klein logboek Het universum mysterie Kommentaar rond het toekomstig bestuursbeleid van de Dirk Martensstede Van boeken en bladen Kerkelijk leven 2 IN de Gazet van Antwerpen is onder te titel «Ontgoocheling over de Aalsterse C.V.P. een artikel verschenen dat wel enig kommen taar vergt Het is inderdaad zeer juist dat een nieuwe C.V.P.-B.S.P. koalitie reeds voor de verkiezingen kon verwacht worden. Daaruit volgt dat voor diegenen die voor de Kristelijke Volkspartij opteerden in het kieshokje, deze koalitie geen ontgoocheling kon zijn, wijl deze keuze meteen impliceerde dat de C.V.P. kiezer het voormalige C.V.P B.S.P. beleid in principe niet af keurde. Zelf wie niet voor de C.V.P. als dusdanig zijn stem uit bracht, maar louter op basis van persoonlijke sympathien voor een welbepaald C.V.P. kandidaat, schonk op de keper beschouwd toch zijn vertrouwen aan voor noemde partij Dat een toekomstige C.V.P.- B.S.P. koalitie voor 1971-1976 «op voorhand in kannen en krui ken scheen gegoten te zijn» kan inderdaad een sterk vermoeden zijn, waarvoor echter geen tast bare bewijzen voorhanden liggen. Maar goed, zelf al is men niet naief, uit het Aalsterse politieke verleden blijkt afdoende dat der gelijke kannen en kruiken ter elf der ure aan scherven werden ge slagen Men herinner zich bv. des- aangaande de «overeenkomst» weliswaar niet zwart op wit die in 1958 werd aangegaan tus sen de C.V.P. en P.V.V. en de daaropvolgende dag reeds werd ongedaan gemaakt door een defi nitief akkoord tussen de C.V.P. en B.S.P Dat de B.S.P. het burgemees tersschap zal verwerven is o.m. in niet geringe mate te wijten aan sommige interne persoonlijke ver houdingen in de C.V.P. zelf. Dat in de B.S.P. ook anderen dan de huidige kandidaat de ambities koesterden voor het burgemeester ambt is velen bekend. «de gazet van Aalst» weekblad gesticht in 1945 verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandab. 6 maandab. jaarab. 80 fr 155 fr 300 fr Maar men houdt er rekening met de elektorale feiten, met de partijtucht. Om konkreet te zijn Het is vanzelfsprekend vanuit een B.S.P. partij-optiek dat de kandi daat-burgemeester de uittredende Schepen van Hoorick is. Dat de C.V.P. partijinstanties, in de gegeven omstandigheden precies omwille van die interne verhoudingen de knoop hebben doorgehakt en hebben afgezien van een eis betreffende het burge meestersschap is vanuit hun standpunt niet onwijs. Inderdaad Openbare Werken, Onderwijs, Kuituur en Sport spre ken het meest tot de verbeelding; ofschoon men aan een schepen ambt van onderwijs in de toekomst niet te veel betekenis meer zal moeten hechten. De teleurgang van het gemeentelijk onderwijs is in de meeste gevallen niet al leen te Aalst onontkoombaar. Echter, wellicht minder tot de verbeelding van de bevolking jammer genoeg moge dan het voorzitterschap van de K.O.O. spreken De belangrijkheid van deze laatste funktie t.a.v de ge meenschap is niet minder groot dan de resp. schepenambten. Wie dan toch een louter partijstand punt wil innemen zou er bv. kun nen van uitgaan dat diegene die te Aalst, als voorzitter van de K.O.O. de realisatie van een NOODZAKELIJK MODERN ZIE KENHUIS op zijn aktief heeft, een prestatie zal geleverd hebben die elektoraal zal renderend zijn... Zoals gezegd, voor diegenen die dan toch een elektoraal partij standpunt willen innemen. Terloops dat voor de kan didatuur van het K.O.O. voorzit terschap uiteindelijk het uittre dend raadslid Marcel de Bisschop zal voorgesteld worden de ver kiezing van het K.O.O. voorzitter schap gaat pas in 1971 door zal, we twjifelen er niet aan, de Aalsterse gemeenschap ten goede komen. Dat sommige