uit de modewereld wat eten we deze week... voor de fijnproevers nuttige wenken ploegstoffen va m of ex keuken geheimen hcudt ii van planten? vrouwen kroniek ZONDAG Jagerstoost Seiderijsoep Varkensge braad Schorseneren Gekookte Aardappelen Cara- melperen. MAANDAG Koud Varkensgebraad Gemengde Sla Gebakken Aardappelen Griesmeelpudding met Ro zijnen DINSDAG Gebakken Kabeljauw moten Aardappel puree Fruit WOENSDAG Stoofkarbonaden Gekookte Aardap pelen Vanillepudding DONDERDAG Gehakt Andijvie Gekookte Aardappelen Vanillepudding VRIJDAG Mosselen Frites Appeltaart ZATERDAG Kippensoep Soepkip met Eiersaus Gekookte Rijst. JAGERSTOOST BENODIGD 250 gr cham pignons, boter, peper, zout, citroen sap, peterselie, sneetjes wit brood zonder korst en evenveel plakjes jonge kaas, 1IQ citroen, enkele slablaadjes en een tomaat. BEREIDING Maak de champignons schoon en snijd deze in dunne plakjes. Bak ze in wat boter bruin en gaar en be strooi ze met peper, zout, citroen sap en fijngesneden peterselie. Rooster de sneetjes brood of bak ze in de koekepan licht-bruin. Ver deel dechampignons op de toost- tjes. Leg op de champignons een plak jonge kaas en daarop een schijf van een achtergehouden gro te champignon. Zet 't geheel enke le minuten in een warme oven, zo dat de kaas gaat vloeien en kleu ren. Dien deze jagerstoost op met een schijfje citroen, een slablaad je en een schijfje tomaat. CARAMELPEREN BENODIGD 4 grote peren 40 gr boter, 85 gr suiker, 1 eet lepel kirsch en 1 dl room BEREIDING Schil de peren snij ze eenmaal door en verwijder het klokhuis. Beboter een vuurvas te schaal, strooi op de bodem een laag suiker en leg de peren hierop neer. Druppel de kirsch over het fruit en strooi er de rest van de suiker overheen. Snij de boter in klontjes en verdeel deze over de peren. Zet de schaal een half uur in een matig hete oven. Neem hier na de schaal uit de oven want de suiker is nu gecarameliseerd. Giet de room over de peren uit en zet de schaal nogmaals 7 a 8 minuten in de oven. IPJI gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen met de volledige ploegcollectie bij U aan huis. BAKKEN EN PAKKEN MET ALUMINIUMFOLIE Dit nagerecht in de ovenschaal opdienen lauw of koud. TOOST MET BANAAN EN KIP Van een restje kip maakt U deze lekkere toostjes, die heel goed als avondmaal worden opge diend. BENODIGD 8 sneetjes brood, boter, restjes kippevlees, 3 bananen, 1/2 koffielepeltje papri kapoeder, 1 niet te zacht camen- bertkaasje en stukjes zure paprika BEREIDING Rooster de sneetjes brood zonder korst aan een kant in de rooster en bestrijk de andere kant licht met boter. Leg de sneetjes brood naast el kaar op de bakplaat van de oven met de boterkant naar enderen. Verdeel de restjes kip over de toost en leg op de kip de aan plakjes gesneden bananen. Strooi paprikapoeder over de banaan uit. Snij de camenbertkaas in schijven en leg deze op de banaanplakjes. Zet de bakplaat in een voorver warmde hete oven en laat de toost korte tijd grilleren of bakken. Garneer met stukjes rode papri ka. Geef er een schotel frisse sla bij. MAXI-MEISJES MOETEN LEREN LOPEN Langzaam aan verandert het mode-straatbeeld. Steeds meer jonge meisjes verschijnen in een lange jas cn gaan steeds meer lijken op hun eigen grootmoeder. Of toch n et, want grootmoeder had nog de allure om met zo n iange rok elegant te lopen en dat blijken onze jonge meisjes niet te kunnen. Ze bewegen zich in het enkel- lange textiel, alsof ze voortdurend een zwaar gordijn opzij moeten schoppen. Anderen lijken ondeu gende kinderen die voor de grap moeders peignoir hebben aange schoten. Allemaal blijven het ver klede minirokmeisjes, die zich in hun huzarenpas voortbewegen. Niemand kan op dit gebied im mers op enige ervaring bogen en niemand heeft blijkbaar in de ga ten, dat je je bij lange rokken ook een nieuwe houding en een kitti- ger gang moet aanmeten. Het mooiste van alles is overigens, dat geen mens op ze let, geen man protesteert. We zijn blijkbaar al zoveel gewend tegenwoordig, dat niets onze verbazing meer opwekt. Misschien ook loont het alle maal de moeite niet en is de mfdi- rok maar een gril van één seizoen. Heeft de uitvinder van het alu miniumfolie zich laten inspireren door de aangeboren vindingrijkheid van de inlanders van Midden-Afri- ka? Waren het niet zij, die reeds lang geleden hun exotische ge rechten in grote bananenbladeren verpakten en ze vervolgens voor de hut knapperig gaar roosterden boven een geurig houtvuur in de open lucht? Deze mensen wisten niets van de «fijne keuken» af, maar vonden bij intuitie de juiste wijze van praktisch pakken, bak ken en braden. In ruil voor deze inspiratie kunnen wij nu profiteren van het gemoderniseerde bananen blad het aluminiumfolie. Voor de bereiding van vlees- en visgerechten en het bakken van gevogelte, vlees en vis moeten we