Twee werelden weekkalender HANDELSPOCKET Bouwhulp door Dr A. J. Cronin Noteer in uw agenda K Hlrl? 1HKIL- SO P.V.B.A. Lid van de Handelskamer Aalst DENDERSTRAAT 18 AALST Tel. 053 227.57 Af ««Ml 1 1 betekent veilig bouwen - zonder zorgen - betekent goed en goed- koop bouwen. Onze faam honderden referenties en honderden gelukkige gezinnen LEVENSWIJSHEID Daardoor, dat mensen niet de wetenschappen beoefenen, niet met verstandigen omgaan en niet hun zinnen beteugelen, ontstaat in hen het kwaad. (Indische spreuk) WENS HUN EEN GELUKKIGE NAAMDAG Zondag 25 okt.: Daria, Kris pijn, Krispiniaan, Krysantus Maandag 26 okt.: Evarist, Felicissimus, Friedbert, Rogatiaan, Rusticus Dinsdag 27 okt.: Antoinette Elesbaan, Florent, Sabina, Bientje Woensdag 28 okt.: Alfred, Freddy, Alberik, Egbert, Simon, Simonne, Judas Donderdag 29 okt.: Baldus, Baldik, Bout, Ermelinde, Narcis, Rodolf Vrijdag 30 okt.: Alfons, Germanus, Marcel, Zenobia Zaterdag 31 okt.: Bega, Eustolia, Foillanus, Lucilla, Quintien, Wolfgang HEILIG EVANGELIE VAN ZONDAG Math. 9, 18-26 «Opwekking van Jairus» dochtertje en genezing van een vrouw». 13 ZON 25 okt. 30 nov. OP ONDER 7u21 17u32 8u20 16u41 MAANSTANDEN Nieuwe maan op 30 okt. te 7u28 STERRENHEMEL 25 okt.: Wanneer de zon op- of ondergaat bij enigszins nevel achtig weer gebeurt het wel dat man, zonder gevaar voor verblin ding recht naar haar kan kijken. We zien dan als het ware een gro te koperen bal die op de horizon rust. Het is bij zulke gelegenhe den dat het soms mogelijk is gro te zonnevlekken met het blote oog waar te nemen. BIJZONDERE DAGEN Zondag 25 okt: 23 ste zondag na Pinksteren. Heden H. Krispijn, patroonheilige van de schoenma kers en looiers. Vrijdag 30 okt.: H. Casianus, patroonheilige van de onderwijzers AGENDA Zondag 25 okt.: Antwerpen nationaal muziektornooi Pepin- ster 7de Internationale Beurs van de kring «Les Collectionneurs» van 9 tot 18 u Zaterdag 31 okt.: Namen Herfsttocht «Jacht - Natuur - Gastronomie» - Inlichtingen tel. 081/229.98 Tot 2 nov. Hamme Ten toonstelling van schilderijen van René Tilley Moeskroen herfst- salon schilder- en beeldhouw werk, toegepaste kunsten, ama teurs-fotografie. !N DE NATUUR 25 okt.: Ontbladeren van de linde 28 okt.: Ontbladeren van de kruisbes en de rode aalbes 29 okt.: Ontbladeren van de gewone esdoorn, de meelbes en witte populier 31 okt.: Normale datum voor de laatste warmte van 15° C min. De notelaar en olm ontbladeren. VOLKSE WEERKUNDE Oktobervorst voorspelt een zachte winter Brengt oktober vorst en sneeuw, men hoort des winters klaaggeschreeuw 29 okt.: Zijn Simon en Judas voorbij, Is de winter kort nabij. KAPELLESTRAAT 11, 9300 AALST - Tel. 053/228.41 «Kijk eens, Evans» ik sprak heftig, in mijn poging hem te over reden «u moet me begrijpen. Dat hele mastoid-been is met et ter gevuld. Als het niet open ge maakt wordt en geleegd, zal de pus door de schedel heen de her senen binnendringen. U weet wat dat betekent. Als we niet onmid dellijk iets doen, heeft uw dochter nog maar een uur of zes te leven». Hij greep naar de wand als om steun te zoeken. Zijn geweldige lichaam scheen ineen te krimpen. Zijn ogen bleven voortdurend op mijn gezicht gevestigd. Tenslotte bevochtigde hij" zijn lippen. «Is dat de waarheid?» «Waarom in 's hemelsnaam zou ik u voorliegen?» Een korte stilte. Ik zag hem plotseling zijn kaak dichtklemmen met eenu pijnlijke, krampachtige beweging. «Doe het dan» zei hij, en na een kort stilzwijgen: «Ze moet be ter worden». Hij zei niets meer, maar de schittering in zijn ogen, die strak op mij gevestigd waren gebleven, was niet mis te verstaan. Ik be greep welke waanvoorstelling hij had: dat iedereen tegen hem ge keerd was. Hij vertrouwde mij te gen wil en dank, omdat noodzaak en angst hem dwongen. En bij een potseling opkomende gedach te ging er een siddering van vrees door mij heen. Ik had hem over- reed, mij de operatie te laten - doen. Wat zou er gebeuren als ik - faalde? Maar er was geen tijd om bij deze overweging stil te staan, geen seconde te verliezen. Ik open de mijn tas, legde mijn instrumen ten en zwachtels uit en maakte