DE GHOLERA Rare gewoonten belangrijke kunst- en antiekveiling MILAC 25 jaar op de bres voor de «meri$ soldaat» 70 t.h. der Belgische gezinnen heeft een T.V. ONDER DE HAMER '^0 mm V';i Dit jaar viert MILAC zijn 25-ja- rig bestaan. Zulks zal onder meer gebeuren tijdens een nationaal Milac-kongres, dat op 24 en 25 oktober e.k. te Mechelen plaats heeft. ,C£' Reeds voor 1914 en ook tussen de beide wereldoorlogen in waren er in alle landen priesters en leken die ergens voorlichting en informa tie gaven aan toekomstige miliciens Toen in 1944 na de bevrijding, de oorlogsklassen werden opgeroepen en na hun opleiding in Ierland of Engeland naar Duitsland moesten, kwam in ons land MILAC tot stand. Verscheidene jeugdleiders hadden reeds in Ierland en Enge land vastgesteld dat een aantal jongens niet klaar waren voor de plotse overgang burger-militair. Uit de bekommernis voor deze ge- mobilizeerde jeugd groeide Milac, die in 1945 werd opgericht door de katolieke mannelijke jeugdbe wegingen. Doel was samenwerking met de soldatendiensten van alle jeugdbewegingen voor katolieke ak- tie en zich aldus gezamenlijk in te zetten voor de mens-soldaat. Toen in 1957 het legervikariaat in ons land werd opgericht, werd Milac gemandateerd voor de orga- nizatie van het lekenapostolaat in het leger en kwam aldus onder de verantwoordelijkheid van de leger- vikaris te staan. Sinds de oprich ting in 1945 staat aalmoezenier Kanunnik Fr. Willems aan het hoofd van Milac een man die haast 25 jaar lang door alle kazernen van West-Europa zwerft, die soms 40.000 km per jaar aflegde om de mensen te spreken over «zijn» Mi lac en de soldatenaktie, waarvan hij de grote bezieler is. Het is niet gemakkelijk in enke le lijnen de enorme en ruime op dracht van Milac samen te vatten. Voorbereiding en informatie op de legerdienst, organizeren van het lekenapostolaat in het legermilieu service m verband met de militie problemen en optreden bij de be voegde instanties. Later kwam daar nog het thuisfront bij, met als belangrijkste opdracht deze punten op het plaatselijk vlak te realiseren en het kontakt met de dienstplichtigen te bestendigen. Reeds 25 jaar lang tracht Milac deze opgaven te verwezenlijken met de soms beperkte mogelijkhe den waarover het beschikt. Reeds 25 jaar is Milac «de hond in het kegelspel» die bij burger en mili tair aandacht vraagt voor de mén selijk problemen van het soldaten leven. 25 jaar lang ook is het mis schien vooral de grote verdienste van Milac belangstelling te wekken voor de problemen van de mili taire dienst. Zulks gebeurt op diverse manie ren: bij de dienstplichtige zelf door vorlichting en informatie, door ge schrift en woord, in de uitgaven van Milac, op de voorlichtingsver gaderingen, retraites en kernwee kends, zowel voor als tijdens de diensttijd; bij het thuisfront om op plaatselijk vlak de brug tussen burgers en soldaten te slaan. Een van de meest gekende akties is ongetwijfeld de «Week van de Soldaat». In de mate van het mo gelijke tracht Milac ook het leger milieu te beinvloeden en door eer lijke suggesties en opbouwende kritiek te helpen zoeken naar bete re menselijke verhoudingen: de pu- blikatie van de Milac-cahiers over tuchtreglement, onthaal en motive ring van de dienstplicht door aller lei formele en informele kontakten met bevoegde instanties enz... Die 25-jaar lange strijd wil MILAC voorzetten tot elkeen er zich terdege van bewust is dat ook de soldaat een mens is, en niet langer een nummer... Blijkens een recente enquete, doorgevoerd in West-Europa, met betrekking tot het bezit van een televisietoestel komt Belgie op de zevende plaats (70 van de ge zinnen die een TV-post bezitten. Ons land wordt voorafgegaan door Groot-Brittanie (92 Nederland en Zweden (88 de Duitse Bondsrepubliek (82 Dene marken (80 en Noorwegen (74 Na Belgie komen Ierland (70 Frankrijk, Italië en Fin land (69 Zwitserland en Luxemburg (64 Oostenrijk (60 Spanje (55 en Por tugal (29 Deze zevende plaats strekt ons land tot eer, vooral wanneer men weet dat een verband wordt ge legd tussen het inkomen en het bezit van een TV-toestel en ons land op gebied van gemiddeld in komen slechts de negende plaats bekleedt. Zwitserland, Luxemburg, Aan uitvoerige Amerikaanse rapporten ontlenen we het volgen de De Cholera-epidemie, die de zer dagen aan de deur klopte, is niet zo nieuw als het schijnt, want ze begon reeds in 1935 in Indo nesië, bleef hier door alle oorlogs woelingen heen een kleine 30 jaar tot de niet druk besproken ellenden behoren, stak in 1961 naar het vasteland over en ver breidde zich hier sterker nl. door geheel Zuid-Oost-Azie tot in Ko rea en Taiwan. In 1964 bereikte ze westwaarts Pakistan en India en iiep door tot in Afghanistan, Iran en Irak. De Aziatische ge zondheidszorg is blijkbaar niet zo goed als de westerse. Europa werd bereikt doordat in 1965 de Perzische stad Rasht aan de Kas pische zee erdoor werd getroffen. Van hier sloeg tenslotte de chole ra over naar