Aalsterse Xulturele raad of pluralisme niet voor morgen Lezerstribune Het Koninklijk Atheneum en het „gemengd onderwijs" in T.V. panorama cÏTiode -terreur 1 Priester Daensmonument als verkeersagent OPINIES VOOR zover via sporadische informaties blijkt, kent de Aalster- se KultureSe Raad een zeer moei zaam kraambed. Wat na ca. een jaar voorberei ding tot stand is gekomen, moge dan niet helemaal onbelangrijk zijn, erg bemoedigend is het ook al niet. Niet helemaal onbelangrijk om dat alvast een aantal mensen in een beperkte werkgroep de proef op de som hebben geleverd van een ware pluralistische ingesteld heid. Dat is niet zo vanzelfspre kend in een tijd dat over pluralis me- een uitdrukking die bijna een gemeenplaats dreigt te worden meer wordt geschreven maar wei nigen het metterdaad in de dage lijkse praktijk wensen of kunnen realiseren. Niet erg bemoedigend omdat deze (Culturele Raad. na een jaar weliswaar reeds over statuten be schikt, vrijwel a'ie kulturele ver enigingen toegetreden zijn, maar behoudens een 11 juliviering nog steeds geen werkprogramma heeft vermogen voor te leggen en in zekere mate, alle aandacht gaat naar de keuze van een voorzitter! Over de taak van een KultureSe Raad willen we het hier niet heb ben. Het zou ons te ver leiden en tenslotte bestaan daromtrent ge noeg officiële ontwerpen en kan men reeds een zwaarlijvig dossier aanleggen van meningen die daar omtrent door bevoegde of geïn trigeerde lieden bij diverse gele genheden, hier en elders, werd ge zegd of geschreven. Alleen een variante op een uit spraak van weleer de Nederland se dichter Hendrik Marsman zou men kunnen stellen «Ik vraag van een Kultuurraad allereerst, dat hij zich beweegt op een niveau dat mij niet benauwt». Er zijn voldoende tekenen aan de wand dat het niveau van de Aalsterse Kulturele Raad, in zijn huidige ontwikkeling, niet alleen gaat benauwen, maar tevens ook een verstikkend effekt zal verwek ken. Want om redenen die voor de hand liggen is de kans niet ge ring dat deze instelling zich wil lens nillens beweegt in een ver- politiseerde sfeer. Let wel: de schuld hiervan zal niet uitsluitend liggen aan gene of andere zijde: Men kan ze vinden bij allen, wier politieke, filosomische of reiigieu- se opvatting op een dusdanige zwakheid drijft dat zij bang zijn voor een konfrontatie, via een toch wel noodzakelijke samenwer king met anders denkenden: gelo vigen, vrijzinningen, linksen, recht- sen, konservatieven, progressisten en noem maar op. Die zwakheid verklaart waarom n.a.v. de Aalsterse Kuiture Raad achter de schermen de tegenstel lingen blijkbaar opnieuw zijn aan gescherpt, men dus verder kan schrijven over pluralisme enz enz. een levensopvatting waarover ie dereen akkoord is tot, laat het nogmaals herhaald worden, men in de praktijk een ernstige po ging moet leveren om ze te be leven. Dat is de essentie van de zaak de rest is bijkomstig. ET. PROTEST AAN B.R.T. De wijze beslissing van onze Minister van Nat. Opvoeding, de h. Piet Vermeylen om in hei Rijks onderwijs, de Coëducatie en Coïn- structie toe te passen, meer be kend als het gemengd onderwijs werd er met geestdrift begroet. Reeds nu blijken de enorme voor delen. En toch is onlangs de Vlaamse Televisie er in geslaagd in een uitzending van «Panorama de indruk te wekken dat de pro blemen en nadelen quasi-onoverko- melijk zijn. Daartoe heeft ze de verklaringen van leerlingen zodanig verminkt dat de voornoemde voor delen buitengewoon sterk werden beklemtoond. In onze verontwaardiging werd dan ook het volgend protest aan de B.R.T. gericht: Betreft Uitzending Panorama «Coëducatie» van woensdag 7 oktober 1970 Aalst, 11 oktober 1970 Geachte Heer, Dinsdag 29 september 1970 werden in het Koninklijk Atheneum te Aalst opnamen gemaakt voor het aktualiteitsprogramma «Pano rama». Welwillend heb ik hiervoor mijn medewerking verleend. Welnu, op woensdag 7 oktober werden de bevindingen van dit onderzoek over het «Gemengd On derwijs» door M. E. Van den Bergh uitgezonden. Het ganse programma heeft ons niet alleen teleurgesteld, maar het heeft ons tevens verbolgen. Na mens de andere medewerkers en al mijn medeleerlingen, alsook ou ders en onderwijzend personeel protesteer ik met klem tegen de