twee kommen met een carboi-op- lossing klaar; vervolgens tilden wij de patiente een lichte last samen op de kale houten tafel De scherpe aethergeur steeg op in de rokerige lucht. Het licht een schelle olielamp, door Evans vastgehouden, was af grijselijk, de omstandigheden on beschrijflijk slecht. Toen mijn eer ste insnijding de opgezette huid achter het oor door midden spleet, besefte ik dat ik maar één mis greep hoefde te doen, me maar* één keer behoefde te vergissen, en ik zou onherstelbaar de zijdeling se hersenholte doorboren. Ik werk te volgens een soort instinct, en me voortdurend pijnlijk ervan be wust dat de wilde ogen van Evan Evans op mij gericht waren. Ik was nu bij het been aangekomen, het fijne schedelbeen. Met een kleine guts sneed ik in de holte. Het weefsel bood meer weerstand dan ik van necrotisch been ver wacht had, en er was geen spoor van etter. Was er tenslotte hele maal geen etter? Langzaam ging ik dieper en nog dieper. En toen, ik voelde dat ik vrijwel zeker de dura doorboorde tot in het cere brum zelf, welde er een dikke pa rel van etter naar boven door de sponsachtige cellen. Haastig nam ik een lepel en ruimde het opgesloten goedje er uit, toen schrapte ik voorzichtig de holte schoon, waste deze met een antisepticum en propte ze vol met jodoformgaas. Snel, snel, vol tooide ik het werk. Nog vijf minu ten en de patiente was terug op haar geïmproviseerde bed, rustig en diep ademend alsof zij sliep. Haar polsslag was krachtiger en haar huid had een betere kleur. Ik was ervan overtuigd dat zij, be vrijd van de gevaarlijke infectie haard met haar gezonde jonge ge stel genezen zou. Toen ik mijn tas inpakte, vervuld van dat gevoel iets te hebben be reikt wat de lankmoedige huis arts maar zo zelden gegeven is dat gevoel zich te hebben ge rechtvaardigd, succes te hebben gehad tegen een sterke overmacht wierp ik een blik naar Evans. Hij stond bij de tafel waar hij gedu rende het voorbije uur onbeweeg lijk en sprakeloos was blijven staan en mij had gadegeslagen. Ik zag dat de gemelijkheid van zijn donkere gezicht verdwenen was, waarop nu een zonderlinge verle genheid te lezen was. Ik zei kort af en met een grimmige triomf «Zo zal 't wel gaan met «r». Even antwoordde hij niet; toen mompelde hij «Ja, 't is waar, ze ziet er nou beter uit». Ik zag dat hij verscheurd werd door een nieuwe emotie dank baarheid. En toen ik hem daar zo zag zitten, met zijn grote bunge lende handen en zijn bekommerde gelaat, zonk mijn boosheid weg. Hij was zo diep aangedaan door het vooruitzicht dat zijn dochter zou genezen. Én met een mildere houding knikte ik naar de huis vrouw, die op dat ogenblik op een stoel bij het bed had plaatsgeno men en zei «Een ding moet u niet vergeten. U hebt 't te danken aan 't feit dat uw vrouw mij liet komen». Zijn sombere ogen volgden mij in volslagen verbijstering. «Ik begrijp u niet. Dat is Gwyn- neth, onze dienstmeid». Hij voeg de eraan toe: «Ze spreekt geen Engels - alleen Welsh». Ik 'staarde hem aan. «Maar goeie genade» protes teerde ik, «weet u niet dat ik zo de oproep kreeg? Ze belde me op '-.en zei dat ik hierheen moest ko- .men». Hij staarde mij verwonderd aan. «Er is hier geen telefoon. Mijlen ver in 't rond niet». Een blik overtuigde mij ervan dat hij de waarheid sprak. Mijn hoofd duizelde. Ik keek hem ver bijsterd aan. «Goeie God, weet u dan niet dat uw vrouw mij smeekte dit be zoek te maken? Zij heeft deze nacht met me gesproken. Ik vroeg haar wie ze was. Ze zei me een voudig dat ze uw vrouw was». Hij werd donkerrood en hoog boven mij uitstekend, hief hij zijn gebalde vuist op. Ik dacht dat hij op het punt stond mij tegen de grond te slaan. Maar met een ge weldige inspanning beheerste hij zich. «U v/eet niets van mijn vrouw af.» Hij brak zijn zin af, zijn met bloed belopen ogen keken onder zoekend naar mijn verschrikte ge zicht; toen zei hij met een snik kende kreet «Hebben ze u niet verteld dat 't gebeurd is... omdat ik geen dokter wou hebben?... Ze is vijf jaar geleden in deze kamer gestorven». Ik wou dat ik het v.ooral van dit astrale telefoongesprek, deze