C.V.R.-actie en programma: Antwoord op de uitdaging van de zeventiger jaren M. de Bisschop, voorzitter C.V.P. Aalst 4 N.V.R. In het vooruitzicht van de as. raadsverkiezingen heeft onze krant de B.S.P., C.V.P. K.P., P.V.V. en V.U. besturen uitge nodigd hun resp, programma's nader toe te lichten. Als vijfde in de reeks publice ren wij een artikel van de C.V.P. Aalst Deze artikelenreeks is dus uit sluitend bedoeld als een vrije politieke tribune. De lezer moge zelf oordelen. De moderne samenleving is een nieuw decennium ingegaan. Achtef ons ligt de periode van de zestiger jaren een bewogen, opwindende tijd welke de ervaring bijbracht van een diepgaande evo lutie op alle gebied, soms zelfs van een totale ommekeer. Kenmerkend voor deze evolutie is dat zij zich meer dan gelijk welke andere in de loop van de geschiedenis uitermate snel en op veel ruimere, bredere schaal voltrekt zodanig dat de ganse levensgemeenschap er door wordt aangesproken en beroerd. Het is zelfs zo dat het niet zelden voorkomt dat oplossingen voor de vele nieuwe problemen die zij oproept, vandaag nog door iedereen worden erkend als volmaakt aangepast aan de moderne tijd, maar morgen dan weer hopelood voorbijgestreefd blijken te zijn. POLITIEKE INGESTELDHEID... Evenmin als de sociologie, de economie, het financiewezen en zovele andere wetenschappen, ont snapt de staatshuishoudkunde aan die evolutie. Politieke doctrines waarvan de inhoud niet verder reikt dan de zucht om de eigen staat te laten gelden voor en ten koste van an dere, hebben en krijgen alleszins op langere termijn, geen kans meer om volwaardig tot de massa door te dringen. Gans bedenkelijk wordt het trouwens wanneer men daarbij er zelfs niet meer toe komt al ware het maar alleen me de te werken aan realistische op lossingen die precies in de lijn lig gen van wat de doctrine voor houdt. Dat betekent noch min noch meer sclerose en verstarring van de geest en een totaal gebrek aan ingesteldheid op het eigen tijds gebeuren en de politieke rea liteit. Politieke formaties die er voor al aan denken nieuwe grenzen op te trekken tussen volksgemeen schappen op een ogenblik dat de Staatsgrenzen tussen de West- Europese landen langzaam maar zeker worden afgebouwd, geven blijk van een gevoelige achter stand en ontberen de politieke in gesteldheid om met de tijd mede te gaan. Partijen waarvan de status ge richt blijft op een bepaalde groep in de maatschappij en zodoende niet bij machte blijken om zich los te rukken uit een versleten en voorbijgestreefd groepscorporatis- me, verliezen uit het oog dat de tegenstellingen in de maatschap pij sedert geruime tijd reeds aan het vervlakken zijn en zijn derhal ve niet meer ingesteld om tege moet te komen aan een problema tiek die zich situeert en beweegt in een gans nieuwe, totaal veran derde context welke alle lagen van de bevolking globaal omvat. De medezeggingsschap, de dia loog, de inspraak als vormen van democratische meningsuiting, opinievorming en bestuur zijn de maatstaven waarmede de poli tieke partijen worden gemeten om te onderzoeken of zij voldoende zijn ingesteld op de steeds voort schrijdende ontwikkeling van de ganse gemeenschap. De eerlijkheid, de moraliteit in de politiek krijgen daarbij een nieuwe dimensie. Partijen die niet aarzelen om onervaren personen, met holle, nietszeggende woorden, de staf te laten breken over ande ren en de zaken onvolledig voor stellen bewijzen daarmede niet al leen dat de «beste stuurlui nog al tijd aan wal staan». Veel erger is dat zij aldus eveneens blijk geven van een ontstellend gebrek aan objectiviteit op gebied van infor matie en bereid zijn de essentiele waarden van eerlijkheid, moraliteit en hoge verantwoordelijkszin waar: op de gemeenschap, nu meer dan ooit, moet kunnen steunen, over boord te werpen. ...VAN DE C.V.P. Tenzij in tijden waarin louter partij-politieke motieven de boven hand haalden, heeft de Christelijke Volkspartij, in ons land, sedert haar officiële stichting in 1945, altijd deel gehad in het overheids bestuur. Die vaststelling geldt zowel voor het nationale als voor het provinciale en het gemeentelijk vlak. Zij bewijst