wijze waarop ouders en onderwij zend personeel gemanipuleerd, ge schift en misbruikt werden. Het is ongehoord dat al onze enthousias te verklaringen over de reusachti ge voordelen van Coëducatie en Coïnstruktie systematisch werden weggelaten om de minieme nade len en slechts de nadelen kenbaar te maken aan het t.v. kijkend pu bliek. Aldus getuigde de uitzen ding van een groot gebrek aan objectiviteit, meer zelfs de ganse coëducatie werd in een volkomen vals daglicht geplaatst. Mocht het grote publiek dan niet weten dat we ons met de nieu we maatregel van de Heer Minis ter Vermeylen, zeer gelukkig voe len? En dat een gebrek aan loka len en een door elkaar geschudde klasgeest slechts voorbijgaande verschijnselen zijn? Moest dat pu bliek dan noodgedwongen de in druk krijgen dat eenieder met dat probleem, zoals u het noemt, ver veeld zit? Aldus heeft deze ganse repor tage zelf zijn eenzijdig karakter bewezen, tot ons groot misprijzen. Wij verwachten dan ook van uwen twege een bevredigend antwoord op onze klachten: desgevallend zullen wij een afschrift van dit schrijven aan de pers laten ge worden. Hoogachtend, Denis Gheys Zeeldraaierstraat 55 Aa!si. Een ander oktoberprobleem Stemmen de dames (en de heren) voor de mini, de maxi of de midi. Bovenstaande jon ge dame heeft in elk geval reeds een beslissing getrof fen. Zoveel is zeker, dat de massa van de jonge en oudere dames nog altijd niet beslist heeft de maxi of een langertje te aanvaarden. Dit soort van mode dan, waar van Yves Saint Laurent heeft ver klaard dat zij niet toelaat te herkennen wie dan wel de kleindochter, de moeder of de grootmoeder is. KOMPROMIS Of de vrouw zal begeven voor de mode-terroristen? Het is zeer de vraag. Reeds zijn de eerste pshycologen opgedoken om er op te wijzen dat voor het eerst in de geschiedenis van de welvaartsmaat schappij de vrouw kan bewijzen dat zij prijs stelt op haar al dan niet helemaal verworven emancipatiemogelijkheden. Nog precies wel nu de Dolle Mina's op proppen zijn gekomen. Want het gaat. zei ons een mode-specialiste, om meer dan zomaar een langere zoom. De vrouw terug in een streng Victoriaans keurslijf. Geen stukje bloot meer. Onpraktisch en in sommige omstandigheden daarenboven ge vaarlijk. Niet dat bloot, maar mantels, rokken en zo maar tot bijna op de enkel. Stel je voor, wie als vrouw dagelijks met een wagen moet rijden. Inmiddels, in alle ernst, heeft dit duidelijk aarzelen van Me vrouw, toch een nadelige weerslag op de verkoop in mode huizen, konfektiebedrijven enz. Blijft natuurlijk, zoals iedereen reeds kon merken het bekende Belgisch (mode)kompromis Mini-rok en maxi-mantel. Wat nogal vicieus lijkt, volgens, pshycologen... Zeer terecht had u het in uw blad over «Priester Daens» als «verkeersagent» naar aanleiding van een recent verslag van de Aal sterse raadszitting. Omringd door een aantal ver keersborden is het uitzicht van dit monument alles behalve esthetisch Er wordt vanwege sommige in stanties gezegd dat het bezwaar lijk anders kon in het kader van een op de Werf verkeerstech nische regeling. Als dit inderdaad zo is en dat is best mogelijk rijst de vraag of dit monument niet elders op een betere plaats in de stad zou overgeplaatst worden. Op zichzelf is dit natuurlijk wel jammer, want precies ter hoogte van de richting van de «Hoge Ves ten» van weleer waar het Aalster se proletariaat, een halve eeuw geleden, een man als Priester Daens op de armen werd gedra gen, staat dit monument er eigen lijk wel op zijn plaats. Ik doe dan ook in de eerste plaats een beroep op het stads magistraat binnen de kortst moge lijke tijd aan deze toestand te ver helpen en ik twjifel er niet aan of de Vereniging van Aalsters Kul- tuurschoon zal de zaak op de voet volgen. De moderne tijd en in dit geval het hedendaagse verkeer stelt zijn soms onverbiddelijke eisen. Maar dit hoeft niet steeds te gebeuren ten koste van symbo len en figuren uit een verleden die nu en ook in de toekomst letter lijk en figuurlijk betekenisvol zijn voor de Aalsterse gemeenschap. Tenslotte rijst de vraag Heb ben de betrokken instanties bv. de Vereniging voor Aalsters Kuituur- schoon geraadpleegd. S.H. - Aalst

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 16