C.V.P. mensen voorstanders waren van een koa litie met de V.U. en de P.V.V. is een voorstelling van zaken die slechts ten dele met de werkelijk heid overeenstemt. Op het partij bestuur C.V.P. Aalst heeft inder daad Mark Vermang een dergelijk alternatief te berde gebracht. Hij werd daarin bijgetreden door Mevr. Blanquaert-Bourgeois. Tenslotte weet de G. van Ant werpen nog te signaleren dat die genen die het meest te vertellen hebben in de C.V.P. gezworen heb ben nooit met de V.U. samen te gaan. Afgezien van het feit dat in de politiek het woordje «nooit» een fabeltje is, wijst deze versie van de Antwerpse krant erop dat men in een post-elektorale periode ook geruchten allerhande met een fors korreltje zout moet nemen. En tenslotte is de C.V.P.-B.S.P. koali tie geen louter Aalsterse aangele genheid... Het niveau van het toekomstig stadsbeleid zal overigens niet uit sluitend afhangen van de bestuurs- meerderheid maar ook van de op positie. Het bestuursbeleid tijdens de voorbije zes jaar gaat zeker niet vrij uit, maar de oppositie is in diezelfde periode niet met de zelfde kritische inzet gebeurd die velen er hadden van verwacht. Men hoopt dat dit laatste voor de volgende periode wel het geval zal zijn, derwijze dat de bestuursmeer- derheid er afdoend rekening zal moeten mede houden. Dat de B.S.P. hoopt via de huidige koalitie, een «overdonde rend sukses» (dixit Gazet van Antwerpen) te behalen bij de vol gende verkiezingen, is het goede recht van deze partij. Hoe de po litieke kaarten in 1976 zullen lig gen is evenwel een zaak waarom trent men liefst niet pronostikeert. op verzoek worden advertentietarieven toegezonden PROF. DR. FRANS DAELS SUKSESRIJK AUTEUR Na «Mens Sana» verschenen in de «Vlaamse Pockets» van Heide land Hasselt, publiceerde Prof. Daels bij de Oranje-uitgaven in Mortsel een bescheiden maar kost baar boekje «Levenswijsheid». Van deze in april 1967 voor het eerste verschenen uitgave kwamen reeds vijf drukken van de pers. In april 1968 verscheen bij de zelfde uitgeverij een analoog boek je: «Opvoeding», waarin de auteur tot staving, heel wat reeds histo risch geworden herinnerigen op haalt. Hetzelfde jaar verscheen van deze uitgave reeds een tweede druk Mei 1969 publiceerde de vrucht bare schrijver reeds een nieuw werkje «Leven», terwijl onlangs een nieuw Daels-boekje «Men sen» bij de Oranje-uitgaven het licht zag. In stilte en werkzaamheid be leeft Prof. Daels, op 7 januari 1971 89 jaren jong, een vrucht bare levensavond, waarbij hij de wijze lessen van zijn woord thans voegt bij zijn (nog) steeds aktief levensvoorbeeld. De vier Daels-boekjes zijn te verkrijgen tegen storting van 30 fr per ex. op PRK 13.63.85 van de Oranje-uitgaven, Osijlei 9. 2510 Mortsel. De wetenschap, die het nauw keurigst kan rekenen is de astro nomie, de sterrenkunde, en ze heeft hiermee enorme resultaten bereikt, maar des te sterker ge leerd, dat wat ze nog niet weet veel meer en veel groter is dan wat ze wel weet en het weten schappelijk schrijven van een theo rie over het ontstaan der dingen of het wezen der dingen een onge lofelijke onbescheidenheid is. Toen aan prof. Hoyle een van de groot ste astronomen werd gevraagd om zulk een theorie, antwoordde hij Zeker, ik heb er minstens 8 ge schreven, maar ik geef er niet één van in het licht, want elke kosmo gonie die ik ontwerp is alleen maar een probeersel om op nieu we gedachten te komen, in de hoop, dat dit pionierswerk op het gebied van de waarheid misschien ook wel eens iets waars zou kun nen vinden. Weten doe ik dit echter niet, ik ben nog niet verder gekomen dan tot probeersels en ik ken niemand die verder is gekomen. We weten