uit de modewereld wat eten we deze week... voor de fijnproevers nuttige wenken 22 ploegstoffen keuken geheimen vamoflex houdt u van planten? vrouwen kroniek Zondag Gevulde Tomaten Preisoep Fazant met Zuurkool Aardappelpuree Bananenfritters Maandag Varkenskarbonaden Spruitjes Ge kookte Aardappelen Chocoladepudding Dinsdag Gekookte Schelvis Botersaus Gekookte Aardappelen Beschuitpudding Woensdag Biefstuk Witloof Gekookte Aard appelen Flensjes Donderdag Gebraden Worst Rode Kool Gekookte Aardappelen Vanillepudding Vrijdag Gebakken Tong Frites Rijst met appelen Zaterdag Kaasaardappelen Sla Yoghurt met Vruchten. FAZANT MET ZUURKOOL BENODIGD 1 fazant. 12 gr zout, wat peper, 250 gr lardeer- spek, 80 gr boter, 2,5 dl witte wijn, 1 kg zuurkool, 1 ui, 2 eet lepels bloem, en 0,5 liter bouillon of water. BEREIDING De schoonge maakte fazant met een vochtig doekje opwrijven, het zout en een weinig peper er binnenin aan brengen, de vogel opzetten en bar deren (Barderen betekent de vogel met een laagje spek bedek ken, dit met het doel het vlees lekkerder te maken en het tevens voor uitdrogen tebehoeden). De aldus behandelde fazant in 50 gr van de heet gemaakte boter vlug aan alle kanten bruin braden. De uit snipperen en in ong. 10 gr boter bruin fruiten, de zuur kool toevoegen met het water (of de bouillon) en de wijn en half gaar smoren. In de nog overge bleven boter de bloem fruiten en hiermee het vocht van de zuurkool binden. Nu de fazant midden tus sen de zuurkool leggen en in ge sloten pan gaar stoven. De fazant in stukken verdelen, op een verwarmde schotel schik ken en de zuurkool er omheen leg gen. Er aardappelpuree bij opdienen. BANANENFRITTERS BENODIGD 3 goed rijpe bananen, 1 ei, 15 gr suiker, 45 gr bloem, een flinke mespunt bak poeder, 2 eetlepels gemalen kokos en 1 dl slagroom. BEREIDING Maak de ge pelde bananen goed fijn met een vork. Klop het ei los met de sui ker en roer dit door de bananen- puree. Zeef de bloem met het bak poeder en voeg dit, zeer geleide lijk en steeds goed roerend, bij de bananmassa en roer dit tezamen tot een glad beslag. Bak hiervan kleine «koekjes» in een goed in gevette koekepan. Dien ze op met slagroom die met de gemalen kokos werd opge klopt. NOOT - Wilt u dit nage- rechtje minder kostelijk maken, strooi dan over de bananenkoek- jes eenvoudig wat poedersuiker. Het is ook lekker en beter voor uw lijn. KAAS-AARDAPPELEN BENODIGD 225 gr gerasp te oude kaas, 100 gr boter,-1 kilo gekookte aardappelen, 1 liter melk, zout, 3 eieren en nootmus kaat. BEREIDING Verwarm de melk, voeg er de in blokjes ge sneden aardappelen aan toe. 100 gr van de kaas, zout en peper. Voeg er dan de losgeklopte eieren bij, nog eens 100 gr kaas en de .nootmuskaat. Roer dit. alles, heel goed door elkaar. Breng dit over in een vuurvaste schotel, strooi de rest van de kaas erover, leg hier en daar een klontje boter en zet de schotel in een vrij warme, maar niet al te hete oven. Geef bij deze vleesloze, doch uiterst voedzame -schotel, een schotel frisse sla. CHUTNEY Voor degenen die niet weten wat Chutney is het is een zeer pittige zoetzuremassa van klein gesneden vruchten (tomaten, me loen, mango, tamarinde, rozijnen, enz met veel kruiden erin.) Het wordt verkocht in kleine glazen potjes en het vormt een hapje er bij, zoals bijvoorbeeld onze over bekende pickles. Liefhebbers van Chinees eten zullen het beslist wel kennen, want hier is chutney onontbeerlijk. Doch behalve bij een Chinese of Indische rijsttafel doet zo'n gekruid zoetzuur hapje het ook uitstekend in onze eigen keu ken. We kunnen het namelijk eten bij alle vleessoorten, hetzij warm of koud. Wel even dit: zet chut ney in een schaaltje apart op tafel. Elk neemt dan een lepeltje ervan op zijn of haar bord en eet dit bij kleine beetjes met het vlees op. Bij vette worst- of vleessoorten wordt het vet wat lichter ver teerbaar. En niet alleen bij vlees, ook bij vis, vooral gebakken vis, smaakt chutney bijzonder lekker. Als onderdeel van fondue bour- guignonne vleesfondue) is chut ney ook op zijn plaats. En geeft U in de loop van een gezellig avondje open sandwiches of smorrebrod, vergeet dan ook het schaaltje chutney niet. U zult er beslist sukses mee hebben! HALVARINE Eén van de vele nieuwe produk- ten die we de jongste tijd tegen komen is HALVARINE. Het is ver want aan margarine, maar bevat slechts 40 vet, in tegenstelling tot margarine, die minstens 80 vet bevat. In halvarine zit echter veel meer water. Daardoor is ze nog wel voor stoven, maar niet voor bakken en braden geschikt. Op brood voldoet ze uitstekend. Halvarine is verder ongezouten en bevat dezelfde hoeveelheid vita minen als margarine. De houdbaar heid van beide