Twee werelden weekkalender HANDELSPOCKET Bouwhulp fpL door Dr 3. J. Cronin Noteer in uw agenda SO ssaiiMird bèë&haitdel De modsrre zoek met cte kbssfete servfce P.V.B.A. Lid van de Handelskamer Aalst DENDERSTRAAT 18 AALST - Tel. 053 - 227.57 betekent veilig bouwen - zonder zorgen - betekent goed en goed- koop bouwen. Onze faam honderden referenties en honderden gelukkige gezinnen LEVENSWIJSHEID Er is een valse soort ernst die een zeer kwalijk symptoon is; en zoals men kan zeggen dat rivieren die zeer langzaam vloeien, altijd de meeste modder op de bodem hebben, zo is een stijve degelijk heid een teken van een dikke laag modder op de bodem van iemands brein. (GeorgeSavile, 1633-1695) dien, na zon en maan het helder ste hemellichaam en daardoor ook laat Venus zich nu zonder moeite herkennen. BIJZONDERE DAGEN WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 4 oktober Bavo, Berenice, Edwin, Franciskus, Frans, Frank, Francis Maandao 5 oktober Aymar jardin^ex G-1^» Meinulf Placidus Dinsdag 6 oktober Bruno, Fides, Isidoor, Prudent Woensdag 7 oktober Au- gustinus, Justina, Markus," Sergius Donderdag 8 oktober Amor Birgitta, Brigitta, Brigiet, Brita, Laurentia Vrijdag 9 oktober Aarnout, Dionysius, Gisleen, Joannes, Theo- fried Zaterdag 10 oktober Da niel, Frans, Geroen, Klementia HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG Joh. 4, 46-53 «Genezing van de zoon van een hofbeambte». Zondag 4 oktober 20ste zondag na Pinksteren H. Fran ciskus van Assisi patroon der be hangers. Dinsdag 6 oktober H. Bru no (t 1101) stichter van de Orde der Karthuizers. Woensdag 7 oktober Onze Lieve Vrouw van de Rozenkrans. In zijn oorsprong is dit feest een dag van blijde dankbaarheid voor E'JUFi'aria's bescherming, afgesmeekt aoor iici op 7 oktober 1571 het leger der ZON 4 okt 31 okt OP 6u47 7u31 ONDER 18u 16 17u20 MAANSTANDEN Eerste Kwartier op 8 oktober te 05u43m Volle Maan op 14 oktober te 21u21m STERRENHEMEL 4 oktober De planeet Ve nus staat vanavond vlakbij de maansikkel. Een vergissing bij het herkennen van Venus is nu aldus uitgesloten. De planeet is boven- Christenen de Turken versloeg in de zeeslag bij Lepanto AGENDA Zondag 4 oktober Habay- la Neuve wijding van het woud om 15 u. Halle grote O.L. Vrouw van Halle-bedevaart om 14 u Diksmuide ook op 3 okt Oktober feesten Eupen ook op 3 okt. Bierfeest Ciney ook op 3 en 5 okt. 21e kunsttentoonstelling «De schilders uit de streek van Con- droz» Melreux herfstkermis Nijvel ommegang ter ere van de H. Geertrui Wervik jaarlijkse tabaksfeesten Virton landbouw markt van Zuid Luxemburg Na men grote slalom voor auto's Citadel Woensdag 7 oktober Bor- nem jaarmarkt. IN DE NATUUR 4 okt: De groenvink trekt over. 7 okt: De kraanvogel en de kleine mees trekken ovgu J| VOLKSE WEERKUNDE Oktober warm Februari koud Oktober met groene bladen Duidt een strenge winter aan KAPELLESTRAAT 11, 9300 AALST - Tel. 053/228.41 10 De eerste indrukken van een plaats blijken achteraf vaak mis leidend te zijn geweest maar in dit geval bleken zij droevig juist. Geen enkele mijnstad kan ooit mooi zijn, en Tregenny was, volgens de plaatselijke spreektaal, stellig een onguur gat». Het be staan van de gemeenschap con centreerde zich op de mijn en aangezien de kleine Tregenny Steenkool Maatschappij weliswaar hoog in aanzien stond om haar on kreukbaarheid en eerlijkheid, maar geen rijke onderneming was en in nadelige omstandigheden werkte, in natte, dunne lagen waar de steenkool van middelmatige kwali teit was en moeilijk te «winnen», en daar bovendien destijds de mijn industrie in het algemeen een pe riode van malaise doormaakte, was het onvermijdelijk, dat de plaatselijke toestanden slecht wa ren en dat de gemakken die men normaliter in een beschaafd land verwacht totaal ontbraken. Er was geen ziekenhuis, geen ambulance, geen Rontgenapparaat. De sanitaire inrichting zou een on derzoek ternauwernood doorstaan men huiverde bij de gedachte aan toekomstige epidemieen. De huizen waren vochtig en slecht on derhouden, vele ervan hadden geen water, andere alleen wasgelegen heid aan de gootsteen in een bij keukentje. In zulk een omgeving kon de medische praktijk zich niet bepaald richten naar de meer ro mantische tradities van het beroep rTff Maatsrhappii^ jgf d jiaar