nog geen 2 van wat het univer sum ons tracht duidelijk te maken en al zouden we nog niet in staat zijn het wezen der dingen te ken nen, dat voor ons in één woord mysterie is en waarschijnlijk we tenschappelijk altijd mysterie zal blijven. Dit kan men met groot respect lezen, want de mens, die zich ver beeldt groot te zijn kan niet beter doen dan astronomie te studeren teneinde te weten hoe klein hij in werkelijkheid is. Laat ons nu een beeld geven van de grootte van het universum het heelal. Men meet hier met lichtjaren. Een lichtjaar is de af stand, die het licht in een jaar af legt. Het licht reist met een snel heid van bijna 300.000 km per seconde (precies genomen 299792,5 km). Rekent u eens uit hoeveel dat in een jaar (het licht jaar) is nl. 60 x 60 x 24 x 365 x 300.0000 km 9460800000000 km. Met deze snelheid reizende bereiken we in 1,5 seconde de maan; deze is vlak bij. Om buiten ons zonnestelsel te komen zouden we 5 uur nodig hebben, doch eerst na 4 jaar naderen we de dichstbij- zijnde ster en het zou 80.000 licht jaren vorderen om de hele melk weg. af te reizen. Maar dan zijn we er nog nog niet, want. de ons bekende melkweg is een deel van de 17 melkwegstelsels, waarvan de eerstvolgende Andromedanevel 2 miljoen lichtjaren van ons ver wijderd is, de grootste groep, de Hercules, 300 miljoen lichtjaren. Indien u aan het vermenigvuldigen gaat om kilometers te krijgen is het papier weldra te kort. Kan men zich deze afstanden voorstel len? Een foto, die van Hercules werd afgezonden zou 300 miljoen lichtjaren nodig hebben om ons te bereiken en dus een wel zeer ver weg liggend nageslacht gaan bezig houden. Een ster die vergaat zien pas veel latere geslachten werke lijk verdwijnen. Voorts is er geen sprake van dat de Herculesgroep het eind zou aanduiden. De pul sars liggen oneindig veel verder weg, zonder dat iemand zeggen kan, dat dit de grenslichten zijn. Deze quasars zijn zo groot als miljoenen zonnen en branden hon- dermaal helderder dan ons hele melkwegstelsels. Wij weten nu, dat het universum geweldiger is dan de mensheid ooit tevoren wist, dat de grootte van de schepping onze stoutste verbeelding te boven gaat en dat als we het imposante mysterium, dat zich aan ons open baart een naam willen geven de eer van het bouwwerk als vanzelf de naam Gods oproept Een beetje natuurkennis moge soms van God afvoeren, veel na tuurkennis doet ons onafwendbaar denken aan een Maker van het bouwwerk, die nog groter moet zijn dan het bouwwerk zelf, dat reeds zo overweldigend groot en groots is; en we kennen het we tenschappelijk uitv/endig nog voor geen 2 inwendig helemaal niet. STICHTING MARNSX-RING PRIJS ZUIDOOST- VLAANDEREN Door de Marnix-Ring Gewest Zuid-Oost-Vlaanderen werd een speciaal Fonds opgericht strekken de tot de instelling van een jaar lijkse prijs min. 25.000 fr die zal toegekend worden aan een instel ling (en)of persoon die zich in de streek in biezondere mate ver dienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap, via kulturele socia le humanitaire aktiviteiten. BENOEMINGEN IN HET BISDOM GENT Het bisdom Gent deelt mee de h. Gilbert Patou, semina rist wordt benoemd tot on derpastoor te Erpe; de h. Omer Wirmeersch, on derpastoor te Zele, wordt be noemd tot onderpastoor te Hamme; de h; Teofiel De Prins, onder pastoor te Erpe wordt be noemd tot onderpastoor te Ninove; de h. Leo Sanders, pastoor te St Martens Lierde, wordt benoemd tot pastoor-deken te Nevele; de h. Rufin Heyman, pastoor te Aaigem, kreeg op zijn aan vraag eervol ontslag, waar door de plaats van pastoor op deze parochie vakant is gekomen.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 2