verkiezingsfolklore in de propaganda heeft toch nog niet helemaal afgedaan. De cruciale vraag vooral in de belangrijkste centra blijft Hoe zullen momenteel de jonge kiezers stemmen die volwassen of half-volwas- sen zijn geworden in de zes tiger jaren, die duidelijk een tijdperk heeft afgesloten, die allen geboren zijn na de tweede wereldoorlog, voor Vervolg op blz 15

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16