boodschap, die zo dramatisch uit het hiernamaals kwam, kon beëin digen in de griezelige sfeer van het mysterieuze. Dan zou ik vele waarderende brieven krijgen van mijn spiritische en kristal-kijkende vrienden, van theosophische ver enigingen en andere groepen die zich aan het occulte wijden. He laas, mijn waarheidsliefde dwingt mij de waarheid te vertellen, die ik kort daarna te weten kwam. Evans' dochter had één enkele vriendin, een vrouw die de tra gische geschiedenis van het gezin kende, die ook wist dat het meis je wanhopig ziek was en die haar moed bijeengeraapt had, maar uit vrees dat Evans haar op het spoor zou komen, haar identiteit had ver borgen, op het laatste ogenblik had zij besloten te handelen en een telefonische oproep gewaagd in de naam van Evans' vrouw. Het was de telefoniste van de telefooncentrale van Tregenny. reikte niets. In mijn eerste vlaag van enthousiasme had ik mijn lie ve vrouw beloofd hoewel ik nu deze liefkozende term niet gebruik te nu haar pogingen om op z'n Welsh te koken maakten dat ik dubbelkoolzure soda ging slikken en kreunde dat zij mij langzaam vergiftigde had ik haar beloofd herhaal ik rijkdom, een goede positie, een huis in Harley Street, en als ik me goed herinner, een villa aan de Middellandse Zee. En nu waren we nog steeds hier, we ploeterden rond, probeerden een beetje geld te sparen een de primerende toestand onder alle omstandigheden en deden nooit iets buitensporigs, nog steeds le vend begraven tussen deze ellen dige bergen. Ik ergerde me, ge bruikte veel krachttermen en solli citeerde naar vele banen, alles zon der succes. Toen opeens, op een gedenkwaardige dag. stormde ik naar binnen met een brief. «We gaan weg. Aan 't eind van de maand». Mijn deelgenote in de tegen spoed staarde mij aan, met grote ogen. «Weg! Maar ik begin 't hier net naar m'n zin te krijgen». Wie had er ooit zo'n koppige vrouw gezien? Zij probeerde mij te overtuigen dat zij grootmoedig berust had. ik bedwong mezelf. «Je zult 't beter naar je zin krij gen als we gaan. 't Is een veel mooiere baan». Ik overhandigde haar de brief. Hij kwam van de secretaris van het Genootschap voor Medische Hulp in een naburige vallei, van Tredegar en bood bij de betrek king aan van arts van het Genoot schap. Het salaris was maar wei nig meer dan ik nu kreeg, maar wat het oog trof en de pols snel ler deed kloppen was het feit dat een huis een echt huis bij de voorwaarden van de benoeming was inbegrepen. Haar grootmoe digheid smolt voor zulk een ver leiding: ze kon het nauwelijks uit houden nog te moeten wachten. Wij bleven nog lang genoeg om de maatschappij in staat te stellen een andere dokter te zoeken Dai Lewis zag ons met lede ogen gaan, toen pakten we onze weini ge bezittingen in een geleende vrachtauto, namen afscheid van de directeur, van Olwen Davies en van de melancholische mevrouw Morgan, klommen naast de chauf feur en gingen op weg over de hoge bergruggen, naar ons nieu we tehuis. Tredegar was eveneens een ko- lenmijnstad, maar het was netjes en schoon en lag aan de zoom van een nog onbedorven heuvel landschap. Er waren verscheidene keurige warenhuizen, een openba re bibliotheek, en het was nau welijks te geloven een stad huis waar twee maal per week films vertoond werden. Het huisje, waarnaar mijn vrouw verlangend had uitgezien, was ste vig gebouwd van rode baksteen en had een puntdak. Het stond midden in een wild stuk tuin, aan een heldere bergstroom die over spannen werd door een houten brug en had de passende naam «Het dal». Het leek bijna een he renhuis na de twee kamers die we voordien bewoond hadden, en hoe- wijl zij door haar korte maar nau we vereniging met mij niet langer mocht beweren een heilig karakter te hebben, dankte mijn vrouw de Hemel oprecht voor de zegen, ein delijk een plekje voor zichzelf te hebben. Met zulk een doel voor ogen had de moeite van het ver huizen niets te betekenen zij verheugde er zich hevig op, de dingen op orde te brengen. De tijd snelde voort dagen, weken en maanden en ik be- vervolgt nadruk verboden

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 5