klein logboek Kulturele echo's «La Belle Epoque Oostende vertelt Prinses Margaret... Foei Gerecht in de streek 2 LIEVE VAM DER WEEEN IN DE BELFORTZAAL VAN 18 TOT 26 NOVEMBER LA BELLE EPOQUE viel in ons land samen met de laatste jaren van Leopold II. Wat die periode in feite betekende voor het groot ste deel van de bevolking in ons land en elders was het niet veel anders weten wij allen nu stilaan wel L.P. Boon herinnert er nog eens aan in Aalst, fabriekstad En in die jaren van «La Belle Epo que» dat zou uitdoven in de eer ste wereldoorlog schreef Pater Stracke zijn historisch manifest «Arm Vlaanderen» Leo Picard heeft er eens aan herinnerd hoe bv. ook in het Aal- sterse zich fabrikanten vestigden die bij voorkeur vrouwen en kinde ren tewerk stelden omwille van de extra-lage hongerlonen die hun dan toelieten grote winstmarges te maken: «Het was een leven als in een hel, maar het was toch een leven men woonde in krotten, die dik wijls hoge rente opleverden voor de eigenaars, aan onderwijs kon niet gedacht worden». La Belle Epoque zal in feite in deze streek ook maar geleefd ge worden zijn door de happy fews, een aantal rijke families, enkele baronnen, fabrikanten en hun trou we gehoorzame dienaars. Het was niet beter elders in het land zoals in die jaren Pater Rut ten en Camille Huysmans zouden aantonen. Maar minder dan in kleine cen tra werd men in grotere steden met die mizerie-althans op het eerste zicht - gekonfronteerd. Brus sel bluft in 1897 met zijn wereld tentoonstelling. Een stad als Oostende werd een jaar later be zocht door 341 767 toeristen. Zij is met Spa de pleisterplaats van de rijke welvarende Belgen. Pre cies in 1900 vertoeft de Sjah van Perzie in wat men de Koningin der Badsteden zou noemen. Hij huurt er het ganse Hotel Palace en maakt het in de badstad zo bont als alleen wellicht in onze tijd zich nog eens een Faroek van Egypte zou permiteren. Oostende heeft zijn Kursaal met privé-speel- klub, Richard Straus, Saint Saèns, «de gazet van Aalst» weekblad gesticht in 1945 verantw. uitgever Gustaaf Sanders kantoor en drukkerij Schoolstraat 26 9300 Aalst Tel. 053/241 14 postrekening 881.72 3 maandab. 80 fr 6 maandab. 155 fr jaarab. 300 fr op verzoek worden advertentietarieven toegezonden Glazoenov komen er dirigeren. Men luistert er naar Emile Verhae- ren, Georges Eekhoud en ook wel eens naar de Vlaming Pol de Mont Maar er is vooral Leopold II die groots ziet en er regelmatig tij dens de jaren rond de eeuwwisse ling in zijn Koninklijk Chalet ver blijft. De bebaarde Leopold vindt het leuk te Oostende. De stad zal heel wat aan hem te danken heb ben. DIE sfeer van Oostende 1900 wordt door Karei Jonckheere in zijn recent werk «Oostende Ver teld» (uitgave Lannoo-Tielt) lako- niek, maar daarom niet minder boeiend geevoceerd. Oostende is tenslotte de geboortestad van deze dichter achter wiens ironie een mild, begrijpend hart schuilt. Wie Oostende en Leopold II vernoemt kan niet voorbijgaan aan de Barones de Vaughan, de ge liefde en morganatische echtgeno- note van de vorst. Er is in 1914 zoveel gebeurd dat men in ons land geen aan dacht heeft kunnen schenken aan «Presque Reine», de memoires van Barones de Vaughan, geboren Juffrouw Delacroix die tenslotte in de echt wordt verbonden met de weduwnaar op zijn sterfbeld, Leo pold II. «Zoals van een dame te ver wachten er staat geen enkele da tum in, wel haar voordelig por tret. De bladzijden werden ge schreven met discreette maar over tuigde liefde, vol betrekkelijk be grip voor de sterke man die haar durfde te minnen» zo noteert Ka- rel