best door te zorgen voor eën dokter voor de mijnwerkers en hun ge zinnen maar onvermijdelijk was het peil der mannen die zich tot een dergelijke baan aangetrokken voel den, jammerlijk laag. Bijgevolg had Tregenny de laatste jaren een on- regelatig komen-en-gaan gezien van onervaren jongelui vers van de col legebanken, oudere practizerende artsen die zich niet bewust waren wat ze zich «op de hals gehaald hadden» apotekers met kwasi-me- dische bevoegdheid, en, het ergst van al, een slepende reeks «sujet ten» artsen die elders gefaald had den, een slechte reputatie hadden gekregen of zelfs geroyeerd waren wegens wangedrag in hun beroep. Zulke ongelukkigen proberen ge woonlijk zich te verbergen en hun bestaan te rekken in een vergeten hoekje van de wereld. Onze voor ganger de stakker was een ge woontedrinker geweest, en was tenslotte in een toestand van al coholisch coma naar het zieken huis in Cardiff gebracht. Geen wonder dus, dat onze aan komst geen opschudding teweeg bracht, dat we koel en apathisch ontvangen werden. Toch waren de mensen, onder hun sombere en steile gereserveerdheid, in hun hart warm en vriendelijk. De bewoners van Wales zijn tot edelmoedige im pulsen in staat, en zodra een maal hun wantrouwen tegen vreem den is overwonnen, kunnen zij ge weldig gastvrij zijn. Mijn gedrag bij dat eerste geval waarvoor ik, opgedrongen als het mij werd, eigenlijk geen lof verdiende had een gunstige indruk gemaakt, en hoewel ze me nog achterdochtig aanstaarden, begonnen de mensen zich hoopvol af te vragen of ze eindelijk een enigszins «fatsoen lijke kerel» gekregen hadden. De directeur Dai Lewis kwam ons in onze kamers bezoeken en sloofde zich uit om voorkomend en ge dienstig te zijn. Hij zond ons, met zijn complimenten een lading kachelhout en kolen uit de mijn, om te zorgen dat we tenminste warmte hadden. En mevrouw Mor gan, onze hospita kwam zover uit de plooi, dat zij schone gordijnen in onze zitkamer hing en zelfs be loofde, mijn vrouw die beroemde Welshe lekkernij te leren bakken rozijnen-plaatkoeken. Deze kleine vrouw met haar donkere uiterlijk had een paar jaar tevoren haar man verloren bij een mijnongeluk en koesterde nu in haar binnenste een diepe melancholie. Ik zat nu midden in mijn prak tijk, ik hield 's morgens en 's avonds spreekuur in de drukke spreekkamer bij de mijn, tot de wanden zweetten en het in de ka mer benauwd was van de damp der vochtige lichamen. Mijnwerkers met een «mijnwerkersknie» nystag mus, chronische arthritis, verstuik te en gewonde armen of benen. Ook hun vrouwen en kinderen met hoest, gevatte kou en kolieken al de kleinere kwalen der mens heid. De patiënten die ernstiger ziek waren, bezocht ik in hun hui zen een ronde die iedere dag gewoonlijk vier of vijf uur in be slag nam. Ondanks bezwarende omstandigheden en gebrek aan hulpmiddelen, of misschien juist daardoor was het werk de moeite waard. Mijn amputatie-ge val was prachtig aan het genezen. Alléén in het dorp, zonder dat er mijlen ver in het rond een andere dokter woonde, voelde ik een vreemd trots op mijn verantwoor delijkheid, een stijgende verruk king over de kansen en beloften voor de toekomst. In ander opzichten echter was Tregenny ontegenzeglijk naar geestig. Er was geen gezelschaps leven, geen mogelijkheid tot ont spanning, zelfs geen bioscoop. Mijn vrouw en ik hielden beiden van het buitenleven en waren ge wend aan lange zwerftochten sa men door bossen, velden en wei den.- Hier edrter opgesloten in dit smalle dal, omsingeld door de vuile, zwarte woestenij, was het onmogelijk naar groene dreven te vluchten. Om de waarheid te zeg gen was juist die kleur, groen de typische frisse kieur der natuur iets wat we in het kleurloze, saaie Tregenny nooit gezien heb ben. Van tijd tot tijd was het ge voel begraven te zijn diep in deze zwarte bergkloof bijzonder druk kend. Maar we waren jong, gezond en belachelijk verliefd. Wij hadden ook een gevoel voor humor dat ons in staat stelde te lachen over de ontberingen en eigenaardigheden van ons bestaan... Kortom, we waren gelukkig. Elke middag wanneer ik vrij was gingen we naar de mijnstallen om naar de oude pony's te kijken. Van deze kleine dieren, echte WeIshe heidepony's stoer en met ruige manen, hadden de meeste heel hun leven