dat de C.V.P. zowel in haar doelstellingen als in haar programma, haar uitvoeringsmetho den en haar verantwoordelijke ge zagsdragers, voorkomt als de po litieke formatie welke, waar en wanneer ook, tegemoet komt aan de behoeften van elke tijd en van iedereen. Zij betekent ook dat van de C.V.P. wordt erkend dat zij een brede visie heeft op de evolutie zoals die zich voordoet en dat zij klaar staat om de oplossingen te geven en te verwezenlijken welke, met inzicht op de toekomst, het algemeen welzijn en de algemene vooruitgang dienen wars van elke vooringenomendheid in functie van een of andere bevolkingsgroep. De C.V.P. is ingesteld op deze tijd en op die van morgen. Onvervalste democratie en in spraak, hoge verantwoordelijkszin en moraliteit zijn voor haar begrip pen die een wezenlijke inhoud heb ben. In Aalst is zij de enige partij geweest die het aandurfde haar leden op te roepen voor een poll met het oog op de samenstelling van het kopgedeelte van haar kan didatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van 11 oktober Dat is inspraak in de werkelijke zin van het woord. Van de C.V.P. wordt gezegd dat zij niet in staat is politieke munt te slaan of voordeel te halen uit haar verwezenlijkingen. Dat be wijst alleen maar dat, voor haar, de zorg voor het algemeen belang voorrang heeft op het partijbelang, dat zij het daarmede ernstig meent en in de praktijk zo handelt. Van de C.V.P. verwacht nie mand erger nog, aanvaardt niemand dat zij zich zou laten leiden tot duistere intriges of on verantwoorde bevoorrechting van sommige personen of bevolkings groepen. Daarmede wordt meteen aangetoond dat haar doctrine de morele waarden huldigt, geput uit de christelijke leer, als eerlijkheid rechtschapenheid, moraliteit en dat zij die waarden ook in de praktijk weet om te zetten. Op de C.V.P. worden grote ver wachtingen gesteld voor de lots verbetering van de minstbedeelden in de moderne samenleving. Dat toont aan dat zij de mens centraal stelt en dat m de concrete feiten ook weet te bewerkstellingen. Op de christelijke partijen in West-Europa wordt gerekend om de kampioenen te zijn van de Eu ropese integratie. Daarmede wordt erkend dat hun leerstellingen in overstemming zijn met de ruime grensoverschrijdende visie die de moderne tijd vereist. Het nieuwe decennium van de jaren zeventig houdt een uitdaging in: deze om de maatschappij, de samenleving volwaardig en har monisch uit te bouwen, derwijze dat antwoord wordt gegeven op de noden en de vragen die zich nu gaan stellen en waardoor de ver der afgelegen toekomst het jaar 2000 wordt voorbereid in het raam van een niet stilstaande vooruitgang. De Christelijke Volkspartij is daarop volledig ingesteld. Met de ervaring die zij zich heeft ten nut te gemaakt en met de vernieuwing en de verjonging die zij onvermin derd nastreeft, gaat de C.V.P. be wust, de zware politieke verbinte nis aan antwoord te geven op de uitdaging van de zeventiger jaren. PROGRAMMA Aalst en het gewest dat rond de stad ligt evenals hun bevolking ondervinden de gevolgen van de huidige evolutie zeer sterk, zelfs sterker dan in andere gewes ten. De reden daarvoor moet niet ver gezocht worden de geogra fische ligging is namelijk zo dat de invloed en de attractiviteit die uitgaan van grote agglomeraties, zich hier in de streek duidelijk la ten gevoelen en als het ware ver lammend inwerken op de initiatie ven en inspannigen welke een wel doende sociaal-economische kente ring kunnen teweegbrengen. Zoals trouwens elders, krijgen verouder de bedrijfssectoren aldus nog wei nig kans. In een jongste C.E.P.E.S.S.