de folie goed invetten. Het vlees, de vis of het gevogelte zouten en kruiden en geheel in het alumi niumfolie verpakken. Daarna gaar laten worden in grill of oven. Juist door de folie blijven sappen, geur en smaak volledig behouden en er is geen sprake van een vuile pan. Spatten en aanzetten is er niet meer bij. En denk eens aan het verrassend effect, als u zo'n pak je serveert...! In tegenstelling tot deze warme hoedanigheden van het aluminium folie, biedt dit moderne produkt ook ijskoude mogelijkheden. Kaas, gesneden kaas, vlees, vleeswaren, brood, groenten en fruit, en er is zoveel meer dat u in aluminiumfo lie kunt pakken en bewaren. Voor al ook in de koelkast is het een uitkomst. De artikelen drogen niet uit en blijven fris van smaak en kleur. Zo goed sluit het aluminium folie af. U kunt alles veilig bij el kaar opbergen in kast en koelkast, als u er maar voor zorgt dat u elk artikel apart en goed sluitend ver pakt. De lucht- en lichtdichte ei genschappen van het aluminiumfo lie zorgen ervoor dat bijvoorbeeld levensmiddelen en gerechten sma kelijk vers blijven. Bovendien wint u aan opslagruimte. Ook bij het bakken van gebak is aluminium folie ideaal voor het afdekken van het gebak. Hiermee voorkomt u dat er een te donkere korst op het gebak komt tijdens het bak ken in de oven. AFGEDANKTE NYLONKOUSEN vormen een ideale vulling voor zelfgemaakte speelgoedbeesten en kussens. Het gemakkelijkste is dat de beesten gewoon met vulling en al gewassen kunnen worden en dat de vuiling heerlijk snel droogt. Bovendien krijgt u geen gekruimel en ook geen misvormde beesten doordat de vulling na de v/as gaat klitten! Bent u bang dat de bruine kousen door het lichte beest heen zullen schijnen? Bleek de kousen dan eerst door ze op te koken in een sopje van een zelfwerkend wasmiddel. KLITTENKLEEF Ritsen, knopen, drukkers en haak en ogen hebben concurrentie gekregen van het moderne klitten band. Dit klittenband bestaat nu uit twee delen, een zachte pluizige kant en een harde, hakerige kant. De haakjes van het harde deel zet ten zich vast in het zachte deel en vormen zo een sluiting. Als kleding- en tassensluiting liggen de mogelijkheden ervan voor de hand. U kunt klittenband alleen niet gebruiken voor kleding die in een heet sop gewassen moet worden en ook met strijken moet u voorzichtig zijn. Het moderne klittenband wordt namelijk gemaakt van synthetisch materiaal dat bij hoge temperatu ren smelt. Praktische toepassing biedt klittenband ook voor meubel bekleding, zoals hoezen om stoel zittingen en kussens. Maar u kunt het bijvoorbeeld ook heel goed ge bruiken voor een strook om een toilettafel. De ene kant van het klittenband lijmt u tegen de tafel en de an dere helft naait u tegen de gerim pelde strook. Bijna alle vetplanten en cactussen kunnen vanaf begin ok tober droog gehouden worden. In de planten zit voldoende reserve- voedsel om de winter door te ko men. Als U een vetplant wel water geeft, groeit zo wel door maar de blaadjes groeien slap uit door ge brek aan voldoende licht. Alleen als cactussen en vetplanten in een zeer warme kamer overwinteren, is het goed de aarde zo nu en dan een beetje vochtig te maken. De lidcactus vormt een uitzondering. NIET OPWINDEN Het nieuwste horloge dat niet meer opgewonden hoeft te worden is er nu ook in het kleine formaat voor de vrouwenpols. Daarvoor moest de ingenieuze apparatuur binnen de horlogekast nog meer geminiaturizeerd worden dan voor het mannenhorloge. Slechts één keer per jaar hoeft de elektronische bestuurde kracht cel die het uurwerkje laat lopen maar vernieuwd te worden. Dat is een kwikbatterijtje dat een piep klein stemvorkje laat trillen, 480 keer per seconde. Die trillingen worden omgezet in een draaiende beweging die de wijzers laat lo pen. Reuze knap bedacht en nu ook in serie geproduceerd. Waar? In Zwitserland natuur lijk, of wat dacht u anders! Vaak bloeit hij midden in de win ter en hij mag daarom niet te droog staan. Zo houdt u eike- en beuke- bladeren, die. in de herfst bijzon der mooi kunnen zijn, veel lange: goed. Zet de stelen in ccn ncn\; sel van 2/3 glycerine en 1/3 wa ter. Het vet dringt in de takken, de bladeren worden glanzend. Laat ze zeker drie weken in deze vloeistof staan, daarna droog be waren. SCHOKBEHANDE1JNG VOOR BOMEN Mevrouw A. Poppleton uit Leeds (Groot Brittannie) beweert dat haar 300 jaar oude notaboom had opgehouden nog vruchten te ge ven tot zij de raad opvolgde van een buurman en de boom elke week enkele flinke klappen met een stok gaf. Zei de dame «Ik was ten zeerste verbaasd toen de boom opnieuw honderden noten oplever de» Een deskundige verklaarde dat dergelijke «schokbehandeling» er inderdaad kan toe bijdragen het vruchtenbevorderend sap terug door de bomen te laten stromen

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11