Jonckheere. Leopold II trotseerde de ver wijten en soms ook de haat van vele van zijn landgenoten niet al leen omwille van de Kongo-affaire maar ook omwille van zijn gelief de die hem twee kinderen zou schenken. Niets menselijks is ook een dynastie vreemd. «Oostende Verteld» is wat meer dan de lokale kroniek van «La Belle Epoque». De auteur heeft het een anekdotische roman van een stad genoemd, met hoofd Stukken getiteld als «Wenken met wier», Klacht van Egidius», Biecht van een stuurman», «Monoloog onder de galg», «Mazarinade» enz Napoleon, Victor Hugo, James Ensor, Karei van de Woestijne dwalen doorheen dit met liefde (of nostalgie) geschreven werk. Er is vooral James Ensor die niet zoveel respekt had voor Leopold II, om andere redenen dan het me rendeel der Belgen: la 1887 wor den te Oostende nog twee vissers doodgeschoten door de Garde Ci- vique. Twee dappere mensen die niet betrokken waren bij een re volte n.a.v. van de import van spotgoedkope Engelse vis. James Ensor inspireert het tot zijn werk «De Gendarmen». In deze streek waar het «Daen- sisme» ontbrandde .weet men wel hoezeer de hogere clerus het op het akkoordje gooide met Woeste en meteen ook met Leopold II. Maar Karei Jonckheere herinnert er dan toch aan hoe een Oost- ends pastoor zijn libertijnse vorst omwille van zijn privé-leven de le vieten wil lezen. Een pastoor die bezorgd is om de reputatie van de Koning der Belgen. Citeren wij Karei Jonckheere «De Koning laat de herder uit praten en zegt dan met volle lach: «Mijn goede vriend, wat ge me daar allemaal vertelt is zo vreemd Hoe vreemd, Sire?» Vreemd? Ge kunt natuurlijk niet weten hoezeer ik.. Stel u voor gisteren is men mij over u precies hetzelfde komen vertellen. «Sire». «Maar stel u gerust, ik heb er geen woord van geloofd». Prinses Margaret, zuster van koningin Elizabeth van Engeland en tot voor kort nog de meest mode-bewuste dame aan het Brit se hof, heeft het verbruid. De creaties die ze de jongste tijd draagt, hebben de modeont- werksters van de Britse bladen met afschuw vervuld. De prinses, die nauwelijks een meter vijftig hoog is en de laatste tijd nogal gezet, hult zich bij voorkeur in dik makende japonnen en mantels. De eerste midi, die ze droeg werd ronduit «monsterlijk» genoemd. De tweede was al even erg, een grij ze wollen japon met brede plooien lange wijde mouwen en kniehoge laarzen. Een dikmakende bontjas met veel te korte mouwen, een ouderwetse tas van krokodillerleer en een bonthoedje van tien jaar geleden deden de deur dich. Als één vrouw jammeren de mode-me dewerksters van de Londense bla den: «Een ramp is het een ver schrikkelijke fout!» Het blad Sun schrijft botweg «Modieus zijn is goed, maar men moet zich niet belachelijk maken». Een andere kroniekschrijfster vond dat de ste vige prinses op een onderwijzeres uit 1875 leek. Met daarbij de raad dat Margaret eerst maar eens tien kilo aan gewicht moet verliezen, voor zij zich weer in midi kleding in het openbaar waagt. Tot in Australië hadden haar mode-exploten weerklank gevon den. Negatieve uiteraard, In Syd ney hadden de zondagsbladen het over de koninklijke hoed: te breed de koninklijke boezem te groot; de garnering te druk; de konink lijke taille te zwaar; de konink lijke heupen te breed; de konink lijke rok te lang en de koninklij ke maaltijden te veel. Het genadeschot kwam van de Sunday Mirror «Wanneer ze nog een geweer bij zich had gehad, leek ze precies op de hoofdrol speelster uit «Annie, get your gun» Wat ons betreft wanneer wij de foto's van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margaret