-uit gave over het gemeentebeleid wordt van de stad gezegd dat zij een verzorgingscentrum is voor een gebied met meer dan 100.000 inwoners. Statistieken bewijzen dat de invloedssfeer van Aalst ook verscheidene gebieden van de pro vincie Brabant bestrijkt. Dat is niet zo verwonderlijk. Historisch gezien is Aalst immers ook een Brabantse stad. Die vaststelling is voor Aalst van het grootste belang. Zij is een belangrijke troef om de sector van de moderne tijd, met name deze van de dienstenverlening welke een geweldige aangroei kent in Aalst en in de streek tot een ver heugende ontplooiing te laten ko men. Het is met deze zeer summier geschetste realiteit voor ogen maar ook met de mogelijkheden die de toekomst biedt en die de kern zijn van de Aalsters pro bleem dat de C.V.P. zich heeft laten leiden voor de uitwerking van een nieuw programma. Geen on wezenlijke bespiegelingen of on doordachte vooruitzichten dus, maar een programma dat, uit gaand van wel bepaalde prioritai re opties, tot overeenstemmende concrete verwezenlijkingen komt. De eerste optie is deze van de inspraak van de bevolking in het beleid van de stad en de uitbouw van de dienstverstrekkende funktie van het stadsbestuur. Indien Aalst een gebied moet worden met ruime invloedssfeer, dan moet het overheidsbestuur een voorbeeld worden van de geestesstroming van deze tijd. De C.V.P. ziet de inspraak in het be leid van de stad via flink gestruc tureerde representatieve, consulta tieve raden voor alle belangrijke taken waarmede dat beleid ge moeid is of voor bevolkingsgroe pen die de bijzondere aandacht opeisen. Daarbij dient een modern bestuur haar dienstverstrekkingen ook zo te regelen dat rekening wordt gehouden met de gewijzig de levensomstandigheden. De tweede optie is deze .die met een aangepaste urbanisatie, een doelmatig grondbeleid en een degelijke huisvestingspolitiek van Aalst het centrum wil maken dat als een geordend geheel, de nodi ge aantrekkingskracht uitoefent opdat alle geïnteresseerden, zo be drijven als particulieren, er zich graag komen vestigen of verblij ven. Maar een geordend geheel vol staat niet alleen om die doelstel ling te bereiken. Een gezond leef milieu, een gezonde levenskrachti ge bevolking is evenzeer vereist. Het bereiken, met aangepaste mid delen, van dit objectief plaatst zich in het kader van de derde optie die de C.V.P. voorstaat. In datzelfde verband is de cul turele ingesteldheid van een ge meenschap, haar ontwikkelingspeil samen met gezonde ontspanning een prioritaire vereiste. Een ge zonde geest in een gezond lichaam blijft een waarheid welke niet kan terzijde geschoven worden. De zorg voor de bevordering van die specifieke noden maakt het voor werp uit van de vierde optie die de C.V.P. van Aalst wenst tot een optimale realiteit te brengen. In een moderne welvaartstaat dient de overheid, naast de zorg voor het welzijn van de vitale be volkingsgroepen, bijzondere aan dacht te geven aan degene die nog niet of nog niet voldoende deel hebben in de vruchten van de mo derne samenleving: de jeugd, de gehandicapten, de bejaarden, het gezin. Volwaardige levenskansen en volwaardig burgerschap voor el ke inwoner, op grond van een vooruitstrevende sociale politiek, is de zesde prioritaire optie van de Christelijke Volkspartij. Deze is, trouwens, fundamenteel eu essen tieel indien Aalst zich wil voor doen als de coherente, levens krachtige gemeenschap waar ie dereen naar opkijkt en waar aan iedereen de kans wordt gegeven tot ontplooiing en welvaart. In deze vijf opties ziet de C.V.P. van Aalst de pijlers, de stuwende krachten voor de verwezenlijking van datgene wat zij van de stad wil maken een voornaam regio naal centrum. Meer dan ooit is de partij ervan overtuigd dat doelbe wust en krachtdadig moet worden geijverd voor de optimale uitbouw van middelbaar grote en zelfs klei nere centra die hun specifieke ge aardheid revaloriseren en aldus zich weten te beschermen tegen de uitzwermende grote agglomera ties. Om de roeping van Aalst in haar regionale centrumfunctie con creet te verwezenlijken, spreekt de C.V.P. zich derhalve met beslist heid uit voor een zo ver mogelijk doorgedreven intercommunale sa menwerking op een zo groot moge lijk aantal gebieden. Dit geldt niet alleen voor de dienstverstrekken de activiteiten als brandweer, slachthuis, sportcentrum, nieuw hospitaal, nieuw zwembad, maar ook op gebied van urbanisatie en grondbeleid van vrijetijdsbesteding, van cultuur en ontspanning. Aalst dient, samen met de kordate oriën tering naar de handels- en dienst verlenende bedrijvigheid in de privé-sector, het onthaalcentrum Vervolg op blz 15

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 4