De diepere oorzaken van de "knal,, Zakelijk beleggen inl@n TEN ©BEL OFfNIES DOKUMENTATIE-KOEPON Het afspringen van het C.V.P.- B.S.P. -akkoord, en het daarop volgend afsluiten van de overeen komst voor. een C.V.P.-P.V.V.-V.U. koalitie is voor Aalst een politieke knal geweest die trouwens: tot op nationaal plan doorklonk. De zoveelste gril van non-kon- formistisch Aalst? De «onhandig heid van de C.V.P. -onderhande laars en de lichtzinningheid van de B.S.P.», zoals iemand schreef? Persoonlijk meen ik dat men er in alle partijen-beter zou aan doen- het -gebeuren dieper te analiseren. Ik geloof niet noch voor de grote, noch voor de kleine ge schiedenis in mensen die de loop van de geschiedenis wille keurig een gans andere wending geven. Ik geloof echter wel in mensen die IN GEGEVEN OM STANDIGHEDEN gunstig of on gunstig op de objektieve voorwaar den ingrijpen, die het objektief dat ze zich gesteld hebben permanent in het oog houden en zich niet door nevenkwesties laten afleiden, die aldus een beweging versnellen of ze afremmen. ik sluit daarbij dus geenszins de persoonlijke verantwoordelijk heid uit. Ik meen integendeel, dat ze aldus meer zin krijgt, omdat de persoonlijke bijdrage haar jui ste waarde wordt gegeven, omdat de politiek (het ingrijpen op het maatschappelijk leven en zijn ont wikkeling) aldus steeds minder het domein kan zijn van mensen die er hun persoonlijke belangen willen mee dienen, ook geen on doordacht gokspel, maar het stel len van daden in volle bewustzijn en verantwoordelijkheid, ook en vooral jegens anderen. Het lijkt me best dat ik als voorbeeld de K.P.B. neem. Wie in haar rangen militeert (en ook wie haar of één of meer van haar woordvoerders zijn vertrouwen schenkt) moet er zich in principe van bewust zijn, dat zij ook al zou zij over meer geld en moge lijkheden beschikken niet de weg wil of kan opgaan van kon- stellaties die het veroveren van mandaten of de eng-persoonlijke belangen van hun leden de voor rang geven. Zij heeft zich voor doel gesteld in de omstandighe den van ons land, met en voor de mensen van ons land, de ontwik keling te bespoedigen naar een maatschappelijke vorm op een hoger plan, en waarbij de weg zal uitgestippeld worden samen met allen die de huidige vorm geheel of gedeeltelijk verwerpen. Ook al zijn politieke en andere mandaten daarbij zeker een voordeel en zelfs noodzakelijk, het veroveren ervan mag niet de voorrang krij. gen. Welnu, dit laagste geldt ook voor andere partijen of bewegin gen die een moreel hoogstaand ob- jektiek in hun vaandel schrijven en zich zelf trouw willen blijven. En het is naar mijn menig juist daar dat men omtrent de jongste gebeurtenissen te Aalst moet gaan zoeken. Men heeft het gehad over de benoeming van een vrederechter te Aalst. Geen enkel ernstig mens kanaanvaarden, dat dit enig feit op zich zelf de reden is van de knal. En toch willen wij er de aandacht op trekken, dat hier se dert jaren een gevaarlijke spring stof wordt opgestapeld. Zo kan men inderdaad vaststel len, dat de verantwoordelijkevan een sociale beweging in een be paalde belangrijke vergadering heeft gesproken over benoemingen en zelfs vooropzette, dat het lot van honderden families afhanke lijk was van de tegenwoordigheid van een bepaalde partij in het stadsbestuur! Zo is het ook een feit,- dat in een andere vergade ring van een sociale organisatie, een partij geprezen werd omdat ze geen moeite had gespaard in zake aanstellingen en bevorderin gen in stedelijke diensten. We begrijpen wel dat dit de volksmens niet onverschillig laat. noch aan de ene zijde noch aan de andere. Maar geeft men er zich wel rekenschap van, dat men daar enn de rand staat van een verschijnsel dat niet ver afligt van de zo zeer gewraakte rassendis- kremir.atie, al geldt hier dan niet de kleur van de huid maar wel deze van de lidkaart? En tot wat leidt dit verschijnsel in het sociaal en politiek leven van een stad of een land? We willen hier zeker het feit niet wegcijferen van een drukking van rechts ook in de C.V.P. te Aalst. Maar dat bij de 17-15 stemming het probleem van de be noemingen een rol heeft gespeeld kan niet geloochend worden. De vraag is nu echter wan neer dit