I Christof/ k» MERKWMRBta verlcoem... Qg toekomst van t!s mens BAT MOB VOORTLEEFT futurologie en hoop cantate Domm m 3 keie merkt op deze foto met inbegrip var. een toestel voor fy sieke een relaxeren- de fauteuil, "leden de kofon voor wr::.. regeüücj, aterverdeling, luchtverversing enz. De geschiedenis van Christofle lijkt wel ergens op een sprookje, maar dan echt gebeurd. Er was eens een man... gebo ren te Lyon in 1805, die dank zij vlijtige arbeid zich opwerkte tot een zeer bekwaam goudsmid. In 1830. reeds stond hij aan het hoofd van een juweliers- zaak te Parijs die tot de grootste van zijn tijd werd gerekend. \kè,k Zijn naam was... Gharles Christofle. Een zeer merkwaardig man die Charles... wilskrachtig, onver moeibaar en eergierig. Tot leuze voor zijn werk koos hij deze enige spreuk ««slechts één kwaliteit, de beste!!» In 1842 werden nieuwe procé- dé's ontdekt voor het verzilveren en vergulden van metalen bij mid del van scheikundige electrobaden. Teneinde de mogelijkheden te scheppen om deze vondst prak tisch toe te passen stichtte CH. CH. een vennootschap onder com- mandit-vorm. Met een schier geniaal doorzicht had hij de onmetelijke dimensies geraden die aan deze ontdekking geboden werden. Voor Frankrijk werd hij de werkelijke stichter van de zilver- en goudsmeedkunst. CH.CH investeerde zijn ganse persoonlijke fortuin, en alle bedra gen die zijn talrijke vrienden hem ter beschikking stelden, en hij wendde die aan tot het aankopen en uitwerken van brevetten... Zijn initiatief werd trouwens snel be loond. Aanvankelijk beperkte hij zich tot het verzilveren en vergulden van voorwerpen die hij zelf niet fabriceerde, maar aangemoedigd door het succes stichtte hij te Pa rijs in de 56, rue de Bondy, werk huizen voor het vervaardigen en bewerken van grondstoffen Som mige van deze werkbanken vier den nog in 1934 hun honderdjarig bestaan. Tegen weinig skrupuleuze zilver bewerkers, die de prijzen drukten ten koste van het zilvergehalte der aangeboden stukken, bond Ch. Ch. een onverbiddelijke strijd aan tot hij definitief het pleit gewonnen had. Hij was het die door het ge bruik van specifieke stempels het gewicht van zilver dat elk stuk be vatte liet waarborgen. Dit gebruik werd geleidelijk door alle goud smeden overgenomen. Kwamen de opdrachten in steeds groter getale, de eminentie van de klientele leed er zeker niet onder en van 1860 af werd hij samen met zijn neef Henri Bouil- het, vaste leverancier bij het Kei zerlijk hof zowel als bij Keizer Napoleon III en Keizerin Eugénie. Generaties na mekaar wierven alle groten der wereld om de gunst hun zilverwerk door Chris tofle te laten drijven. Zo liet een maharadjah een bed construeren in massief zilver en waarvan op elke hoek een levensgrote vrou wenfiguur was aangebracht. Van zodra de prins zich hierin neervlei- de zette zich een mekanisme in beweging waardoor de ««zilver» vrouwen zich naar het bed toekeer den en met hun mobiele armen de waaiers in beweging zetten waar door de illustere slaper een aange name koelte verzekerd werd. Niet elke bestelling nam zulke extravagante vormen aan, maar het heet een noodzaak te zijn van klasse en stijl om het tafelgerei van CH.CH. te gebruiken op ko ninklijke banketten. Al de verwe zenlijkingen opnoemen die sinds generaties zijn voortgebracht is onbegonnen werk. Maar om meer naar onze tijd terug te komen stippen wij gewoon aan dat van het Elysée paleis te Parijs tot de E.E.G. te Brussel bestelt bij CH. CH. We besparen u de opsom ming van de ontelbare koninklijke of keizerlijke hoven der ganse we reld, evenals zoveel gereputeerde en bekende internationale scheep en luchtvaartmaatschapoijen, klas se hotels en wat nog allemaal... Op vandaag de dag acht ieder een het tot een plicht van stan ding om CH. zilverwerk te bezit ten en te gebruiken. Maar dan de echte CH. en hoe herken je die Aan het merkteken natuurlijk, en zo bestaat er in de wereld slechts één. Het -fabrieksmerk voor alle kol- lekties. Wil je daarover nog meer ver nemen loop dan even binnen bij VAN LIMBERGEN Hoogstraat 28, - Aalst Als geschenk is CH. steeds waardevol en aan te prijzen. CH. heeft immers FAAM Als attentie is CH. steeds out standing want CH. garandeert stijl en verfijnde elegantie bij elk stuk. Als gebruiksartikel behoudt elke CH. kollektie haar decoratieve aantrekkingskracht. Eeuwenoude traditie naast ultra-moderne fabri- cage-procédé's waarborgen een volstrekt volmaakte uitvoering. PRIJS - CH is helemaal niet duur in verhouding tot zijn uitzon derlijke kwaliteit. CH. kan dank, zij de industri ële macht die zij vertegenwoordi gen, de