uit de modewereld wat eten we deze week... voor de fijnproevers KEUKENS ploëgstoffen De lente- en de zomermode 1971 keuken geheimen vamoflex vrouwen kroniek ZONDAG Sardineslaatje Koninginnesoep Kip met Kastanjes Sinaasppelvla. MAANDAG Varkenskarbonaden Spruitjes Gekookte Aardappelen Griesmeelpudding DINSDAG Spiegeleieren Spinazie Aardappel puree Fruit WOENSDAG Biefstuk Witloof Gekookte Aard appelen Appelbeignets DONDERDAG Gehakt Gestoofde Prei Gekookte Aardappelen Caramelvla VRIJDAG Mosselen Frites Rijstpudding met Vanillesaus ZATERDAG Ossetong met Rozijnen Gebakken Aardappelen Broodpudding. SARDINESLAATJE Benodigd 1 blikje sardines, 1 stukje prei, 1 tomaat, t zoet zure augurk, 1 eetlepel azijn, 2 eetlepels olie. peper, zout, papri kapoeder, wat suiker, 1 uitje, pe terselie, gedroogd bonenkruid en 4 toostjes (al of niet geboterd). Bereiding Laat de sar dientjes uitlekken, neem er de graatjes uit en verdeel de visjes in grove stukjes. Snijd de goed gewassen prei in heel dunne reep jes, de gepelde tomaat in blokjes en de augurk in schijfjes. Ver meng dit alles voorzichtig met een sausje gemaakt van azijn, olie, pe per zout, paprikapoeder, iets sui ker, het geraspte uitje, fijngehak te peperselie en wat gedroogd bo nenkruid. Laat dit mengsel even intrekken en verdeel over toostjes die al of niet met boter werden besmeerd. KIP MET KASTANJES Benodigd 1 kip, 1 kilo kas tanjes, 125 gr boter, 50 gr sui ker, 1 liter groentebouillon (van selderij, ui, wortel, tijm en lau rier), 50 gr bloem 1 glas witte wijn, peper en zout. Bereiding Maak met een scherp mesje een inkerving aan de bolle kant van de kastanjes en kook ze gedurende 10 minuten in ruim kokend water. Pel ze en bak ze vervolgens in 75 gf van de boter lichtjes aan. Voeg er in tussen wat suiker aan toe. Vul met dit mengsel de goed schoon gemaakte kip en naai hem dicht. Laat het aldus opgevulde kippe tje nu 2 uur koken in de groente- -bouillon. Neem de kip uit het vocht en zeef de bouillon. Laat de rest (50 gr) van de boter smel ten voeg de bloem toe en laat even aanfruiten. Voeg er onder aanhoudend roeren 0,5 liter bouillon bij. Maak op smaak met peper, zout en de wijn. Laat de saus heel even doorkoken. Schik de kip op een verwarm de schotel en dien op met de saus. TAART ZONDER OVEN In de tijd toen moeder en groot moeder nog niet beschikten over een geperfektioneerde oven, wer den taarten veel gemaakt zonder oven. Ook nu smaken deze taar ten nog lekker. Benodigd 0,5 liter melk, 3 eierdooiers, 25 gr maizena, 200 gr suiker, sterke koffie, 250 gr boter, 1 pak biscuit (petit beurre sec), nog wat suiker en chocola dekorrels of amandelsnippertjes. Bereiding In een pannetje de eierdooiers met de maizena en een beetje koude melk aanroeren tot een glad papje. De oveirge melk koken en deze dan beetje bij beetje op het eimengsel gieten Onderwijl steeds roeren: op het vuur zetten, maar bij het eerste kookbelletje weer er afnemen. Voeg er dan 2 dl sterke koffie bij. Blijf kloppen tot de room lauw is en voeg er ondertussen, met klei ne beetjes tegelijk, de zacht ge roerde boter bij. Week de biscuitjes in lichtge- suikerde sterke koffie. Schik ze dan naast elkaar op een schotel. Bestrijk ze met een laagje room, leg er opnieuw een laagje biscuits op, dan weer room. Ga zo verder tot alles is verwerkt. Met een spatteltje de bovenste roomlaag en ook de met room bestreken zij kanten mooi glad strijken. Als gar nering de taart bestrooien met chocoladekorrels of amandelsnip pers. Een 1/z dag koel bewaren al vorens ze op tafel te brengen. VLEES DUUR, MAAR... ONMISBAAR Ons dagelijks stukje vlees is wel een kostbaar artikel geworden. Iedere keer als we bij de slager zijn, staan we verbaasd wat we moeten neertellen voor het kleine pakje dat we er ontvangen. Toch is vlees onmisbaar als onderdeel van onze maaltijden, niet alleen omdat het ons natio naal middagmaal van aardappelen en groente smakelijk maakt, maar ook omdat het door zijn bouw- en beschermende stoffen (eiwitten, voedingszouten en B-vitaminen) bijdraagt tot een goede gezond heid. De magere vleessoorten en