Astrakan in Rusland een stad met een half miljoen in woners. Onlangs kwam er nog een nieuwe besmetting bij, nl. vanuit Alexandrie en Port Said in Egypte via een bezoek van Rus sische oorlogsschepen aan deze havens naar de thuishaven van de Zwarte Zee-vloot Odessa, een voor de Russen onwelkome consequen tie van het contact met Egypte. De Russische gezondheidsdienst is goed. Astrakan en Odessa wer den direct van het drukke verkeer van en naar buiten afgesloten en Frankrijk en Oostenrijk, die een hoger gemiddeld inkomen hebben, komen pas na Belgie wat het per centage gezinnen dat een televisie toestel bezit, betreft. Hetzelfde onderzoek toont ook aan dat over het algemeen de min der gekwalificeerde arbeiders meer naar de T.V kijken, terwijl ook de bejaarden, meer dan de jongeren, voor hun kijkkastje zit ten. In Europa zijn het enkel West- Duitsland, Frankrijk, Nederland, Groot-Brittannie, Zwitserland, De nemarken en Finland die kleuren televisie bezitten. Vier landen heb ben slechts een nationale zender: Ierland, Noorwegen, Denemarken en Luxemburg, Belgie, Zweden, Denemarken en Noorwegen zijn de enige landen van Europa waar men geen publiciteit op het kleine scherm krijgt. Het is tenslotte De nemarken dat het meest op buiten landse programma's beroep doet met name 41 van de zendtijd. alle, mogelijke maatregelen ft>t t>e- teugeling van de ziekte werden genomen. Maar nu moet wel kri tiek worden geoefend op regerin gen (we citeren het Amerikaanse rapport), die hun export en het toeristenverkeer belangrijker ach ten dan het gevaar van een chole- raepidemie. Toen in 1965 in As trakan cholera werd geconstateerd weigerde Rusland de import van citrus en andere mogelijk be smette goederen uit Iran en Irak. Beide landen vermeden nadien zorgvuldig iets te publiceren over choleragevallen en spraken als het nodig was uitsluitend over zomer- diarrhee. Egypte volgde dit voor beeld. Bevreesd de toeristenstroom te zien slinken, verzweeg Egypte het voorkomen van de ziekte, wei gerde eveneens om het toeristen verkeer te beperken en sprak ver- goedelijkend alleen over «zomer- kwaaltjes». De Wereldgezond- heidsorganizatie schat intussen het aantal choleragevallen op een 3000. De Russen zijn niet erg over zulke rare gewoonten gesticht zoals men allicht begrijpt. In deze rnidden-oosten-landen stelt men blijkbaar een verkeerd begrepen eigenbelang boven het algemeen menselijk belang om verspreiding van een epidemie te voorkomen. De mentaliteit, die dit aandurft is niet humaan. Slechts gedwongen door de wereldattentie worden I tha¥rl "maatregelen ^ó.a. inenting) bekend gemaakt en uitgevoerd. Tevoren zullen er ook wel inentin gen zijn toegepast, maar indien hiertoe geen vaste publieke maat regelen worden genomen, helpt het toch niet voldoende. GEVAREN Zoals men ziet zijn er vrij veel besmettingshaarden, waarbij be halve de reeds genoemde ook nog Guinee op Afrika's westkust moet worden gevoegd: hier zijn in Conakry 230 patiënten en het overslaan naar Zuid-Amerika wordt hier niet onmogelijk geacht. De ziekte ontstaat door de bacterie viorio cholera in de ingewanden en veroorzaakt een diarrhee, die het lichaam van vochten en zouten berooft. Bij een directe en goede behandeling is de geneeskans bij na 100 maar bij verwaarlozing wordt de ziekte snel dodelijk. De inenting dient ter voorkoming van de ziekte. De besmetting ontstaat voornamelijk door via de riolen be smet water, dat ongekookt dan niet moet worden gebruikt, ook niet voor het wassen van groenten en kleding. Koken is steeds voor of bij het gebruik noodzakelijk. Voor verspreiding in het westen bestaat voorhands weinig vrees. Hier zijn de voorzorgen op een be hoorlijk peil. En een goede me dische behandeling is overal ver zekerd. GALERIJ HEDWIG VAN de STEEN Ledebaan 81, 9300 AALST Tel. 053/708.89 Door het ambt van Meester J. WIEMEERSCH, Gerechtsdeurwaarder, Varenlaan te Aalst, zal op ZONDAG 18 OKTOBER te 14,30 uur stipt worden overgegaan tot een Deze veilig omvat KOPERWERK, KUNSTVOORWERPEN EN MEUBELS PORCELEIN SCHILDERIJEN, ETSEN, TEKENINGEN, AKWARELLEN, TENTOONSTELLING Brons, schouwgarnituren, consoles, spiegels, een prach tige eetplaats in venitiaanse renaissance, salontafeltjes in verschillende stijlen, een grote keuze in L. Philippe stoelen, tafels en zetels enz., speciaal noteren we een palmhouten Christus uit de 17e eeuw. Chinees porcelein Kaiton en K'ang shi, Japans, Oud- Parijs, Limoges, Sèvres, Biscuit, Opaline, Oud-Brussel, oud aardewerk, Maestricht, Kristal Val. Saint Lambert enz. Deze werken zijn toegeschreven aan Val. De Saede- leer, Segers, A. Van Steenacker, J. Smits, Boerewaard, Frans Pereboom, Schorsten, A. Bustien, Leys, J. Gé- rard, Pieter Gorus, J. Meyers, O. Jespers, Langasken, Helinck, H. Ronner, J. Abels, verschillende 17 eeuws en 18 eeuwse werken. Vrijdag 15 oktober van 13u30 tot 21 u. Zaterdag 17 oktober van 10 u tot 12 u en van 13u30 tot 19 u.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 4