li lilastiiii- kaïfortn in de pupillenschool tenSspitt"toch*6" 18e St. Maartens jaarmarkt ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD shopptng^centra ">888316 VOlkStOBfOOp Op minister van Financiën: eeriang definitieve lokalen Het voorzitterschap van Aalsterse K.0.0. DE GAZET VAN AALST NEC SPE, NEC METU... 26sts jaargang nr 44Zaterdag 14 november 1370 Hedaktie en Beheer Schoolstraat 26 - 9300 AALCT - Tel. 241.14 6,50 fr het nummer De 18e ST. MAAR7ENS - JAARMARKT te Aalst kende ditmaal een nog grotere belangstelling dan vorig jaar, zodat men terecht van een massale volkstoeloop kan gewagen. In sommige straten nabij de Houtmarkt liep hei al dan niet kooplustige publiek voetje voor voet je in dichte samengepakte drommen derwijze dat hier en daar een mini-kraampje dreigde overhoop geworpen te worden. Een merkwaar dig verschijnsel: deze populariteit die deze Aalsterse Jaarmarkt steeds meer en meer verwerft in een tijd van jaarbeurzen, shoppings- centra en supermarkten. DE LUCHT GEKRUID MET ECHTE OUDERWETSE HOEVEGEUREN Het is ook waar dat men op deze Jaarmarkt weer eens de stil aan zeldzame gelegenheid kreeg koeien, kalveren, schapen en wat al meer dat tot onze veestapel be hoort, te bewonderen en derhalve de lucht boven de Houtmarkt pret tig gekruid was met echte, goede ouderwetse hoevegeuren. Wat in een tijd van smerige luchtvervui ling wel aangenaam om snuiven, was. Men exposeerde er nieuwe wagens maar ook jonge poney's en de laatste hadden niet de min ste belangstelling. Langsheen de Maanstraat, de Zonnestraat, de ScherreveldstraaL. de Osbroekstraat waar het echte goede onvervalste volk van Aalst nog woont, stonden aan de twee zijden, de honderden kramen niet te tellen welvaartsprodukten aan te prijzen, al was daar ook de on vermijdelijke man die in een Duits dat voor elkeen in dit land wel ver staanbaar is oerstevige, hechte Duitse Gilletmesjes aanprees die naar hij woordelijk zei per pakje in de Bondsrepubliek voor 3 DM werden verkocht maar op de Aal sterse Jaarmarkt, O.L.H. alleen kan het verklaren, voor de helft van de prijs aan de man uit sluitend aan de man werden gebracht. Kortom het zag er zo naar uit dat men op deze jaarmarkt voor wie voldoende stevige Belgische franken in de beurs had, menig gunstkoopje kon doen. Omdat de samengepakte me nigte niet altijd de gelegen heid kreeg even halt te hou den voor de kramen werd een tapijtenverkoper haha 30 fr voor een tapijtje in hali zo quasi-koleirfg dat hij enke le exemplaren zo maar te grabbelen gooide. Maar nie mand wou dat gratis. Men bracht de tapijtjes terug naar het kraam en de man werd nog koleiriger. Men goochelde voor diverse produkten met levenslange waarborg op papier me neer en een gespeciali seerde bloemenverkoper, er- Deze (oude) koe die wij niet uit de gracht haalden maar uit ons archief: Zijnde een exemplaar waarmede een Aalsters landbouwers gezin in de twintiger jaren kon pronken. Plaats van het foto-evenement de huidige Etrimo buurt in de omgeving van het Kasteel-Terlinden. gans afkomstig uit het Vlaam se land, prees zijn produkten met de verwijzing dat zij reeds op de Wereldtentoon stelling te Brussel ten jare 1930 de bewondering hadden afgedwongen. Maar het moet ons wel van het hart nergens op die bonte leven dige Jaarmarkt hebben een van die talentrijke verkopers aange troffen van die stilaan uitsterven de garde van de Antwerpse Voge lenmarkt. Van dat slag dat bv. gisteren een uiteenzetting zou begonnen zijn over de grote figuur van ge neraal de Gaulle, de man van '40 en van '58 die precies mijnheer en madame, jaja, mijnheer en ma dame als hij in civiel gekleed was dezelfde dassen droeg die hier op op het kraampje liggen... En voor je het dan goed beseft heb je een soorgelijke das reeds om de hals. Nee, dat soort van onvolprezen marktorateurs hebben wij niet ge hoord. KOEK Maar voor de rest, geen kwaad van deze Aalsterse Jaarmarkt met haar typische lokale culinaire genoegens, je weet het wel de fritten, de gebakken worsten, en het Aalsters bier dat bij soortge lijke gelegenheden altijd het beste is. Misschien ook omdat die vele cafeetjes op en rond de Hout markt nog echt zijn. Ter hoogte van de Watertoren stond dan op een podium de troon van St Maarten die er rond 11 u arriveerde gevolgd door le den van het stadsbestuur en le den van het Aalsters Feestkomi- tee. Omdat St Maarten wel weet hoezeer grote mensen in feite toch wel kleine kinderen zijn kre gen zij bij prioriteit