ZO is en niet alleen voor de C.V.P. moeten het ge loof in de doelstellingen, de poli tieke overtuiging, dan niet een flinke deuk gekregen hebben op dat DIT de doorslag zou kunnen geven? En is het inderdaad ook niet zo, dat personen op de lijsten een plaats krijgen, en van de kie zers een politiek mandaat, op ba sis van diensten die in menig ge val niets te zien hebben met de bekwaamheid of de verantwoorde lijkheid van en voor dit mandaat? Het is naar mijn mening een on betwistbaar feit, dat in menige or ganisatie het gezond politiek en demokratisch innerlijk leven aan dergelijke verschijnselen kapot gaat, wat al te dikwijls gepaard gaat met blind vertrouwen in één of meerdere personen, die aldus in hun handen een reeks van machten koncentreren. Iemand heeft over het eerste akkoord gezegd, dat het «een on geveer nietszeggend velletje pa pier»» was. Waarom was dit inder daad zo? Zeker niet omdat de in spraak der eigen leden en kie zers TE groot was geweest! Trou wens, de .woordvoerder -van een jongerenorganisatie deed - enkele weken voor de verkiezingen reeds opmerké'n. dat de partijen aan hun kandidaten praktisch «carte blanche» hadden gegeven! En het programma Er zijn in hetzelfde verband nog- andere voorbeelden. In de pers- konferenties die de kieskampagne moesten inleiden, werd gewaagd van een stadsbestuur dat zich on der meer op de twee grote vak bonden zou steunen. In hoeverre kregen deze vakbonden ik schrijf niet vakbondsleiders - in spraak? Of beschouwt men de kandidatuur van een vakbonas- FIGUUR en het sturen van vak- bondsOPROEPEN om zus of zo te stemmen, als INSPRAAK? De diepere oorzaak van de knal te Aalst, is het gebrek aan innerlijk demokratisch leven in de partijen en organisaties, het ge volg van een al te groot over wicht van vooraanstaande figuren bij het bepalen van hun politiek, waardoor het sociaal en politiek» bewustzijn van de grote massa wordt afgestompt. Daaraan dan, is een streven geënt naar steeds grotere eigen macht, gepaard gaande met politiek ongeduld dat de hogere objektieven terzijde doet schuiven. B.S.P. -voorzitter Collard, heeft daaromtrent met zijn oproep voor progressistische vor ming een en ander ondervonden! Het spreekt vanzelf, dat dit niet alleen te Aalst het geval is. We zouden daaromtrent ergere voor beelden kunnen aanhalen. Maar dit alles is slechts mogelijk, om dat dezelfde afwijking op natio naal vlak eveneens schering en in slag is. Maar vermits het vanaf «OPSMIES»» is een rubriek waarin personen van verschil lende politieke of sociale op vattingen hun eigen stand punt kunnen we ergeven in verband met problemen van algemeen belang. Bijdragen die dit kader te buiten gaan worden niet ge publiceerd. Een artikel in "Opinies»» ver bindt daarenboven uitslui tend de auteur ervan en is derhalve niet de weergave van een redaktioneel stand punt. de basis is dat de beweging voor herwaardering zal moeten vertrek ken, vermits ik niet alleen het gebeoadeoafkeursmaar ook aan-de toekomst denk, leek het me wel juist dit konkreet voorbeeld aan te grijpen en het mijne bij te dra gen tot een zo objektief mogelijke ontleding van de oorzaken. Ray DE SMET. ,4j. In de zon van het zacht- tropische, taksvrije Tenerife (Kanarische Eilandengroep), met z'n 3.000 uren zuiderzon per jaar. 4 seizoenen lang trekken daar steeds meer toeristen naartoe. Daarom bouwde TEN BEL, de gereputeerde internatio nale immobiliënmaatschappij, net daar, op de Costa del Silencio (Kust der Stilte!) prachtige, volledig woonklare studio's en appartementen. Ook kunt er uw stuk Costa del Silencio bezitten. Dat brengt u jaarlijks een bruto-rente van 10,80% op! En omdat dit droompara- dijs slechts 4 uren jet-vliegen verwijderd is en het vlieg- tuigtoerisme steeds maar groeit, ligt de waardestijging van uw eigendom volledig in de lijn der verwachtingen. Daar mag u op rekenen Als u nü onderstaande bon invult, krijgt u de zonnige kleurenkatalogus van Tenerife en van de Costa del Silencio van TEN BEL toegestuurd. voor vrijblijvende kleurenkatalogus, zenden aan: TEN BEL, Keizerstraat 16/18 - 2000 Antwerpen - Tel 03/33.38.65-66. NAAM: ADRES: Belegging Vakantie 17B1

De Gazet van Aalst | 1970 | | pagina 3