bekij- .ken, krijgen we de indruk dat zij solliciteert naar de ereplaats op het lijstje der stechts-geklede vrou wen van de wereld. Lieve Van der Weeën, kunst schilders, stelt haar werken landschappen, bloemstukken en bloemen op fluweel tentoon in de Belfortzaal te Aalst van 18 no vember tot 26 november. Vernissage vrijdag 20 november 1970 te 20 u. ingeleid door Mees ter V. van Frachen. Open alle dagen van 10u30 tot 13 u en van 14 u tot 20 u. Zaterdag 21 november en zon dag 22 november doorlopend van 1 u. tot 20 u. De Vlaamse Televisie zal op woensdag 18 november in haa.' programma «Zoeklicht» te 19u50 Lieve van der Weeën als kunst schilderes voorstellen. GROEPSTENTOONSTELLING 1970 IN HET KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM 13 - 29 NOVEMBER Vanaf vrijdag 13 november e.k. wordt in het Kultureel Centrum Affligem te Hekelgem een groepstentoonstelling georganiseerd, waar bij vijf kunstenaars van verschillende specialiteit en uit verschillen de hoeken van het Vlaamse land hun medewerking verlenen René Bekaert, uit Erembodegem Jozef Coutuer, uit Nederbrakel Alberte De Mets-Van den Heule, uit Lebbeke Mia Deprez uit Izegem Guy Van der Henst uit Brussel. Opening van deze tentoonstelling op vrijdag 13 november te 20 u. Open op zaterdagen 14, 21 en 28 november van 14u30 tot 20 u Zondag 15, 22 en 29 november van 10 tot 12 u en van 14u30 tot 20 u. FILMFORUM «BONNY AND CLYDE»» IN HET KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM Op zaterdag 14 november te 20 u wordt in het Kultureel Centrum Affligem een filmforum gehouden rond de prent «Bonny and Clyde». Deze avond is een programma van de plaatselijke afdeling Davids- fonds-Hekelgem PROF. DR. FL. BERTIAU SPREEKT OP MAANDAG 16 NOVEMBER IN HET KULTUREEL CENTRUM AFFLIGEM Op maandag 16 november te 20 u houdt Prof. Dr. Fl. Bertiau een voordracht in het Kultureel Centrum Affligem te Hekelgem over het tema: «De mens in kosmosch perspectief». Deze spreekbeurt wil de huidige visie van de aardkunde en sterrekunde weergeven over het ontstaan van onze aarde en haar plaats in de ontzagwekkende ruim te van het heelal met zijn duizenden sterrennevels. Spreker is niet alleen hoogleraar aan de Universiteit Leuven, maar tevens directeur van de sterrenwacht van het Vaticaan. Zijn vorming als sterrekun- dige deed hij vooral op in het beroemde centrum op Mount Palo mar (USA). BENOEMINGEN Bij Koninklijk Besluit van 29 oktober 1970 zijn benoemd voor een termijn van drie jaar met in gang van 1 november 1970 tot rechter in handelszaken in de rechtbank van koophandel te Dendermonde J. Bosschaert, L. Meert E. D'Hondt, E. Geerinckx allen uit Aalst. ooo Bij Koninklijk Besluit van 27 oktober 1970 werd benoemd tot hoofdgriffier bij de politierecht bank te Aalst, de heer Meyfroots G.T., Griffier bij het vredegerecht van het kanton Aalst. ooo Bij Koninklijk Besluit van 27 oktober 1970 zijn benoemd voor een termijn van drie jaar met in gang van 1 november 1970, in hoedanigheid van raadsheren in sociale zaken als zelfstandigen in de Arbeidersrechtbank te Dender monde L. Bauwels (St Niklaas Waas), J. Blommaert (Aalst), A. Boets (St Niklaas) M, Bontinck (Wetteren) F. Clement (Berlare) H. Cooreman (Wieze) J. Deboeck (Aalst) C. De Saedeleer (Melle) J. Desmet (Assenede), H. Devos (Aalst) G. Fierens (Lokeren) F. Francois (Erembodegem) M. Maes (Kalken) A. Muylaert (Herdersem), R. Ost (Moerzeke) A. Van Dael (St-Niklaas Waas) F. Van Eetvelde (Oudegem) P. Vermeulen (Sint Niklaas) M. Wauters (Meerbeke)

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 2