hun St Maar- tenskoek. Dan volgden in een vlug tempo de rest. Maar een bengel van om en bij de vijf, weigerde ostentatief het St Maartenspodium te bestijgen. Hij wou van de lieve Sint niet meer weten. Had hij daags voordien een St Maarten niet horen vloeken. Ja vloeken, mama, zei de bengel. Och, jongsken, dat was dan geen echte St Maarten, zei de ma ma. Maar de bengel wou het niet geloven en bleef argwanend kijken naar de echte St. Maarten, geflan keerd door Zwarte Piet en de bur gemeester. En met misprijzen keek dezelfde bengel naar een grote mens die beneden het podi um een St Maartenskoek stond op te vreten. VOLKSVERTEGENWOORDIGER L. D'HAESELEER VESTIGDE AANDACHT OP DE 19e EEUWSE HUBSVESTIG VOOR STAATSAMBTENAREN Dat vadertje Staat er de hand aan houdt dat zijn kinderen de grondwettelijke en huishoudelijke regels behoorlijk naleven, tot hun meerder heil, weten we nu allen wel. Een privé-bedrijf dat er bv. geen net reftertje op na houdt ten behoeve van het personeel wordt door de betrokken inspektie op de vingers getikt, wat natuurlijk weeral niet verhinderd dat hetzelfde Vadertje Staat anno 1970 hier en daar nog toelaat, dat zijn onmid- delijke helpers, de staatsambtenaren hun middagetentje moeten ver orberen tussen de stofferige dossiers van hun kantoortje. Er zijn daar enkele frappante voorbeelden van. In de Aalsterse Pupillenschool waar een aantal staatdiensten zijn ondergebracht is het ook al dat niet. En het is niet omdat Belastings diensten per definitie bij de gemiddelde Belg nu eenmaal niet popu lair zijn dat men de mensen moet onderbrengen in kantoortjes, die de opvatting kunnen kracht bijzetten dat nog wel de Staat, niet al tijd zo een efficiente en sociale werkgever is. Wellicht kan de vraag worden gesteld of de Arbeidsinspecties en aanverwante diensten nu eens in eerste instantie zo.den gaan uitkiemen hoe het gesteld is met de mentaliteit van Cesar zelf. Geen verlenging van huur in Nieuwstraat Maar alle gekheid op het spreekwoordelijke stokje: De omstandig heden waarin de diensten van de Direkte Belastingen te Aalst mo menteel in de Pupillenschool zijn ondergebracht zijn ergelrlijk zowel voor het personeel als voor het publiek. Dat is ook de mening van volksvertegenwoordiger L. D'Haéseleer die daaromtrent aan Baron Snoy et d'Oppuers, Minister van Financien een vraag heeft gesteld. Voor het aandringen van de Aalsterse volksvertegenwoordiger heeft de Minister dan toch wel gehoor gehad. Want in een antwoord aan de h. L. D'Haeseleer signaleert hij dat deze Belastingsdiensten eerstdaags in een andere vleugel van het Pupillencomplex zullen overgebracht worden. Men weet dat deze Belastingsdiensten tot voor korte tijd in de Nieuwstraat huisden. De Minister kennelijk verveeld met de situatie van zijn ambtenaren te Aalst zegt dat de aangeklaagde toestand het gevolg is van het feit dat de eigenaar van het gebouw aan de Nieuwstraat, de huuropzeg had tegen 1 september II. en geweigerd heeft deze met een paar maanden te verlengen. De lokalen in de Pu pillenschool omwille van de omvangrijke werken konden niet tijdig klaar zijn. De ambtenaren in de Pupillenschool mogen nu vernemen dat inge volge de vraag van de h. D'Haeseleer de Minister alle waarborgen geeft dat de betrokken diensten, wanneer alle werken zullen geëin digd zijn, over een degelijke inrichting zullen beschikken. Naar verluidt is het opnieuw verkozen C.V.P. raadslid de h. R. Dael- man officieel kandidaat voor het voorzitterschap van de K.O.O. Men zal zich herinneren dat in het nieuwe drieledige koalitieak- koord deze funktie werd toegewezen aan de C.V.P. VAN TRAPKES OP GESPROKEN Wie even wil gaan praten met de Diensten van Belastin gen in de Pupillenschool, moet er met het bekende loden hart waarmede hij doorgaans een dergelijk bezoek aflegt nog uitgerekend 65 trappen bijnemen om de kantoren op de 3 verdieping van de Pupillenschool te bereiken. Men zegge het niet voort maar onze duurbare centen kunnen er niet eens opgeborgen worden in een stevige geldkoffer. Wat een konfrater de bemerking ontlokte dat overvallers er gemakkelijk hun slag kunnen slaan. Een kantoor van deze diensten wordt verwarmd dank zij., een gehuurd verwarmingsapparaat. Er is één W.C. voor een tiental bedienden. Uiteraard wordt de gedachte afgewenteld dat ook belastingsplichtigen wel eens de natuurlijke behoefte kunnen hebben een dergelijk lokaaltje op te zoeken.

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 1