prijs van zijn artikelen honorabel houden en naar ieders beurs. Een CH. kollektie kan je ook geleidelijk samenstellen. Overtuig jezelf ga morgen al zien in geschenken-zaak Van Limbergen, Hoogstraat 28, AALS[. Maar waarom zou je het uitstellen tot morgen M. NADRUK VERBODEN ST. BAVÖKATHEDRAAL TE HAARLEM - Nederland Mgr. Zwartkruis, Bisschop van Haarlem en het koor van de St. Bavokathedraal van deze stad, hebben het vermaarde Schola Can torum Cantate Domino uitgeno digd om de Pontifikale Hoogmis van Allerheiligen op te luisteren in voormelde kathedraal. Het koor zal er drie dagen te gast zijn van de leden van de ka thedraalschool. Van deze gelegen heid zal gebruik gemaakt worden om Rotterdam, Amsterdam en Ut recht te bezoeken. Het koor ver trekt vrijdag 30 oktober te 9 u. Benevens het opluisteren van de Pontifikale Hoogmis van Allerheili gen zijn er nog twee concerten voorzien in Haarlem. Deze uit wisseling heeft plaats in het kader van het Belgisch-Nederlands kul- tureel akkoord. En dat Is dat het laatste snufje voor de luxueuze woor. inrichting, afdeling .««samta ofte de bad kamer van de toekomst. Volledig uitgerust met alle mogelijke appa raten waarvan men erpas en- Nog nooit is de wereld zo snel veranderd als de laatste decennia en nog steeds neemt dit tempo van jaar tot jaar toe. Alles gaat zo vlug dat men de indruk heeft voor stormachtige tijden te staan We beleven een tijd van gespan nen verhoudingen tussen de gene raties. De essentiele wedijver zal op de leeftijd gericht zijn: de re- aktie die de jongeren tegen de ouderen opzet zal steeds scher per worden. De toekomstige de mografie voorziet voor de komen de jaren hoe langer hoe meer jon geren onder de West-Europese be volking. Een duidelijke verdeling in vijf leeftijdsgroepen zal er uit voortkomen: 20 kinderen ten laste van hun ouders 20 asocialen die niet willen werken en een toe lage zullen krijgen van ou: ders of staat; 20 studenten die hoe langer hoe meer een wer kelijke maatschappelijke klassen zullen vormer.; 20 derde leeftijd de gepensioneerden; 20 de 30-35 jarigen die het werkende deel ven de bevolking zuilen uitmaken. Een ander toekomstig probleem is de macht en de slavernij van wege wetenschap en techniek. Door de ver doorgevoerde auto- matizering zal een handvol men sen een absolute macht krijgen over de fundamentele gebieden van de ekonomie. Als in 1968 30.000 stakende treinbestuurders de hele ekonomie van Frankrijk kunnen verlammen, dan zal het in 1990 om hetzelfde resultaat te bereiken voldoende zijn dat 200 ingenieurs hun computers stil leggen. Langzamerhand zullen er in elk Europees land nieuwe klassen ont staan; geen klassen naar rijkdom want er zullen geen werkelijke ar men meer zijn, maar van die spe ciale groepen zoals de asocialen Men zal vooral' de macht zien van een nieuwe en weinig talrijke klas se: de nieuwe technische aristo- kratie die werkelijk alle macht in handen zal hebben. Onze kinderen zullen niet meer op één plaats kunnen werken en leven. Nu reeds vindt men in alle landen gastarbeiders emigrerende werknemers die soms in enkele ja ren in drié landen aan de arbeid zijn geweest. Voor het ogenblik is in Belgie één op twaalf werkne mers een buitenlander. Dit feno meen zal zich van langsom meer doen gevoelen. Het zal een be schaving worden van het zich ver mengen der bevolkingen op grote schaal. Bovendien zullen in die tijd de volwassenen verplicht zijn ver scheidene malen van beroep te veranderen om bij te blijven. WAT BETEKENT D5T ALLES Hoe moeten we onze kinderen voorbereiden op hun volwassen heid? De opstand van de jeugd 1970 is grotendeels gebazeerd op de onverschilligheid van de massa t.o.v. de werkelijke waarden, om dat hun ouders maar één doel blij ken te hebben de welvaart. De jeugd van vandaag begrijpt onze onverschilligheid niet ten aanzien van de grote problemen van onze tijd de oorlog en de honger. Die jeugd kontesteer; een egcisme in het politieke gedrag. De jongeren zuücn er zich rekenschap van ge ven dat de wetenschap hen een zekere macht geeft, maar tege lijkertijd zullen zij er slaaf van zijn. De beschaving van de com puters maakt dat zijzelf niets meer zuilen kunnen verwezenlijken; zij zullen zich nutteloos voelen en robots worden. De toekomst die de geleerden ons voor ogen houden is weinig van rooskleurig. Onze enige troost is dat ook geleerden zich al wel eens vergissen... Naar de kostprijs hebben we vooralsnog het raden, maar wie amateur is van een dergelijke bad- kar.ie- bèsLst liefst voor t janu ari as. want dan is daar bceman B.T.W.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3