levensmiddelen is gelijk. gordijnstoven verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen met de volledige ploegcollectie bij U aan huis. HET GELAARSDE BEEN Iedereen, die deze winter mee wil doen met de mode en zich dus een lange mantel aarsschaft, zal ook verplicht zijn nieuwe laar zen te kepen. Laarzen zijn er In overvloed van spoi t af tot gekleed, van dood gewone modellen tot uitzonderlijk elegante, maar er zijn vooral veel rijglaarzen. De hoogte van de laars hangt af van de lengte van de mantel. Men moet ervoor zorgen dat de zoom van de mantel juist over de laars hangt. Het is de bedoeling dat niemand meer kan zien welke kousen we dragen. De rijglaars met ontelbare nes telgaten of haken op je wreef, schijnt het van alle andere te zul len winnen. De oudere generatie, die zich het geduldige gewriemel nog herinnert, waarmee de oma's van rond de eeuwisseling zich in dergelijk schoeisel wurmden, zul- Vingerplant of Fatsia Japo- nica Er kunnen verschillende redenen zijn waarom uw vinger- plant steeds weer gele bladeren aan de onderkant krijgt. Dit kan bijvoorbeeld ten gevolge zijn van te veel zon in de zomer, te droge atmosfeer, te hoge temperatuur, ziekte, ongedierte of te weinig water en voedsel. Ook kan geel blad ontstaan door te veel water tijdens de winter en door water LAKSCHOENEN of lak- laarsjes staan dan alleen mooi als ze glanzend zijg. Ze moeten dus glimmen. En dit bekomt men het best op een ouderwetse manier: namelijk door ze in te wrijven met de helft van een doorgesneden ui en vervolgens op te poetsen met een zachte flanellen doek. U kunt het natuurlijk ook doen met behulp van een speciale hy permoderne spuitbus. Gaat zeer handig, maar bedenk nu toch even dat al die mist uit de verschillen de spuitbussen, die we tegenwoor dig plegen te gebruiken, onze ge zondheid niet ten goede komt. TABLETTEN INSLIKKEN Met pillen of tabletten inslikken hebben veel mensen moeilijkheden. In het algemeen werp met het hoofd achterover bij deze hande ling en deze houding is juist ver keerd. Om een tablet of pil zonder moeite in te slikken moet men het hoofd naar voor buigen, wat de slokdarm verbreed. De bekende staalwollenkus- sentjes, die met zeep geimpreg- neerd zijn en bij vele huishoude lijke werkjes onschatbare diensten bewijzen,- hebben wel één nadeel: na het gebruik worden ze gauw roestig en zien er zo onappetijte- hat misschien af laten weten. Maar de jeugd, tuk op telkens wat anders, kiest ingeregen benen daar kan men verzekerd V3n zijn. Deze rijglaarzen kunnen we! een probleem vormen, dan vocral voor types met te forse kuiten of met spillebenen. De laatsien zijn waar schijnlijk gered als za elastische laarzen cp da kop kunnen tikken. De dikbenigen zuüen zich tevre den moeten stellen met de gewo ne rechte laars voor hen beslist geen rijgiaarsen, die van stevige kuiten afschuwelijke rollades ma ken. Wat de gewone schoenen be treft: de langere rokken vragen om fijnere modellen dan de enigszins lompe van de jongste jaren. Hoe minder er van het been zichtbaar wordt, des te eleganter moet het voetenwerk zijn. Dus wat hogere en dunnere hakken, smallere lees ten en fijnere neuzen. Ook aan dacht voor de wreef, die vrijwel helemaal verdwijnt onder smalle vetergarneringen of bandjes. dat op het schoteltje blijft staan. Een vingerplant is een schaduw- plant en in ons land wordt ze tot de koude kasplanten gerekend, dat wil zeggen dat ze ook in huis niet te warm gekweekt moet worden. Een wintertemperatuur van 10" C is voldoende, terwijl een tempera tuur van 15' C liever niet over schreden moet worden om hangen of geel worden van de bladeren te voorkomen. lijk uit dat we er tegenop zien ze nog eens te gebruiken. U kunt veel langer plezier van uw kussentjes hebben wanneer u ze, na gebruik, laat drogen (rn de zon) of in een stukje aluminium folie wegsluit (nat) of in een bak je met sodawater legt. Het staal- wol kan in deze gevallen niet roesten. Vindt u dit allemaal te omslachtig dan kunt u er langer plezier van hebben wanneer u elk nieuw kussentje, voor het gebruik, in vieren knipt en dus steeds een kwart gebruikt. Het gebruikte deel werpt u meteen weg. ALLEEN VOOR VROUWEN Wat moet een vrouw doen om op straat of in café niet te wor den lastig gevallen door vertegen woordigers van het andere ge slacht? Een brits boekje «The good girl guide» weet het ant woord «Maak dat je nooit een dienst moet vragen omdat je bie- voorbeeld zonder benzine valt of de weg niet kent. Neem een ijskoude houding aan als je... aantrekkelijk bent. En vooral, vertel niet te rap in een gezelschap van jonge lui hoe je heet en waar je woont».

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11