doorgebracht in de mijn waar zij de lange, zware trei nen met steenkool beladen, van de plek waar gewerkt werd naar de shacht trokken. Door het jaren lange verblijf in deze onderaardse duisternis want zolang ze ge bruikt werden, werden zij nooit naar de oppervlakte gebracht maar steeds ondergronds gestald wa ren de meeste van deze lijdzame, gewillige dieren bijna geheel blind geworden. Nu zwak en oud, waren zij ongeschikt voor verdere dienst Maar Lewis de directeur, was een humaan mens, die niets moest hebben van die afschuwelijke ge woonte, die veelal daarin bestond dat die afgeleefde beesten naar het buitenland gestuurd werden, naar Belgie of Nederland, om daar verkocht te worden en ge slacht in de vilderijen. In plaats daarvan werden de pony's gehuis vest en gevoederd, naar buiten ge laten als de zon scheen, en moch ten ze hun dagen in vrede eindi gen. Op de duur kenden we ze alle maal Nigger,Gingersnap en Taf fy waren onze speciale favorieten. En wat waren ze dol op de peen tjes en suikerklontjes die we altijd zonder mankeren voor hen mee brachten! Na zulk een bonne bou- che naar voren rolden met hun duistere oude ogen en trachtten ons overal te likken met hun voch tige rubberachtige tongen. Af en toe werden wij naar de stallen vergezeld door iemand die onze intiemste vriendin geworden was in deze steenkolenwoestenij. Het was de wijkverpleegster, een vrouw van middelbare leeftijd, die ons beiden buitengewoon lief ge worden was. En daar haar ge schiedenis een nadere beschou wing verdient, zou ik misschien even op de gebeurtenissen vooruit kunnen lopen en deze nu in haar geheel vertellen. 4 Olwen Davies was pas vijf-en- twintig toen zij, zo van haar leef tijd in het ziekenhuis, de betrekking kreeg van wijkverpleegster in Tre genny. Haar woongelegenheid, te vergelijken met de onze, was een koude, schaars gemeubileerde ka mer in Chapel Street en zij werd eveneens koel ontvangen. Niette min stortte Olwen zich enthousiast in haar werk, liep, weer of géén weer, over de woeste bergpaden, bezocht de zieken, en zorgde voor de weinige patiënten die in de kale, simpele armen-apotheek ver schenen, waarin voorzien was door het plattelands-gezondheidscomité. De toenmalige maatschappij arts, de oude dokter Gallow, was laks en onbekwaam. Hij stond haar hoegenaamd niet terzijde. Met voortdurende ontmoediging voor ogen had de jonge verpleeg ster te vechten tegen de verleiding om te berusten. Tegen het eind van haar eerste zomer werd Tregenny getroffen door een felle typhusepidemie. Toen Olwen naar dokter Gallow ging. in de hoop instructies te krijgen om de epidemie te bestrij den en te beperken, kreeg zij een norse berisping. Het was in het dorp geen zeldzaamheid dat er een dergelijke ziekte uitbrak, wat kon men in 's hemelsnaam anders doen dan de zieken medicijnen ge ven en de bezoeking doorstaan? Op stang gejaagd, ging de jon ge verpleegster op de uitdaging in Zij verzamelde monsters van het water van verschillende putten één ervan achtte zij zo goed als zeker besmet en bracht ze naar de Geneeskundige Dienst in Car diff. Achten-veertig uur later kwam er een officieel telegram, met het bericht dat er typhusbacterien ont dekt waren in het water van de put onderaan Gower Street, die het lager gelegen deel van Tregen ny van water voorzag. Onmiddel lijk werd op bevel van de mijndi- rectie de put verzegeld. Er ging zoiets als een storm van verontwaardiging op over zulk een «bemoeizucht» van de jonge ver pleegster, een paar kerkdiakenen zeiden protesterend dat zij haar. bevoegdheid ver had overschreden Maar de tijd zou het leren. Er de den zich geen nieuwe gevallen van typhus voor, in record-tijd werd aan de epidemie paal en perk gesteld en terwijl Olwen haar werk voortzette, voelde zij lang zaam maar zeker het getij der pu blieke achting te haren gunste ke ren. Zij werd niet langer begroet met donkere blikken en vijandig stilzwijgen De mensen openden hun deuren voor haar en hun harten. Weldra renden de kinderen op weg naar school de straat over om haar te groeten, mijnwer kers terugkerend uit de mijnen grijnsden haar toe, oude vrouwen hielden haar bij de haard vast met een kopje thee en een vers gebakken cake. vervolgt nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 5