dat zijn helaas ook de duurste bevatten de beste voedingstoffen spek en andere vette soorten be vatten veel vet en weinig eiwit, zouten en vitaminen. Vlees is niet alleen duur, het is ook—snef aan bederf onderhevig. Dit zijn twee redenen waarom we het met grote bedachtzaamheid moeten behandelen. In de eerste plaats moeten we zorgen dat ons vlees vers en fris is. Overtuig U ervan dat de slagerij, waar U koopt, zindelijk is pijnlijk zindelijk zelf. Geef de voorkeur aan een slagerij waar vlees en vleeswaren gekoeld worden bewaard. Pak vlees bij uw thuiskomst dadelijk uit, zeker als het afkom stig is van een supermarkt, die plastic als verpakking gebruikt. Deze verpakking gaat bederf niet tegen, zoals nog vaak wordt ge dacht. Integendeel, door het af sluiten is geen verdamping moge lijk en kunnen bacteriën zich nog sneller vermenigvuldigen. Bereid het vlees, als u geen koelkast hebt, zo spoedig moge lijk. Pas op voor vliegen: deze beestjes zitten overal op en bren gen alle mogelijke bacteriën over. Gebruikt u wet een koelkast, be waar het rauwe vlees dan luchtig afgedekt, niet langer dan twee dagen. Wees vooral voorzichtig met gehakt, proef dit nooit rauw en bak het altijd door en door gaar. DE ALGEMENE LIJN Het sihouet is soepel en be weeglijk, lang en slank, en de meeste modellen zijn gekenmerkt door zorgvuldig aangebrachte de tails. Halsuitsnijdingen De nieuwste zijn Van bescheiden tot zeer die pe V Rond en van de hals af staand Vierkant «Bustier», maar zeer soe pel, zonder voorgevormde cups. De mouwen: kleine pofmouwtjes fladderende wijde vlinder mouwen, zeer kort of tot aan de elleboog. lange mouwen, samengevat in een mouwboord; deze hemd- mouwen keren niet alleen terug op de jurken, maar ook op talrijke mantels. wijde bloezende lange mou wen gordijnstoffen verkrijgbaar bij: Interieurverzorging Kasteeldreef 45 lede Bel n° 258.61 en wij komen mei de volledige piaegcollectie bij U aan huis. DE JURKEN Hemdbloesjurken en polo jurken blijven grote favoriet. De vernieuwing heeft hier plaats door de weefsels, vaak door-schijnend voile, krip of kant, of door het sa men verwerken van verschillende stoffen bvb. jersey en zeildoek. Veel zeer vrouwelijke jurken met wikkel-effekt of gekruiste slui ting. Vaak ook worden de stoffen hiervoor gerend verwerkt. Veel bijval eveneens voor tu niekjurken in «schilderskiel»-stijl, die over een broek kunnen gedra gen worden. Tenslotte zijn er een aan tal jurken met boven elkaar ge dragen elementen, die dus «ge laagde» lengtes vormen, hetzij lang over kort, of kort over lang. Hier wordt veel gebruik gemaakt van splitten en knoopsluitingen. HET NIEUWE ENSEMBLE Het klassieke mantelpak ver dwijnt en maakt plaats voor aller lei ensembles: licht uitstaande, korte of lan ge rokken en aansluitende vesten met basken, in soepel effen of be drukt katoen. cardigans in alle lengtes en met of zonder mouwen, over rok of broek (in zwaar katoendoek, jersey, fluweel, gabardine of pi qué) rokken en blousons vaak ook met korte mouwen, en uitgevoerd in zeer gevarieerde katoenweef sels zeildoek, gecoat katoen, be drukte satijn, denim, j«rsey, jac quardkatoen, voile, enz... DE BLOEZEN Zij nemen afstand van het he- renhemd worden soepeler, vrouwe lijker en romantischer, bewerkt met nerven, plooitjes, fronzen enz. Hiervoor worden vooral uftrafijne katoenvoiles gebruikt, bedrukt of geborduurd. DE ZOMERMANTELS Zij krijgen een groeiend belang in de kollekties Zij zijn lang. De gemakkelijk ste zijn de cardigans, lichtjes ver wijdend, in katoenjersey of be drukt katoen. Soms met korte mouwen, gedragen over lange mouwen van bloes of jurk. Veel bijval voor de mantel in hemd- bloes-stijl, met knoopgat, kraagje op voet en manchetten aan de mouwen. Hij bloest soms lichtjes over de ceintuur. Blijft favoriet de mantel in trenchoatstijl. of kort... Er is duidelijk een ten dens naar de korte, wijde mantel in ruiterstijl of geinspireerd op de schilderskiel, met fronsen vanaf een platstuk. DE REGENMANTELS Ze volgen de algemene lijn van de mantels.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 11